Skocz do zawartości

Dziwne zjawisko z napięciem


Rayan2134
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba potrzeba , bo zapis jest ten sam , a z interpretacją to już różnie bywa .

To nie 140 A nie wystarcza , tylko jest problem z zapewnieniem 140 A . Ja nie znam charakterystyki tego konkretnego alternatora , dlatego jest potrzeba zmierzenia przez kogoś kto się tym zajmuje , czy pracuje poprawnie w zakładanym zakresie i ew jego diagnostyka.

Oczywiście relacja będzie bardzo mile widziana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przed pracą wjechałem na tester i ku mojemu zdziwieniu wyszło tak.

 

Nie wiem za bardzo czy brać to pod uwagę, jednak zaznaczam pod obciążeniem załączyłem audio na pełne możliwości do których stroiłem ok. 1000rms. Silnik oczywiście najpierw zgaszony, później odpalony, później dopiero podane obciążenie w postaci nawiewów i audio.

 

Dzisiaj sproboje przestawić masę na śrubę od pasów, może coś się zmieni.

Rayan2134 nie mierz na aku a potem na wzmaku tylko włącz multimetr między +aku i + wzmaka ( czyli np. + multimetru do + aku a - multimetru na + wzmaka ) wtedy mierzysz spadek napięcia na całej ścieżce od +aku do +wzmaka, jak odpalisz muzę to będziesz widział ile tracisz na ścieżce plusowej. Tak samo robisz dla minusa ( od - aku do - wzmaka ). Wtedy wiadomo gdzie szukać...

Co do tego sposobu nie posiadam niestety tak długich kabli do miernika

post-17285-0-76530200-1586252059_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki od miernika możesz przedłużyć byle czym, nawet cieniutkim przewodem. Będziesz mierzył napięcie miernikiem o rezystancji wejściowej w ok. 10 Megaomów więc grubość przewodów nie gra w zasadzie roli -- > prąd płynący przez te przewody będzie w okolicach 1,2 uA ( 0,0000012 A ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki od miernika możesz przedłużyć byle czym, nawet cieniutkim przewodem. Będziesz mierzył napięcie miernikiem o rezystancji wejściowej w ok. 10 Megaomów więc grubość przewodów nie gra w zasadzie roli -- > prąd płynący przez te przewody będzie w okolicach 1,2 uA ( 0,0000012 A ). 

W takim razie zrobię te pomiary i pokażę wam co wyszło.

 

ps. Tak troszkę poza tematem. Ale mam w tym radiu opcję jak S.RTRV. Jak ją włączę nieco podbijany jest bas oraz wysokie, warto to używać? Poza tym wszystkie podbicia mam wyłączone wiadome eq flat itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki od miernika możesz przedłużyć byle czym, nawet cieniutkim przewodem. Będziesz mierzył napięcie miernikiem o rezystancji wejściowej w ok. 10 Megaomów więc grubość przewodów nie gra w zasadzie roli -- > prąd płynący przez te przewody będzie w okolicach 1,2 uA ( 0,0000012 A ).

Sprawdziłem masę którą mam przy lampie minus aku > masa wynik jaki mi się ukazał to 0.3 czyli teoretycznie bardzo dobrze.

 

Zrobiłem pomiary spadków konkretnie do plusa jak i minusa. Zaznaczam iż audio było odpalone na pełne swoje możliwości na jakie je stroiłem czyli 1000rms

 

- aku>wzmak = 2,68V

+ Aku>wzmak = 0,26V

 

Czyli wychodziłoby na spadki kabla minusowego, ale spawdzalem masę i wygląda na dobrą. Nie wiem już w co celowac...

 

Pomiary na kablach robiłem na ustawieniu miernika w załączniku, pomiar masy oczywiście ohmy.

Z manual'a Pioneer'a:

http://docs.pioneer.eu/Manuals/AVIC_F320BT_MAN_F3203210BT_PL_manual/?Page=100#/

Lewa strona - funkcja Sound Retriever.

A jak to ma się do przesteru, bezpieczne czy niezbyt?

post-17285-0-38943800-1586276122_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar rezystancji ( czyli w ustawieniu na ohm ) jest mało wiarygodny przy takim mierniku. Przy twoim obciążeniu, rzędu 100A  na rezystancji 0,1 Ohm  ( czyli chyba najmniejszej jaką może pokazać ten miernik ) miałbyś 10V spadku napięcia. Dla porównania twój przewód zasilający 35 mm2 ma ok. 0,5 ohm na 1km długości, czyli przy ok. 5 m w aucie daje to wynik ok. 0,0025 ohm, czyli przy 100A spadek na przewodzie plusowym wypada ok.0,25V.

 

Ewidentnie widać u Ciebie problem na linii masy... 

 

BTW. 

 

To 0,3 z pomiaru wyżej to 0,3 V czy 0,3 ohm ? 

 

 

EDIT!

 

Nie miałem nigdy podobnej mocowo do twojej instalacji, więc poszperałem i wychodzi, że karoseria może być "za słaba" przy takich prądach i wypadało by dołożyć 35 mm2 także na masę zasilania ( od aku do wzmaka ), ale to niech się wypowiedzą już osoby z mocnymi wzmakami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to ma się do przesteru

Każde podbicie będzie przyczyną przesteru w warunkach przekroczenia poziomu wysterowania stopnia wejściowego, który to poziom został określony jako optymalny podczas konstruowania danego wzmaka lub przekroczysz ustawiony gainem poziom dla danego źródła.

Przy słuchaniu na poziomie, który jest blisko poziomu ustawionego gainem, jak dasz już +1 w zakresie niskich częstotliwości, to wzmak zostanie przesterowany i taki sygnał dostanie sub lub woofery.

Nieco mniejsze ryzyko jest w zakresie wysokich, ponieważ mają znacznie mniejszą amplitudę biorąc pod uwagę całe widmo akustyczne.

Przy cichym, normalnym słuchaniu jak nie zaczniesz szaleć z podbiciem w kierunku +6, to jak dasz +1 raczej nie przesterujesz wzmaka.

Czyli im głośniej i bliżej poziomu ustawieniu gain'a, to trzymać paluchy w kieszeni, aby nic nie grzebać przy podbiciach.

 

 

- aku>wzmak = 2,68V

W tym przypadku masz zły styk pomiędzy kablem masowym->karoserią->klemą minusową aku.

Tu też powinien być spadek nie większy jak na plusowym odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wezmę się za masę jutro. Jeśli zmiana masy na miejsce pasów nic nie da zajrzę do masy silnik karoseria. Masę od silnika do karoserii znalazłem pod akumulatorem oraz dolotem. Oryginalny dość gruby kabel masowy szedł od rozrusznika do karoserii i to tam dodałem swój grubszy przewód. Mam nadzieję że trafiłem dobrze, jeśli nie poprawcie mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde podbicie będzie przyczyną przesteru w warunkach przekroczenia poziomu wysterowania stopnia wejściowego, który to poziom został określony jako optymalny podczas konstruowania danego wzmaka lub przekroczysz ustawiony gainem poziom dla danego źródła.

Przy słuchaniu na poziomie, który jest blisko poziomu ustawionego gainem, jak dasz już +1 w zakresie niskich częstotliwości, to wzmak zostanie przesterowany i taki sygnał dostanie sub lub woofery.

Nieco mniejsze ryzyko jest w zakresie wysokich, ponieważ mają znacznie mniejszą amplitudę biorąc pod uwagę całe widmo akustyczne.

Przy cichym, normalnym słuchaniu jak nie zaczniesz szaleć z podbiciem w kierunku +6, to jak dasz +1 raczej nie przesterujesz wzmaka.

Czyli im głośniej i bliżej poziomu ustawieniu gain'a, to trzymać paluchy w kieszeni, aby nic nie grzebać przy podbiciach.

 

W tym przypadku masz zły styk pomiędzy kablem masowym->karoserią->klemą minusową aku.

Tu też powinien być spadek nie większy jak na plusowym odcinku.

Rozumiem, dzięki bardzo z wyjaśnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta masa przy lampie to mi wygląda tak, że pod spodem jest oryginalny przewód od lampy, a na to nałożony ten od wzmacniacza, wydaje się, że przejście jest przez ten bidny konektor od lampy i pole styku jest niewielkie. Jak już by tam miało zostać to zamienić kolejność tych przewodów i oczyścić do gołego blachę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj pod kanapę, tak żeby było tylko dla instalacji a nie wspólnie z lampą czy tam czymś innym bo szybciej, łatwiej, prościej. Tu niestety trzeba się właśnie przyłożyć. Potem czytamy takie między innymi tematy, mam instalje na tip top bo tak uważam a potem wychodzą kwiatki.

 

Wysłane z mojego Nokia 6.1 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pomiarami jest spory problem , jakikolwiek błąd w instalacji wzmacniacza ( w bagażniku ) nie może być przyczyną spadków na źródle .

Skoro zwiększenie obrotów niweluje problem , to śruba się w tym czasie nie dokręca, blacha nie oczyszcza  a kable nie zwiększają przekroi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej. Stawiam na zajechany altek i nawet milion kabli na big3 ani super masa dla wzmacniacza nie wyeliminuje problemu dużego spadku napięcia u źródła :) Przy 140A altku który działa poprawnie + aku nie powinno być tak drastycznych skoków napięcia zwłaszcza, że ustawienie 1kW multimetrem to realnie pewnie 2/3 z tego a może mniej. Gdyby chociaż zmierzyć VxA na kablu przy niższej częstotliwości niż 50Hz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, bo jeśli na ścieżce -aku -wzmak jest spadek ponad 2,6 V a na ścieżce + aku + wzmak jest 0,25 V to nie jest to normalne i źródło ( w sensie altek ) nie ma tu nic do rzeczy, bo mierzymy na ścieżce aku-wzmak.

Oczywiście altek może być uszkodzony i przysiadać przy wyższych prądach, ( co wpływa na ogólny spadek napięcia w instalacji ), ale zastosowana metoda pomiaru spadku napięcia ( punkt - punkt na jednej ścieżce zasilania ) eliminuje w pewien sposób wpływ tego pływającego zasilania.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie doczytałem tego wątku :) Skupiłem się na pierwszych pomiarach. Wychodzi na to, że masa (z big) albo typowa wzmacniacza (do tej lampy) jest strasznie kiepsko zrobiona ale skoro na aku miał spadki do 12.8V to i tak dosyć duże jak na tej mocy więc źródło słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu może być i jedno i drugie, stąd propozycja pomiarów "punkt-punkt", bo szybko można znaleźć problematyczne połączenie...

Niby na poprzedniej stronie pomiar testerem ładowania z obciążeniem wygląda ok, ale to pewnie wykonywane jest przy jakimś nie za dużym prądzie kilkunastu A więc tutaj nie za bardzo wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...