Skocz do zawartości

BMW hi-end


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, nakamichi napisał:

 

To opisz ten zestaw , bo cały temat jest w stylu  " co by było gdyby "  , a może inaczej 😀

Tylko co to wniesie do dyskusji? Pytanie dotyczy samych przetworników i ich miejsc montażowych (fabrycznych) i skupia się na tezie czy wykorzystując miejsca fabryczne da się stworzyć ponadprzeciętne granie? To, czy będzie taki czy inny procesor lub wzmacniacz ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie bo jeżeli nie da się wykorzystać miejsc fabrycznych to akademickie dywagacje na temat składowych systemu okażą się płonne. Stąd moje pytanie do wiedzących więcej, jakie przetworniki (o ile w ogóle) są w stanie zagrać dobrze w miejscach fabrycznych? Zakładam, że wielu z Was miało do czynienia z marką BMW i nagłaśnianiem jej toteż o tę nabytą wiedzę pytam. Widziałem już BRAXy, STEGi, GROUNDZERO umieszczone tam gdzie fabryka przewidziała ale czy to nie barbarzyństwo dla ich potencjału? A może właśnie jest tak, że zagra to niewiele gorzej niż w słupku albo nieznacznie gorzej? Tego właśnie nie wiem, a chciałbym zaplanować sobie tak rozbudowę systemu, żeby nie musieć jej zmieniać tuż po stworzeniu bo to w sumie nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

1 godzinę temu, nakamichi napisał:

A nawet bardziej prawdopodobne , ze lepszy efekt da się uzyskac ze sprzetu średniej klasy dobrze zestrojonego niz wysokiej klasy komponentów ustawionych na pałe lub byle jak

Absolutnie się z Tobą zgadzam.

 

Nie twierdzę przy tym, że jedynie przetworniki mają znaczenie. Mam jednak wrażenie, że na forum panuje dziwna zasada, wg której odpowiedź na każde pytanie ma wyglądać tak:

 

"To zależy od wielu czynników i od tego czego oczekujesz, słuchaj, sprawdzaj i idź sam tą ścieżką"

 

Śledząc fora zagraniczne można natknąć się na wiele opinii, których ludzie nie boją się jej wyrażać.

 

Sorry ale to było proste pytanie a nie filozoficzne. Nie pytałem jak stworzyć całościowy system. Pytanie dotyczyło tylko tego czy ktoś ma doświadczenie w montażu głośników X lub Y w miejsce fabryczne z dobrym efektem. 

Czyli wychodzi na to, że nikt ciekawego sprzętu nie montował w BMW w fabryczne miejsca albo to robił tylko wstydzi się napisać, że wg NIEGO było to całkiem przyzwoite granie. Czy pytam o wiedzę tajemną? Wychodzi na to, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, nakamichi napisał:

Swiata nie zmienisz . W moim pokoju , moje kolumny graja moim zdaniem dobrze .

Ale czy kazdy kto ich posłucha będzie miał identyczne zdanie ?

No właśnie o to mi chodzi. Jestem człekiem, który wie co lubi ale życie mnie nauczyło, że można żyć na podłodze myśląc, że to sufit. Skoro to forum zajawkowiczów to właśnie o tę zajawkę pytam. Kurcze, mam u siebie (póki co) prosty system i chciałbym dowiedzieć się czy komuś zainstalowanie głośnika X dało lepszy dla niego efekt (jeżeli tak to jaki?) niż Y. Systemów dedykowanych do BMW wiele. Głośników uni jeszcze więcej. Zakładam, że są pewne kanony uniwersalne (brzmienie ciepłe-zimne-dynamiczne-chu.owe). Z całej tej dyskusji wynika, że car audio to tak indywidualna sprawa, że nie da się zmontować systemu normatywnie dobrze brzmiącego. No a chyba tak nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Szczurek1986 napisał:

czarnyturekto może na tych zagranicznych forach dostaniesz konkretną odpowiedź ? 

...może. Choć stawiam na rodzime doświadczenie ale skoro tak twierdzisz...

Tak serio bez sensu ta uszczypliwość. Kurła proste pytanie zadałem, chcąc powymieniać się doświadczeniami (tak pojmuję forum ale może ja głupi jestem) a tu takie akcje, że się odechciewa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarnyturekSprawa wygląda banalnie jak dla mnie, miałeś największego spota zorganizowanego od lat na którym byli wszyscy mający coś do pokazania w PL, słuchałeś BMW z praktycznie identyczną lokalizacją przetworników jak u siebie na przyzwoitch klockach, zestrojonego. Wystarczyło po odsłuchu spytać, a Twoim zdaniem które z aut gra tu na poziomie nazwijmy go referencyjnym, został byś skierowany co najmniej do trzech osób z wskazaniem palcem auta. Potem wrocil byś posłuchać jeszcze raz w miejscach seryjnych jakie masz u siebie był byś bogatszy o nowe doświadczenia na gorąco bez niedomówien co się komu wydaje co gdzie gra lepiej. Papier i forum wszystko przyjmie, moim zdaniem tracisz czas, trzeba słuchać bo możliwe że szukasz czegoś co nie pokrywa się z Twoimi wymaganiami bez względu na lokalizację przetworników takie odnoszę wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, michas75 napisał:

@czarnyturekSprawa wygląda banalnie jak dla mnie, miałeś największego spota zorganizowanego od lat na którym byli wszyscy mający coś do pokazania w PL, słuchałeś BMW z praktycznie identyczną lokalizacją przetworników jak u siebie na przyzwoitch klockach, zestrojonego. Wystarczyło po odsłuchu spytać, a Twoim zdaniem które z aut gra tu na poziomie nazwijmy go referencyjnym, został byś skierowany co najmniej do trzech osób z wskazaniem palcem auta. Potem wrocil byś posłuchać jeszcze raz w miejscach seryjnych jakie masz u siebie był byś bogatszy o nowe doświadczenia na gorąco bez niedomówien co się komu wydaje co gdzie gra lepiej. Papier i forum wszystko przyjmie, moim zdaniem tracisz czas, trzeba słuchać bo możliwe że szukasz czegoś co nie pokrywa się z Twoimi wymaganiami bez względu na lokalizację przetworników takie odnoszę wrażenie.

Kurcze to nie tak. Jestem użytkownikiem wielu forów (od lat) gdzie ludzie wymieniają się doświadczeniami a tu wydaje mi się, że forum jest od tego by żółtodziobom napisać by sami szukali SWOJEJ drogi. Tak wiem, audio to BARDZO indywidualna sprawa.

 

Skłoniło mnie to do refleksji chyba ostatecznej, PO CO TO CAŁE FORUM? Jeżeli ma to wyglądać tak, że wiedzę i wymianę poglądów zdobywa sie na imprezach organizowanych od wielkiego dzwonu a na forum można pisać byle co bo to i tak jak krew w piach, to PO CO TO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nakamichi napisał:

Swiata nie zmienisz . W moim pokoju , moje kolumny graja moim zdaniem dobrze .

Ale czy kazdy kto ich posłucha będzie miał identyczne zdanie ?

Myślę że To najlepsza puenta do tego tematu. 

 

Godzinę temu, czarnyturek napisał:

Kurcze to nie tak. Jestem użytkownikiem wielu forów (od lat) gdzie ludzie wymieniają się doświadczeniami a tu wydaje mi się, że forum jest od tego by żółtodziobom napisać by sami szukali SWOJEJ drogi. Tak wiem, audio to BARDZO indywidualna sprawa.

 

Skłoniło mnie to do refleksji chyba ostatecznej, PO CO TO CAŁE FORUM? Jeżeli ma to wyglądać tak, że wiedzę i wymianę poglądów zdobywa sie na imprezach organizowanych od wielkiego dzwonu a na forum można pisać byle co bo to i tak jak krew w piach, to PO CO TO?

A ja mam zgoła odmienne doświadczenia odnośnie tego forum i bez problemu otrzymywałem pomoc, również od użytkowników wypowiadających się w tym temacie. Więc... 🤔może gdzie indziej leży problem? Tytuł tematu świadczy że Oczekiwałeś zapewnienia (lub zaprzeczenia) o tym że da się zbudować ponadprzeciętny system wykorzystując fabrycznie miejsca montażu głośników. A takowego NIKT nie jest w stanie Ci dać, bo nikt nie wie co to według Ciebie oznacza. Ale przecież dostałeś odpowiedzi od doświadczonych (nawet bardzo) użytkowników że da się postawić przyzwoity system do czego sam z resztą dążę. 

 

Chcesz się dzielić doświadczeniami z budowy systemu? Super, z miłą chęcią się nimi podzielę. Zrobił to już wcześniej @michas75. Tylko że nie o tym był twój temat. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj chyba jest problem bo pojęcie Hi-end może być różnie interpretowane. 

Według mnie to system dający frajdę ze słuchania przy czym musi dać się słuchać dosyć głośno przez dłuższy czas. To wszystko podczas jazdy i nie koniecznie według wzorcow... 

 

Żeby polecić jakiś konkretny element to trzeba go znać, bez tego to tyko powtarzanie jakiś tam opinii przeczytanych na forum. Staram się tego uniknąć, koledzy podobnie więc nie ma co się dziwić ze nie dostajesz gotowej odpowiedzi bo ta zależy od wielu czynników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szymin89 napisał:

I tutaj chyba jest problem bo pojęcie Hi-end może być różnie interpretowane. 

Według mnie to system dający frajdę ze słuchania przy czym musi dać się słuchać dosyć głośno przez dłuższy czas. To wszystko podczas jazdy i nie koniecznie według wzorców... 

No nie , to jest Hi Frajda , osiągana przy pomocy dowolnych środków . To coś jak auto które mi się podoba , ale to go nie pozycjonuje do klasy premium czy luksusowej .

Ale nie o tym , tylko naprawdę trudno wskazać co jest dla kogo satysfakcjonujące .

Nawet gdyby przyjąć najwyższe z możliwych kryteria ocen , to nie masz żadnej gwarancji , ze nawet najlepsze systemy w kategorii Soud Off , na poziomie europejskim , będą się nam podobały . 

Hi End obok sprzętu to tez tytaniczna praca nad systemem , często na lata , z zapleczem i wiedzą , aby używać tego słowa we właściwym znaczeniu . 

 

Można z dnia na dzień kupić Hi Endową kolumnę , ale nie zaprojektujesz i nie wykonasz takiej od podstaw w rok , o ile w ogóle zbliżysz się do pierwowzoru .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podsumuje krótko: nie nie da się zrobić systemu Hi-END w fabrycznych lokalizacjach, ciężko zrobić poprawny system. Nie ma takich przetworników, które omijają charakterystykę kierunkową rozchodzenia się dźwięku. Cała walka w car-audio polega na próbie zrobienia przynajmniej systemu, który w warunkach domowych można osiągnąć bez najmniejszych wysiłków. A główne problemy w car-audio wynikają właśnie z umiejscowienia przetworników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, adamm napisał:

Ja podsumuje krótko: nie nie da się zrobić systemu Hi-END w fabrycznych lokalizacjach, ciężko zrobić poprawny system. Nie ma takich przetworników, które omijają charakterystykę kierunkową rozchodzenia się dźwięku. Cała walka w car-audio polega na próbie zrobienia przynajmniej systemu, który w warunkach domowych można osiągnąć bez najmniejszych wysiłków. A główne problemy w car-audio wynikają właśnie z umiejscowienia przetworników.

O! W końcu jakaś konkretna odpowiedź. Bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, adamm napisał:

Ja podsumuje krótko: nie nie da się zrobić systemu Hi-END w fabrycznych lokalizacjach, ciężko zrobić poprawny system. Nie ma takich przetworników, które omijają charakterystykę kierunkową rozchodzenia się dźwięku. Cała walka w car-audio polega na próbie zrobienia przynajmniej systemu, który w warunkach domowych można osiągnąć bez najmniejszych wysiłków. A główne problemy w car-audio wynikają właśnie z umiejscowienia przetworników.

I tu się nie zgodzimy, jest to trudne , ale nie niemożliwe . Mam tu na myśli miejsca fabryczne ogólnie , a nie konkretny model .  Oczywiście tylko osoba absolutnie pozbawiona wyobraźni nie dostrzega ograniczeń w Car Audio , ale raczej każdy zakłada , ze w aucie są szyby .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rozek260 napisał:

Ahhh wszystko przez ten hajent 😎 

Mnie wsumie nurtuje tutaj jedno pytanie co to jest tej hi-end ? I co trzeba zrobić bądź kupić żeby  go mieć ? 

Mnie też nurtuje co trzeba zrobić/kupić 😆 Natomiast czym jest - to proste. Czymś wyróżniającym się ponad przeciętność, czymś znacząco odbiegającym od przeciętności. Granica dla wielu może być różna za to normatywnie będzie to zawsze coś znacznie lepszego od zwykłego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, czarnyturek napisał:

Mnie też nurtuje co trzeba zrobić/kupić 😆 Natomiast czym jest - to proste. Czymś wyróżniającym się ponad przeciętność, czymś znacząco odbiegającym od przeciętności. Granica dla wielu może być różna za to normatywnie będzie to zawsze coś znacznie lepszego od zwykłego.

Ale nie trzeba tu wydawać milionów tylko nawet zrobić na przeciętnej albo średniej klasy komponentach , można tez wydać milion a będzie grać jak fabryka . 
a czym jest przeciętność systemu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, rozek260 napisał:

a czym jest przeciętność systemu ? 

Zapytany w filmie kaskader Mike, czym się zajmuje w życiu, odparł:

- Jestem kaskaderem.

 

"Przeciętność systemu" jest właśnie przeciętnością. Będziemy teraz truizmy roztrząsać? Ja bym jednak wolał skupić się na merytoryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rozek260 napisał:

Ahhh wszystko przez ten hajent 😎 

Mnie wsumie nurtuje tutaj jedno pytanie co to jest ten hi-end ? I co trzeba zrobić bądź kupić żeby  go mieć ? 

Trochę już wiesz . natomiast zdecydowanie nie jest nim zestaw kina domowego za 3 czy 7 tys .

 

Problemem w CA jest tez to , że sam zakup topowych klocków absolutnie niczego nie gwarantuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, czarnyturek napisał:

Zapytany w filmie kaskader Mike, czym się zajmuje w życiu, odparł:

- Jestem kaskaderem.

 

"Przeciętność systemu" jest właśnie przeciętnością. Będziemy teraz truizmy roztrząsać? Ja bym jednak wolał skupić się na merytoryce.

Śledzę temat od początku gdyż sam byłem na wiośnie , jaka merytoryka ? Temat spalony na wstępnie bo nikt ci nie odpowie na pytanie czy tobie to wystarczy czytaj „brak kulfonów , fabryczne wiązki dedykowane wzmacniacze”  itp 

poprawisz fabrykę owszem i to nawet znacznie ale ten hi end to nie jest mimo zapewnień producenta 

 

Wyżej wspominałeś o Michała BMW 1 , według mnie jest to bardzo przyzwoity system który daje sporo frajdy podczas słuchania i mimo sporej już rozbudowy nie nazwał bym go jeszcze referencją  ale tez nie taki był zamiar właściciela auta .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy, ale może pójdź za sugestią kogoś, kto będzie Ci stroił ten system na tym DSP, bo pytania jakie zadajesz świadczą o tym, że nie masz zielonego pojęcia jak to zrobić. Nawet jak ktoś pokazałby Ci kompletny setup sprzętu to i tak polegniesz na strojeniu i nie wyciągniesz choćby połowy z nawet niskiej klasy sprzętu. Podstawowej klasy, ale pełna i dobrze ustawiona instalacja w miejscach fabrycznych zagra zauważalnie lepiej niż najwyższy fabryczny model audio. Dalsza dyskusja jest moim zdaniem zbędna, bo do niczego nie prowadzi, tu nie chodzi o brak chęci, tylko o pytania, co pewnie sam zrozumiesz za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...