Skocz do zawartości

czarnyturek

Użytkownik
  • Postów

    69
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czarnyturek

  1. Boisz się różnicy w dźwięku przy zmianie samego radia na seryjnych, 25 letnich głośnikach? Myślę, że przeceniasz te głośniki jak i własne uszy 😉
  2. Z aplikacji na androida czyli bieda szum🤦‍♂️ ale i tak lepszy od tych youtubowych.
  3. Centrowanie tylko głośnością. Moje pytanie dotyczyło tego, czym zwalczać ucieczki sceny w wybranych częstotliwościach? Różowy szum wypada po środku ale w sytuacji włączenia sygnału dźwiękowego, który liniowo wzrasta od zera do 20 KHz środek sceny co chwile zmienia swoje położenie, co ewidentnie wskazuje, że w niektórych zakresach częstotliwościowych jest poprawnie, a w niektórych już nie. Przykładowo w okolicach 1 KHz środek jest pod lusterkiem ale już w zakresie 1,5 KHz przy lewym głośniku.
  4. Ostatnio natknąłem się w czeluściach internetów na płytę testową ALPINE gdzie znajduje się ścieżka (nr 10) jednostajnie rosnącego dźwięku od od skraju do skraju pasma (20Hz-20 KHz). https://archive.org/details/car-audio-nationals-ii-official-alpine-reference-cd/Alpine+Car+Audio+Reference+Disc+II/18+Installation+Sine+Sweep.flac W idealnych warunkach dźwięk powinien być słyszalny w całej rozciągłości w jednym miejscu po środku sceny? U mnie oczywiście wariuje w zależności od częstotliwości i raz jest w środku, raz z jednej czy drugiej strony. Pytanie zatem, co jest potrzebne by to osiągnąć? Właściwe strojenie EQ czy to jednak już za mało? Bardziej rozbudowane DSP (np. ZAPCO serii V)?
  5. Posiadam 12w3v3-4 w obudowie zamkniętej 30 L i pod Slash'em 500/1 gra to całkiem nieźle. Jest dość szybko (choć pewnie mogłoby być lepiej np. w dziesięciu calach) lecz na pewno nie mułowato. W elektronice świetnie się sprawdza. Co do zejścia to potrafi naprawdę niiiiisko zejść 😈 Z pewnością nie jest to tłuczek i jest w nim sporo jakościowego basu.
  6. To prawda. Natomiast w HiFi zmieniłem wszystkie średniaki na Bowersa i tweetery B&O i nie usłyszałem znaczącej różnicy. Możliwe, że wymiana wzmaka ją spowoduje. Dlatego zasugerowałem koledze, aby zaczął najpierw od ustawienia w standardowym układzie stereo, bez centralnego. Z tego co pisze obecnie gra mu z okolic zegarów, co nie jest spowodowane samymi przetwornikami, a ustawieniem ich.
  7. Trzeba się zdecydować czy chcemy audio dla siebie czy dla pasażerów. Nie wiem jak ten Match ale zwykle proce mają możliwość kilku presetow, gdzie można ustawić jeden pod kierowcę a drugi na czas jazdy z pasażerami. Tak jak myślałem. Najpewniej to właśnie wykorzystanie centralnego głośnika powoduje, że masz problemy ze sceną. Niech Twoje studio wyłączy w DSP centralny i ustawi sprzęt klasycznie z wykorzystaniem lewych i prawych głośników. Co do głośników to na razie wstrzymał bym się z ich wymianą. Najpierw niech to porządnie ustawią a potem sam oceniasz, czy to Ci wystarczy. Brax to nie gwarancja sukcesu. U mnie zmiana kopułki tweetera ze szmatkowej na blachę wniosło dużo ale to już kwestia gustu. Zmiana z Bowersa na Stega to już raczej subtelne różnice, do wychwycenia po wieeeeeelu godzinach odsłuchów.
  8. Cześć, wygłuszenie drzwi to zawsze dobry trop ale nie spodziewał bym się spektakularnej różnicy w stosunku do tego co jest. Trudno wskazać co będzie najbardziej odpowiednie dla Ciebie bo tu już wkraczamy w preferencje słuchowe. Moim zdaniem upieranie się przy głośniku centralnym przy słuchaniu muzyki nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Żona ma HiFi u siebie i po wymianie wszystkich głośników efekt był ale w dalszym ciągu doznania muzyczne nie dorównują klasycznemu rozwiązaniu. Myślę, że rezygnacja z centralnego i ustawienie wszystkiego pod stereo powinno poprawić doznania odsłuchowe.
  9. Tak czytam sobie wypowiedzi w tym jak i wielu innych wątkach i zaczynam powątpiewać w ogóle w te mistyczne różnice, te "sygnatury brzmienia", które faworyzują konkretne marki czy też produkty/klocki. Czytałem ostatnio na hamburgerowym forum wątek dotyczący zwrotnic do głośników OEM, w którym pojawił się temat faktycznych różnic pomiędzy głośnikami OEM a głośnikami innych producentów (Match, Audison). Wyszło na to, że różnic albo nie ma albo producenci mamią rzekomymi właściwościami tychże produktów. Pewien gość nawet wkleił ciekawy artykuł o wynikach testów w Harmanie, który tylko potwierdza, że dzisiejszy sprzęt to w większości tylko magia marki lub efektownych dla OCZU konstrukcji. https://seanolive.blogspot.com/2009/04/dishonesty-of-sighted-audio-product.html I może nie odnosi się to wprost do DSP to jednak podważa w sposób uniwersalny pewne "nowoczesne tradycje" branży audio.
  10. Dobry temat, na pewno będę go śledził z uwagi na bliźniaczy pojazd 😉 Co do cięć wooferów, ja u siebie mam 200Hz cięte 6dB/oct. Tak samo średniak w drzwiach. Przy ostrzejszym cięciu dźwięk bardzo szczupleje. Przy Twoich głośnikach spróbowałbym nawet zejść z cięciem do 170/160 Hz. Ja mam mniejsze głośniki i stąd takie cięcie choć pewnie lepiej czułyby się aby odbarczyć je trochę (STEG ml35). Pod fotelami grają ESX VS200WX. Na Twoim miejscu wstrzymałbym się z wymianą głośników, a rozejrzał się za piecem, na początek dla wooferów. Te 70 watów z Match'a wydaje się takim minimum minimorum dla Twoich głośników. Ja mam u siebie JL Slash 300/2 i teraz mogę powiedzieć, że ilość basu średniego jest wystraczająca. Jesteś z Bielska więc mamy do siebie niedaleko. Można uskutecznić jakieś spotkanie, odsłuchy i refleksje 😉
  11. Przy dzisiejszym dostępie do produktu w sposób nieograniczony, aż dziw bierze, że tak mało jest opinii na temat sprzętu z za wielkiej wody. Ktoś tu wspominał o ZAPCO, a przecież za rogiem czają się jeszcze ARC AUDIO i Phoenix Gold, które w swojej ofercie posiadają całkiem ciekawe produkty. To ciekawe, że raczej o klockach z USA krążą pozytywne opinie ale w temacie DSP to już tak po macoszemu. ZAPCO, Oriony czy ARC'i to cenione produkty. Czemu zatem docelowi odbiorcy kurczowo trzymają się klocków od niemieckich czy włoskich producentów? Skoro tu na forum tylu osłuchanych to dlaczemu tak mało informacji o hamburgerowych produktach? Odnieść można wrażenie, że tego nikt nie słuchał bądź niewielu. Ja zaczynałem przygodę z car audio ponad 20 lat temu i wtedy producenci z USA uchodzili za wzorzec, a dziś branża fiksuje się jedynie na stajni Audiotec Fischer lub makaroniarzach. Wtedy dwa czy cztery kanały miało bezpośrednie przełożenie na doznania akustyczne. Dziś to ile kanałów ma piec ma drugorzędne znaczenie. Nikt nie skupia się na różnicach bo to "zdaje się" niezauważalne. Pamiętam rozważania pewnego redaktora nad wprowadzaniem przez DSP do muzyki pewnego rodzaju sztuczności czy też wykastrowaniu życia i spontaniczności. Dziś nikt już tego nie zauważa bo DSP stało się oczywistą oczywistością. Pamiętam, jak puryści car audio a nie home audio twierdzili, że użycie EQ to profanacja muzyki i brzmienia. Dziś jak widać to całkowity standard, bez którego "nie da się" osiągnąć poprawnego brzmienia. Albo przez te lata postęp technologiczny poszedł/pobiegł tak do przodu, że doznania akustyczne na poziomie niemalże doskonały mamy na wyciągnięcie ręki tudzież płytkiej kieszonki portfela albo ludzie stali się głusi. Jest jeszcze trzecia opcja. Całe to car audio to taka fizyka z zapędami do metafizyki, gdzie niektórzy starają się przekonać innych, że muzyka właśnie tak powinna brzmieć jak oni to słyszą, a "słyszą" więcej niż właśnie ci inni.
  12. Właśnie takie podejście do forum niweczy to, o co w nim chodzi. Chyba, że ma to być agora liżących się po jajach profesjonalistów. To po co w ogóle to forum skoro zadawać pytania mają tylko znawcy?
  13. BMW wywołuje na forum mocne emocje jak widać 😉
  14. Głośniki dotarły do mnie wyglądają kapitalnie. Biorąc do ręki jeden z nich ma się wrażenie, że trzyma się średniaka przez wagę - 217 gram metalu i minimalna ilość tekstylnego (chyba) zawieszenia. Aluminiowa, jednolitą obudowa, metalowa siatką zabezpieczająca, berylowa kopułka i dopełniające pełnię szczęścia pozłacane konektory. No robi to bardzo dobre wrażenie. Teraz, wbrew swoim pierwotnym założeniom o umiejscowieniu głośników w miejsca fabryczne muszę zaadoptować słupki pod nowe tweetery. Jestem mega ciekaw jak to zagra.
  15. Właśnie ten fakt zachęcił mnie do zakupu i przetestowania tego cuda. Opinie u hamburgerów ma świetne. Zobaczymy zatem co to potrafi😀
  16. W pewnym poście już zasugerowałem, że właśnie zakupiłem Bliesma berylowe tweetery. Ktoś to zna czy to raczej egzotyka w Polsce?
  17. Widzę, że nikt. Temat nieaktualny. Kupiłem inne - berylowe. Zobaczymy czy się sprawdzą.
  18. Jako, że na forum walka PiS z PO zapytam raz jeszcze, miał ktoś z tymi głośnikami do czynienia?
  19. Nie jestem niczyim kolegą. Chłopa (Michała) zobaczyłem pierwszy raz w życiu w Gliwicach i nie mam żadnych powodów by go klepać po plecach. Li tylko stwierdzam fakt. Co do całej dyskusji to przypomina mi to bardzo odwieczną dyskusję na forum nomen omen BMW gdzie wielu twierdzi, że dwulitrowy motor nie pasuje do "piątki" jako argument, że tylko 3 litry są godne. W codziennym życiu te biedne 2 litry dają zwykle tyle samo lub niewiele mniej od 3, tak samo jak te poddupne woofery w stosunku do tych cudownych w kickpanelach. Pewnikiem są lepsze ale czy warte wszystkiego? Kolega najwyraźniej nasłuchał się już tak wiele, że jedynym godnym rozwiązaniem jest absolut, system ostateczny, który przeniesie nas do studia wraz z wokalistką. I jeszcze jedna rzecz, która chyba umyka w tej całej dyskusji. Nie każdy chce za cenę "ciut" lepszego brzmienia tracić walory użytkowo-wizualne wnętrza auta. Jeżdżę właśnie "piątką" i nie wyobrażam sobie niszczenia wnętrza, a to zwykle jest efektem dodatkowych paneli dla wooferów.
  20. Nie jestem fachowcem w dziedzinie akustyki a jedynie lubię gdy muzyka dobrze brzmi. To oczywiście kwestia gustu i tak brzmienie auta Michała może się podobać lub nie. Niemniej trudno znaleźć w nim słaby punkt w zakresie pracy wooferow. Jest kick, szybkość, lokalizacja i spójność z subem. Wg mnie jest to akurat niewątpliwie jeden z mocniejszych punktów całej pracy w jego beemce.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...