facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

E46 Coupe by Koartis (Adler)

bmw e46 coupe excursion kicx

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#1 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 12:26

Witam! Zaczynam projekt, wszelkie propozycje i uwagi bardzo mile widziane :-) Jest to mój pierwszy projekt od a do z, więc z Waszą pomocą mam nadzieję wyciągnąć z niego jak najwięcej nauki. Założenie projektu? Przeciwstawienie się zdaniu "A to ma grać, czy wyglądać?" - chcę aby i grało i dobrze wyglądało! Gusta są różne i nie chcę nic nikomu zarzucać, ale w moim konkretnie guście pojęcie "dobrze" w kwestii wyglądu znaczy schludnie, bez przesadnych bajerów, ledów, jaskrawych barw - będę robił co tylko będę mógł w dążeniu do efektu "jak z fabryki".

Plan wygląda tak:

1. Wytłumienie drzwi mata wewnątrz, mata na zewnątrz, pianka na boczek.
  2. Tweetery w fabryczne miejsca na drzwiach. Jeżeli będzie jakiś duży problem z montażem, w tedy zrobie im gniazdka z włókna w trójkąty lusterek - ale różnica wysokości montażu jest niewielka, fabryczne miejsca są wysoko na boczku, dlatego najpierw zacznę od takiej próby.
  3. Woofery 16,5cm po 2szt w drzwi. Fabrycznie jest 1szt 13cm więc będzie dłubanina- wstępny pomysł zakłada załatanie org otworu głośnikowego a potem wycinanie kieszeni, dołożenie dystansów na nóżkach a później rzeźba z włóknem szklanym i żywicą, tak aby zrobić z tego kickpanel - chyba, że po przymiarkach głośniczki będą zbyt mocno wystawać wgłąb auta, to niestety przerżnę boczek na wylot i w tedy będę myślał czy dam radę dać wooferkom szczelny domek, czy zostawię tył otwarty - wszystko się rozbije o głębokość. Boczki na sam koniec chcę wykończyć czarną eko skórą, mam nadzieję że będzie wyglądać (materiał) zgodnie z resztą
  4. Wzmacniacz(e) - nad kołem zapasowym jest sporo miejsca, w którym aktualnie wożą się różne pierdoły - to miejsce chcę wykorzystać. Proste kółko z mdf z wyprofilowanym ściętym brzegiem na skos, dziurą centralnie w środku na wystającą śrubę będzie platformą pod wzmacniacz, jak śruba trzymająca zapasówkę sięgnie na wysokość, to i montaż będzie jeszcze bardziej ułatwiony i stabilny - wystarczy mi druga motylkowa nakrętka. Wszystko blisko aku, kompletnie schowane pod podłogą.
  5. Subwoofer - w tej kwestii wg mojej wizji będzie największy kompromis pomiędzy dźwiękiem a wygodą, wyglądem i zachowaniem bagażnika. Mianowicie nie zamierzam wstawiać standardowej skrzynki z głośnikiem skierowanym do wewnątrz auta bezpośrednio przez otwór na narty. Zabudowę chcę zrobić z boku bagażnika. Konkretnie z lewej strony, aby z prawej zachować łatwiejszy dostęp do akumulatora. Wyrzucę kompletnie całą boczną tapicerkę bagażnika oraz plastikową... nie wiem jak to nazwać, rynienkę? miseczkę? podstawkę? Ten kawałek plastiku w podłodze, pod którym znajduje się dodatkowe kilka cm wolnej przestrzeni w podłodze. Wszystkie blachy oczywiście zostaną wytłumione. Zabudowę będę robił w tedy wykorzystując 100% przestrzeni boczku, wszystkie wgłębienia, zagłębienia, krzywizny wykorzystując do tego żywicę z włóknem szklanym oczywiście, wbrew pozorom wg wstępnych przybliżonych moich wyliczeń wyjdzie dzięki temu nawet dość przyzwoity litraż, tracąc UWAGA : 5cm szerokości bagażnika. Pozwolę sobie na podsumowanie tego pomysłu : małe coupe, z nie małym subwooferem, mieszczące nadal w bagażniku złożony wózek dla córki i +/- 4 siatki zakupów. Sky is the limit :wink: wykończenie będzie popielate, postaram się dobrać odcień pasujący do reszty bagażnika ale generalnie aż tak mi nie zależy w tym przypadku, bo w bagażniku są z starości auta już odbarwienia, plamy. Więc być może całe wnętrze bagażnika przefarbuję na czarno i problem z głowy, wszystko się odświeży i będzie jednolity kolor
  6. BIG3 - Bo dlaczego nie... Nie wiem czy będzie potrzeba, ale samochód ma swoje lata więc nie zaszkodzi.
  7. Drugi akumulator - mam nadzieję, że tego punktu spełniać nie będę musiał, dlatego to będzie na szarym końcu - po prostu finalnie okaże się, czy będzie potrzeba ingerencji w instalację i wspomaganie zasilania, czy nie. Jeżeli tak - oryginalny akumulator przeniosę do komory silnika gdyż jest tam miejsce fabryczne (w innych wersjach aku jest pod maską, a fabryka użyła jednego schematu na linii produkcyjnej) a w miejsce oryginalnego miejsca w bagażniku zagości akumulatorek do car audio. Tym sposobem nadal wszystko będzie nie widoczne i ładnie pochowane.

Sprzęcik :

1. Radio (kupione i założone) - Pioneer DEH 09-bt, funkcje mi wystarczają, podświetlenie zgrywa się z wnętrzem, 100% działająca multifunkcja z kierownicy.
  2. Przód głośniki (kupione)- odseparowany zestaw Excursion SX-6C+db. Miało być SHX-6c+db, niestety paczka od sprzedawcy przyszła z czymś innym. Widocznie uznał, że to to samo... Cena jaką zapłaciłem sprzedawcy łącznie była mimo to atrakcyjna, więc odpuściłem i założę to, co już mam.
  3. Przód wzmacniacz (kupione)- Excursion hxa-45
  4. Subwoofer (planowany) - Kicx Head Shot 12 D2 lub Kicx Gorilla Bass e12 zależy od funduszy i dostępności. Ciągle zastanawiam się również nad wersjami 15", ogólnie to jest temat wielce otwarty.
  5. Subwoofer wzmacniacz (planowany) - Kicx Head Shot DM 2.1800 lub Excursion HXA-3K. Z jednej strony jakoś Excursion jako firma bardziej do mnie przemawia, mimo że się nie znam... z drugiej, byłby komplet przód jedno, tył drugie :) wszystko i tak może się zmienić. Tak jak z subwooferem tutaj jest temat wielce otwarty.

6VlNM96.jpg

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#2 grzeczny_52

grzeczny_52
  • Użytkownik
  • 1721 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 14:04

To radio...

Będą trudności z postawieniem systemu i regulacjami przodu oraz suba.

Łatwiej i prościej  postawić system na 2 parach RCA niż na 1 parze RCA.

Inaczej przód będziesz brać po Hi-input i suba z RCA.

Hi-input dostarczy większy procent zniekształceń, a tego chyba nie chcesz?

Tylko w ten sposób będziesz miał możliwość regulacji z miejsca kierowcy.

Suby mogą pracować w tej samej budce. Nie wnikam, który jest bardziej "SQ".

Budka 29 ltr. netto strojona na 35Hz, port raczej szczelina typu "L"

#3 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 16:01

Cholera faktycznie, radio wkładałem już dawno temu i byłem święcie przekonany że tam jest więcej RCA + wyjscie na subwoofer, teraz sam spojrzałem aż na google i 2 RCA oraz wyjscie pod subwoofer... Wstyd wręcz :D ale na szczęście radio to akurat najmniejszy problem, pioneerki są często polecane więc liczę, że znajdując innego - lepszego pioneerka wiązka do multifunkcji nadal mi będzie pasowała

Budka 29 ltr. netto strojona na 35Hz, port raczej szczelina typu "L"

29 litrów? hm... Coś chyba nie tak ;-) skrzyneczka zamknięta, dedykowana pod głośnik produkcji producenta jest 77L, ja mierząc bok bagażnika tak, jak planuję go zabudować wychodzi około 79L, co licząc się z marginesem wyjdzie mi mam nadzieję bliżej tej wartości zalecanej przez kicx, a skrzynki z portem jak wiadomo potrzebują jeszcze większy litraż niż zamknięte

#4 grzeczny_52

grzeczny_52
  • Użytkownik
  • 1721 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 17:14

Coś chyba nie tak ;-)

Możliwe, że gdzieś ktoś coś zasugerował lub popełnił...

Zerknij na ten link, gdzie jest opisany Kicx Head Shot 12 D2:

https://kicx.ru/kata...ead_shot_12_22/

Na dole masz budkę, tylko nie wiem czy dla niego.

Patrząc na inne opisywane tam suby wygląda na to, że tak.

Sprawdziłem ją - ma takie parametry:

- Vn = 39.9 litra;

- Fs = 36Hz

Ma zbyt duże podbicie przy 40Hz i większy delay od mojej propozycji.

Zamknięta nie pozwoli mu na niskie zejście, a SPL spada do 77dB(50Hz).

Po przyjrzeniu się jeszcze raz powinien pracować w B-R Vn = 30 ltr. i Fs = 33Hz.

#5 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 19:48

Jak będę na etapie składania subwoofera, to pozwolę sobie odezwać się (napisać tutaj) o pomoc w umiejscowieniu portu, bo tak jak przy standardowych skrzynkach mogę znaleźć poradniki gdzie, jak, w jakich odległościach od tylnej ścianki, od głośnika blablabla tak w przypadku zabudowy gdzie będę wypełniał różne zakamarki, to nie mam absolutnie nawet pomysłu jak zrobić port tak, aby służył jak powinien. Więc skleję skrzynkę, robiąc dokumentację zewnątrz, wewnątrz a później z zamkniętej skrzynki wytnę w odpowiednim miejscu port - przy mojej zerowej wiedzy to będzie myślę najprostsze rozwiązanie. Gdy już do tego dojdzie, dobre whiskey z wielką przyjemnością przekażę chociażby kurierem :-) ale to jeszcze sporo czasu, najpierw zabudowa przodu - praca weekendami, rozpoczęcie za 4-5 tygodni dopiero. Więc jest czas :-) Apropo dokumentacji - nie wiem co z tego wyjdzie, może nic, ale chcę spróbować nagrać dokumentację począwszy od seryjnego nagłośnienia jak gra teraz, potem różnica po wygłuszeniu, później z wymienionym przodem, na końcu z dodanym subem, nagrywając też nazwijmy to procesy montażowe, może komuś się przysłuży do nauki - chociażby na moich błędach.

#6 grzeczny_52

grzeczny_52
  • Użytkownik
  • 1721 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 20:13

Jak będziesz przymierzał się do ustawiania HXA-45, to pamiętaj, że para Excursion SX-6C dB będzie miała sumarycznie impedancję 2 ohm.

Jak będą pracować pojedynczo dla każdego z kanałów, to wyniesie 4 ohm/kanał.

Dla takiej/takich impedancji ustawiaj gain wzmaka.

Jak on będzie pracował, tzn. w jakiej konfiguracji?

Para L i R zasilana pojedynczym (1 i 2 na L oraz 3 i 4 na R) kanałem, bo chyba nie mostkami 1/2 i 3/4?

2 ohm na mostek L i R może spowodować zadziałanie protect - odczyta jako zwarcie na wyjściu.

Mono na suba praca w 1 ohm - tu nie będzie problemu.

BIG3 pewne, o altku i aku nie wspomnę.

I na dzień dobry nie ustawiaj mocy znamionowych do momentu, kiedy upewnisz się co do wydajności instalacji zasilania.

#7 saltech

saltech
  • Użytkownik
  • 1050 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 20:19

a ja dodam że nie ten dział, admin proszę o przeniesienie do innego działu. 

ps, niech autor się nie obraża na mnie ale jak ja tak napisałem 6 lat temu podobnie tutaj  to mi usunęli temata:)

ogólnie kibicuje , rób walcz dawaj fotki, a jak będzie co pokazać to jest temat na ten dział.

#8 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 20:21

Nie no, mostkować tego nie będę. Wiem, że wg specyfikacji teoretycznie głośniki mogą przyjąć dużo więcej mocy ale wstępnie myślałem o ustawieniu ich w 2ohm na 85watt czyli ok 13V chcę ustawić

ps, niech autor się nie obraża na mnie ale jak ja tak napisałem 6 lat temu podobnie tutaj  to mi usunęli temata:)

ogólnie kibicuje , rób walcz dawaj fotki, a jak będzie co pokazać to jest temat na ten dział.

Absolutnie o nic się nie obrażam. Założyłem post tutaj myśląc już przyszłościowo - jeżeli na tą chwilę post wpasuje się w inny bardziej odpowiedni dział, absolutnie nie mam nic przeciwko :)

#9 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1148 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 20:39

Czasy się zmieniły, niedawno przeszedł i taki temat, rozwinął się i ma się dobrze.

A tutaj autor również dobrze zaczął, opisał koncept i będzie go sukcesywnie realizował. Są inne tematy gdzie jest lana woda czy trzeba czy nie...

#10 saltech

saltech
  • Użytkownik
  • 1050 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 21:27

Czasy się zmieniły, niedawno przeszedł i taki temat, rozwinął się i ma się dobrze.

A tutaj autor również dobrze zaczął, opisał koncept i będzie go sukcesywnie realizował. Są inne tematy gdzie jest lana woda czy trzeba czy nie...

o kurcze, juz stary jestem??? czy za mało tu zaglądam?

#11 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1148 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 21:56

To akurat musisz sam sobie odpowiedzieć.
Ja natomiast trzymam kciuki za udane granie w bawarce.

#12 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 22:04

Nie no Panowie, ja rozumiem że dział faktycznie jest nazwany "Wasze instalacje car audio" co w rozumieniu odnosi się do "Wasze gotowe instalacje" a nie do "Wasze plany" dlatego też kompletnie zrozumiem, jeżeli wątek zostanie przeniesiony. Po prostu chociażby sam przód już mam zakupy zrobione i za niedługo gdy tylko skończę przód, wątek mógłby być z powrotem przenoszony już tutaj. Ale dla wyjaśnienia, w moim przypadku sytuacja wygląda tak : pracuję za granicą prowadząc firmę transportową, zjeżdżam na bazę Szwedzką weekendami i tu chociażby dla zabicia czasu będę wszystko robił. Będąc w domu, czas spędzam z córką i narzeczoną. Dlatego też projekt może być rozłożony w moim przypadku w czasie, ale na pewno nie będzie rozłożony na półśrodki, jestem w tej dziedzinie głąbem - ale głąbem świadomym - "wiem, czego nie wiem" dlatego też wpadłem na pomysł po 1) szukania wiedzy nie licząc ogólnie dostępnych źródeł typu yt,fb, google - również w temacie konkretnie mojego planu,do czego idealną platformą jest forum. Naprawdę zależy mi na Waszych podpowiedziach. po 2) Nagranie procesu przemiany i prac nad samochodem, gdy po zakończeniu projektu na pewno bez skrępowania przyznam, że projekt został (zostanie) zakończony pomyślnie dzięki pomocy strefacaraudio.pl

#13 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1148 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 22:24

Wszystko ok. Jest dużo tematów gdzie ludzie zaczynają od pokazania nowego samochodu a z czasem dodają postępy, zmiany a i dyskutują co zrobić by było lepiej. Według mnie przenoszenie w tą i z powrotem lub rozbijanie na kilka wątków jest nie potrzebne. Klocki masz, czas na zabawę.

#14 SebekDS

SebekDS
  • Użytkownik
  • 1013 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 23:06

Dokładnie, ja zacząłem w październiku i tak na prawdę jeszcze nic nie ma, kilka pierdułek zaczętych ale konkretów brak. Dodasz zdjęcia co i jak robisz i zawsze ktoś skomentuje i podpowie co zrobić inaczej żeby było lepiej lub potwierdzi ze jest ok i lecisz z tematem dalej

#15 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 28 marzec 2021 - 16:49

Myśląc pod kątem kicx hs15" wymierzyłem takie coś... Port wydaje się śmiesznie malutki, ale w winISD mi tak pokazuje, oraz w subbox pro tak samo... (36hz) tj. fi8cm, 11cm długości / (28hz) fi8cm, 24cm długości. Śmieszna dziurka ale okey. Pi razy drzwi wymierzyłem miejsce w bagażniku uwzględniajac wgłębienie w podłodze przy narożniku. Program wypluł 60263cm3 tak, jak widać czyli nie wliczając wolnego miejsca nad krzywiznami nadkola - a tam może dojść jeszcze sporo. Nie mam bladego pojęcia, czy to tak w ogóle zagra... Póki co sprawdziłem "na luźno" możliwości zabudowy po prostu. (to, co na wizualizacjach jest masą środka netto, jak widać po odjęciu głośnika i portu). Traktuje to jako punkt wyjściowy do słuchania rad :)) ps.Próbowałem sklepać paczkę 29 i 30L i to wygląda, jak opakowanie na głośnik, ledwo się tam mieści... Chyba, że subbox pro nie odejmuje objętości samego głośnika? Chociaż w kalkulacji pisze niby wartość netto...

3.jpg 20210328-131839.jpg 20210328-131845.jpg w1.png w2.png w3.png

#16 grzeczny_52

grzeczny_52
  • Użytkownik
  • 1721 postów

Napisano 28 marzec 2021 - 17:16

Masz na myśli ten program?

https://subbox.pro/en/

Bo jak tak, to on oblicza skrzynię tylko i wyłącznie w/g zadanych mu parametrów typu litry, mm, hertz'e i.t.d.

Musisz wiedzieć, co chcesz otrzymać dla danego suba i przenosisz dane otrzymane w WinISD.

Otrzymane z WinISD wpisujesz do subbox.pro:

- litraż netto;

- strojenie;

- pole portu w cm2;

- jaki typ portu;

- jaka grubość mdf.

Z manuali wpisujesz dodatkowo ile wypiera litrów sub.

Sam z siebie nie liczy tak jak WinISD.

Pokazuje jedynie gotowy projekt po wpisaniu tych parametrów.

#17 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 28 marzec 2021 - 21:20

zmieniłem port. Tak będzie chyba lepiej? (oczywiscie wiem, że w rzeczywistości krawędzie i zakręt ma być wyprofilowany)

portv2-2.png portv2-3.png

#18 grzeczny_52

grzeczny_52
  • Użytkownik
  • 1721 postów

Napisano 29 marzec 2021 - 05:45

Spokojnie :)
Skąd wziąłeś port 80mm, raczej gdzieś wpisałeś błędne dane.
Będzie za mała średnica.

#19 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 30 marzec 2021 - 20:36

Męczę się z decyzją czy odpuścić port i zrobić zamkniętą skrzynie... ALE! Za to w domu już paczuszki na mnie czekają do rozpakowania, kabelki, maty, żywica, maskownice, klema, eko skórka, maty wygłuszeniowe no i nowy Pioneerek - jednak kupiłem na wymianę od razu jak rozbebeszę przód - MVH-580DAB mam nadzieję że wystarczy :-) tak więc po świętach już w końcu zacznę praktykę zamiast ciągłej teorii. O ile przeżyję do tego czasu... Czy mnie narzeczona za ciągłe odbieranie paczek nie utłucze :D

#20 Koartis

Koartis
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 18 maj 2021 - 15:33

Odświeżam, żeby nie było że pojawił się na forum, pozawracał gitare i nic nie robi :D praca i wyjazdy krzyżują plany, ale już chyba klocki zebrane więc przyszły tydzień transport do SE i weekendowe grzebanie się zacznie pełną parą :D do bagażnika trafi jednak Kicx ZT12v2 i wzmak SinusLive S-LA 1500, tak - czytałem, że ten wzmacniacz 1500w rms w 1ohm widział jedynie na papierze ale trafiła się wielka okazja na używkę, a Kicx z kolei na papierze chciałby 1250w więc będzie tak przynajmniej na razie, aby już coś złożyć bo moja cierpliwość się wyczerpała :)

zdjęcie z cyklu "Kochanie, wymienię tylko głośniki w aucie." :-)

Załączony plik  CAStart.jpg   245,24 KB   48 Ilość pobrań

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bmw, e46, coupe, excursion, kicx

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych