Skocz do zawartości

Muzyka z iPhone - AUX czy Bluetooth(brak aptX)?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, często jako źródła dźwięku używam telefonu podłączonego przez AUX do wejścia w oryginalnym radiu Hyundia i30. przez to, że iPhone nie ma wyjścia "słuchawkowego" jack używam przejściówki lightning. Zastanawiam się nad zmianą tego rozwiązania i podłączeniem do AUX odbiornika Bluetooth, tak aby nie musieć podłączać za każdym razem przewodu do telefonu. Zacząłem rozglądać się za adalterem Bluetooth do AUX, ale widzę, że iPhone nie obsługuje kodeków aptX tylko AAC. Mam pytanie, czy opłaca się szukać adapterów Bluetooth obsługujących AAC jeśli nie korzystam z kont premium youtube, tidal, spotify? Bo rozumiem, że te serwisy w wersji darmowej nie oferują muzyki w wysokiej jakości? Dobrze rozumiem, że jak adapter Bluetooth nie obsługuje AAC to muzyka z iPhone będzie kodowana za pomocą SBC i czy jakbym używał adaptera bez AAC to będzie strata jakości w porównaniu do odtwarzania muzyki przez AUX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem fiio btr3k podpiętego pod głośniki komputerowe(zestaw 2.1) przy słuchaniu z spotify premium i między sbc a ldac różnica była ogromna. Na sbc dźwięk był jakby przytłumiony. Przed tym testem nie zwracałem na to uwagi bo to tylko zestaw za 200zł mający już z 15 lat ale na ldac z samsunga galaxy s21 zaczęły grać o wiele lepiej.

Co ciekawe w mazdzie 3 2012 między połączeniem sbc bezpośrednio z telefonu do radia a ldac do btr3k i dalej aux do radia nie ma aż takiej różnicy ale tam jest seryjne nagłośnienie. Aptx nie jest obsługiwane przez samsunga niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2023 o 13:39, michas75 napisał:

AAC to jakość MP3, jeśli granie z BT to tylko LDAC.

Ale z tego co czytam to iPhone 13 nie oferuje LDAC ;/  po BT max to AAC.. widze, że iPhone oferuje hi-res i bezstratną konwersję, ale do tego potrzebna jest zewnętrzna karta DAC podłączana przewodowo do iPhone lub po wifi... - jednym słowem... słabo.. pytanie tylko czy warto walczyć o wysoką jakość przesyłu dźwięku jeśli korzystam z darmowych wersji serwisów muzycznych? Widze porównanie Spotify i Tidal, ale czy w wersji free youtube, itd. oferują wyższą jakość niż AAC?
Ale jakbym miał inwestować w zewnętrzny DAC i podłączać go pod AUX fabryczego radia, to chyba lepiej już wymienić radio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z  pewnością mogę polecić tidala. Dokupiłem oddzielne bt z możliwości dekodowania aptxhd , ważne aby sprawdzić czy tel jest w stanie wypuścić sygnał tak zakodowoany, podpiąłem bezpośrednio pod procesor i zapomniałem o płytach w aucie. Jakość dźwięku bez porównania do fabrycznego toru audio z płyty cd. Z tego co kiedyś się orientowłem to aac jednak ma lepszą jakość dźwięku niż standardowe sbc.Coś mi świta że jakościowo wypadał pomiędzy sbc a aptx ale tego pewny nie jestem musiałbym poszukać artykułu, który czytałem na ten temat. warto też zainwestować parę zł w zewnętrzne bt bo fabrycznie instalowane w autach to słabo wypadają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ...kuba... napisał:

Ale z tego co czytam to iPhone 13 nie oferuje LDAC ;/  po BT max to AAC.. widze, że iPhone oferuje hi-res i bezstratną konwersję, ale do tego potrzebna jest zewnętrzna karta DAC podłączana przewodowo do iPhone lub po wifi...

Zgadza się w 100%.

Nie testowałem jedynie, czy iOS potrafi w bit perfect, ale po BT max to AAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2023 o 14:42, szymin89 napisał:

Skoro korzystasz i tak tylko z wersji free tych serwisów to może zwykły BT Ci wystarczy. Są tez takie, które mają przyciski do przewijania itp. 
Kup, przetestuj i jak będzie ok to zostaw a jak nie to zwróć. 

No właśnie zamierzałem tak zrobić, ale pytanie, czy jest jakaś możliwość sprawdzenia, czy adapter BT faktycznie będzie używał kodeka AAC? bo "na słuch" to może być bardzo subiektywna ocena i pozostaje wierzyć, że to co napisane w ofercie to prawda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do telefonu właśnie zmieniłem na iPhona, stąd się pojawił problem... 
Dogrzebałem się do specyfikacji Bluetooth i "niestety" z tego co czytam to dla obsługiwania profilu A2DP kodek AAC jest opcjonalny a wymagany jest tylko SBC - wiec iPhone jeśli obsługuje profil A2DP - a obsługije, to musi też obsługiwać SBC a AAC jest opcjonalne, wiec połączenie może działać na SBC a nie opcjonalnym AAC...
Tutaj super dokumentacja o profilu A2DP, kodekach i.. testach - ale nie wiem jakby je wykonać..
https://www.bluetooth.com/specifications/specs/advanced-audio-distribution-profile-1-4/ 
 

A2DP_SPEC_V1.3_Support_of_Codecs_mandatory_optional.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, znalazłem w stosunkowo niskiej cenie odbiornik BT z SBC, AAC i LDAC, (niestety iPhone 13 nie posiada LDAC) https://pl.aliexpress.com/item/1005005554419901.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.15.65831c24JzjGEb&gatewayAdapt=glo2pol faktycznie z iPhone ciężko coś więcej wyciągnąć po Bluetooth, brak przystępnych odbiorników Bluetooth które umożliwiają odtwarzanie ALAC - a przynajmniej nie spotkałem takich urządzeń z tym kodowaniem wymienionym w specyfikacji. Stąd zdecydowałem na stosunkowo tani odbiornik BT - może bez aptX/HD/LL ale z fajnym interfejsem do sterowania utworami na urządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ...kuba... napisał:

Hej, znalazłem w stosunkowo niskiej cenie odbiornik BT z SBC, AAC i LDAC, (niestety iPhone 13 nie posiada LDAC) https://pl.aliexpress.com/item/1005005554419901.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.15.65831c24JzjGEb&gatewayAdapt=glo2pol faktycznie z iPhone ciężko coś więcej wyciągnąć po Bluetooth, brak przystępnych odbiorników Bluetooth które umożliwiają odtwarzanie ALAC - a przynajmniej nie spotkałem takich urządzeń z tym kodowaniem wymienionym w specyfikacji. Stąd zdecydowałem na stosunkowo tani odbiornik BT - może bez aptX/HD/LL ale z fajnym interfejsem do sterowania utworami na urządzeniu.

Alac to nie kodek bt a typ pliku więc nic dziwnego że nie znalazłeś odbiornika bt z obsługą alac. Z tego co można wyczytać to tylko po kablu można słuchać tych plików w pełnej jakości. W bt Iphony mają archaiczne kodeki a raczej nigdy nie dostaną obsługi ldac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2023 o 16:20, ...kuba... napisał:

faktycznie z iPhone ciężko coś więcej wyciągnąć po Bluetooth, brak przystępnych odbiorników Bluetooth które umożliwiają odtwarzanie ALAC - a przynajmniej nie spotkałem takich urządzeń z tym kodowaniem wymienionym w specyfikacji.

ALAC nie występuje jako kodek w bluetooth, odbiornik dla iPhone ma mieć kodek AAC i ten co podlinkowałeś właśnie go ma. Nic innego nie wyciągniesz z iPhone oprócz AAC i SBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szymin89 właśnie załatwiłeś mi kolejną nieprzespaną noc tym AirPort..😅
 

5 minut temu, intermis napisał:

ALAC nie występuje jako kodek w bluetooth, odbiornik dla iPhone ma mieć kodek AAC i ten co podlinkowałeś właśnie go ma. Nic innego nie wyciągniesz z iPhone oprócz AAC i SBC.

12 godzin temu, przemas1988 napisał:

Alac to nie kodek bt a typ pliku więc nic dziwnego że nie znalazłeś odbiornika bt z obsługą alac. Z tego co można wyczytać to tylko po kablu można słuchać tych plików w pełnej jakości.

Tak właśnie wyczytałem, że iPhone po Bluetooth obsługuje tylko AAC i SBC. Lista wersji modułów bluetooth w iPhone lub Specyfikacja Apple - iPhone 13. Gdzieś czytałem, że sposobem na odtworzenie ALAC po Bluetooth jest uruchomienie Apple Music z opcją Lossless na telefonach z Android i włączenie LDAC w ustawienaich developerskich.
 

4 godziny temu, szymin89 napisał:

Alac to nie jest przypadkiem format wykorzystywany do przesyłu przez WiFi?

 

Najlepsza opcja na streaming z iPhone to AirPort, nie wiem tylko czy bez hotspota da się streamować bezpośrednio do AirPorta.

ALAC chyba jest kodekiem jak mówi rozwinięcie tego skrótu - cytując ze strony Apple jest technologią bezstratnej kompresji dźwięku: "Apple has developed its own lossless audio compression technology called Apple Lossless Audio Codec (ALAC)."

Ale z tego opisu i patrząc na opis złącza Apple Lightning (ponieważ iphon od dawna zerezygnował z gniazda "słuchawkowego" jack) wynika, że każdy adapter Lightning <> Jack musi posiadać wbudowany DAC - czyli chyba coś w rodzaju karty dzwiękowej? Dodatkowo w opisie wspominają, że dla urządzeń Apple "dla utworów z częstotliwością próbkowania wyższą niż 48 kHz" potrzebny jest zewnętrzny DAC.

Z urządzeniami Apple osobiście mam doczynienia od jakichś 3mies. - jest właśnie nim iPhone. Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak AirPort i AirPlay/AirPlay2.. z tego co widzę urządzenia obsługujące AirPlay kosztują swoje.. ale na ali jest sporo AudioCastów obsługujących MiraCast i AirPlay.. zaciekawiło mnie np. https://s4home.pl/odtwarzacze-sieciowe/arylic-up2stream-mini-v3.html WiFi + BT w specyfikacji ma AAC, ALAC... wiec chyba zrobię kolejne zakupy na ali 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 9.04.2023 o 15:05, przemas1988 napisał:

Testowałem fiio btr3k podpiętego pod głośniki komputerowe(zestaw 2.1) przy słuchaniu z spotify premium i między sbc a ldac różnica była ogromna. Na sbc dźwięk był jakby przytłumiony. Przed tym testem nie zwracałem na to uwagi bo to tylko zestaw za 200zł mający już z 15 lat ale na ldac z samsunga galaxy s21 zaczęły grać o wiele lepiej.

Co ciekawe w mazdzie 3 2012 między połączeniem sbc bezpośrednio z telefonu do radia a ldac do btr3k i dalej aux do radia nie ma aż takiej różnicy ale tam jest seryjne nagłośnienie. Aptx nie jest obsługiwane przez samsunga niestety.

Próbowałeś przez opcje programisty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zibi1990 napisał:

Próbowałeś przez opcje programisty?

Opcje programisty mam na stałe włączone. S21 ma tylko zwykłego aptx który nie brzmi dużo lepiej niż sbc. Już lepiej ustawić aac niż aptx. Choć i tak lepiej zainwestować w odbiornik obsługujący ldac z maksymalnym przesyłem. Po co kożystać z przestarzałego kodeka jak można kożystać z najlepszego obecnie dostępnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemas1988 napisał:

Opcje programisty mam na stałe włączone. S21 ma tylko zwykłego aptx który nie brzmi dużo lepiej niż sbc. Już lepiej ustawić aac niż aptx. Choć i tak lepiej zainwestować w odbiornik obsługujący ldac z maksymalnym przesyłem. Po co kożystać z przestarzałego kodeka jak można kożystać z najlepszego obecnie dostępnego. 

Zainteresowałem się tym tematem  dzisiaj trochę bo mam dsp i rozmyślam jak najlepiej puszczać muzykę, mam opcje wpięcia się przewodem aux prosto do procka bądź też mogę dokupić dongla bt który odbiera przesył aptx hd. Ja mam s10 dlatego kąbinuje hak to ugryźć by było najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zibi1990 napisał:

Zainteresowałem się tym tematem  dzisiaj trochę bo mam dsp i rozmyślam jak najlepiej puszczać muzykę, mam opcje wpięcia się przewodem aux prosto do procka bądź też mogę dokupić dongla bt który odbiera przesył aptx hd. Ja mam s10 dlatego kąbinuje hak to ugryźć by było najlepiej

S10 nie obsługuje aptx hd. Chyba żaden samsung z exynosem nie obsługuje aptx hd. Ja obecnie przesyłam muzykę bezpośrednio na moduł bt audison b-con i dalej światłowodem do procesora. Telefon jest połączony z fabrycznym radiem dla zestawu głośnomówiącego. Słucham muzyki kożystając z ldac a jak ktoś dzwoni to odbieram połączenie przyciskiem na kierownicy i automatycznie przełącza się na wejście high input procesora. Po zakończeniu rozmowy muzyka jest automatycznie wznawiana a moduł b-con przełącza procesor na światłowód. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, przemas1988 napisał:

S10 nie obsługuje aptx hd. Chyba żaden samsung z exynosem nie obsługuje aptx hd. Ja obecnie przesyłam muzykę bezpośrednio na moduł bt audison b-con i dalej światłowodem do procesora. Telefon jest połączony z fabrycznym radiem dla zestawu głośnomówiącego. Słucham muzyki kożystając z ldac a jak ktoś dzwoni to odbieram połączenie przyciskiem na kierownicy i automatycznie przełącza się na wejście high input procesora. Po zakończeniu rozmowy muzyka jest automatycznie wznawiana a moduł b-con przełącza procesor na światłowód. 

To chyba też zrobię to przez bt, kupię ten akcezoryjny moduł do procka i sygnał bedzoe trafiał prosto do procka omijając radio. A skąd bierzez ldac ? Z Tidala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...