Skocz do zawartości

...kuba...

Użytkownik
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez ...kuba...

  1. Fajnie przedstawił to kolega intermis: Implementacja USB-C np. w smartphone pozwala na przesłanie audio w formie cyfrowej i analogowej i adekwatnie do tego są kabelki/odbiorniki(np. słuchawki) pasywne(analog) albo aktywne(cyfrowe z DAC). Założyłem, ze pytasz o kabelki takie z DAC. W szczegółach fanie opisano to tutaj: https://www.soundguys.com/usb-audio-explained-18563/ Swoja droga ciekawi mnie cena tych aktywnych adapterów które przedstawiłeś, sam Chip co prawda w detalu obsługujący HiRes jest drogi..
  2. Nie wiem czy trafiłeś na podobny temat, niedawno inwestygowaliśmy ten temat zagłębiając się nawet w dokumentację protokołu Bluetooth i profili do przesyłu audio. W dokumentacji radia jakie posiadasz nie znalazłem nic na temat wersji Bluetooth i obsługiwanych codeków. ;/ Wydaje mi się, że po USB-C kabelek dostaje audio w postaci cyfrowej i ma wbudowany konwerter DAC który dekoduje audio z postaci cyfrowej i udostępnia w postaci analogowej. Wiec z tego wynika, że kabelek będzie miał znaczenie.. To jest dobre pytanie, czy DAC w tych kabelkach obsługuje "rozdzielczość" do 96 kHz / 24 bity, czy potrzebuje dokłądnie takiej?
  3. szymin89 właśnie załatwiłeś mi kolejną nieprzespaną noc tym AirPort..😅 Tak właśnie wyczytałem, że iPhone po Bluetooth obsługuje tylko AAC i SBC. Lista wersji modułów bluetooth w iPhone lub Specyfikacja Apple - iPhone 13. Gdzieś czytałem, że sposobem na odtworzenie ALAC po Bluetooth jest uruchomienie Apple Music z opcją Lossless na telefonach z Android i włączenie LDAC w ustawienaich developerskich. ALAC chyba jest kodekiem jak mówi rozwinięcie tego skrótu - cytując ze strony Apple jest technologią bezstratnej kompresji dźwięku: "Apple has developed its own lossless audio compression technology called Apple Lossless Audio Codec (ALAC)." Ale z tego opisu i patrząc na opis złącza Apple Lightning (ponieważ iphon od dawna zerezygnował z gniazda "słuchawkowego" jack) wynika, że każdy adapter Lightning <> Jack musi posiadać wbudowany DAC - czyli chyba coś w rodzaju karty dzwiękowej? Dodatkowo w opisie wspominają, że dla urządzeń Apple "dla utworów z częstotliwością próbkowania wyższą niż 48 kHz" potrzebny jest zewnętrzny DAC. Z urządzeniami Apple osobiście mam doczynienia od jakichś 3mies. - jest właśnie nim iPhone. Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak AirPort i AirPlay/AirPlay2.. z tego co widzę urządzenia obsługujące AirPlay kosztują swoje.. ale na ali jest sporo AudioCastów obsługujących MiraCast i AirPlay.. zaciekawiło mnie np. https://s4home.pl/odtwarzacze-sieciowe/arylic-up2stream-mini-v3.html WiFi + BT w specyfikacji ma AAC, ALAC... wiec chyba zrobię kolejne zakupy na ali 😅
  4. Hej, znalazłem w stosunkowo niskiej cenie odbiornik BT z SBC, AAC i LDAC, (niestety iPhone 13 nie posiada LDAC) https://pl.aliexpress.com/item/1005005554419901.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.15.65831c24JzjGEb&gatewayAdapt=glo2pol faktycznie z iPhone ciężko coś więcej wyciągnąć po Bluetooth, brak przystępnych odbiorników Bluetooth które umożliwiają odtwarzanie ALAC - a przynajmniej nie spotkałem takich urządzeń z tym kodowaniem wymienionym w specyfikacji. Stąd zdecydowałem na stosunkowo tani odbiornik BT - może bez aptX/HD/LL ale z fajnym interfejsem do sterowania utworami na urządzeniu.
  5. Ok, chyba w takim razie zostanę przy 2-way zastanawiam się pomiędzy tymi modelami: 1. Morel Tempo Ultra 602 MKII (130W / 250W 90dB 55-22000Hz) 2. Morel Maximo 602 Ultra MKII (100W / 180W 90.5dB 50-20000Hz) Czy warto dołożyć i zakupić zestaw Tempo? Niestety nie znalazłem nigdzie porównania tych głośników.. Audio Circle przeglądałem ale nic nie wybrałem, ewentualnie może jeszcze jakieś inneg głośniki są godne uwagi?
  6. Jak jest jakiś godny uwagi zestaw 3-wat z tw i mid z obudowa to pokusiłbym sie o niego tak, żeby mieć już 3-way głośniki na przyszłość, pod DSP, jeśli będzie ciężko to zostanę przy 2-way.. przez forum przewija sie kilka modeli ale nie mam pojęcia nawet co do 2-way jakie wybrać, nie słyszałem żadnych na żywo ;/
  7. Witam ponownie, po kilku miesiącach użytkowania samochodu z CA: HERTZ DSK 170.3 przód + Dayton Audio DC160-4 tył, napędzane wzmacniaczem Mosconi Gladen ONE 120.4, teraz chciałbym wymienić przednie głośniki HERTZ na coś innego, ponieważ drażni mnie ostra góra tych głośników i zastanawiam się czy założyć do przednich drzwi coś z 3-way? Tak na przyszłość jeśli zdecydowałbym się przejść ze "zwykłego" wzmacniacza na coś z DSP, czy jest to dobra droga? jeśli tak to 1000zł pomoże na jakiś fajny zestaw 3-way pod te 100-120W per kanał?
  8. Co do telefonu właśnie zmieniłem na iPhona, stąd się pojawił problem... Dogrzebałem się do specyfikacji Bluetooth i "niestety" z tego co czytam to dla obsługiwania profilu A2DP kodek AAC jest opcjonalny a wymagany jest tylko SBC - wiec iPhone jeśli obsługuje profil A2DP - a obsługije, to musi też obsługiwać SBC a AAC jest opcjonalne, wiec połączenie może działać na SBC a nie opcjonalnym AAC... Tutaj super dokumentacja o profilu A2DP, kodekach i.. testach - ale nie wiem jakby je wykonać.. https://www.bluetooth.com/specifications/specs/advanced-audio-distribution-profile-1-4/
  9. No właśnie zamierzałem tak zrobić, ale pytanie, czy jest jakaś możliwość sprawdzenia, czy adapter BT faktycznie będzie używał kodeka AAC? bo "na słuch" to może być bardzo subiektywna ocena i pozostaje wierzyć, że to co napisane w ofercie to prawda...
  10. Ale z tego co czytam to iPhone 13 nie oferuje LDAC ;/ po BT max to AAC.. widze, że iPhone oferuje hi-res i bezstratną konwersję, ale do tego potrzebna jest zewnętrzna karta DAC podłączana przewodowo do iPhone lub po wifi... - jednym słowem... słabo.. pytanie tylko czy warto walczyć o wysoką jakość przesyłu dźwięku jeśli korzystam z darmowych wersji serwisów muzycznych? Widze porównanie Spotify i Tidal, ale czy w wersji free youtube, itd. oferują wyższą jakość niż AAC? Ale jakbym miał inwestować w zewnętrzny DAC i podłączać go pod AUX fabryczego radia, to chyba lepiej już wymienić radio...
  11. Witam, często jako źródła dźwięku używam telefonu podłączonego przez AUX do wejścia w oryginalnym radiu Hyundia i30. przez to, że iPhone nie ma wyjścia "słuchawkowego" jack używam przejściówki lightning. Zastanawiam się nad zmianą tego rozwiązania i podłączeniem do AUX odbiornika Bluetooth, tak aby nie musieć podłączać za każdym razem przewodu do telefonu. Zacząłem rozglądać się za adalterem Bluetooth do AUX, ale widzę, że iPhone nie obsługuje kodeków aptX tylko AAC. Mam pytanie, czy opłaca się szukać adapterów Bluetooth obsługujących AAC jeśli nie korzystam z kont premium youtube, tidal, spotify? Bo rozumiem, że te serwisy w wersji darmowej nie oferują muzyki w wysokiej jakości? Dobrze rozumiem, że jak adapter Bluetooth nie obsługuje AAC to muzyka z iPhone będzie kodowana za pomocą SBC i czy jakbym używał adaptera bez AAC to będzie strata jakości w porównaniu do odtwarzania muzyki przez AUX?
  12. Matę na aluminiowe wypełnienie drzwi wykleiłem od strony boczka(tapicerki drzwi). Mam jeszcze pytanie, ponieważ teraz na forum o ile dobrze zrozumiałęm wyczytałem, że mata piankowa wewnątrz drzwi - przyklejona na matę butylowa (w moim przypadku StP Gold 2.3mm) może popsuć odsłuch tonów TW, a jak u mnie tylne WF w drzwiach grają w roli suba (LPF do 100Hz) to Pianka PE StP Accent 6mm powinna być przyklejona na matę butylową na poszyciu drzwi, czy raczej będzie "przeszkadzać"? Wrzucam zdjęcia: 1. Mata butylowa: 2. Mata PE: Wypełnienie drzwi:
  13. Krde.... a mogę poprosić o rozwinięcie myśli? bo w sumie nie wiem, czy wykleić matę butylową na tej osłonie od strony tapicerki, czy wewnętrznej strony drzwi? z obydwu stron jest dobry dostęp i w miarę bezkolizynie (poza miejscem linki od podnośnika szyby.)
  14. Dzięki za szybką odpowiedż, drzwi mam już wyklejone, matą butylową 2,3mm i na poszyciu na całej powierzchni na to mata StP ACCENT 6mm. Na bokach gdzie były większe powierzchnie wykleiłe kawałkami mat.. Mam jeszcze pytanie mam aluminowe wypełnienie wewnętrznej części drzwi, po obu stronach jest miejsce na wyklejenie go matą butylową, ma to jakieś znaczenie - wpływ na odsłuch, czy matę butylową przykleję na nim od strony boczka, czy od strony środka drzwi?
  15. Jestem w trakcie wygłuszania tylnych drzwi i mam "kosmetyczne" pytanie.. czy na powierzchni drzwi prostopadłej do poszycia (zaznaczonej na poniższych zdjęciach) również przyklejać matę butylową, podobnie z dołem drzwi?
  16. Może te trzaski wydaje jakiś inny element zamontowany w drzwiach? I nie pochodzą bezpośrednio z Audio a głośnik je jedynie wzbudza?
  17. To dość uniwersalne "urządzenie" nie związane zupełnie z audio... Ma przycisk ewentualnie zworkę przeznaczona do programowania? Jak masz miernik z "piszczykiem" - pomiarem ciągłości, podłącz miernik do wyprowadzeń CON i NC podłącz układzik do zasilania i zobacz czy miernik piszczy potem pilotem wciskając guzik zrób tak żeby miernik przestał piszczeć i w tym stanie odłącz i podłącz zasilanie do układziku i zobacz czy miernik z powrotem będzie piszczał. Zobaczysz, czy odłączenie zasilania układu resetuje jego stan do początkowego, czy zapamiętuje...
  18. Zastanawiałem się nad Ground Zero GZIW 165, ale widzę, że ma niższy SPL bo 85,5dB i wyższy RMS - 100W. Korca mnie te Hertz CK 165 widziałem, że jest tez jakaś wersja CK 165 L, ale na ta chwile chyba wypróbuję na tyl polecone Dayton Audio albo Ground Zero jak ich parametry też są ok? A czy do takich tylnych drzwi grających w roli "sub" wygłusza je mata bitumiczna i pianka? - bo tylnych drzwi jeszcze nie ruszałem.
  19. Witam ponownie, zdecydowałem się na kabel głośnikowy In-Akustik Silver 2x2.5mm², ciekawa przygoda była z wtykami RCA bo wybrałem Vitalco dopiero po przymierzeniu 4-rech kompletow(Prolink,Nakamichi, Vitalco), ale nie o tym.. Chciałbym zapytać co zrobić z głośnikami w tylnych drzwiach, jak na razie chciałbym uniknąć dokładania skrzyni z subwooferem, dlatego myślę nad dołożeniem wooferów w tylnych drzwiach i odciąć je filtrem LPF we wzmacniaczu na 100Hz(o jakim Fs i Qts głośniki w tym przypadku?) albo na tył zestaw HERTZ DSK 170.3 który obecnie jest na przodzie a na przód coś innego, tak jak były wspomniane Hertz Cento, albo coś do ok. 900zl. Co byłoby lepszym rozwiązaniem?
  20. W wielu modelach samochodów z podobnego rocznika jest sporo wolnego miejsca na podszybiu, ale nie bez powodu nikt nie montuje w tym miejscu wznacniaczy audio. Myślę, że nawet nie ma co wnikać w stopień ochorony IP obudowy wzmacniacza, bo jest tak niski, że nie zapewnia ochorny wodoodporności.. w moim są specjalne otwory wentylujące i wentylator, zamykanie takiego "grzejnika" w szczelnej obudownie skutecznie obniży oddawanie ciepła, przez co podniesie temperaturę elementów wzmacniacza.. a i wykonanie na tyle szczelnej obudowy z wyprowadzeniem przewodów też raczej nie należy do prostej szybkiej roboty.. Przemyśl, czy chciałbyś zalać wzmacniacz nawet za 500zł... czasem wystarczy kropla i duży prąd zrobi już swoje.. ja zerzygnowałem z montażu pod siedzeniem bo deszczową/zimową porą jest tam sporo wody i wilgoci wniesionej na obuwiu... a szkoda mi było, żeby wentylator amp. wciągał wilgoć do wnętrza amp.
  21. Podczas szukania przewodów sygnałowych - z radia do wzmacniacza(4kanały), zrodziło mi się pytanie, jakiej budowy powinien być to przewód, miałem już w koszyku przewód RCA, ale! Sygnał audio z radia do wzmacniacza doprowadzam poprzez wejście we wzmacniaczu HI-INPUT. Dlatego nie jest to standardowy sygnał Low-Input a taki który przeznaczony jest do głośników. Stąd pytanie, czy zastosować kabel jak w typowych RCA - z centralną żyłą i ekranem, czy głośnikowy 1.0mm2 albo 1.5mm2 z dodatkową izolacją czy bez? Kabel RCA: Kabel głośnikowy z dodatkową izolacją: Zwykły kabel głośnikowy typu skrętka:
  22. Ok z kablem 2x2,5mm2 będzie już problem w przelotce do drzw, zastanawiam się właśnie jak go tam przepchnąć... ponieważ w Hyundai w 2009 roku nie pokusili się o żadną magistralę komunikacyjną "z drzwiami" tylko do wszystkiego są osobne przewody... kostka jest bardzo obszerna i wypełnia cały otwór w karoerii ;/ Początkowo myślałem, żeby w miejsce oryginalnych przewodów wstawić te głośnikowe, ale jednak chyba nie będę dawał złączy w przelotkach drzwi dla tych kabli głośnikowych.. Z przewodów ,5mm2 jakie mnie zainteresowały to OFC 5N (99,999%) posrebrzane, albo cynowane: InAkustic silver - https://allegro.pl/oferta/kabel-glosnikowy-srebrny-silver-in-akustik-2x2-5mm-7148130783 Jentech Supra Classic - https://allegro.pl/oferta/kabel-glosnikowy-supra-classic-2-5mm2-5n-1m-6823153951 Oehlbach OFC SILVERLINE SP-25 - https://allegro.pl/oferta/przewod-glosnikowy-ofc-silverline-sp-25-2x2-5mm2-11385640722 Eagle Cable High Standard Silver - https://allegro.pl/oferta/eagle-cable-high-standard-silver-glosnikowy-2x2-5-12064959476 teraz pytanie czy warto "przepłacać"? jak tak to który wybrać? oporność znalazłem jedynie dla Supra Classic: 6,8Ω/km
  23. Dziękuję, sprawdzałem w takich tabelkach ogólnie dostępnych, ale nie przeszło mi przez myśl, że mogą ją znaleźć w manualu tego wzmacniacza. Czyli co do przewodu zasilającego - tak jak się "obawiałem" trzeba zainwestować w 4AWG(21mm2) - czy jest jakaś polecana firma z takim przewodem OFC do CarAudio, czy wziąć przewód spawalniczy 25mm2(ponieważ spawalniczy 21mm2 ciężko dostać.) Ale niestety w manualu nie znalazłem nic na temat przewodu do głośników ;(
  24. Hej,zdecydowałem się na wzmacniacz MOSCONI GLADEN ONE 120.4, mam też już wygłuszony dach - przy okazji roboty z podsufitką... Teraz pytanie jakie zastosować przewody do głośników oraz zasilania wzmacniacza? Niestety wzmacniacz zmieści się tylko w bagażniku.. 1. Głośnikowy: odległość wzmacniacza od najdalszego głśnika ~4m; moc ok.100W; przewód napewno OFC pytanie czy skręcany, czy wziąć długość z zapasem i samemu zrobić jakąś ilość obrotów na metr? AWG16(1.5mm2) czy AWG14(2.0mm2)? jakiej firmy, może być HW PRO SCxx? 2. Przewód sygnałowy - radio - wzmacniacz, narazie z wykorzystaniem HI-Input we wzmacniaczu, czyli bezpośrednio wyjście głośnikowe z radia do wzmacniacza, wzmacniacz ma wejścia RCA - pytanie czy gotowy przewód 4ch Chinch RCA, czy kable głośnikowe np. 1.0mm2?? odległość niecałe 4m. 3. Zailający - odległość ok 6m prąd wzmacniacza 51,1A dla 4x108W przy napięciu 13.5V. jakiej grubości przewód i czy faktyczie spawalniczy? 😉 A to małe relacje z pracy wygłuszania dachu 😉 zajęło 3 długie wieczory... StP Aero Gold 2.3mm StP Biplast 10mm
  25. Jestem tego świadomy, że to "niska półka". W takim razie może któryś z tych? MOSCONI GLADEN ONE 120.4 - wersja bez DSP albo Helix G Four? Nie wiem czy rozglądać się za używką klasy D - mam małe doświadczenie i nie wiem czy te są godne uwagi?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...