Skocz do zawartości

Głośnik centralny ? Alpine h800


Szczupaczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem się Was poradzić odnośnie głośnika centralnego.

Na pokład car audio wpadł procesor alpine h800.

 

Mam 8 kanałów do wykorzystania a pomysł następujący.

 

4 kanały to przód który posiadam, czyli morel elate (SW6 / mt23) zasilany oczywiście aktywnie.

 

Tył 2 kanały na zwrotnicach Morel maximo ultra 602

 

I 1 kanał sub.

 

Pozostaje mi nie wykorzystany jeden kanał i pomyślałem o wykorzystaniu go na głośnik przedni, centralny.

 

Co o tym myślicie ?

 

I jaki głośnik byście polecili ? Auto - Passat B7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szczupaczek

 

Cześć kolegów na forum widząc wpisy tego typu się bulwersuje, nie dziw się bo jak byś zechciał poświecić chwilę czasu i zadał sobie trud przestudiowania tematów na forum zawierających wyrazy "głośnik centralny" dowiedział byś się że jest to pierwszy element który należy zlikwidować by uzyskać scenę stereo. Pytanie do Ciebie do czego dążysz i co chcesz osiągnąć w systemie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szczupaczek

 

Cześć kolegów na forum widząc wpisy tego typu się bulwersuje, nie dziw się bo jak byś zechciał poświecić chwilę czasu i zadał sobie trud przestudiowania tematów na forum zawierających wyrazy "głośnik centralny" dowiedział byś się że jest to pierwszy element który należy zlikwidować by uzyskać scenę stereo. Pytanie do Ciebie do czego dążysz i co chcesz osiągnąć w systemie?

Ok, rozumiem :)

 

Dziwie się że głośnik centralny to zły pomysł dlatego że miłem przyjemność jeździć dwoma autami z systemami harman kardon w których był głośnik centralny,l z takim wystającym jakby słupkiem :) były to auta Volvo S80 i BMW M8.. co chciałbym osiągnąć, taką jakość dźwięku jak w tych autach. Rozpływałem się tam słuchając muzyki :)

 

Czy to jest scena stereo czy bardzij odczucia przestrzennego dźwięku, nie wiem. Słuchanie muzyki było Bardzo przyjemne :)

 

Nadmieniłbym tylko tyle : mam wrażenie że Moje morele grają same w sobie o niebi lepiej od tego harman kardon, głośniej, mocniej... Ale brak mi jest tej ,,jakości” dźwięku..

 

Dlatego zmieniłem radio, dodałem procesor, teraz tylko się zastanawiam jak ugryźć ten temat :)

 

Jeżeli miałbym nie dawać dodatkowego głośnika, to co zrobić z 8-mym kanałem ?? Chyba że macie jakąś całkiem inną, lepszą koncepcje na ułożenie tego systemu ?

 

Może dodać na przodzie średniaki ??

 

Ale wtedy 6 kanałów przód, dwa tył, i nie mam wolnego kanału na suba...

Robisz kino samochodowe i dostajesz ze źródła sygnał 5.1?

Nie robie kina :)

 

A mając procesor nie potrzebuje chyba sygnalu ze źródła 5.1 po to jest procesor żeby można samemu wszystko ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem niedawno w212 z głośnikiem centralnym, system oparty na komponentach audison. Co ciekawe miejsca montażowe oryginalne. Centralny w tym przypadku wniósł bardzo dużo do systemu. Scena była nie tylko szeroka ale i głęboka, źródła pozorne na swoim miejscu. Żeby nie było tak gorąco to bym chyba nie wysiadł z samochodu...

Także ja bym tak odrazu tego nie skreślał bo stereo to tylko lewa i prawa strona. Odpowiednio „wpasowany” centralny może być zatem bardzo pomocny w uzyskaniu dobrego dźwięku.

Nikt nie mówi ze taki zabieg jest prosty ale można go z powodzeniem zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem, stąd te podśmiechujki ale chodziło mi o to że taki centralny może pomóc w ukształtowaniu sceny. Nie bez powodu DSP Helixa umożliwiają podpięcie i całkiem sensowne wykorzystanie centralnego. Ale co ja tam się znam... :wink:

 

Edit:

Jak by ktoś był ciekawy to polecam przejrzeć instalację tego Mini (translator nie gryzie): https://www.klangfuzzis.de/showthread.php?728508-Mini-Clubman-F54-Brax-Thesis-ARC-8-Real-Center-Erweiterung

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym Szymon że helix potrafi centralny wykorzystać i wpasować a h800 wyszło grubo wcześniej i nie do końca mu to wychodzi. Koledze bardziej na zdrowie wyjdzie średniak z przodu i brak tyłu poza subwooferem o ile albo sam to wystroi (życzę powodzenia bo lekko nie będzie) albo ktoś to zrobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, dobrze zestrojony system przedni będzie również wystarczający. 

 

Wspomniany wcześniej Mercedes był na Audisonach i z tego co udało mi się wyciągnąć od właściciela to to że centralny (chyba ori) gra dużo ciszej niż pozostałe głośniki przez co nie można go zlokalizować a wnosi dużo do systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o to że nie tylko jedna droga prowadzi do celu.

 

 


Bez centralnego (ori ) głośnika nie będzie ukształtowanej sceny.

Nie no B&O siedzi. 

 

Dziw mnie bierze... chyba nigdy w profesjonalnym car audio nie spotkałem centralnego głośnika który by wnosił same ahhy i ehhy systemu , może cię robił w bambuko ? :D

Nie wydaje mi się. 

 

Wygląda że ten centralny mógł nadrabiać tym czego zestawowi przedniemu brakowało. Jak by nie było samochód uzyskał 160 pkt w klasie Amator 4k. w Berlinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego mogło brakować co dał centralny ? Nie ma takiej opcji :) fabryczny centralny głośnik w customowych systemach audio w nowszych autach zostawia sie go tylko do systemu pokladowego samochodu jak telefon czujniki parkowania navi. Źle go zrozumiałeś albo robił cie ciula .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skończcie zaśmiecać mi wątek :)

 

Rezygnuje z pomysłu centralnego głośnika :)

 

Będę pierwsze Strojenie wykonywał na systemie który podałem na samym początku. Tak więc puszczam przód na 4 kanałach tył na 2 kanałach plus sub. Jeden kanał pozostanie nie wykorzystany.

 

Czy może lepiej Panowie zrobić jeszcze inaczej??

 

Mianowicie sub pozostawić bezpośrednio ze wzmaka, pomijając procesor.

 

2 way przód, tył puścić aktywnie, wykorzystam wiec wszystkie 8 kanałow, a korekcje czasowe będe wykonywał pod Suba..

 

Dobry pomysł ?

Czy lepiej zeby sub byl tez pod procesorem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw subwoofer pod procesorem, będzie łatwiej podczas strojenia- nie będziesz musiał wysiadać i iść do bagażnika żeby ustawić filtry.

Nie znam procesorów Alpine. Można w nich ustawić jeden kanał mono la subwoofera? 

Jeśli tak to zostawił bym jeden jeden kanał wolny lub podał sygnał na suba z dwóch wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam , że przy obecnym postępie technologii , przy procesorach chociażby ze stajni Fischera, gdzie cały sygnał audio jest sumowany na wstępie aby był użyteczny w przypadku nowszych pojazdów , a następnie istnieje możliwość wyciągnięcia danego pasma z bazy stereo na pojedynczy głośnik typu np pasmo samego wokalu , myślę , że może to dać dobre efekty bez negatywów dla samej bazy stereo.

W przypadku H800 jest to dużo bardziej utrudnione , ale nie niemożliwe , ale w tym wypadku należy dla obu kanałów stereo ustawić takie same nastawy jeśli chodzi o opóźnienie czasowe , fazę , eq , i filtry LP i HP a następnie zasilić głośnik centralny z kanału małego wzmacniacza typu monoblock, przynajmniej ja bym tak do tego podszedł , chcąc zbudować system z głośnikiem szerokopasmowym zabudowanym centralnie.

A osobiste wycieczki , typu , że coś nie idzie utartym kanonem bym zostawił dla siebie , nie widzę , nic złego , że ktoś ma inny pomysł na audio niż wytarta ścieżka.

 

Warto poznać gdzie obecnie znajduje się technika DSP np na podstawie najnowszego Helixa DSP Ultra.

 

https://www.audiotec-fischer.de/en/helix/processors/dsp-ultra

 

Z mojego punktu widzenia na poziomie narzędzi do obróbki sygnału i efektu ,na tą chwilę to już nie sprzęt ogranicza a jedynie pomysł i umiejętności użytkownika/instalatora, użycia narzędzi jakie daje taki procesor w kontekście końcowego efektu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam , że przy obecnym postępie technologii , przy procesorach chociażby ze stajni Fischera, gdzie cały sygnał audio jest sumowany na wstępie aby był użyteczny w przypadku nowszych pojazdów , a następnie istnieje możliwość wyciągnięcia danego pasma z bazy stereo na pojedynczy głośnik typu np pasmo samego wokalu , myślę , że może to dać dobre efekty bez negatywów dla samej bazy stereo.

W przypadku H800 jest to dużo bardziej utrudnione , ale nie niemożliwe , ale w tym wypadku należy dla obu kanałów stereo ustawić takie same nastawy jeśli chodzi o opóźnienie czasowe , fazę , eq , i filtry LP i HP a następnie zasilić głośnik centralny z kanału małego wzmacniacza typu monoblock, przynajmniej ja bym tak do tego podszedł , chcąc zbudować system z głośnikiem szerokopasmowym zabudowanym centralnie.

A osobiste wycieczki , typu , że coś nie idzie utartym kanonem bym zostawił dla siebie , nie widzę , nic złego , że ktoś ma inny pomysł na audio niż wytarta ścieżka.

 

Warto poznać gdzie obecnie znajduje się technika DSP np na podstawie najnowszego Helixa DSP Ultra.

 

https://www.audiotec-fischer.de/en/helix/processors/dsp-ultra

 

Z mojego punktu widzenia na poziomie narzędzi do obróbki sygnału i efektu ,na tą chwilę to już nie sprzęt ogranicza a jedynie pomysł i umiejętności użytkownika/instalatora, użycia narzędzi jakie daje taki procesor w kontekście końcowego efektu .

No dokładnie ;)

 

Spójrzmy chociażby na to jak się rozwija audio w samochodach seryjnych.

 

W Audi najlepszy system w tym momencie to nagłośnienie na 23 głośnikach :D czym oczywiście steruje 23 kanałowy procesor..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...