Skocz do zawartości

Wasze Home Audio :)


L_U_L_I
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz w miarę blisko to wpadnij do mnie mam Dali 850 więc możesz sobie osłuchać a jak się spodobają to kupić bo aktualnie są do sprzedania;)

Niestety mieszkam w Wawie więc odpada bo za daleko. Na chwilę obecną najbardziej mi się widzą Heco i potem Dali, ale muszę je najpierw gdzieś posłuchać. Jakbyś określił ich granie, słuchałeś ich w muzyce klubowej i coś pokroju lady pank, dżem, jackson?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 379
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

U mnie różne gatunki się przewijają włącznie z w/w. Co do gry to wysokie są dość delikatne i wycofane, średnica również nie wybija się i jest neutralna. Bas tutaj króluje, nie jest ciągnący się, gra w punkt, jak trzeba kopnie a i zejście jest też bardzo fajne(2x8" na stronę robi robotę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Długo grała Yamaha RN-803d , byłem na tyle zadowolony z all in one, zamiast 20 klocków, że obecnie także mój wzrok się skierował na podobny sprzęt tyle , że innej półki i zagościło Primare i35 Prisma.

post-4530-0-08194100-1615658271_thumb.jpg

 

Z Yamahą długo grały KEF Q750 i w swojej klasie cenowej uważam je za super uniwersalne kolumny.

Byłem na tyle zadowolony ze sposobu grania KEF, że tydzień temu postarałem się o Upgrade i zagościła para R7... Mega progres.

 

post-4530-0-95343300-1615658668_thumb.jpg

 

post-4530-0-20069600-1615658705_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tor wygląda następująco, źródło to Topping D90 przyjmujący sygnał po BT z LDAC, wzmacniacz Line Magnetic LM-341A z wymienionymi lampami na KT88, kolumny Monitor Audio Silver 10 połączone bi wire. Pomieszczenie zaadoptowane przez dwa spore dyfuzory za kolumnami, sześć paneli na ścianach i trzy na suficie, grube kotary oddzielają przestrzeń odsłuchową od reszty pomieszczenia i zasłaniają okna, poddasze około 40 m2. Jest fenomenalna scena, źródła pozorne wychodzą sporo poza fizyczne rozstawienie kolumn na boki. Czasem odpalam do kompletu subwoofer KRK 10S2 robi sporo zamieszania, blacha na dachu faluje.  :rotfl: Niestety lampa ma to do siebie że pokazuje na co ją stać po około godzinie gry. W rezerwie hybrydowy wzmacniacz Xindak XA6900, CD Cambridge Audio Azur 640C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, znacznie rośnie dynamika i kontrola, jest ciut głośniej, dźwięk dostaje jak by wigoru. Siedzisz i nagle stwierdzisz Wow to ten wzmacniacz tak potrafi? Z moich obserwacji wynika że po tej godzinie gry nie same bańki szklane które rozgrzewaja sie szybko ale gorące robią się transformatory zasilania i głośnikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam dlatego że zrobiłem ponad 20 wzmacniaczy lampowych , użytkuję w domu jeden audio (PP EL84)  i dwa gitarowce i nie zauważyłem w/w sytuacji.

 Twój wzmacniacz oryginalnie miał chyba EL34? Zmieniałeś punkty pracy lamp po wymianie na KT 88?

 Miałem kiedyś zrobiony przez siebie PP EL34 . Podawałem go próbie forsowania mocy z generatora przez 2 godziny. 42W , głośnikowe letnie, zasilający lekko ciepły. Są gdzieś na triodzie opisane moje walki ze wzmakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli punktem pracy nazywasz strojenie bias to jest ono bardzo odczuwalne u mnie, niższe napięcie więcej basu, wyższe ostrzejsza gra góry ale inna praca woofera tak po krótce, trzeba znaleźć optymalne ustawienie dla swoich preferencji. Czasami jak kontroluje napięcie okazuje się że jeden z kanałów się rozjechał i trzeba zrobić korektę, oczywiscie na ciepło. Gram na wskazaniu lekko poniżej tego co producent zaznacza na wskaźniku jako środek zakresu. Swojej lampy używam raczej do ostrzejszych rytmów chociaż odsłuch zaczynam od jakiś akustycznych playlisty. Właśnie po tym czasie około godziny wzmacniacz pokazuje pazur. Jest to niesamowicie uniwersalny wzmacniacz, każdy kto posłucha stwierdza że nie sądził że lampa o tak małej deklarowanej mocy może tak wysterowac kolumny tej wielkości. Może nigdy nie doprowadziłeś do takiego zjawiska ze względu na to że nie słuchasz na maksymalnym poziomie który jest bez zniekształceń przez dłuższy czas? By zaobserwować to o czym piszę nie wystarczy włączyć wzmacniacza by sobie coś tam plumkało, on musi grać głośno przez określony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem leży w tym że Raa dla EL34 to 3.3k a dla Kt88 6.6k  więc niedopasowanie jest znaczne. Kręcenie BIAS-em na słuch to mordowanie lamp. 

 Można łatwo przeliczyć przekładnię Twoich transformatorów głośnikowych  i dla EL34 PP i obciążenia 8 omów wynosi ona 20,3.   Wsadzając lampy KT88 z Raa 6,6 k    imedancja obciążenia powinna wynosić 16 omów.  Czyli w zaciski głośnikowe wzmacniacza z opisem 4 omy powinieneś podłaczyć kolumny 8 omowe. Lampy to niestety nie tranzystory. 

http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?t=4302   polecam przeczytać. 

 

Tak na marginesie : mój wzmak ma 2 x 16W i napędza kolumny 200W i wystarczy do narobienia hałasu.


Przepraszam , bład. Raa dla EL34 to 3.3k a dla KT88 6.6 k  więc w zaciski 4 omy powinieneś podłaczyć obciązenie 8 omów.

Post poprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że tak to zrobił producent. Uważaj tylko na BIAS, ustawiając go zmieniasz klasę pracy wzmacniacza.  W gitarowcu na 6L6 doszedłem do 76W z pary lamp. Jednak to zabójcze warunki dla lampy i była to tylko próba. Standardowo jest 50. Ale to pokazuje jak można biasem narobić sobie kuku w urządzeniu.

 

Polecam świetne opracowanie  o lampach http://guitaramplifiers.prv.pl/lampymoc.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym swoim wzmacniaczu wyprowadzam regulację i pomiar bias na zewnątrz. Pomiaru dokonuję milivoltomierzem. Super sprawa. Jak Ci się rozjeżdżają prądy to może oznaczać że lampy swoje najlepsze czasy mają już za sobą.

Tak wyglądna regulacja w jednym z wykonanych przeze mnie wzmacniaczy.

post-26842-0-24947700-1615710017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy mają koło 500h gry tak na oko kupione nowe. Jakoś nagminnie to nie występuje, kilka razy zaobserwowane że jedna sztuka potrafi uciec lekko. Wzmacniacz jeszcze na gwarancji ale po tym okresie pomyślę nad taką modyfikacją bo producent nie postarał się i punktów pomiarowych brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mają 500h to nie ma się co dziwić że jedna odpływa.  Producent podaje żywotność lampy dla określonych warunków pracy. Zdaje się że technicy zespołu AC/DC wymieniali zajechane lampy po każdym koncercie ale tam specjalnie były  żyłowane do osiągnięcia określonego brzmienia ( przy takim budżecie to można wymieniać co godzinę :D )

 Na koniec o płynięciu prądów w lampach- trochę było przepychanek ale w końcu zakończyło się dobrze. Występowałem tam pod podobnym nickiem.

http://forum-gitara.pl/topic/8585-na-przerwach-standby-wy%C5%82%C4%85cza%C4%87-czy-nie-wy%C5%82%C4%85cza%C4%87/page-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie różne  sprawy . Wzmacniacz gitarowy nie jest wzmacniaczem Hi Fi .

Co je różni , skoro i tak są lampowe.

Hi Fi to dążenie do max wiernego ( na ile można ) odwzorowania sygnału plus liniowość pasma , wzmacniacz instrumentalny zazwyczaj ceniony jest za zmianę brzmienia w tym celowe wprowadzanie do sygnału harmonicznych czy możliwości pracy z przesterem lampy .

Natomiast gdy mowa o punktach pracy/ temperatura to w danym momencie zależność jest stała bo w trakcie ( cyklu pracy ) raczej nie wymieniamy rodzaju lamp.

Układ jest tym stabilniejszy im głębsza jest pętla USZ , jej ogólna głębokość jest znacznie niższa niż dla wzmacniaczy tranzystorowych , stąd profil brzmienia jest mniej stabilny .

A samo zjawisko da się zaobserwować nawet w stosunku do odtwarzaczy CD, nie trzeba do tego orłów pobierających nauki u nietoperzy .

Ogólnie wzmacniacze lampowe są cenione nie dlatego , ze są neutralne brzmieniowo , tylko za to , za mają określony charakter ( wprowadzają  harmoniczne parzyste )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co różni końcówkę mocy gitarowca i Hi Fi w klasie AB? Pomijam inwerter. Bo wg. mnie działanie jest takie same. Fizyka jest taka sama, prądy podobne. Pamiętaj że w gitarowcu preamp kształtuje brzmienie i pasmo w znacznym stopniu. Fakt że transformator głosnikowy w gitarowcu nie musi być Hi Fi ale to nie zmienia sprawy że punkty pracy lamp dobierane są na podstawie kart katalogowych a nie widzi mi się.

 Na triodzie jest mnóstwo moich pomiarów z oscyloskopów zarówno hifi jak i gitarowców. Zapraszam do lektury. Czytania na kilkanaście godzin.

 Przypominam też zę piszemy o lampach końcowych i ich prądach oraz dopasowaniu Raa a nie brzmieniu tego czy tamtego.  Podłącz głośnik gitarowy do hifi  i też będziesz mógł przesterować końcówkę. Nie polecam do gitarowca podłączać kolumny hifi chyba że kogoś stać (oczywiście jeżeli nie zrobimy przesteru to i ona zagra- sprawdzałem podczas prób, tuż przed kupnem V30).

 A i jeszcze jedno, chcesz wiernie to  polecam wzmacniacz PP w klasie A.  50% mocy doprowadzonej z zasilacza to końcówki idzie w ciepło. No ale hifi pełną gębą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam też zę piszemy o lampach końcowych i ich prądach a nie brzmieniu tego czy tamtego. Podłącz głośnik gitarowy do hifi i też będziesz mógł przesterować końcówkę. Nie polecam do gitarowca podłączać kolumny hifi chyba że kogoś stać (oczywiście jeżeli nie zrobimy przesteru to i ona zagra- sprawdzałem podczas prób, tuż przed kupnem V30).

 

A i jeszcze jedno, chcesz wiernie to polecam wzmacniacz PP w klasie A. 50% mocy doprowadzonej z zasilacza to końcówki idzie w ciepło. No ale hifi pełną gębą..

 

 

Piszemy o brzmieniu wzmacniacz domowego Hi Fi :wink2:, kompletnego  takim jak go zbudowała fabryka .

Nie piszemy tez o sprawnościach i możliwości uzyskania max mocy , a o odsłuchu ze średnia mocą na poziomie  1 W .

Posiadam np taki

https://www.4hifi.pl/yaqin-ms-650b_5397.html

 

To chyba mieści się w temacie wzmacniacza domowego Hi Fi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...