Skocz do zawartości

Brak basu/słaby bas w WF


RaPIsZoN
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Tak jak w tytule. Od dluzszego czasu mam wrazenie, ze w moich WF brakuje basu, mowa o glosnikach 165. Instalacja opiera sie na DSP, Subie, tw i wf (kazde na oddzielnym wzmacniaczu, filtry we wzmakach wszystkiko na flat). Te ostatnie ewidentnie niedomagaja. Odwracanie faz w DSP nie zmienia nic, zarowno gdy odwracam SUBA albo same WF. Co ciekawe membrana glosnika prawie wogole sie nie rusza. W dsp filtry wf ustawione na:

 

HPF 71hz - 24 slooe 0 phase

LPF 2.8khz - 24 slope 0 phase

 

Co do montażu, glosnik siedzi na dystansach przykreconych do blachy, wszystko wygluszone. Glosnik wystaje nieco z boczka drzwi przez kieszen, którą musialem ściąć, aby wszedl rozmiar 165,wczesniei siedzialy małe pierdziawki od BOSE (autko to audi a8 d2). Lepiej przykrecic do blachy, aby zwiekszyc przestrzen miedzy membraną a boczkiem?

I jeszcze jedna rzecz, ktora mnie zastanawia. Muze zapodaje przez konwerter swiatlowodem do procka ALPINE PXA H800, który obsluguje na androidzie jakosc Tidal master, więc powinno byc ok, pytanie tylko, czy moze on obcinac basy? Oczywiscie gainy wyliczone, a wzmacniacze mają spory zapas mocy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy HPF 71/24.

Teoretycznie przy 80Hz i dla efektywności WF na poziomie 89dB - dla mocy dostarczonej 60W SPL wynosi np. 106,8dB.

Filtr jeszcze (w przybliżeniu) nie działa

Natomiast przy 60Hz moc dostarczona do WF spadnie do poziomu ok. 3.8W.

A przy 24dB ta wartość (40Hz) spadnie do 0,25W.

 

Fazę zmieniasz na lewej lub prawej stronie? Nie na obu WF?

 

Dlatego niskiego zejścia WF nie usłyszysz.

Od tego jest sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co rozumiem, tak ma po prostu byc, trzeba sie do tego przyzwyczaić, ze w prawidlowym setupie audio, wf nie ma zapodawac mocnego basu, tylko wszystko ma uzupelniac sub? Bo dla przykladu przy wylaczeniu wszytskich głośników procz wf słuchając ich ma sie wrażenie, jakby sluchalo sie dyskoteki zza sciany przykladajac ucho, taki przytlumiony dźwięk. Sprawdze jescze miernikiem czy nie poplatalem w instalacji, mimo, ze oznaczylem kable, byc moze cos mi sie gdzies poplątało. Czy wygląda to na problem z fazami?

 

Fazy w DSP zmienialem różnie, oddzielnie i razem. Po zmianie graly jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po zmianie fazy na jednym wf grało gorzej to wszystko masz poprawnie podłączone. Ogólnie to woofer nie musi przenosić najniższych rejestrów, od tego jest sub. Może zacznij od wyciszenia suba i puszczenia wooferów pełnym pasmem od dołu. Wtedy się okaże czy faktycznie brakuje dołu. Jaki masz woofer tak swoją drogą, sporo też zależy od montażu i umiejscowienia wooferach w drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałbym się wyciętej tapicerce i ogólnie montażowi głośników w drzwiach. No i tak jak napisał Jankus, odłącz subwoofer, zrób porządek z przodem, a dopiero na końcu dodaj subwoofer. Jak nie zmusisz przodu do grania to samym subwooferem daleko nie zajedziesz, bo będzie Cię drażnił, ciągnął się z bagażnika, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj setup:

 

WF - Rainbow SL-W6 zasilane przez Audison Lrx 2.250

 

SUB - Infinity KCS 12-BR zasilany przez Soundstream rubicon 1002

 

TW - Jakieś wloskie markowe zasilane przez Blaupunkta gt

 

Ciecia zmienialem na 12db, basu bylo jeszcze mniej.

 

Podaje moje ustawienia w procku:

TW

Lpf 4.5khz 24 slope 0 phase

 

WF

HPF 71hz 24 slope 0 phase

LPF 2.8khz 24 slope 0 phase

 

SUB

HPF 20hz slope off phase 0

LPF 56hz 24 slope phase 0

 

Probowalem tez na takich.

 

TW

Lpf 4.5khz 12 slope 180 phase

 

WF

HPF 71hz 12slooe 0 phase

LPF 2.8khz 12 slope 0 phase

 

SUB

HPF 20hz slooe off phase 0

LPF 56hz 12 slope phase 180

 

Co do montażu, nie moge teraz zapodac zdjecia, ale mam pewne zastrzeżenia, jak wroce do domu rozkrece talicerke to pokaże, chce jednak rozwiac reszte moich wątpliwości. Ma ktos jakies zastrzezenia co do ustawień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj setup:

 

WF - Rainbow SL-W6 zasilane przez Audison Lrx 1.400

 

SUB - Infinity KCS 12-BR zasilany przez Soundstream rubicon 1002

 

TW - Jakieś wloskie markowe zasilane przez Blaupunkta gt

 

Ciecia zmienialem na 12db, basu bylo jeszcze mniej.

 

Podaje moje ustawienia w procku:

TW

Lpf 4.5khz 24 slope 0 phase

 

WF

HPF 71hz 24 slope 0 phase

LPF 2.8khz 24 slope 0 phase

 

SUB

HPF 20hz slope off phase 0

LPF 56hz 24 slope phase 0

 

Probowalem tez na takich.

 

TW

Lpf 4.5khz 12 slope 180 phase

 

WF

HPF 71hz 12slooe 0 phase

LPF 2.8khz 12 slope 0 phase

 

SUB

HPF 20hz slooe off phase 0

LPF 56hz 12 slope phase 180

 

Co do montażu, nie moge teraz zapodac zdjecia, ale mam pewne zastrzeżenia, jak wroce do domu rozkrece talicerke to pokaże, chce jednak rozwiac reszte moich wątpliwości. Ma ktos jakies zastrzezenia co do ustawień?

 

Na pewno tak masz to podłączone?

Bo z tego co widać to na woofery masz wzmak mono a na suba 2ch :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłeś tylko zestaw przedni bez subwoofera tak jak koledzy radzili czy po prostu zmieniłeś zbocza? Pytam bo widzę że obróciłeś fazę dla tweetera a subwoofer pozostał bez zmian, w tym konkretnym przypadku warto by było obrócić jeszcze fazę subwoofera i posłuchać. Wartości filtrów pomijam bo bez pomiarów to wróżenie z fusów. 

Masz jakiś system pomiarowy czy ustawiasz wszystko na ucho? Jeśli nie masz i nie chcesz mieć a chcesz szybko mieć dobry dźwięk w samochodzie to może warto podjechać do kogoś kto takie systemy ustawia lub chociaż do kogoś z forum co ogarnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


TW
Lpf 4.5khz 24 slope 0 phase

WF
HPF 71hz 24 slope 0 phase
LPF 2.8khz 24 slope 0 phase

 

Te cięcia na pewno Ci nie zagrają.

Uważaj na nazewnictwo HPF/LPF.

Wyłącz tego suba w ogóle, wywal HPF z woofera i rób przód aż będzie dobrze. Czasy ustawiłeś?

 

Skąd jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamul, suba mam w mono po jednym rca, a z lrx palnalem gafę, mam Audisona Lrx 2.250*

 

Szymin89 - zapomnialem wspomniec, oczywiacie obracalem tez suba i w takiej konfiguracji, autentycznie nie czulem zadnej różnicy. W Alpine mozna wystroic przez mikrofon np. A ze go nie mam to spsoobem jaki radzi alpine, czyli odległość najdalszego głośnika - tu SUB-(odjac) odleglosc tego, ktorego chcemy ustawic, przy wpisaniu otrzymanych cm odrazu wyskakuje przeliczone opoznienie w ms. Wytyczne co do cięc otrzymalem od dobrego kolegi z forum, ktory zapodal mi takze sprzęcior.

 

nakamichi - prawdopodobnie źle przepisałem.

 

Various - jestem z Warminsko-Mazurskiego okolice Olsztyna.

 

Najlepiej by bylo sie z kims spotkac, kto ogarnia, ale podobno slabo w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi - prawdopodobnie źle przepisałem.

Tylko to nie wypracowanie szkolne , tu różnica jest taka jak pomiędzy biegami do przodu i wstecznym .

 

Przy tej ilości niewiadomych dobrze jest skonsultować to w jakimś profi zakładzie CA . Wydasz kilka groszy i będziesz wiedział na czym stoisz .

 

 

 

Various - jestem z Warminsko-Mazurskiego okolice Olsztyna.

 

A Strefa Ciszy , to chyba Olsztyn .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nie wypracowanie szkolne , tu różnica jest taka jak pomiędzy biegami do przodu i wstecznym .

 

Przy tej ilości niewiadomych dobrze jest skonsultować to w jakimś profi zakładzie CA . Wydasz kilka groszy i będziesz wiedział na czym stoisz .

 

 

 

 

A Strefa Ciszy , to chyba Olsztyn .

Owszem, jest taka firma.Pare razy byłem, swoje kasowali, ale nic złego nie moge powiedzieć. Cóż, wroce do domu jeszcze pokombinuje, posprawdzam czy coś nie pomieszałem. W ostateczności chyba się tam udam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nawet nie sugeruję abyś zamawiał jakiś pakiet usług , ale o rzeczową konsultację .

Powiedz Arkowi , ze polecili go forum jako bardzo kompetentną osobę i może poświęci Ci kilka minut nie pobierając żadnej opłaty.

Szczególnie sprawa montażu wooferów jest tu chyba kluczem , nie tylko wskazać co jest żle , ale podpowiedzieć jak to zrobić dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że coś jest namieszane w samej instalce, dobrze jakbyś wrzucił fotki (montażu, i jak które kable idą - w sensie skąd sygnał i gdzie idzie itp) i jakiś schemat jak to masz podłączone bo opis jest nieco mylący. Trochę karkołomne ale może szybciej da jakąś odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...