Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 - khazar


khazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wniosek oparłem po prostu na przesunięciu głowy z 80-90 cm do przodu, tweetery grały zupełnie inaczej, stąd zmieniłem te ukierunkowanie. Czytałem również o tym, że niekorzystne wpływają bliskie odbicia, więc teraz są one zlokalizowane za kierowcą, w stronę tyłu samochodu. Zmniejszyłem nieco dystanse (teraz mają ok. 30 mm głębokości). Przy odsłuchiwaniu z pozycji bliższej szyby, zauważyłem również, że dziura w grze wooferów w paśmie 60-80 Hz znacząco maleje, a może nawet znika w całości. Co tutaj poradzić, gdy po odsunięciu głowy do normalnej pozycji w czasie jazdy, słychać wyraźnie że te pasmo słabnie i to mocno. Dlaczego tak niskie częstotliwości są u mnie kierunkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 419
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziura w paśmie w tym miejscu jest nie ważne czy gram z woofera czy z subwoofera. Dlatego zgłupiałem. Gdyby była tylko z woofera, winiłbym ich montaż w drzwiach, kierunek, itp. Natomiast to samo jest z suba, wyższe częstotliwości sub już gra normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odsłuchiwaniu z pozycji bliższej szyby, zauważyłem również, że dziura w grze wooferów w paśmie 60-80 Hz znacząco maleje, a może nawet znika w całości. Co tutaj poradzić, gdy po odsunięciu głowy do normalnej pozycji w czasie jazdy, słychać wyraźnie że te pasmo słabnie i to mocno.

 

Ja z tego powodu piszę więc się zdecyduj ... albo masz dziurę albo ci ona magicznie znika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie po co niektórzy oprócz wyciągania woofery poza tapicerkę dokładają również dystanse skośne pod woofery i kierują je wyżej w kabinę zamiast pozwalać im masować piszczel?

 

Dokładną odpowiedź dał kolega wyżej ;)

 

zabieg ktory opisujesz ma na celu poprawe srednicy przy dwoch drogach.

 

 

Od siebie dodam że głośnik gra nie tylko przednią częścią membrany, pochylenie względem tylnej ścianki drzwi też ma znaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wooferami nakleiłem po arkuszu STP Crystal, ale myślę, że to nie powód moich problemów, skoro 60-80 Hz na desce przedniej jest, a na fotelu kierowcy nie ma. Może wygłuszenie dachu wpływa niekorzystnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie twoja głowa, gdy siedzisz w fotelu, znajduje się w polu, które charakteryzuje się wysokim stopniem tłumienia/znoszenia się fal tego zakresu częstotliwości. Bo one są - bo słyszysz  je na desce przedniej, a nie ma ich jak usadowisz się w fotelu.

Taka luźna myśl mi przebiegła :)

Gdyby twoja aplikacja została przeniesiona do innego auta doznania były by jeszcze inne. Podobnie ze strojeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem jeszcze na co się zdecyduje, mam w głowie różne opcje. Mianownikiem wspólnym będzie wymiana zmęczonych MP 5.16 MK1 na nowe MP 5.16 MK2 i zrobienie lepsze drzwi, aby woofery miały jeszcze bardziej czym oddychać, ponieważ brakuje mi kicka, a ponadto lewy woofer gra mocno nierówno. Będę to robił niedługo, mam już plan jak to zrobić i wtedy zobaczę jaki efekt to przyniesie. Jeżeli kick będzie ok, to pozostanę przy dwóch drogach (Picollo, MP 5.16 MK2, Ultimo 12 Ti), jeżeli nadal będzie za słabo to zdecyduje się na system trójdrożny z nisko ciętym średniakiem (wtedy będzie pewnie tweeter, średniak, sub od SS). W zależności od tego co wpadnie, będą zmiany we wzmacniaczach. Opcja w dwóch drogach: Helix P400 (w przyszłości C FOUR) + Alpine PDX-M12, opcja w trzech drogach: jeszcze nie wiem, ale fajnie by było 2 x C FOUR, tymczasowo natomiast może pozostać to co mam. Generalnie mam nadzieję, że uda się uzyskać satysfakcjonujący efekt w dwóch drogach, bo wyjdzie to po prostu taniej zarówno od strony wzmacniaczy jak i głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli mogę podpytać, czy ktoś próbował już zestawienia:

1. Morel Picollo + MP 5.16 MK2

2. Morel MT-350 (z zestawu Morel Elate Ti) + Morel CDM-880 (z zestawu Morel Elate Ti) + MP 5.16 MK2

Grałoby to pod Helixem A6, aktywnie.

Kondrax może coś powiedzieć o morel picollo+mp5.16mk2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie szukam podpowiedzi od kogoś kto mógłby powiedzieć coś na temat i pierwszego i drugiego zestawu. Niby kopułka średniaka nie pozwala na cięcie tak nisko jak stożek, ale pewnie będzie i tak podział niższy niż przy użyciu Picollo, a i tweeter odetchnie i będzie grał trochę lepiej niż obecnie w dwóch drogach. Zastanawiam się nad tymi zestawami bo łatwiej o słupki niż robić komorę dla średniaka ze stożkiem (wtedy również nie byłby to Morel, a chciałbym zachować spójność systemu, póki co jestem z Morela bardzo zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się z picollo i mp to jeździł Balcer długo. Ja miałem na testach i tylko słuchałem u siebie raz i u niego parę razy.

W moim odczuciu piccolo jest za spokojny i ma wycofaną górę. Natomiast ma piękny wokal i średnicę ale na pewno nie jest wart ceny katalogowej.

W 2 way tweeter gra powiedzmy do 2500hz, w 3 way MID i tw do powiedzmy 500. Więc 3 way zawsze to lepiej i więcej się na desce dzieje niż w 2 way.

Nie przeskoczy się tego, że w 2 way woofery są nisko, szczególnie jak są typowo przy podłodze.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak ma się porównanie 2way do 3way bo od wieeeluuu czynnikow to zależy np. Na dzień dobry masz nudny wf na bassie ale dobry na srednicy który lepiej sprawdzi się z piccolo niż w 3way

Ustal sobie kierunek systemu i wtedy kombinuj.
Ja się długo trzymałem 2way piccolakow mk1 i mk2 ale wygrał 3way

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak ma się porównanie 2way do 3way bo od wieeeluuu czynnikow to zależy np. Na dzień dobry masz nudny wf na bassie ale dobry na srednicy który lepiej sprawdzi się z piccolo niż w 3way

 

Ustal sobie kierunek systemu i wtedy kombinuj.

Ja się długo trzymałem 2way piccolakow mk1 i mk2 ale wygrał 3way

Nudny woofer, to który ciekawszy ?

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...