Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 - khazar


khazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tu nie pomogę , bo tego nie słyszę , być może masz lokalne podbicie w tym zakresie i uciekasz od problemu w ten sposób .

Najtrudniejsza w tym wszystkim jest umiejętność całościowej "analizy " zachowania systemu . Żaden parametr nie występuje jako samodzielny , a zmiana jednej nastawy skutkuje kilkoma zmiennymi . Tego raczej nie uzyskasz w tydzień , czy miesiąc .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 419
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

to znaczy że problem jest nie tylko z punktami cięcia, ale z tym jak system się zachowuje, gdy WF i TW nakładają się na siebie. A tu nie mam pomysłu co mogę zrobić w obecnej (aktywnej) konfiguracji oprócz zmiany opóźnień TW i WF względem siebie

Masz jeszcze opcje wyboru fazy, przy cieciu tw i wf filtrami 12dB/oct, tweeter powinien miec odwrocona faze wzgledem midwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze odczuwam zmiany, tylko nakładające się pasma brzmią zle. Chociaż po ustawieniu czasówek pomiędzy wf i tw oraz zmianie fazy dla tweeterow jest lepiej. Wiec mogę poćwiczyć ten temat. Nie miałem jednak na tyle czasu aby to dobrze dzisiaj ustawić, spróbowałem na szybko wf 2000 Hz, tw 3000 Hz i chyba to dobry kierunek. Poprzednio takie ustawienie brzmiało zle, teraz już nie meczy ucha. Czy mam bałagan? Raczej trudno o to, w sumie to prosty system.

 

Porada Krismana była pomocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstęp pomiędzy granicznym filtrów jest zbyt daleki , gubisz w nim dwie octawy , a odstęp w tym wariancie nie powinien wynosić więcej niz jedną . Tu akurat ch filtrów są niezależne od zmiennej impedancji przetworników , zatem też tych czynników wpływających efekt końcowy nie ma zbyt wiele .

 

Widzę , ze octawa to tez nic nie mówiące słowo.

 

Kierunek dobry, ale podjedz z tweeterem deko wyzej, np wf masz na 2k to tw daj powiedzmy 3.6 lub 4k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze odczuwam zmiany, tylko nakładające się pasma brzmią zle. Chociaż po ustawieniu czasówek pomiędzy wf i tw oraz zmianie fazy dla tweeterow jest lepiej.

 

Miałem na myśli zmiany na lepsze.

Korekcja czasowa, jak sama nazwa mówi, jest tylko korekcją. Może i system z błędami po nabiciu jakichś czasów zagra trochę lepiej technicznie, ale błędy wciąż będą.

Takie zdanie czasami nie spotyka się z przychylnością, ale najpierw ogarnij system bez tego. Serio da się. Dopiero potem wprowadzaj korekty.

Innym aspektem jest to, że jeśli masz błędy w systemie, to wyłączając czasy, eliminujesz pewną zmienną.

Cięcia, fazy, balans, poziomy głośności, poziom gain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po dwóch godzinach odsłuchu wzmacniacze i DSP robią się gorące to jest się czym martwić? Raczej nie są wysterowane na maxa (DSP.2 wypuszcza 6V, wzmacniacze mają czułość do 8V i gainy w nich są ustawione na minimum). Pytam bo mam zabudowane pod podłogą w miejscu koła zapasowego, teraz nie ma jeszcze wielkich temperatur, ale auto jest czarne i w lato może być jeszcze cieplej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to powinienem podłączyć, aby włączały się w odpowiednim momencie (po włożeniu kluczyka?), do czego próbować się podłączyć?

 

Na pewno przepływ powietrza się przyda, jak miałem jeszcze DLS A6 zamontowany na boczku, czyli nie był zabudowany i miał obieg powietrza wokół, to w lato po postoju kilkugodzinnym na słońcu sam wzmacniacz już parzył, bez włączania go.

 

Myślę o dwóch wiatrakach, jeden np. z prawej strony, drugi z lewej strony, wiatraki zamontowane na podłodze od spodu. Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz żyłkę konstruktora-elektronika, to możesz pokombinować z układami takimi jak ten regulowany sterownik wentylatora:

https://sklep.avt.pl/avt1564.html

Nie sprawdzałem czy jest aktualnie dostępny - można poszukać w innych ofertach podobnych firm.

Ewentualnie sterownik na podobieństwo jak regulator obrotów z czujnikiem temperatury:

https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-wentylatora-z-czujnikiem-temp-7799775952?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Pozosta%C5%82e&gclid=EAIaIQobChMIhqy7nYjr4QIVyOWaCh1mJg1iEAQYAyABEgLunfD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować taki prosty wyłącznik termiczny i podczepić go do radiatora za pomocą uchwytów lub na klej termiczny, wszystko to są groszowe sprawy a system będzie bezawaryjny.
https://allegro.pl/oferta/wylacznik-termiczny-50-c-5a-250v-otwarty-0747-7507450841

https://allegro.pl/oferta/uchwyt-do-wylacznika-termicznego-5a-fv-pl-7387363461?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NTJhZjI4MTUtMmVkMy00N2EzLTgwNjEtNDE0ODE3ZGVlOGUzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=43acd9d2-f6d2-48b6-b6ee-9b6f0b0ed0cd

https://allegro.pl/oferta/klej-termoprzewodzacy-ag-termoglue-10g-6874706622?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MTk5YmM5OTAtYzhlNy00M2E2LWE5ZjgtNWM0ZmRiYzM1MDRlAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a628a9fc-5faa-41aa-a5dd-19a5939d0c70


podpinasz go jak zwykły wyłącznik czyli w szereg z wentylatorami (plus mały bezpiecznik 1-2A), możesz podpiąć się bezpośrednio z głównego zasilania wzmacniaczy lub znaleźć jakiś + po zapłonie.
Jak podepniesz się bezpośrednio pod zaciski wzmacniacza to nawet jak będziesz miał wyłączony zapłon to do puki temp. radiatora nie spadnie poniżej temp zadziałania termika to wentylatory będą pracować. (w linku przykładowy model termika, temp są różne co 5st C)
Można też skorzystać z remote ale po przekaźniku żeby nie obciążać tej lini.

A tak w ogóle to chyba nie ma co przesadzać, wzmacniacze mają w sobie już zabezpieczenia termiczne itd..  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ( o ile taki istnieje w pewnym zakresie możliwości percepcji dzwięku ) temperatury wzmacniacza może przybrac inne bardziej istotne formy . Pytanie zatem moze brzmieć w jakiej plus -minus temperaturze MÓJ WZMACNIACZ brzmi optymalnie i jak to osiągnąć w jak najkrótszym czasie , a potem utrzymać.

To samo dotyczy procka,  jak znajduje się w tej samej przestrzeni to można to osiągnąc jednocześnie .

Jak nie słyszysz różnicy pomiędzy zimnym/ ciepłym/ gorącym wzmacniaczem  to potraktuj ten post jak powietrze .


 

 


Jeżeli po dwóch godzinach odsłuchu wzmacniacze i DSP robią się gorące to jest się czym martwić? Raczej nie są wysterowane na maxa (DSP.2 wypuszcza 6V, wzmacniacze mają czułość do 8V i gainy w nich są ustawione na minimum). Pytam bo mam zabudowane pod podłogą w miejscu koła zapasowego, teraz nie ma jeszcze wielkich temperatur, ale auto jest czarne i w lato może być jeszcze cieplej...
 

 

 


Jak to powinienem podłączyć, aby włączały się w odpowiednim momencie (po włożeniu kluczyka?), do czego próbować się podłączyć?



Na pewno przepływ powietrza się przyda, jak miałem jeszcze DLS A6 zamontowany na boczku, czyli nie był zabudowany i miał obieg powietrza wokół, to w lato po postoju kilkugodzinnym na słońcu sam wzmacniacz już parzył, bez włączania go.



Myślę o dwóch wiatrakach, jeden np. z prawej strony, drugi z lewej strony, wiatraki zamontowane na podłodze od spodu. Ma to sens?
 

I jeszcze jedno , jak zamontowałeś Helixa/Helixy ? , jeśli masz inny wzmacniacz to moze być mniej istotne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jasne ze te wzmacniacze graja lepiej jak się rozgrzeją, tyle to jeszcze słyszę. Nie wiem natomiast czy po dłuższym odsłuchu jak robia się jeszcze bardziej gorące to graja gorzej, czy to już zmęczenie słuchu na niezbyt dobrze ustawionym zestawie. Wzmacniacze przykręcone są do płyty OSB, gdyby były do metalu to miałyby lepsze chłodzenie, bo ten wzmacniacz ma gruba obudowę od spodu, a od gory to tylko pleksa która nie oddaje ciepła. No nic, będę martwił się później, pytałem o te grzanie, żeby nie załatwić sobie DSP od za dużej temperatury. Ale pokombinuje cos, aby wstawić jakas kratkę w podloge, żeby chociaż gorące powietrze miało gdzie uciec spod podłogi, jak to bedzie za mało to dodam wiatraki, tylko pewnie sterowane na temperaturę, aby nie chlodzily mi zimnego wzmacniacza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jasne ze te wzmacniacze graja lepiej jak się rozgrzeją, tyle to jeszcze słyszę. Nie wiem natomiast czy po dłuższym odsłuchu jak robia się jeszcze bardziej gorące to graja gorzej, czy to już zmęczenie słuchu na niezbyt dobrze ustawionym zestawie. Wzmacniacze przykręcone są do płyty OSB, gdyby były do metalu to miałyby lepsze chłodzenie, bo ten wzmacniacz ma gruba obudowę od spodu, a od gory to tylko pleksa która nie oddaje ciepła. No nic, będę martwił się później, pytałem o te grzanie, żeby nie załatwić sobie DSP od za dużej temperatury. Ale pokombinuje cos, aby wstawić jakas kratkę w podloge, żeby chociaż gorące powietrze miało gdzie uciec spod podłogi, jak to bedzie za mało to dodam wiatraki, tylko pewnie sterowane na temperaturę, aby nie chlodzily mi zimnego wzmacniacza.

 

Troszkę inaczej .

Popatrz na ten wzmacniacz z każdej możliwej strony i zastanów się w jaki sposób może on oddać ciepło do otoczenia , skoro największa powierzchnia jaką dysponuje przytwierdziłeś go do podłoża bez możliwości obiegu powietrza w tym miejscu .

Ciepło będzie oddawała postawa ( profil alu ) a nie pokrywa z plexy, bo chyba nie te maleńkie żeberka po bokach .

Jak coś to dla potomnych daj zdjęcia jak wygląda w naturze ten wzmacniacz z góry , z boku i od spodu , a potem na spokojnie przemyśl sprawę , rozwiązanie nasunie się samo ( no może z lekką pomocą :wink2:  ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiego problemu, więc nie miałem okazji go rozwiązywać.

Zamiast gdybać, czy jest im za zimno, czy za ciepło, czy może w sam raz, ale tylko do godziny słuchania, to przymocowałbym kilka prostych sond do pomiaru temperatury przez multimetr. Przykleić je, przewody wyprowadzić i pomierzyć co jakiś czas przy słuchaniu.

Mało kto ma dostęp do laserowego miernika.

Zmierz temperatury i dopiero się martw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze te wzmacniacze maja radiator na bokach i bardzo grube są od dołu, a góra to pleksa która ciepła nie oddaje. Jak ja mam je przykręcone do płyty OSB, to nie działa te chłodzenie tak dobrze. Tym bardziej ze mam je w miejscu koła zapasowego, bez zadnej wentylacji. Zrobię sobie kratkę w podłodze i wstawię wentylatory włączające się od pewnej temperatury wzmacniacza. Jak to będzie za mało to na płytę OSB pójdzie jakis grubszy kawałek blachy i dopiero do niego zamontuje wzmacniacze. Ale myśle ze nie będzie takiej potrzeby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze te wzmacniacze maja radiator na bokach i bardzo grube są od dołu, a góra to pleksa która ciepła nie oddaje. Jak ja mam je przykręcone do płyty OSB, to nie działa te chłodzenie tak dobrze. Tym bardziej ze mam je w miejscu koła zapasowego, bez zadnej wentylacji. Zrobię sobie kratkę w podłodze i wstawię wentylatory włączające się od pewnej temperatury wzmacniacza. Jak to będzie za mało to na płytę OSB pójdzie jakis grubszy kawałek blachy i dopiero do niego zamontuje wzmacniacze. Ale myśle ze nie będzie takiej potrzeby.

 

 

Na teraz przykręć je na dłuższych wkrętach i załóż na nich dystans ( wzmacniacz -płyta ) . Jak zrobisz odstęp około 15 mm to powietrze będzie mogło cyrkulować pomiędzy wzmacniaczem a podstawą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dwóch godzinach sprzęt robi się gorący ale on chce przyszłościowo to zrobić bo auto czarne i wszystko się grzeje ... też mam czarne auto, szyby już dawno przyciemnione, w przednich jeszcze owiewki że moge sobie auto "uchylone" zostawić i nikt nie zauważy że się lekko "wietrzy" ale jak mi się sprzęt zacznie grzać to też wentyle będą bo cyrkulacja powietrza się przyda nawet jak sprzęt będzie na dystansach osadzony i lekko się go uniesie, chwilowo mam tylko otwory wpustowe na kable i do ewentualnych strojeń więc to wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną zmieniłem sposób mocowania, nie mam zdjęć bo za ładnie nie wyszło a i było już mocno ciemno jak kończyłem, więc nic by nie było widać. Obecnie mam w miejscu koła zapasowego płytę OSB (kable wcześniej były pod płytą, teraz są na niej, przykręcone rozdzielacze do płyty, itp. Wzmacniacze podniesione, kupiłem po prostu kwadratowy profil aluminiowy ok. 25 mm i na taką wysokość podniosłem Helixa A1, natomiast Helix A6 jest z jednej strony podniesiony o taką wysokość, a z drugiej strony oparty o wnękę nadkola, więc jest wyżej (wzmacniacz jest delikatnie pod górkę ustawiony, ale jest wszystko stabilnie, nic się nie rusza). DSP zamocowałem ponad wzmacniaczami na wygiętym płaskowniku. Inaczej nie byłem w stanie tego pomieścić. Nie wygląda najlepiej, ale wszystko jest stabilne, dobrze poskręcane, ruch powietrza powinien być z każdej strony. Z krótkich obserwacji porannych jest spora poprawa. Na chwilę obecną postaram się jeszcze wyciąć w podłodze bagażnika otwór i wstawić w niego kratkę, aby ciepłe powietrze mogło samo odchodzić do góry (poprzednio zauważyłem że od spodu podłoga bagażnika się nagrzewa, więc pewnie takie ujście ciepłego powietrza poprawi sprawę). 

 

Niestety montaż w miejscu koła zapasowego był kiepskim rozwiązaniem, nigdy więcej tego tak nie zrobię. Miejsca jest bardzo mało, prace przy tym bardzo niewygodne. Może jak znajdę czas to zrobię osobną zabudowę, płaską skrzynkę, z odpowiednim rozplanowaniem, miejscem na kable, na chłodzenie itp. Myślę, że będzie zdecydowanie łatwiej, niewiele bagażnika stracę, a będę jak człowiek mógł to odłączyć, zanieść do domu i cokolwiek w tym zmieniać, a nie zgarbiony w bagażniku wszystko montować. Myślę, że chyba bez problemu subwoofer może stać na takiej zabudowie w postaci płaskiej skrzynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...