Skocz do zawartości

alternatywne źródła dźwięku w aucie


omega7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna inicjatywa z tymi testami i wreszcie coś ciekawego do poczytania na forum. Niestety w temacie słaby ruch, "złotousi" ze sprzętem "za miliony" boją się wziąć udział, bo może się okazać, że wcale tak dobrze nie słyszą jak twierdzą :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zaryzykuje blamaż i się wypowiem w takim razie. Sprzęt odsłuchowy: komputer player W10 wbudowany, Behringer Control2USB jako interfejs muzyczny za nim wzmacniacz Pro-Ject słuchawkowy, na końcu słuchawki AudioTechnica ATH M70X.

Generalnie nie jestem w stanie wskazać oryginału czyli próbki przed konwersją na żadnym z pięciu plików. Czasem wydaje mi się że któryś z nagranych po sobie sampli brzmi lepiej ale jak przestaje patrzeć na pasek postępu playera i słucham z zamkniętymi oczami na repeacie w kółko jednego pliku to tracę orientację który z nich jest tym lepszym. Jak dla mnie to wszystkie sample które lecą są do przyjęcia jakościowo i ciężko jednoznacznie wskazać różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem czas na wyniki testu.

 

W każdym pliku TEST, próbka:

A - to oryginał

B - Terratec

C - XMOS

 

Test nałożenia 1:1 probki testowej na oryginał dał jednoznaczny wynik:

Pobrane próbki Terratec i XMOS nie różnią sie w żadnym aspekcie od oryginału.

Ku mojemu mocnemu zdziwieniu - są identyczne!

 

Przyznam, że takiego obrotu sprawy sie nie spodziewałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najprostszym układzie słuchawki wpięte w laptopa , wychodziło ze 1 , ale nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na czym to lepiej miało polegać .

Jeśli to w miarę miarodajne to jakaś forma wykończenia dzwięku i ew jego "uprzestrzennienia" , dwa pozostałe zdawały się być bardziej "zbite" ale nic na tym nie zyskiwały .

Jednorazowy odsluch , bez ponownej próby weryfikacji pierwszego wrazenia i dzielenia wlosa na 4 .

 

Tylko nadal nie wiadomo co jest lepiej . Mamy ten sam konwerter , ten sam plik a dane wprowadzamy na wejście światlowodowe lub coaxialne . Zatem plik i sposób pobrania identyczny , dzwięk rozny - ktory "lepszy" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najprostszym układzie słuchawki wpięte w laptopa , wychodziło ze 1 , ale nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na czym to lepiej miało polegać .

Jeśli to w miarę miarodajne to jakaś forma wykończenia dzwięku i ew jego "uprzestrzennienia" , dwa pozostałe zdawały się być bardziej "zbite" ale nic na tym nie zyskiwały .

Jednorazowy odsluch , bez ponownej próby weryfikacji pierwszego wrazenia i dzielenia wlosa na 4

Polecam jednak zrobić "ślepy test" ;)

 

Dla tych, którzy jednak słyszą różnice mogę przygotować rundę drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jednak zrobić "ślepy test" ;)

 

Dla tych, którzy jednak słyszą różnice mogę przygotować rundę drugą.

 

To może wróć do tego co napisałem powyżej , potrafisz powiedzieć dlaczego identyczny plik , identycznie pobrany , z tą samą zawartością bitową brzmi rożnie . Jak nie to po co pytasz ludzi o zdanie . Postaw moją wypowiedz , jako składnik do wyciągnięcia średniej .

Tak to odebrałem i tak to opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wróć do tego co napisałem powyżej, potrafisz powiedzieć dlaczego identyczny plik , identycznie pobrany , z tą samą zawartością bitową brzmi rożnie . Jak nie to po co pytasz ludzi o zdanie . Postaw moją wypowiedz , jako składnik do wyciągnięcia średniej .

Tak to odebrałem i tak to opisałem.

Ja przedstawiłem wyniki testu, natomiast jeśli ktoś chce może podejść do "drugiej rundy", którą proponuje nie dla "hecy" tylko w celach jednoznacznej oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie obrażam , trzeci raz napisze , tak to usłyszałem , słusznie czy nie to inna sprawa .

Tak zapisałem na kartce okolo 1 w nocy , trzeźwy - srednio zmęczony :wink2:.

A teraz skoro to juz ustalone , skup się nad odpowiedzią na moje pytanie . Podobnie tutaj nie przekona mnie co jest po pierwotnej stronie ( tzn mam absolutną pewność , ze czytam ten sam plik , w ten sam sposób a nawet w tym samym czasie ) , wiem jak to słyszę u siebie i tego akurat jestem pewny :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem, posłuchałem.

Nie słyszę różnicy, albo są one dla mnie na granicy percepcji.

 

Z ciekawości porozcinałem próbki z test1.wav i wyrównałem "bajt w bajt" próbkę 1 i próbkę 2 (program Audacity).

Miłego słuchania, oglądania i dalszego szukania smaku w d....  :P

 

post-7417-0-50295900-1554301019_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem, posłuchałem.

Nie słyszę różnicy, albo są one dla mnie na granicy percepcji.

 

Z ciekawości porozcinałem próbki z test1.wav i wyrównałem "bajt w bajt" próbkę 1 i próbkę 2 (program Audacity).

Miłego słuchania, oglądania i dalszego szukania smaku w d....  :P

 

attachicon.gifTEST1 probka 1 i 2.png

 

Coś w prawdy w tym jest .

Przy ostatniej wizycie Bulego wspominałem o tym . Ta cala zabawa kreci się w złą stronę .

Puszczałem mu muzykę na zwykłych kablach po 10 zl , na konwerterze USB/ SPDiF za 30 zl , pliki 16/ 44,1 a jak stwierdził w życiu nie słyszał takiego rodzaju dźwięku . Najpierw  wykorzystajmy możliwości płyty CD , gęste pliki , super konwertery i cała ta paplanina jest gadaniem o niczym o odniesieniu do tego jaki jest średni a nawet średnio zaawansowany system CA czy domowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem cieszę się, że pierwszy mogłem przedstawić konkretny dowód-test, a nie tylko "gadanie o niczym".

 

 

Miłego słuchania, oglądania i dalszego szukania smaku w d....  :P

 

Taki test/doświadczenie to nie jest "szukanie smaku w d..." tylko obalanie mitów.

Jego celem było zmierzenie różnic - które w tym przypadku nie występują.

Dzięki temu możemy rozmawiać o konkretach, a nie o wyobrażeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej nawet mogę dodac. Pierwsze kilka utworów leciało z kasety niezwykłość może tylko taka że to mini kaseta była ...

 

Hehe to fakt takich emocji nie doznałem , ale porównując do systemu w aucie włoskiego dyrygenta to dwa różne światy i który z nich jest ten złoty ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te bardziej zaawansowane konwertery powstały głownie do transferu gęstszych i szybszych plików , 192 i 384 kHz .

Natomiast trudniej wykazać ich zbawienny wpływ dla std 44,1 /16 bit jako podstawowy transfer .

Oczywiście można szukać "czegoś w czymś :wink2:" ale zdecydowanej rożnicy na tego rodzaju sprzetach raczej nie doświadczysz .

Myśle , ze ludzie na poziomie projektu kostek i std tego rodzaju transmisji doskonale wiedzieli co i do czego robią , a "ludkom " pozostały do wyboru niskoszumowe stabilizatory i zielone kondensatorki na złoconych płytkach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również znani na forum instalatorzy mówili o dużych różnicach w tego typu konwersji, zatem postanowiłem rozwiać tę wątpliwość.

 

Mam nadzieje, że wystarczająco dokładnie...

 

Myśle, że gdyby zapytać to większość osób na forum przekonanych jest o niższej jakości muzyki puszczanej z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dość pocieszające wnioski, że nie trzeba już worka pieniędzy, aby zapewnić wysoki poziom jakości na tym odcinku systemów audio.

Jest to także przykład tego, że elektronika w naszych systemach jest prawdopodobnie już wystarczająca, a jeśli chcemy usyskać bardziej rzeczywisty odbiór, to trzeba szukać gdzie indziej ;)

P.S. Poza pierwszym utworem, nie słyszałem różnic. Jedynie w pierwszym tylko coś odczuwałeś delikatnie lepszego w jednym odcinku, niż w dwóch pozostałych. Ale różnica była tak mała, że gdyby ktoś zwiększył odstęp czasowy miedzy odsłuchami do pół minuty, to pewnie nie usłyszał bym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Taki test/doświadczenie to nie jest "szukanie smaku w d..." tylko obalanie mitów.


 

Nie obalisz, szkoda zachodu.  :rotfl:

Grają przecież jeszcze kable, kondensatory, wtyczki, pstryczki i guziczki.

Zaglądasz na audiostereo.pl? Tam są całe działy o tym i dyskusje toczące się latami.

 

Tzn. może i te kable graja, ale ich wpływ na całość, to jest obrazowo 0,000001%

Tak jak napisał Nakamichi - to nie idzie w "dobrą stronę"  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że test nałożenia próbki na oryginał w odwróconej fazie rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Przy odtworzeniu była idealna cisza.

Żeby wyłapać ewentualne mikro ślady dźwięku (różnic między wzorem a próbką) podniosłem poziom tej odtwarzanej sumy ("ciszy") o +100dB

no i NIC / kompletne zero sygnału audio!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xduoo x10t II coax - arcam a22 z wlasnym daciem- hifiman edition x, moim zdaniem A gra minimalnie lepiej od pozostałych ale tak jak ktos wczesniej napisał, po krótkim odstepie czasu odsłuchu różnica praktycznie niewykrywalna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak jakaś forma powtarzalności pomiędzy opiniami , a wynik nie pokrywa się w pełni z zamierzonym.

Jeśli ktoś wskazał na różnicę to zawsze dotyczyło to wyróżnienia 1 próbki , nigdy 2 lub 3 .

Gdyby coś miało być absolutnie udowodnione , to ten wynik losowo powinien rozłożyć sie po równo pomiędzy 1 , 2 i 3 , a tak jednak nie mamy :wink2:.

Nie ma to oczywiście wpływu na to , ze wszystkie sa poprawne i nie stanowią ograniczenia dla reszty toru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...