Skocz do zawartości

alternatywne źródła dźwięku w aucie


omega7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mija doba i nikt nie odpowiedział na banalne pytanie .

Nie dalej jak 3 tygodnie temu rozmawiałem z jednym z moderatorów z FB na temat Daca i konwertera z jakiego używa , jaki rodzaj połączenia wykorzystuje zwykle i jakie są tego skutki ( wrażenia ). Te odczucia były spójne co ogólnego charakteru mogły i mogą różnić w szczegółach dla danego rodzaju sprzętu . Ludzie poznają możliwości swojego sprzetu i zakresie tego co oferuje starają się aby wykorzystać w optymalny brzmieniowo  sposób . Nie jest to wiedza tajemna , nie potrzeba do tego "złotych " uszu , trzeba jedynie być świadomym i wykorzystać dla siebie to co lepsze .

Szkoda , a w zasadzie to sami sobie robicie szkodę , bo ja u siebie od dawna z tego korzystam .


 

 


Współpracując z mądrzejszymi ode mnie w cyfrowej i lampowej materii przy tworzeniu DAC mimo woli coś się tam dowiedziałem i zauważyłem .

Żaden konstruktor świadomie tworzący i chcący zrobić porządny sprzęt za który krzyknie nie małe już pieniądze nie wybierze przypadkowo układu wejściowego USB ani innego użytego elementu .



Bo nie ma różnic ?

Bo NULL Test tak twierdzi ?



Nie , on nie porównuje czy nagrane z jego dzieła pliki mają sumy kontrolne . Po prostu oceni całokształt brzmienia .



Ten test dla mnie dowodzi wszystkiego i niczego . Nie jest to nowe odkrycie przecie .

Jak pisałem wcześniej nie neguje i nie odrzucam takiego testu jednak dla mnie on jeszcze bardziej udowadnia mi i innym że nie jest to takie wszystko oczywiste .

 

Między innymi przy tego rodzaju doświadczeniach zacząłem zwracać uwagę , na rzeczy teoretycznie tożsame , ale odbierane inaczej . Historia zastosowań czy budowy DACów sięga u mnie blisko 20 lat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Robson, jestem muzykiem, także muzyka jest moim życiem :)

Fakt, że moim zadaniem nie jest - mieć dreszcze od słuchania (tzn. nikt mi nie zabrania)... tylko tak zagrać, żeby słuchający mieli gęsią skórkę.

 

Ale muzyk w ogóle ma troche przerąbane - jak audiofile. Muzyk, czy chce czy nie, słucha technicznej budowy utworu, intonacji, pochodów akordów, barw itd... i nie łatwo jest mu - tak poprostu słuchać "muzyki".

 

Jednak, żeby tworzyć muzykę, oprócz wrażliwości muzyk musi dokładnie słuchać tego co gra...

 

 

Co do testów:

Mogłem wykonać je w domowym zaciszu i zachować wyniki dla siebie.

Jednak pomyslałem, że to może sie przydać rownież innym i tylko tyle.

 

Wyniki testu nic nie zmieniają - i tak używałem konwertera do Tidala i tak.

Teraz robiąc test (raczej dla zabawy, a nie z braku spokojnego snu - co jest lepsze) ku mojej radości przekonałem się, że rozwiazanie, którego używam jest bardzo dobre / lepsze niż sądziłem.

 

Używam coaxa do konwertera tylko dlatego, że akurat mam wolne wejście coax ;),

a optyka do CD z tego samego powodu.

 

 

To tyle podsumowania z mojej perspektywy :)

 

Odnośnie spotkania - jestem zdecydowanie za! :)

Myślę, że to tylko kwestia czasu!

 

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Panie Józefie, nie miałem czasu przetestować tego coaxa vs optyk.

Dziś postaram sie wypowiedzieć po odsłuchu.

(Musze wymontować sprzet z auta, żeby podłączyć do pomiaru w domu - stąd kłopot)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mija doba i nikt nie odpowiedział na banalne pytanie .

 

Ja na sprzęcie domowym testowałem już jakiś czas temu połączenie optyk i coax. Mam ampli Yamaha 803d z daciem na pokładzie i CD-S700 z kompletem wyjść.

Lepiej gra dla mnie połączenie przez coax i takiego połączenia używam na co dzień.

Po coaxie jest lepsza przestrzeń i przyjemniejsza góra, bardziej rozdzielcza. Nie jest to oczywiści jakaś totalna przepaść w stosunku do połączenia optykiem, ale jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej gra dla mnie połączenie przez coax i takiego połączenia używam na co dzień.

 

Po coaxie jest lepsza przestrzeń i przyjemniejsza góra, bardziej rozdzielcza. Nie jest to oczywiści jakaś totalna przepaść w stosunku do połączenia optykiem, ale jest lepiej.

 

Można sobie wyobrazić lepszy sprzęt do testów , ale nawet średniej klasy amplituner  jest zdolny do obrazowania tych różnic .

Proponuję określenie "lepiej" tymczasowo zastąpić słowem inaczej , bo rozumiem , ze lepiej dotyczy tej konkretnej konfiguracji zastawu .

Tych cech jest więcej , ale to co podałeś jest jak najbardziej przypisywane do cech połączenia typu coax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test Coax vs Optyk wykonany :wink:

Oceniamy wyjście coax i toslink z konwertera USB-SPDIF

 

 

Ogłaszam moje odczucia po ślepym teście:

Ja nie usłyszałem różnicy pomiędzy Coax a Toslink! :wink:

Co wykazał NULL-Test powiem jak dacie znać, że już odsłuchaliście.

 

 

Poniżej próbki wymieszane np: raz coax, raz toslink (po 3 próbki w każdym pliku).

Powiedzcie, która próbka z trzech to:

A - Coax,

B - Toslink

 

 

Zapraszam do zabawy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zejdz na ziemię , chyba ze sobie optyka włożysz do ucha .

Aby usłyszeć dźwięk trzeba ten komponent włączyć w realny tor audio .

 

 




Ogłaszam moje odczucia po ślepym teście:

Ja nie usłyszałem różnicy pomiędzy Coax a Toslink! :wink:

Co wykazał NULL-Test powiem jak dacie znać, że już odsłuchaliście.

Gratulacje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w aucie i w domu też lecę na coaxie bo toslink nie jest taki żywy.

Btw wszystko 16bit 44 bo po co więcej.

A twój chant grał gorzej niż mój rip EAC płyty puszczany z lapa na resztę sprzętu w domu. Więc szukajcie dalej tych nulli tylko zadbajcie o podstawy [emoji12]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twój chant grał gorzej niż mój rip EAC płyty puszczany z lapa na resztę sprzętu w domu. Więc szukajcie dalej tych nulli tylko zadbajcie o podstawy [emoji12]

 

Zgadzam się - odpowiedni rip ma znaczenie,

ale akurat w tym teście nie wiele to zmieni bo zawsze puszczany był ten sam plik (niezależnie jakiej był jakości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, kupiłem ostatnio kabel do alpine 9855r za pomocą, którego mógłbym podłączyć telefon. Po podłączeniu okazuje się, że przekazuje dźwięk słabo tzn. lewa strona gra głośno w przeciwieństwie do prawej (brak oprogramowania w telefonie?) i dodatkowo słychać piski  i trzaski zwłaszcza jak złapie się ręką za jacka. https://archiwum.allegro.pl/oferta/wejscie-gniazdo-aux-jvc-alpine-mini-jack-2-5-3-5-i7395041123.html  pytanie czy każdy tak zagra ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kupiłem ostatnio kabel do alpine 9855r za pomocą, którego mógłbym podłączyć telefon. Po podłączeniu okazuje się, że przekazuje dźwięk słabo tzn. lewa strona gra głośno w przeciwieństwie do prawej (brak oprogramowania w telefonie?) i dodatkowo słychać piski  i trzaski zwłaszcza jak złapie się ręką za jacka. https://archiwum.allegro.pl/oferta/wejscie-gniazdo-aux-jvc-alpine-mini-jack-2-5-3-5-i7395041123.html  pytanie czy każdy tak zagra ?

 

Bardziej to wskazuje na uszkodzone gniazdo w telefonie ( lub radyjku )

Co do kabla , to wepnij inny i sprawdź  , lub na tym kablu przypnij inny telefon .

Nikt z nas tego za Ciebie nie zrobi .

Ale spotkalem się z błednie wykonanym kabelkiem tego rodzaju , ale pod jakiś model fabrycznej jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no 3 telefony i laptop podłączyłem i wszędzie to samo, a radio nie dawno było na przeglądzie, nic zamówię inny kabel i zobaczę co z tego wyjdzie

 Najprościej zamów w innym miejscu ten kabelek , lub potem daj do sprawdzenia ( zmierzenia ) kompatybilność połączeń jacka z pinami gniazda w radyjku , w pierwszej kolejności GND , bez tego nic nie będzie działać właściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej to wskazuje na uszkodzone gniazdo w telefonie ( lub radyjku )

Co do kabla , to wepnij inny i sprawdź  , lub na tym kablu przypnij inny telefon .

Nikt z nas tego za Ciebie nie zrobi .

Ale spotkalem się z błednie wykonanym kabelkiem tego rodzaju , ale pod jakiś model fabrycznej jednostki.

 

Cześć, kupiłem ostatnio kabel do alpine 9855r za pomocą, którego mógłbym podłączyć telefon. Po podłączeniu okazuje się, że przekazuje dźwięk słabo tzn. lewa strona gra głośno w przeciwieństwie do prawej (brak oprogramowania w telefonie?) i dodatkowo słychać piski  i trzaski zwłaszcza jak złapie się ręką za jacka. https://archiwum.allegro.pl/oferta/wejscie-gniazdo-aux-jvc-alpine-mini-jack-2-5-3-5-i7395041123.html  pytanie czy każdy tak zagra ?

ta kable posiadaja wade, trzeba przelutowac koncowke bo niestety tak sie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj koledze którą , sądzę ze chodzi o jack i zamianę wyjścia kanału z GND , ale potwierdź aby wiedział w czym rzecz jak poprosi kogoś o wykonanie .

 

Generalnie ja sie tym nie bawiłem, szkoda mi bylo czasu, za 6zł kupilem wersje ainet----2xrca ---> 2xrca-minijack i wtedy zadnego problemu nie ma :) ale jeden kolega sie bawił, pamietam, że wspominał coś o złym polutowaniu przez chinczyków i ze dwa rozne kable grały tak samo, wiec podejrzewam, że chinole lutuja pod JVC albo cos takiego. W kazdym razie, wersja ainet-2xrca dziala ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz posprawdzać czy dobrze przewody są połączone, bo mogą być "pomylone".

sprawdzałem na wszystkie sposoby jakie pozwoliły przewody

 

 

 

 

Alpine ai-net wtyk do CDA:

 

http://pinoutguide.c...et_pinout.shtml

 

Z tej stronki również inne "drobiazgi":

 

http://pinoutguide.com/CarAudio/

 

dzięki, radio zostanie dożywotnio więc na pewno się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...