Skocz do zawartości

Komputery, komputery - wątek ogólny...


dawid-ss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę dziwne że padł pomiędzy uruchomieniami a nie podczas pracy, tym bardziej że nic się wcześniej nie działo. 

Ja bym sprawdził jeszcze go pod monitorem/TV ale obstawiam że coś raczej padło.

Taki objaw może też powodować padnięty "czipset" płyty głównej, padnięty ram, dysk i kilka innych rzeczy, więc tak na odległość ciężko będzie cokolwiek sprawdzić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 643
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

podmień ram na początek (może się nawet wyczepił). Bo objawy by się zgadzały(chociaż dziwne że dysk pracuje). Może to być też wina czujnika podniesienia klapy... Spróbuj go odłączyć jak masz lapka rozebranego. Dobrze jakbyś go spróbował gdzieś podłączyć pod tv albo zewnętrzny jakiś wyświetlacz. Jak do pon nic nie zdziałasz to zapraszam do mnie. Podrzucę go komu trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podmień ram na początek (może się nawet wyczepił)

 

Rozkręciłęm go wczoraj i skręciłem, żeby wyeliminować opcję "odczepionej wtyczki".

 

 

 

 

Bo objawy by się zgadzały

 

Jak wyjmiesz ram to ekran włącza się ale ekran biosa nie znika i dalej się nie ładuje, prawda?

 

 

 

 

Może to być też wina czujnika podniesienia klapy...

 

Nie, przeczytaj co napisałem o wiatraku przy włączaniu.

 

 

 

Możliwe, że znalazłem usterkę. Jak znajdę wolną chwilę to się tym zajmę. Dzięki ROBSONBERCIK Za naprowadzenie. Polecam lekturę bardzo ciekawego artykułu:

 

http://www.purepc.pl/notebooki/zepsuty_laptop_lub_karta_graficzna_uwazaj_na_reballing_bga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jak wyjmiesz ram to ekran włącza się ale ekran biosa nie znika i dalej się nie ładuje, prawda?

Nie koniecznie, zależnie od płyty głównej.

 


Nie, przeczytaj co napisałem o wiatraku przy włączaniu.

A to akurat nie ma żadnego znaczenia. Możesz włączyć laptopa nawet jak jest zamknięty.

 

 


Możliwe, że znalazłem usterkę.

Zazwyczaj jak coś takiego się dzieje to różne krzaczki dzieją się wcześniej, na pewno nic takiego nie było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 u mnie problemy z żony lapkiem

 

po 1 pokazuje 88* na chipsecie i wiatrak śmiga ciągle na full. mierzyłem termoparą i pokazywała 40-42* , wymiana pasty też nic mu nie pomogła, ale na procki temp. spadła o 4-5 * 

po 2 czasem po wypięciu zasilania gaśnie ekran, po podłączeniu się włącza, bateria ma miesiąc.,.a zdarza się i tak że po odłączeniu zasilacza komp się wyłącza.,. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Sorry ale bzdurny ten artykuł. Wszędzie jest napisane że reballing to zło,za to nigdzie niema dokładnie opisana dlaczego... Zwłaszcza że zamieszczony jest na stronie sponsorowanej. Pracuje w firmie gdzie reballing stosowany jest bardzo często i z dużym powodzeniem. Ale mówimy tu o profesjonalnych warunkach.

 

BTW.

 

 


Jak wyjmiesz ram to ekran włącza się ale ekran biosa nie znika i dalej się nie ładuje, prawda?

 

Większość płyt bez kości ram`u nie wstaje w ogóle. Jest klasyczny no boot. Matryca się nie podświetla, zasilanie startuje i na tym koniec. Dioda reaguje prawidłowo. Sprawdź najpierw samą płytę tzn z odłączonym hdd, cd, wi-fi i wszystkim co jest na zewnętrznych board`ach a jest zbędne do uruchomienia. Ma zostać tylko proc, ram i jakiś wyświetlacz. Ja zacząłbym od podmianki ram`u. Nie obstawał bym twardo przy uszkodzeniu grafy bądź procka bo takie usterki przeważnie dają o sobie znać wcześniej.

 

 

 

 


u mnie problemy z żony lapkiem



po 1 pokazuje 88* na chipsecie i wiatrak śmiga ciągle na full. mierzyłem termoparą i pokazywała 40-42* , wymiana pasty też nic mu nie pomogła, ale na procki temp. spadła o 4-5 *

po 2 czasem po wypięciu zasilania gaśnie ekran, po podłączeniu się włącza, bateria ma miesiąc.,.a zdarza się i tak że po odłączeniu zasilacza komp się wyłącza.,.

 

w lapkach ibm i toshiba to czasem wskazywało na uszkodzenie układu ene...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 pokazuje 88* na chipsecie i wiatrak śmiga ciągle na full. mierzyłem termoparą i pokazywała 40-42*

Na pewno zmierzyłeś ten chipset na którym jest czujka? Jeżeli tak to najprawdopodobniej padł czujnik. 

Ściągnij HWMonitor i daj screenshota. 

 

 

po 2 czasem po wypięciu zasilania gaśnie ekran, po podłączeniu się włącza, bateria ma miesiąc.,.a zdarza się i tak że po odłączeniu zasilacza komp się wyłącza.,. 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale po odłączeniu zasilacza, pada całkiem? Tzn. zatrzymuje się?

Stan baterii możesz sprawdzić aplikacją BatteryCare, przy okazji dowiesz się w jakim jest stanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie obstawał bym twardo przy uszkodzeniu grafy bądź procka bo takie usterki przeważnie dają o sobie znać wcześniej.

 

Niby tak, ale kiedyś już było coś z nim robione i wtedy też nie było wcześniejszych obiawów. Jedyny minus, ktory zauważyłem od nowości to to, że bardzo mocno grzał się.

 

 

 

 


Wszędzie jest napisane że reballing to zło,za to nigdzie niema dokładnie opisana dlaczego

 

Jest napisane, że spoiwo utlenia się tracąc swoje właściwości elektrzyczne. Nie bronię artykułu, tylko czytam, nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ale tak na logikę - traci zatem swoje właściwości(przynajmniej częściowo) przy pierwszym wlutowaniu a później z czasem przy normalnym użytkowaniu bo cały czas się utlenia. Poza tym ten artykuł, chociaż się przyznam że przeczytałem "po łebkach", jest nie o reballing`u (czyli odlutowanie układu scalonego, dokładne wyczyszczenie samego układu i powierzchni na której leżał(każdego pada) na płycie a następnie, nałożenie NOWYCH kulek za pomocą sita i przylutowanie układu z powrotem) a o zwykłym przegrzewaniu układów. Z resztą z kontekstu wynika że sam zabieg nie jest zły tylko łatwo coś zjeb@#ć i często biorą się za to partacze i "przekrętaczki". A na każdym zdjęciu pokazane są albo stare układy, nieprawidłowo położone, albo po prostu przepalone. To tak samo jakby powiedzieć że naprawa silnika jest zła, lepiej wymienić na nowy, bo Ci co biorą się za naprawę to często naciągacze. I dla porównania dać zdjęcia samochodów po dzwonie i nowych z salonu :wink:

 

Też się na tym za dobrze nie znam. Próbuję tylko oganiać na logikę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W batterycare zobacz coś takiego ja wear level ile pokazuje %, to jest stopień zużycia baterii. 

 

Temp karty graficznej i dysku masz w porządku, procesor trochę przy ciepły, ale tu obstawiam Windows7/8 + przeglądarka z kilkoma kartami i pewnie kilka aplikacji innych otwartych, procesor puki nie dochodzi do 100 to nie ma co się zbytnio przejmować. 

Tylko ta płyta główna ma dosyć wysoką temp.. Pisałeś że wymieniałeś pastę więc wierzę że nie dałeś jej ani za mało ani za dużo :P O ile nic złego się nie dzieje to nie powinieneś się tym zbytnio przejmować, może ten typ tak ma? Wyczyść dobrze wiatrak, przedmuchaj, tylko go odłącz jego kabelki od płyty zanim zaczniesz dmuchać.

Wiem że dla niektórych Toshib temp. rzędu ponad 100* jest temp. całkowicie normalną.... 

 

 

 


no to jest temperatura układu grafiki i na nim mierzyłem. 

Temp grafiki masz całkiem w normie :)

Co do wiatraka chodzącego na full, nie masz jakiejś aplikacji tym sterującej? np. Lenovo ma swoją aplikację która kontroluje prędkość wiatraka. 

 

 

 


Niby tak, ale kiedyś już było coś z nim robione i wtedy też nie było wcześniejszych obiawów.

Masz 1 kość ramu? I dwa gniazda? Sprawdź ram w drugim gnieździe, tak z ciekawości, ostatnio widziałem przypadek gdzie padł slot ramu były podobne objawy a w drugim slocie działało wszystko ok. Edytowane przez luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak ze wprowadzenie Rohs i innych dyrektyw o ochronie srodowiska

spowodowalo ze w cynie zmniejszono ilosc ołowiu.

Działa to niestety tak że taka cyna wystawiona jak w urządzeniach typu laptop na ciągłe działanie podwyższonej temperatury traci swoje właściwości.Powstają zime luty a to wiadomo do czego prowadzi.

A može tu chodziło o celowe postarzenie produktów i konsumpcjonizm rynku ?

Rebailig to zwykła naprawa całkiem skuteczna. Wiele firm sie tym zajmujacych daje nowe kulki z większą zawartością ołowiu jak było kiedyś i na stacji roboczej osadzają chip lutując na podczerwień.

Efekt super i jak najbardziej polecam. Mam jedynie zastrzeżenia do tego że wiele sprzętów zostało tak zaprojektowanych że ma się przegrzewać bo jest tylko jeden heat-pipe. Temperatury takie że inne elementy na plycie padną.Gwarancja na rebailing to zwykle 3 miesiace. Tanio nie jest. A potem co drugi raz kasa? Czesto padaja grafy ze stacjonarek mozna sobie w piekarniku samemu ,zrebailingowac, jak u wiekszosci partaczy

co nagrzewają opalarkami. W ramach testu i ja robiłem takie reczy :-)

Nie dla klijentów bo to zwykle wraca. Piekarnik 200 C i wkladasz na 9 minut. Sprzet dziala do kiedy -nie wiadomo(??)

Całe serie plyt z lapkow HP Dv padają w ten sposób nie wspomne o GF 8800 gt lub wersji 8600gt M .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ddr2 czy ddr3? wyjmij jedną, później wyjmij drugą i wsadź tamtą itp. A najlepiej podłącz w ogóle inną kość. I sprawdź oba gniazda.

 

Wpadł mi do głowy jeszcze pomysł żebyś zresetował bios na płycie... Znajdź odpowiedzialną za to zworkę i zewrzyj na kilka sekund. Albo łatwiej, wyjmij baterię i włóż na chwilę odwrotnie. Chociaż ja dalej obstawiałbym ram... Pewnie się mylę ale strzelam na ślepo. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


wyjmij jedną, później wyjmij drugą i wsadź tamtą itp. A najlepiej podłącz w ogóle inną kość. I sprawdź oba gniazda.

 

Zrobię tak później

 

 

 

 


Wpadł mi do głowy jeszcze pomysł żebyś zresetował bios na płycie...

 

Rozkręciłem go i rozpiąłem wszystko co się dało. Baterie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W lapku zworki do bios nie ma , jest od razu bateryjka podpięta. Ją odpinając resetujesz.

 

jest :wink:  tylko nie taka jak w desktopach. trzeba poszukać w schemacie płyty gł. przeważnie dostępna pod którąś z klapek na spodzie(u mnie przy kościach ram`u). Są to dwa pady blisko siebie które należy zewrzeć płaskim śrubokrętem :luka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Stoję przed zakupem laptopa/netbooka, co możecie polecić w cenie max 1999,99 zł ?

 

waruneki:

 

max 15"   ale preferowane do 14

dobra bateria - najlepiej 8 komorowa

ram 8gb

nowy z FV

 

pojemność / typ dysku mało istotna i tak mamy przenośne

wbudowany napęd DVD - nie musi być - mam na USB

 

Ogólnie laptop przenośny do neta, czasem jakiś dokument, córka skończyła gimnazjum i obiecaliśmy że jej zmienimy przed pójściem do średniej szkoły.

Dużych szybkich kompów w domu/pracowni nie brakuje, dlatego co do lapa nie ma takich wymagań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecę Ausa Transformera t100  bo za 1500 masz razem mini laptopa (winda 8.1) , a po kliknięciu guzika masz tablet , Dysk 32 ssd +500Gb , bateria trzyma 10h (surfowanie w sieci po wifi ) . Żeby nie było za różowo, to  wymaganych 8Gb ramu ma tylko 2 , no ale na takim sprzęcie chyba się nie grywa w mocno obciążające gry itp. 

PS: na pokładzie jest też pakiet MS ofice z licencją 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A nie myslales nad tym zeby sobie sciagnac z US Dell'a Latitude? U nas sa przesadzone troche ceny, ale lapki b.dobre, szczegolnie w wersji 14"

 

Myślałem ale troszkę zachodu aby spełniło to jeden z warunków a mianowicie FV


 

 


Ja polecę Ausa Transformera t100

 

A ten zaczep nie jest jakiś takiś kruchy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed zakupem laptopa/netbooka, co możecie polecić w cenie max 1999,99 zł ?

 

waruneki:

 

max 15"   ale preferowane do 14

dobra bateria - najlepiej 8 komorowa

ram 8gb

nowy z FV

 

pojemność / typ dysku mało istotna i tak mamy przenośne

wbudowany napęd DVD - nie musi być - mam na USB

 

Ogólnie laptop przenośny do neta, czasem jakiś dokument, córka skończyła gimnazjum i obiecaliśmy że jej zmienimy przed pójściem do średniej szkoły.

Dużych szybkich kompów w domu/pracowni nie brakuje, dlatego co do lapa nie ma takich wymagań.

 

 

Może być problem znaleźć dokładnie to czego chcesz, jeszcze w tej cenie. Znalazłem coś takiego:

 

http://allegro.pl/ultrabook-asus-k56cb-i3-8gb-500-gt740m-win8-gra-i4267345906.html

 

Ultrabook ASUS K56CB i3 8GB 500 GT740M Win8 + Gra

 

Ekran 15,6 ale jest to ultrabook, więc stosunkowo cienki i lekki, ma 8GB RAM, z FV nie ma problemu. MInusy to przekracza trochę budżet i bateria tylko 4-komorowa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tbrek - polecam Lenovo M490s, co prawda to była seria "sezonowa" ale bardzo dobra i za rozsądną cenę.

Konfig:

 

Intel Core i3-3217U 1.8 GHz.

Pamięć RAM DDR3 4 GB ( możliwa była opcja 8 GB )

HDD 500 GB ( były z opcjonalnym SSD )

Nvidia Geforce 710M 1 GB

Win 8

 

to kosztowało bodaj 1599 zł nowe z salonu.

Tu jest link do prawie full opcji : http://www.x-kom.pl/p/149772-notebook-laptop-14-1-lenovo-m490s-i3-3217u-8gb-128500-win8-gf710m-msata.html

 

Plusy:

- mały,

- matowa matryca,

- cena/jakość/osiągi,

- bardzo cichy

 

Minusy:

- brak napędu ( akurat dla Ciebie to nie jest problem ),

- obecnie słaba dostępność nowych sztuk na FV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...