Skocz do zawartości

Strojenie przedniego systemu car audio


Rekomendowane odpowiedzi

Siema mam pytanie jak stroicie przednie zestawy

Np tniecie pasmo na radio i na wzmacniaczu też używacie hpf?

Np mając potencjometr od 10 do 3k Hz jak się dowiedzieć kiedy jest np cięcie przy 140

Jest może jakaś ścieżka dźwiękowa która dokładnie nam to pokaże kiedy odcinają nam się pasma które chcemy 

Chodzi np o woofery które mają fs 140 hz i niższe hz mogą je uszkodzić 

Czekam na odpowiedzi pozdrawiam serdecznie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w radiu zwrotnice to nie wiem w czym problem. Ustawiasz zadaną częstotliwość i tyle.

Ustawiając HPF na wzmacniaczu można by wygenerować konkretną częstotliwość i miernikiem mierzyć spadek napięcia przy kręceniu gałą, po co tylko komplikować sobie życie… 

 

To średniaki pod SPL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fan car audio spl napisał:

skąd wiesz kiedy jest 140 Hz jak przedział jest od 10 do 8000

Możesz zmierzyć analizatorem widma na wyjściu wzmaka, albo wynik akustyczny - mikrofonem pomiarowym. Inaczej się nie dowiesz. Mając doświadczenie, możesz próbować na słuch z lepszym bądź gorszym skutkiem. Kombinacja pomiaru elektrycznego i akustycznego jest pożądana aby było wszystko jasne - głośnik może i grać dopiero od 70Hz pomimo pakowania w niego sygnału od 40Hz 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Various napisał:

Możesz zmierzyć analizatorem widma na wyjściu wzmaka, albo wynik akustyczny - mikrofonem pomiarowym. Inaczej się nie dowiesz.

Nio , chyba nie tak . Używanie std programów powoduje brak tego co stało u ich podstaw .

Generator akustyczny i miejsce gdzie amplituda spada o 3 dB , to graniczna filtra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szymin89 napisał:

Jak masz w radiu zwrotnice to nie wiem w czym problem. Ustawiasz zadaną częstotliwość i tyle.

Ustawiając HPF na wzmacniaczu można by wygenerować konkretną częstotliwość i miernikiem mierzyć spadek napięcia przy kręceniu gałą, po co tylko komplikować sobie życie… 

 

To średniaki pod SPL?

 

Tak ale chodzi głównie o to że radio ma 3x rca przód tyl i sub 

I przód ma inne cięcia i tyl 

Ooo z tym miernikiem dobry pomysł kolego 

Czyli znaleźć przykładowa częstokroć założyć miernik i gdy spadnie zostawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej już napisałem, jeśli masz filtry w radiu to nie widzę sensu włączania ich we wzmacniaczu nawet jeśli masz 3 pary rca, dla każdej pary powinny być oddzielne filtry.

 

Jak masz dobry miernik to możesz spróbować tak jak napisał nakamichi, pamiętaj że spadek o 3 dB oznacza połowę mocy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szymin89 napisał:

pamiętaj że spadek o 3 dB oznacza połowę mocy 😉

Nie.

W tym przypadku, po wcześniejszym ustawieniu właściwej lub potrzebnej mocy RMS wzmaka (filtracja nie aktywna), ustawiamy sobie generator na potrzebną częstotliwość, ustawiamy Volume radia na tyle, żeby mieć np. 1V na terminalu wyjścia wzmaka.

Potem jedziesz potencjometrem filtra wzmaka w stronę poszukiwanej/ustawianej częstotliwości i robisz STOP w punkcie 0.7 V.

To odpowiada punktowi cięcia filtra -3dB.

Ustawia spadek napięcia, nie mocy.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2024 o 20:24, szymin89 napisał:

Tak jak wcześniej już napisałem, jeśli masz filtry w radiu to nie widzę sensu włączania ich we wzmacniaczu nawet jeśli masz 3 pary rca, dla każdej pary powinny być oddzielne filtry.

 

Jak masz dobry miernik to możesz spróbować tak jak napisał nakamichi, pamiętaj że spadek o 3 dB oznacza połowę mocy 😉

Tak mam filtry ale co jeżeli mam np filtry na radio na przód i tył 

Co jeżeli mam radio na parę RCA a tne inaczej piece 

Co jeżeli ustawie komuś system car audio i zmieni potem radio lub braknie podtrzymania i się skasuje zapis co wtedy????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2024 o 20:51, grzeczny_52 napisał:

Nie.

W tym przypadku, po wcześniejszym ustawieniu właściwej lub potrzebnej mocy RMS wzmaka (filtracja nie aktywna), ustawiamy sobie generator na potrzebną częstotliwość, ustawiamy Volume radia na tyle, żeby mieć np. 1V na terminalu wyjścia wzmaka.

Potem jedziesz potencjometrem filtra wzmaka w stronę poszukiwanej/ustawianej częstotliwości i robisz STOP w punkcie 0.7 V.

To odpowiada punktowi cięcia filtra -3dB.

Ustawia spadek napięcia, nie mocy.

Dzięki pomocny wpis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dan124 napisał:

Za dużo mieszasz. Weź instrukcję radia,zapoznaj się z nią poznaj podstawy. Mając wszystko w radiu(pod ręką,w każdej chwili) szukanie innych rozeiązań jest ...

Poznaj podstawy,zdąrzysz jeszcze się nakombinować

Czemu niby mieszasz co mi da instrukcja znam funkcje radia 

Ale czemu nie można cięć na wzmalu skoro jest potencjometr od tego 

A jak masz radio na jedną parę wyjścia i podłączysz dwa piece co wtedy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ktoś kto nie ma wiedzy i doświadczenia, podejmuje zwykle złe decyzje dotyczące planowania instalacji i priorytetów. Jesteś dobrym przykładem - wybierasz najmniej wygodne i najtrudniejsze rozwiązanie, którego po prostu się nie używa. To jest sposób dla kogoś kto chce robić ale nigdy nie zrobić.

 

Ustaw sobie w radiu HPF na te woofery, a jak brakuje Ci wyjść to zmień radio, bo rozdzielaczami do niczego nie dojdziesz, nie ustawisz czasówek, korekcji, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fan car audio spl A jeśli dres ukradnie radio, a jeśli mechanik/wulkanizator/krewny poprzestawia wszystko.

Filtry we wzmacniaczu przydają się jak ma się radio bez filtrów, albo podpina się po hi-input pod fabryczne radio. Mam dla ciebie propozycję, ustaw filtry w radiu, posłuchaj jak gra, a potem wyłącz filtry i ustaw na wzmacniaczy żeby grało tak jak z filtrami na radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...