Skocz do zawartości

Zniekształcenia z tweeterów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Nowy w tematyce car audio nie jestem, jakąś wiedzę mam, parę tańszych i droższych zestawów już złożyłem w życiu. Aczkolwiek z takim problemem jak obecnie nie spotkałem się absolutnie nigdy. Mianowicie - przy konkretnych utworach, np TheFatRat - Fly Away z tweeterów przy wyższych poziomach głośności wydobywają się konkretne zniekształcenia.

 

Głośniki które są zamontowane w aucie to Morel Tempo Ultra 402 (z przodu, są to jedyne głośniki w samochodzie). I myślałem, że może po prostu trafiły się felerne głośniki, że z nimi coś musi być nie tak. Więc podpiąłem Morel Tempo Coax 4 dla testu. Efekt - dokładnie te same zniekształcenia, zaczynające się dokładnie od tego samego poziomu głośności. Nic to, poszedłem po gruby kaliber - wleciały głośniki Audio System XC100 Evo... I nic to nie dało. Zniekształcenia jak były, tak zostały. Więc zacząłem szukać winy w radiu, bo głośniki zasilane z radia. Zamiast Alpine 9835R wleciała nowsza jednostka Alpine 178BT, od razu z nowym kablem ISO aby wykluczyć jego ewentualną winę. I co to dało? A b s o l u t n i e nic. Zniekształcenia jak były tak zostały i nic się nie zmieniło. Próbowałem potem różnych kombinacji radia, kostki ISO i głośników, ale niezależnie jakbym podłączył to te zniekształcenia ciągle i ciągle występowały.

 

No i kwestia - skąd wiem, że zniekształcenia pochodzą od tweeterów, skoro te głośniki to coaxy? Ano stąd, że Tempo Coax 4 mają osobne terminale dla midwooferów i tweeterów. Po podłączeniu samych midwooferów jest czysto prawie do końca skali i wszystko gra perfect, a po podłączeniu tweeterów ciut ponad połowę i słychać okropne charczenie z nich.

 

Oczywiście w każdym wypadku głośniki podłączałem przez dedykowane zwrotnice (tam, gdzie takie występowały) + na radiu cięcie ustawione na 100hz/24dB.

 

Gdzie jeszcze mogę szukać rozwiązania problemu? Bo nie ukrywam, przez to muzyka jest w zasadzie nie do słuchania. Myślałem jeszcze ewentualnie o sprawdzeniu okablowania, ale ciężko dostać kable z gotową kostką ISO, a samemu też nie za bardzo mam chęć w tym dłubać, bo to nic przyjemnego. Tym bardziej, że nie mam pewności czy tu leży problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio/ końcówka od pewnego poziomu zniekształca. Podłącz wzmacniacz pod RCA i nie przekraczaj poziomu 29-30 skali głośności na radiu. Powyżej 30 ‚kresek’ sygnał staje się prostokątny.

W Alpine CDE-193BT miałem to samo, niektóre utwory były mocno zniekształcone przy głośności powyżej 29. Napięcie RCA deklarowane przez producenta osiągnęło przy 29 już swoje 2 V a powyżej sygnał był już kwadratowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, aczkolwiek ja nie dochodzę nawet do wartości typu 30 i wyżej. Te zniekształcenia pojawiają się (na 178bt) już od głośności 23 w górę. Ale ważny w tym wszystkim jest też fakt którego zapomniałem dodać - zniekształcenia na tweeterze występują tylko i wyłącznie przy jednym baaardzo wąskim zakresie częstotliwości. I np w TheFatRat fly Away albo mayday to słychać bardzo wyraźnie, przy głośności 23 zniekształcenia są ogromne i uniemożliwiają słuchanie muzyki. A np przy Lil Jon Throw It Up albo BME Click mogę śmiało szarżować do 28 i jest czysto, dopiero powyżej pojawiają się zniekształcenia, ale wtedy wyraźnie słychać, że to końcówka mocy radia bo zaczynają też zniekształcać woofery.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, jeśli chodzi o radia to sprawdzałem CDA9833 i CDE178BT, jak chodzi o głośniki to Morel Tempo Coax 4, Audio System XC100 Evo i Morel Tempo Ultra 402 i dzieje się tak na wszystkich sprzętach, w każdej kombinacji radia i głośników.

 

Aczkolwiek Alpine 178BT w moim, innym samochodzie, tyle, że na zestawie odseparowanym 16cm + tweetery tego problemu nie ma. Wszystko gra jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morel Maximo 6.2

 

Generalnie myślałem czy problemu by nie rozwiązało skombinowanie jakiejś innej zwrotnicy dla tweetera, takiej wyżej ciętej. Tylko nie wiem jakie by przypasowały. A sam niestety takiej nie zrobię, nie mam na tyle wiedzy z zakresu elektryki żeby to zrobić dobrze, ani nawet sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze póki nie mam rezystora wykonałem na szybko test, wziąłem zwrotnice Morel MXR250i i podpiąłem pod nie głośniki. Oczywiście efekt ciągle ten sam, ale to co zauważyłem, to że to trzeszczenie z tweeterów jest niezależne od ustawień zwrotnicy. Bo ta zwrotnica ma zworkę, w której mogę ustawić sobie głośność tweetera na -2dB, 0dB i +2dB. Zauważyłem, że te zmiany owszem, wpływają na głośność tweetera, ale za to nie wpływają absolutnie na moment, kiedy występuje trzeszczenie. I np przy ustawieniu +2dB i głośności w radiu na 22 zniekształcenia nie występują, a przy glosnosci na radiu 23 a zwrotnicy na - 2dB jest ciszej, a zniekształcenia mimo to się pojawiają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 


a po podłączeniu tweeterów ciut ponad połowę i słychać okropne charczenie z nich.

 

Po podłączeniu samych tylko Tw, czy Tw + Wf ten efekt występuje?

 

 

 


Proszę dodać rezystor 4 R jako obciążenie woofera w/ na  zwrotnicy .

 

Nie napisałeś kolego Nakamichi, czy ten rezystor w szereg czy równolegle ma włączyć z Wf (pewnie chodzi o szereg, bo to drugie podłączenie jeszcze bardziej obciąży amp.). To warto zadbać, by te 4 R miały odpowiednią moc, bo zbyt mały odparuje po kilku sekundach  :kwasny: .

A może to 4 R podłączyć zamiast Wf, by dać amp stabilny punkt pracy i pozbyć się efektu dziury w krzywej impedancji?

 

 


TheFatRat - Fly Away z tweeterów przy wyższych poziomach głośności wydobywają się konkretne zniekształcenia.

 

A jaki jeszcze zakres dźwięków towarzyszy w utworze gdy występują te zniekształcenia? Są niskie rejestry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie napisałeś kolego Nakamichi, czy ten rezystor w szereg czy równolegle ma włączyć z Wf (pewnie chodzi o szereg, bo to drugie podłączenie jeszcze bardziej obciąży amp.). To warto zadbać, by te 4 R miały odpowiednią moc, bo zbyt mały odparuje po kilku sekundach :kwasny: .

A może to 4 R podłączyć zamiast Wf, by dać amp stabilny punkt pracy i pozbyć się efektu dziury w krzywej impedancji?

 

Nie wiem co nazywasz "dziurą " .

 

Napisałem

 

Proszę dodać rezystor 4 R jako obciążenie woofera w/ na zwrotnicy .

 

Czytać : nie pozostawiać wolnych , zapiąć opór 4 R . Posłuchać i stwierdzić wpływ dla omawianego efektu.

 

 

Potem ew zastanowimy się jak to finalnie rozwiązać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dziura" - miałem na myśli najniższą wartość impedancji, zazwyczaj występującą za opadającym zboczem rezonansu, gdzie wartość zespolona może spaść nawet poniżej Re i ten punkt najbardziej obciąża amp i zwyczajnie może nie wyrabiać się końcówka (o czym pisali wcześniej przedmówcy).

 

R wstawiony zamiast Wf obciąży liniowo wzmiacniacz - czy takie rozwiązanie miałeś kolego Nakamichi na myśli?


 

 


Oczywiście w każdym wypadku głośniki podłączałem przez dedykowane zwrotnice (tam, gdzie takie występowały) + na radiu cięcie ustawione na 100hz/24dB.

 

A może łatwiej, do prób, będzie złamać charakterystykę w innym miejscu i jeśli elektronika na to pozwoli, odciąć np. na 120 ... 140 ? Albo jeszcze wyżej aby dać amp trochę "spokoju". I wtedy posłuchać co się stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dziura" - miałem na myśli najniższą wartość impedancji, zazwyczaj występującą za opadającym zboczem rezonansu, gdzie wartość zespolona może spaść nawet poniżej Re i ten punkt najbardziej obciąża amp i zwyczajnie może nie wyrabiać się końcówka (o czym pisali wcześniej przedmówcy).

 

 

 

R wstawiony zamiast Wf obciąży liniowo wzmiacniacz - czy takie rozwiązanie miałeś kolego Nakamichi na myśli?

 

Dokładnie , tylko dziura w impedancji oznacza raczej jej brak .

Filtr 12 dB bez obciążenia stanowi szeregowy obwód LC , który dla określonej f podąża do zerowej impedancji .

Moim zdaniem przedmówcy mieli na myśli przesterowanie w domenie amplitudowej a nie prądowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by w tym malutkim, czarnym pudełeczku od tych zestawów, ukryty był II rząd ...


Mam na myśli oczywiście Tempo Coax 4, bo Morel Tempo Ultra 402 chyba wcale nie ma DP, a tylko elektrolit na Tw.


DP = dolnoprzepustowy


A jeszcze, żeby było weselej, Audio System XC100 Evo "chwali się" wartością 3ohm .... a co tam, niech się końcówka mocy poci  :rotfl: 


 

 


Moim zdaniem przedmówcy mieli na myśli przesterowanie w domenie amplitudowej a nie prądowej.

 

Zróbmy zakłady  :wink2: ... ja stawiam na prądowe i zniekształcenia powodowane cięciem wzgórz, które są słyszalne w obszarze gdzie Nasz narząd jest najwrażliwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na obciążeniu zwrotnicy jest wpięty woofer to po sprawie . Jak są wolne to zadać obciążenie .

 

Myślę , ze kolega poszukuje jakiejś anomalii , bo zniekształcenia pojawiają się przy znacząco niższym poziomie dźwięku niż ten do jakiego przywykł w przypadku sterowania głośników z typowego radyjka .

Gdyby iść tropem amplitudy , to każda korekta dla dolnego zakresu pasma dla kompensacji efektywności głośnika 10 cm , jest proszeniem się o kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. W sumie cięcie wzgórz, to już jest problem amplitudowy. Ale może wynikać ze zbyt niskiego Z i wysokiego I.

To oczywiste , ale nie bardzo co w poprawnym układzie ma obniżać Z . Tu bardziej bym się spodziewał świadomego podbicia amplitudy w dolnym paśmie . Finalnie wcześniejszy przester i silne generowanie harmonicznych . Z drugiej strony minimum impedancji typowego zestawu 2 way w CA to okolice 200 - 300 Hz , dla 10 cm może być "ciut " wyżej . Ale tego raczej się nie eksponuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka była puszczana po BT i Aux. W obu przypadkach to samo. Equalizer na 0, wszelkie ulepszacze wyłączone. Także tu jest ok.

Generalnie na przykładzie TheFatRat - Mayday - zniekształcenia na tweeterze nie występują przez cały utwór - pojawiają się głównie od pierwszej do jedenastej sekundy utworu. Potem występują np w momentach, gdy słychać cichy wokal "is anybody there", przykładowo od 45 do 50 sekundy. Reszta utworu, nie licząc jeszcze jednego krótkiego czy dwóch momentów jest odtwarzana czysto i nieskazitelnie. To taki przykład żeby pokazać w jakim mniej więcej zakresie częstotliwości występują te zniekształcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te zniekształcenia pojawiają się jedynie przy relatywnie wysokim poziomie głośności , czy tez występują przy średnim bądź niskim poziomie ?

Chodzi o precyzyjne oddzielenie możliwości przesterowania/ znieksztalceniu sygnału w transmisji bądź źródle , czy tez skupieniu się na współpracy wzmacniacz głośnik . Czy przy tunerze radiowym pojawiają się podobne problemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Potem występują np w momentach, gdy słychać cichy wokal "is anybody there", przykładowo od 45 do 50 sekundy

 

Po tym fragmencie utworu, odrzucam swoje dotychczasowe hipotezy.

 

Szukać "TheFatRat - Mayday" ori CD, zapinać 9835R i słuchać czy jest poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Alpine 178BT zniekształcenia pojawiają się od głośności 23 wzwyż. Przy 22 jest czysto, od 23 się pojawiają. Zarówno przy słuchaniu przez Aux jak i bluetooth. W przypadku Alpine 9835R po Aux jest czysto do 26, a przy 27 pojawiają się te wspomniane zniekształcenia.

 

Co do utworów to sprawdzałem te same utwory z wielu źródeł, zarówno w formatach MP3 jak i FLAC. Niestety za każdym razem to samo.

 

Na tunerze ciężko sprawdzić czy problem występuje, ponieważ pojawia się on tak naprawdę tylko w nielicznych utworach, sam jestem w stanie wymienić z 4-5 takich gdzie to się pojawia, we wszystkich pozostałych, a przesłuchałem ich sporo nic takiego nie ma miejsca.

 

Z ciekawostek przełączyłem 9835R na tryb 3 way i ustawiłem HPF na 6,3KHz. Problem jak ręką odjął. Zniekształceń brak. Ale no niestety w taki sposób muzyki się słuchać nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...