Skocz do zawartości

ProstokątnyKebab

Użytkownik
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez ProstokątnyKebab

  1. A czy czasem dawanie im 50hz nie jest zbyt szkodliwe? Fabryczna zwrotnica odcina przecież już od 55hz, a ja mam na radiu ustawione dodatkowo 63hz/24dB. Poniżej to raczej subwooferowa robota. Tak czy inaczej planuje testowo podbić im zwrotnice na 80hz/24dB i spróbować puścić je na 80w zamiast 40. Jestem ciekaw, czy wytrzymają. Zastanawia mnie też jaki wpływ na głośność ma ukierunkowanie głośnika, co do tweetera to wiem, to jest oczywiste ale czy jakkolwiek to wpłynie na średniaka?
  2. Pytanie do ciebie @malutki - masz jakieś zalecenia co do ustawiania tych integr? Chodzi mi konkretnie o moc, w jakich wartościach w ogole powinienem się poruszać? Mówię o mocy na pojedynczy woofer ofc. Tak ogólnie to ja wiem, że jakbym chciał coś co urwie głowę głośnością to że lepiej iść w głośniki pod SPL. Mimo wszystko, mi zdecydowanie bardziej zależy na SQ niż na SPL, stąd ten wybór. Ale mimo tego nie ukrywam, chciałbym, żeby te głośniki zagrały GŁOŚNIEJ NIŻ NP FABRYCZNY ZESTAW ŻE SKODY FABII 1 GEN, bo na tą chwilę przy obecnych ustawieniach gra to co najwyżej podobnie głośno. A nie oszukujmy się, morele to są głośniki lata świetlne lepsze od tego co jest w skodzie, nieporównywalnie droższe, lepiej wykonane, lata świetlne lepiej grające. I z tego tytułu powinny być też chociaż trochę głośniejsze, a przy obecnych ustawieniach niestety nie są.
  3. No tak szczerze powiedziawszy, to nie wiem czy nie poświęciłbym troszkę tej równowagi tonalnej dla głośności. W sensie no, na tych 40W to te głośniki mimo ze grają bardzo fajnie to jednak dość cicho, nie sądzę, abym był w stanie wyciągnąć z nich więcej jak 110dB na takich ustawieniach. Wiadomo, najlepiej by bylo dać im więcej prądu, ale producent wyraźnie napisał - 80w, czyli 40w na sztukę jak dobrze rozumuję. Więc nie wiem, czy one dałyby radę przyjąć więcej na klatę.
  4. Jest pewna sprawa dotycząca głośników Morel Hybrid Integra 402 która mnie zastanawia. Otóż konkretnie - chodzi mi o tweetery które się tam znajdują. Przeszukując informacje dotyczące tych głośników w instrukcji padła tam informacja o tweeterze MT230. Generalnie tweeter jak wiadomo jest odseparowany, ale zaczęło mnie ciekawić, czy nie jest on wsadzony w hybrid Integra 4 razem z średniotonowym. Technicznie parametry się zgadzają, rozmiar kopułki czy cewki. Bo jeśli tak jest, to zmieniałoby to dużo w moim systemie. Na chwilę obecną mam głośniki podłączone razem z tweeterami pod zwrotnice i ustawione pod 40w, bo tyle max według morela ciągną woofery. Ale gdyby się okazało, że te tweetery to MT230,a nie tylko coś co je przypomina to to by zmieniało sporo. Chociażby dlatego, że mógłbym podpiąć je osobno i dowalić im do pieca więcej prądu, co powiem szczerze, przydałoby się.
  5. Nie patrzałem na ofertę ground zero. Do tej pory miałem jedynie okazję posłuchać paru ich subwooferów i muszę przyznać, że były w swoich cenach dobre. Ale wzmacniacza żadnego nie miałem okazji słuchać ani mieć w rękach więc nie mam pojęcia czego się spodziewać. Aczkolwiek jeśli jest dobry, nie przymula i ma zejście to może się skuszę.
  6. Coś takiego idzie znaleźć, ale jakby nie patrzeć te głośniki mają pod 2 ohm 800w rmsu, także chciałbym coś co je odpowiednio zasili. Pod 1 ohm ich nie zepnę, a z kolei ten rockford na 0.5 ohm nie poleci.
  7. Rockford w Polsce jest nie do dostania, praktycznie zero modeli nowych do kupna. A z JL znalazłem tylko XD1000/1v2.
  8. Widzę, że zbyt wiele odpowiedzi nie uzyskałem. Zacząłem więc szukać wzmacniaczy na własną rękę. Zwiększyłem też w między czasie budżet. Wyłoniłem na chwilę obecną 3 sztuki U-Dimension ProZ 1-3000D Audison AV uno Gladen RC3200c1. Miał ktoś do czynienia z tymi wzmacniaczami? Warto iść w tym kierunku, czy szukać czegoś dalej?
  9. Siema, Poszukuję wzmacniacza do subwooferów Rockford Fosgate P2D2-12. Do tej pory miałem je podłączone pod Sinuslive SL-A1000D w 2 ohm. Generalnie problem mój jest taki, że owszem, było głośno. Sinuslive dawał wystarczająco mocy dla nich żeby robiły spore zamieszanie w aucie. Aczkolwiek mimo wszytsko grało to raczej tak sobie, przede wszystkim brakuje mi zejścia. Niektóre wzmacniacze nawet o 2x mniejszej mocy potrafiły z tymi głośnikami zejść niżej. Brakuje mu też kontroli w niższych zakresach i szybkości w wyższych. Ponownie - na słabszych wzmacniaczach, ale wyższej klasy potrafiło być znacznie lepiej. Stąd szukam czegoś lepszego. Generalnie wzmacniacz ma być nowy, budżet tak do 2k PLN. Myślałem może o Phoenix Gold Rx2 1000.1. Warto iść w tym kierunku? A może jakaś klasa D od Hifonicsa, Zapco etc?
  10. Nie muszę tego na szczęście sprawdzać, bo robiło to wiele osób przede mną. Clipping na CD zaczyna się od vol 21, a na BT od vol 23. W przypadku 178BT. Nie wiem jak się ma sprawa z 9835R. Także wszystko by się zgadzało, gdy pojawia się clipping tweetery zaczynają zniekształcać i tyle. No nic, sądzę, że do Moreli Hybrid Integra 402 i tak zdecydowanie warto wrzucić jakiś zewnętrzny wzmak, więc po prostu nie będę się bawił tylko kupię dla nich coś dobrego i powinno grać. Także sprawę można uznać za rozwiązaną. PS. Warto zmieniać 178BT na 193BT/196DAB? Patrząc pod kątem audio. FLAC po USB i tak nie będę odtwarzał, bo muzyka i tak będzie lecieć po CD i BT. Bo jednak czuje, że 178BT od takiego 9835R odstaje dźwiękowo. Pytanie, czy z 193BT/196DAB jest podobnie.
  11. Kolejna aktualizacja Podpiąłem głośniki pod wzmacniacz i na wzmacniaczu nie ma tych przesterów. Tak długo, jak na gainie nie dam im mocy powyzej 40w. Ale wtedy wydaje się to być dość naturalne, bo przekraczam moc nominalną głośników. Czyli w takim razie co, może po prostu tweetery są tak bardzo wyczulone na clipping w pewnym wąskim zakresie częstotliwości? Jest taka możliwość, że one się zachowują w ten sposób właśnie przez to? No bo raczej wątpie, żeby te radia były w stanie wydusić z siebie więcej jak 40w RMSu.
  12. Mam instrukcję. Ale tam jest to jasno opisane (high - front, mid - rear, low - subwoofer) tylko dla trybu 2 way. A ja musiałbym skorzystać z trybu 3 way. A dla niego już opisane to nie jest. Chyba, że to po prostu niezależne od ustawień zworki.
  13. W tych tempo ultra niestety na tym czarnym walcu nie ma absolutnie żadnych wartości, sygnatur, napisów, oznaczeń, nic. Zero czegokolwiek. Generalnie po namyśle plan na jaki wpadłem aby zrobić to porządnie wygląda mniej więcej tak Wziąć Morel Hybrid Integra 402 i wrzucić je do tego samochodu (miałem co prawda dla nich zupełnie inny plan i zastosowanie, miałem ich użyć jako średniaki i tweetery w słupku do pełnego 3 way w innym samochodzie, ale już kij z tym). Wykorzystałbym fakt, że tweeter i woofer w tym głośniku mają osobny terminal. Podpiąłbym je pod radio bezpośrednio bez żadnych zwrotnic i tam dokonał aktywnie odpowiednich cięć osobno dla tweetera i osobno dla woofera. Wtedy powinno mi się udać to ustawić żeby grało to jak trzeba. Jednak problem polega na tym, że nie wiem czy to zadziała. Bo w takiej konfiguracji, przednie kanały są sparowane z x over high na zwrotnicy, więc mógłbym tam podpiąć bezproblemowo tweetery. Ale wtedy musiałbym podpiąć woofery pod kanały tylne, a te z kolei musiałyby być spięte z x over mid na zwrotnicy. Jednak nie mam żadnej pewności czy tak zostało to zaprojektowane przez inżynierów alpine.
  14. Ja wiem, że to cięcie jest za wysokie jak dla tego głośnika, aczkolwiek mi chodziło o samą jakość. Bardziej o to, że ten głośnik jest w stanie zagrać głośno, czysto, w rozsądnym stopniu wiernie i wystarczająco szczegółowo. I ponownie zaznaczyłem, że za punkt odniesienia uznaję inne głośniki coaxialne typu 10cm, a nie 16cm zestawy odseparowane. A względem takich tanich Mac audio, piździngów itp różnica jest kosmiczna. Zupełnie inna gra. Oczywiście 1kHz/6dB to jest ofc filtr HPF, a nie LPF. Żeby nie było wątpliwości. Co w dalszym ciągu nie odpowiada na pytanie w jaki sposób rozwiązać ten problem. Zawsze mogę podjąć się zestrojenia tego w całości aktywnie, ale to w ostatecznosci. Wolałbym znaleźć inne rozwiązanie
  15. Okej, problem udało się rozwiązać. Bawiłem się jeszcze tą alpiną 9835 i okazało się, że w trybie 3 way nie muszę ustawiać zwrotnicy na 6.3khz. Otóż nawet ustawienie 1khz/-6dB powoduje, że z głośników nie wydobywają się absolutnie żadne zniekształcenia w żadnym utworze. Mogę katować volume prawie pod sufit, a głośniki grają f e n o m e n a l n i e. Akurat mam podłączone Morel Tempo Ultra 402. I oczywiście mówiąc fenomenalnie trzeba wziąć poprawkę na to, że to głośniki 10cm. I nie ma co ich porównywać do odseparowanych 16tek, bo te są wiele rzędów lepsze. Ale jak na coaxialne 10tki to ich gra zwala z nóg. Próbowałem potem też ustawić na alpine 178bt 200hz/-24dB ale to ustawienie niestety nic nie daje. Także tak to wygląda. Przy moim stanie wiedzy podejrzewam, że po prostu jakieś częstotliwości poniżej 1khz muszą dostawać się na tweeter przez zwrotnicę, mimo że nie powinny, a on próbując je odtworzyć przy wyższych poziomach dostaje ataku padaczki. Taka jest moja teoria. Pozostaje tylko kwestia jak temu zaradzic, bo jednak same midwoofery mimo wszystko potrafią zejść do 100hz nawet i odtwarzają je zupełnie bezproblemowo i czysto.
  16. W przypadku Alpine 178BT zniekształcenia pojawiają się od głośności 23 wzwyż. Przy 22 jest czysto, od 23 się pojawiają. Zarówno przy słuchaniu przez Aux jak i bluetooth. W przypadku Alpine 9835R po Aux jest czysto do 26, a przy 27 pojawiają się te wspomniane zniekształcenia. Co do utworów to sprawdzałem te same utwory z wielu źródeł, zarówno w formatach MP3 jak i FLAC. Niestety za każdym razem to samo. Na tunerze ciężko sprawdzić czy problem występuje, ponieważ pojawia się on tak naprawdę tylko w nielicznych utworach, sam jestem w stanie wymienić z 4-5 takich gdzie to się pojawia, we wszystkich pozostałych, a przesłuchałem ich sporo nic takiego nie ma miejsca. Z ciekawostek przełączyłem 9835R na tryb 3 way i ustawiłem HPF na 6,3KHz. Problem jak ręką odjął. Zniekształceń brak. Ale no niestety w taki sposób muzyki się słuchać nie da.
  17. Muzyka była puszczana po BT i Aux. W obu przypadkach to samo. Equalizer na 0, wszelkie ulepszacze wyłączone. Także tu jest ok. Generalnie na przykładzie TheFatRat - Mayday - zniekształcenia na tweeterze nie występują przez cały utwór - pojawiają się głównie od pierwszej do jedenastej sekundy utworu. Potem występują np w momentach, gdy słychać cichy wokal "is anybody there", przykładowo od 45 do 50 sekundy. Reszta utworu, nie licząc jeszcze jednego krótkiego czy dwóch momentów jest odtwarzana czysto i nieskazitelnie. To taki przykład żeby pokazać w jakim mniej więcej zakresie częstotliwości występują te zniekształcenia.
  18. Jeszcze póki nie mam rezystora wykonałem na szybko test, wziąłem zwrotnice Morel MXR250i i podpiąłem pod nie głośniki. Oczywiście efekt ciągle ten sam, ale to co zauważyłem, to że to trzeszczenie z tweeterów jest niezależne od ustawień zwrotnicy. Bo ta zwrotnica ma zworkę, w której mogę ustawić sobie głośność tweetera na -2dB, 0dB i +2dB. Zauważyłem, że te zmiany owszem, wpływają na głośność tweetera, ale za to nie wpływają absolutnie na moment, kiedy występuje trzeszczenie. I np przy ustawieniu +2dB i głośności w radiu na 22 zniekształcenia nie występują, a przy glosnosci na radiu 23 a zwrotnicy na - 2dB jest ciszej, a zniekształcenia mimo to się pojawiają.
  19. Spróbuję z tym rezystorem. Zaciekawiło mnie tylko, czemu akurat do woofera a nie tweetera? Oczywiście nie kwestionuję w żaden sposób porady, tylko po prostu ciekawi mnie czemu tak a nie inaczej.
  20. Morel Maximo 6.2 Generalnie myślałem czy problemu by nie rozwiązało skombinowanie jakiejś innej zwrotnicy dla tweetera, takiej wyżej ciętej. Tylko nie wiem jakie by przypasowały. A sam niestety takiej nie zrobię, nie mam na tyle wiedzy z zakresu elektryki żeby to zrobić dobrze, ani nawet sprzętu.
  21. Tak jak mówiłem, jeśli chodzi o radia to sprawdzałem CDA9833 i CDE178BT, jak chodzi o głośniki to Morel Tempo Coax 4, Audio System XC100 Evo i Morel Tempo Ultra 402 i dzieje się tak na wszystkich sprzętach, w każdej kombinacji radia i głośników. Aczkolwiek Alpine 178BT w moim, innym samochodzie, tyle, że na zestawie odseparowanym 16cm + tweetery tego problemu nie ma. Wszystko gra jak powinno.
  22. To się zgadza, aczkolwiek ja nie dochodzę nawet do wartości typu 30 i wyżej. Te zniekształcenia pojawiają się (na 178bt) już od głośności 23 w górę. Ale ważny w tym wszystkim jest też fakt którego zapomniałem dodać - zniekształcenia na tweeterze występują tylko i wyłącznie przy jednym baaardzo wąskim zakresie częstotliwości. I np w TheFatRat fly Away albo mayday to słychać bardzo wyraźnie, przy głośności 23 zniekształcenia są ogromne i uniemożliwiają słuchanie muzyki. A np przy Lil Jon Throw It Up albo BME Click mogę śmiało szarżować do 28 i jest czysto, dopiero powyżej pojawiają się zniekształcenia, ale wtedy wyraźnie słychać, że to końcówka mocy radia bo zaczynają też zniekształcać woofery.
  23. Cześć, Nowy w tematyce car audio nie jestem, jakąś wiedzę mam, parę tańszych i droższych zestawów już złożyłem w życiu. Aczkolwiek z takim problemem jak obecnie nie spotkałem się absolutnie nigdy. Mianowicie - przy konkretnych utworach, np TheFatRat - Fly Away z tweeterów przy wyższych poziomach głośności wydobywają się konkretne zniekształcenia. Głośniki które są zamontowane w aucie to Morel Tempo Ultra 402 (z przodu, są to jedyne głośniki w samochodzie). I myślałem, że może po prostu trafiły się felerne głośniki, że z nimi coś musi być nie tak. Więc podpiąłem Morel Tempo Coax 4 dla testu. Efekt - dokładnie te same zniekształcenia, zaczynające się dokładnie od tego samego poziomu głośności. Nic to, poszedłem po gruby kaliber - wleciały głośniki Audio System XC100 Evo... I nic to nie dało. Zniekształcenia jak były, tak zostały. Więc zacząłem szukać winy w radiu, bo głośniki zasilane z radia. Zamiast Alpine 9835R wleciała nowsza jednostka Alpine 178BT, od razu z nowym kablem ISO aby wykluczyć jego ewentualną winę. I co to dało? A b s o l u t n i e nic. Zniekształcenia jak były tak zostały i nic się nie zmieniło. Próbowałem potem różnych kombinacji radia, kostki ISO i głośników, ale niezależnie jakbym podłączył to te zniekształcenia ciągle i ciągle występowały. No i kwestia - skąd wiem, że zniekształcenia pochodzą od tweeterów, skoro te głośniki to coaxy? Ano stąd, że Tempo Coax 4 mają osobne terminale dla midwooferów i tweeterów. Po podłączeniu samych midwooferów jest czysto prawie do końca skali i wszystko gra perfect, a po podłączeniu tweeterów ciut ponad połowę i słychać okropne charczenie z nich. Oczywiście w każdym wypadku głośniki podłączałem przez dedykowane zwrotnice (tam, gdzie takie występowały) + na radiu cięcie ustawione na 100hz/24dB. Gdzie jeszcze mogę szukać rozwiązania problemu? Bo nie ukrywam, przez to muzyka jest w zasadzie nie do słuchania. Myślałem jeszcze ewentualnie o sprawdzeniu okablowania, ale ciężko dostać kable z gotową kostką ISO, a samemu też nie za bardzo mam chęć w tym dłubać, bo to nic przyjemnego. Tym bardziej, że nie mam pewności czy tu leży problem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...