Skocz do zawartości

Tweetery ciepłe i szczegółowe


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem, clu tematu gdzieś się zgubiło. Z tego co rozumiem, to szukasz zestawu 2-way, w którym tweeter jest nie męczący (zasilanie z radia) i na tym (tj. jakimś gotowcu) powinieneś się skupić. Żeby nie zostawić Cię z "niczym" proponuje poszukać setu Proa Simplex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, clu tematu gdzieś się zgubiło. Z tego co rozumiem, to szukasz zestawu 2-way, w którym tweeter jest nie męczący (zasilanie z radia) i na tym (tj. jakimś gotowcu) powinieneś się skupić. Żeby nie zostawić Cię z "niczym" proponuje poszukać setu Proa Simplex.

Racja. Brakowalo tej wypowiedzi.

Mam możliwość zakupu kompletu Rainbow SL-C6.2, czy jest ok za 350?

PS Proa Simplex który model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja.

Mam możliwość zakupu kompletu Rainbow SL-C6.2, czy jest ok za 350?

Ustalmy co rozumiesz jako zestaw. Ja rozumiem to jako parę wooferów, parę tweeterów i dedykowane do nich zwrotnice. "Sklepowo" ten zestaw kosztuje wg wyszukiwań google sporo drożej, więc w takiej cenie zakładając, że jest kompletny wydaje się ok. Czy przypasuje Ci brzmieniowo, to ciężko powiedzieć.

Odnośnie charakterystyki brzmieniowej której oczekujesz, sądzę, że raczej powinny interesować Cię zestawy z "wyższej" półki, choć nie jest powiedziane, że już typowo "budżetowe" nie trafią w twój gust. Moim zdaniem jak nie masz jak porównać, to w takich pieniądzach "można spróbować" i zobacz czy będzie to to, czy też szukasz czegoś innego. Ja swój typ podałem, bo uważam, że pod samo radio jest zupełnie ok,

 

 

PS Proa Simplex który model?

 

przykładowy LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Pisałem Ci na PW. Chciałem tweetery i niskotonowe od Ciebie. Ale z racji iż nie miałeś możliwości załatwić podstawowej zwrotnicy to sens był watpliwy

Ale ja nie mam niskotonowych i nigdy ich nie oferowałem. Jakoś ciężko się dogadać.

Jeśli chcesz grać radiem, szukaj czegoś o wysokiej skuteczności. Chociaż z budżetem nie ma za bardzo opcji na "wybieranie". Z łagodnym tweeterem to strzelam, że morel jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam niskotonowych i nigdy ich nie oferowałem. Jakoś ciężko się dogadać.

Jeśli chcesz grać radiem, szukaj czegoś o wysokiej skuteczności. Chociaż z budżetem nie ma za bardzo opcji na "wybieranie". Z łagodnym tweeterem to strzelam, że morel jakiś.

Ogłaszaleś że masz do sprzedania cytuje "Woofery 13cm Rainbow SLX W-130 fajna średnica".

Wracając do tematu. Kolega podesłał Polską firmę Proa Simplex, która ma w ofercie dość dobrze grające głośniki pod radiem.

Sądzę, że i Rainbow by zagrał poprawnie. Nie musi być głośno. W przyszłości może doczekały by się wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty filtr typy kondensator 4.7uF to chyba za mało.

Az dziwne ze dla tak popularnych tweeterów nie ma schematów filtrów ogólnie dostępnych :P

Dla domowego audio schematów w sieci jest Mnóstwo...

PS kiedyś miałem ten tweeter i była tragedia. Kupiłem go od użytkownika pewnego forum.Opisalem sprawę na forum czym Wy się zachwycacie itp. Kolega z forum, który miał doświadczenie w audio z ciekawości również kupił z tego samego zrodla- posłuchał, zrobił testy i zaskoczenie - i co się okazało - była to podróbka. Jak łatwo stać się ofiarą oszustwa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na olx jest Morel Maximo w dobrej cenie, tylko trzeba by zweryfikować czy to tez nie podróbki lub odrzut/drugi sort;) może ktoś kto miał oryginały niech zerknie. W moich np. nie było tej wytłoczki, wyglądało wszystko na oryginał i nie montowane a tweetery nie grały…
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Prosty filtr typy kondensator 4.7uF to chyba za mało.
Az dziwne ze dla tak popularnych tweeterów nie ma schematów filtrów ogólnie dostępnych

Producent nie robi schematów zwrotnic do każdego auta i każdego woofera.

to zrób bardziej skomplikowaną zwrotkę kondek 3,3uf, cewka0,31mH i rezystor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent nie robi schematów zwrotnic do każdego auta i każdego woofera.

to zrób bardziej skomplikowaną zwrotkę kondek 3,3uf, cewka0,31mH i rezystor

A kto tutaj mówi, że ma robić do każdego auta czy woofera. Niech zrobi do tweetera, który sprzedaje żeby grał poprawnie i się najzwyczajniej w świecie nie uszkodzi przy normalnym odsluchu. Jak komus nie podpasuje to zmodyfikuje, ale ma punkt wyjścia.

Ba, przecież mają dedykowane zwrotnice do zestawów, w którym pracują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrotkę kondek 3,3uf, cewka0,31mH

Dla zobrazowania cyferkami.

Bez rezystora, ponadto dla WF cewka 0,58mH i kondek 6,7uF będzie szacunkowo:

 

- punkt cięcia WF 3000Hz

- punkt cięcia TW 4500Hz

- punkt podziału 3680Hz

 

Edit odnośnie rezystora:

 

- rezystor dany szeregowo z TW 3.6 ohm, da tłumienie TW o -3dB.

 

Wszystko oczywiście dla przetworników o impedancjim4 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby upubliczniać schemat zwrotnicy. W większości przypadków głośniki sprzedawane są w komplecie ze zwrotnicami lub jako zestaw aktywny. Jeśli ktoś kupuje zestaw bez zwrotnicy to powinien wiedzieć z czym to się je...

 

Jest też dużo zestawów gdzie filtrowany jest tylko tweeter, pierwszym rzędem i wystarczy, Focal ISS/ISU ma zwrotnice na kablu, pierwszy rząd dla woofera i tweetera. Excursion SX/SHXchyba też filtruje pierwszym rzędem.

Szukaj kompletnego zestawu lub zmień radio na takie z dsp i wtedy świat stoi przed Tobą otworem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy schemat zwrotki II rzędu pewnie znasz.

 

Dla tamtego TW, co wcześniej pytałeś dla cięcia 2600 Hz i zboczu 12dB:

 

C = 6,2uF i L = 0,62mH.

Uwielbiam te twoje wyliczenia bez brania pod uwage przebiegu impedancji [emoji1787]

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam te twoje wyliczenia bez brania pod uwage przebiegu impedancji [emoji1787]

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Kolega Grzeczny_52 chociaż coś pomógł w temacie i za to plus, a nie jak większość tylko krytykuje :)

Zaproponuj lepsze rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam te twoje wyliczenia bez brania pod uwage przebiegu impedancji

 

To trochę tak jak z liczeniem objętości skrzynki pod suba . Dane zmienne a zazwyczaj i tak wychodzi 20 litrów pod zamkniętą 25 :wink2:.

Trzeba tylko zrozumieć , ze producenci głośników projektują je pod użycie w realnych warunkach .

 

I dalej , w typowych aplikacjach zwrotnica pod tweeter posiada pojemność od 3,3 do 5,6 uF a cewka indukcyjność 0,15 do 0,33 mH.

Natomiast szeregowa rezystancja zmienia impedancję wypadkową , to już zdecydowanie należy uwzględniać .

 

Przykład ; Przetwornik nominalnie 4 R

Rezystancja szeregowa 2 R to wypadkowa 6R

Rezystancja szeregowa 4 R to wypadkowa 8R

 

Dla układów BI -amp to nie problem bo każdy ma swoją nastawę czułości , zatem nie ma potrzeby pasywnej ingerencji w tłumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd.

Tam podałem dla impedancji 8 ohm.

Dla 4 ohm 11uF i 0,27mH.

Bez pomiarów i.t.d.

Mam taką prośbę. Skasuj, usuń, zapomnij o czymś takim jak kalkulator zwrotnic. I nie podawaj tych wartości, bo to bzdury są.

 

Impedancja to nie jest pojedyncza liczba. To wykres, przebieg, jaka rezystancja jest przy jakiej częstotliwości, tak po chlopsku mówiąc.

I te wyliczenia z kalkulatora są dla idealnego wzoru matematycznego, a rzeczywistość jest inna. Głośnik nie ma w przedziale 20 do 20khz płaskiej impedancji. Te wartości co podałeś są strasznie duże. Mało który tweeter 4ohm jest wstanie pracować na kondensatorze 11uf. Zresztą w typoszeregu jest 10 lub 12uF. 11 by trzeba składać z 2 np. 10 i 1uF.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...