Skocz do zawartości

Ciepło wzmacniacza a jakość dżwięku.


mariuszi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wpływ temperatury na fizyczne właściwości przetworników istnieje jak najbardziej i to chyba raczej tłumaczy "lepszość" dźwięku "ciepłego" wzmaka, o którym tu piszecie.

Temperatura wpływa na rezystancję przewodników, ale nie w zakresach w jakich operują wzmacniacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ temperatury na fizyczne właściwości przetworników istnieje jak najbardziej i to chyba raczej tłumaczy "lepszość" dźwięku "ciepłego" wzmaka, o którym tu piszecie.

Temperatura wpływa na rezystancję przewodników, ale nie w zakresach w jakich operują wzmacniacze.

 

Podniesienie ogólnej temperatury w tym sprzętu , to głownie zmiana gęstości ośrodka ( powietrza) , ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Dlaczego na koncercie klubowym , po jakimś czasie trwania zaczynają pojawiać się sprzężenia , oczywiście dziś można to kontrolować w zasadzie automatycznie , ale kiedyś wymagało to manualnej ingerencji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat bawię się w realizację dźwięku live. Sprzężenia co prawda się nie pojawiają, ale oczywiście zmiana temp. powietrza to gruby temat jeśli chodzi o projektowanie instalacji koncertowych.

Nie pojawiają się z kilku względów w tym aktywnych eliminatorów sprzężeń . Czytałem wcześniejsze Twoje wypowiedzi stąd znam zarys tego czym się zajmujesz .

Ale do rzeczy , chodzi o to , ze propagacja dźwięku zależy od gęstości ośrodka , a powietrze jest elementem którego gęstość zależy od temperatury. Stąd odbierany subiektywnie dźwięk zmienia swoje brzmienie . Nie spotkałem się z opracowaniem jak nasze uszy słyszą w różnych temperaturach , ale np w zimie dźwięk bywa bardziej "natarczywy" obojętnie co to dla kogo oznacza :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, w zimę dźwięk jest ostry, ale ja i tak obstaję przy swoim, że to bardziej przez sztywne zawieszenia aniżeli temperaturę, ale nie mam na to dowodów typowo :)

 

Na estradzie nie używa się żadnych eliminatorów - to są zabawki typowo plug&play. Ale oczywiście kwestia "pogody" jest ważna i w programach do predykcji i projektowania systemów wbija się temperaturę i wilgotność.

Systemy koncertowe są inaczej budowane i np. żaden subbas nie ma zawieszenia z gumy czy neoprenowego. Wszystko jest na harmonijkach, bardzo sztywne. Mało który subbas robi taki xmax jak byle pierdziawka do CarAudio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na estradzie nie używa się żadnych eliminatorów - to są zabawki typowo plug&play. Ale oczywiście kwestia "pogody" jest ważna i w programach do predykcji i projektowania systemów wbija się temperaturę i wilgotność.

 

To sporo się zmieniło, ale tez dzisiejsze systemy mają zupełnie inną strukturę i line array  trudno o ile w ogóle da się ogarnąć bez procesorów .

 

Systemy koncertowe są inaczej budowane i np. żaden subbas nie ma zawieszenia z gumy czy neoprenowego. Wszystko jest na harmonijkach, bardzo sztywne. Mało który subbas robi taki xmax jak byle pierdziawka do CarAudio :)

 

 

Tu akurat większych zmian nie ma , ale w CA z rzadka występują tego typu zawieszenia a problemu to nie rozwiązuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak czytam powoli rozwijający się temat. I wyciągam pewne wnioski. Temperatura ma większy wpływ na głośniki niż na wzmacniacz. Nic nowego, zimą w zimnym aucie, brzmienie nie jest zbyt przyjemne, pewnie kwestia sztywnych zawieszeń. A co ze wzmacniaczami? Od dłuższego czasu na swoim Gienku mam wentylator 120mm, zostawić, zdemontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak czytam powoli rozwijający się temat. I wyciągam pewne wnioski. Temperatura ma większy wpływ na głośniki niż na wzmacniacz. Nic nowego, zimą w zimnym aucie, brzmienie nie jest zbyt przyjemne, pewnie kwestia sztywnych zawieszeń. A co ze wzmacniaczami? Od dłuższego czasu na swoim Gienku mam wentylator 120mm, zostawić, zdemontować?

 

Jeśli chcesz by wzmacniacze służyły dużo dłużej niż tylko na gwarancji to zostaw wentylator.

Miałem kiedyś szafy sterownicze a w nich kilka simodrive 611 . O ile przez pierwsze 2 lata (na gwarancji) nie było żadnych problemów to po gwarancji co trzy miesiące padał jeden po drugim.

Kiedy zamontowałem klimatyzację do szafy problem został rozwiązany.Elektronika nie lubi ciepła.

Dlatego ten temat. Zawsze zdejmowałem dolną pokrywę wzmacniaczy i dodatkowe wentylatory chłodziły piece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To i ja dołożę swoje 3 grosze. Codziennie wyjeżdżam z domu po 5 nad ranem i wracam w godzinach 14-16 po południu. Różnica w odsłuchu dźwięku jest mega. Przy tym samym ustawieniu volume ciężko nie odnieść wrażenia, że rano gra to o te jakieś 3 oczka ciszej, nie wspominając już o mniejszym wstrząsie tektonicznym  :rotfl: . W salonie CA mówili "a bo to taki głośnik" (w sensie kiepskiej jakości sub - pierwszy był Blaupunkt GTB 75 w rms). Teraz jest trzeci i sytuacja jest taka sama. Na fabryce obojętnie jaka pora dnia, pora roku i pogoda - zawsze grało to tak samo. Spodziewam się, że zimą trzeba będzie pewnie fest dogrzewać auto przed podróżą :wink2: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno jest jak mówisz bo u mnie też to zaobserwowałem ale nie zamierzam być więźniem systemu i niczego nie będę schladzał ani dogrzewał, biorę na klatę z dobrodziejstwem inwentarza. Tyle że pierwsze chwile spokojniej, dopiero po jakiejś chwili idę ogniem [emoji23]

 

Wysłane z mojego Nokia 6.1 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...