Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak samo.

 

Ustawienia Flat.

 

Właściwy rozkład mocy akustycznej jest dystrybuowany przez filtry - pasywny lub aktywny.

 

Gdy system składa się z przetworników różnych firm, o różnych poziomach SPL, to korygujesz równowagę ustawiając gainem poziom w danej gałęzi jednostki sterującej czy też w samodzielnym DSP dla WF, MID, TW, SUB.

 

Rozkład mocy akustycznej masz mniej więcej pokazany i opisany w Szumie Browna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Plus mała procedurka ustawień

 

Bardzo dobry artykuł!

 

Sam gain na subie ustawiłem finalnie "na słuch" bo ustawienie na 0dB nieprzesterowanego sinusa na 100% głośności źródła powoduje, że suba po prostu nie słychać przy normalnym słuchaniu. Zawartość częstotliwości <50Hz w nagraniach jest mała, do tego LPF i i tak trzeba gonić gainem żeby jakieś tąpnięcie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, samo ustawienie gaina na 0dB nie powoduje, że mamy system ustawiony "równo". Każdy wzmak ma inną moc a głośnik inną skuteczność. Do tego krzywe słuchowe, sam gain auta jako ustroju akustycznego itd. To jest ważne, ale żeby rozwodzić się nad gainem przez 11 stron? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeby rozwodzić się nad gainem przez 11 stron?

 

 

" i to nie jest nasze ostanie słowo "

Już po dwóch pierwszych pytaniach nie związanych bezpośrednio z wątkiem, a bardziej z konkretnym wzmacniaczem, odniosłem wrażenie i potrzebę zmaterializowania tego wrażenia w postaci rozdzielenia wątku na dwa tematy:

- ustawienia czułości;

- dyskusja na temat ogólny związany z czułością

 

Oba zawieszone obok siebie "na wieki"...

 

Wtedy pierwszy temat można uzupełniać o wyszukane poradniki i.t.p. plus ewentualna krótka dyskusja.

Bez poruszania pobocznych tematów.

W drugim temacie "nowi" i niedoświadczeni mogliby zadawać pytania i opisywać problemy ze swoim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie też po co tyle dyskusji skoro i tak finalnie to ucho decyduje. Ja np. nie ruszałem gaina na wzmakach dla mid/tw.. Są ustawione na minimum (mniej się nie da). Po prostu mocy wystarcza i nie potrzebuję jeszcze podbijać aby było "dobrze ustawione".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie też po co tyle dyskusji skoro i tak finalnie to ucho decyduje. Ja np. nie ruszałem gaina na wzmakach dla mid/tw.. Są ustawione na minimum (mniej się nie da). Po prostu mocy wystarcza i nie potrzebuję jeszcze podbijać aby było "dobrze ustawione".

 

 

 

He, he , ale Ty piszesz o racjonalnym ustawianiu systemu :wink2: i słuchaniu  :cisza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko się przydaje, tylko trzeba wiedzieć jak z tego korzystać i jakie ma tak na prawdę znaczenie.

 

Był jeden temat na reddicie gdzie ludzie pisali o gain overlap. Ci mądrzejsi pisali "jak robię dla siebie to ustawiam grubo za dużo bo wiem jak z tego korzystać, ale dla klientów ustawiam na zero".

 

Pomiar przydał się w moim przypadku, bo dla 0dBFS radio puszczało kwadrat na vol 28/35, więc w source volume zbiłem o parę dB aby radio nie przesterowywało. Zresztą i tak ono już praktycznie nie gra w systemie :) a tego "przesteru" i tak finalnie bym nie doświadczył, no ale dla psychicznego spokoju. Do tego, jako, że mam warunki, przemierzyłem co się dało bo niestety w CA nie ma za bardzo "standardów". W systemach estradowych w ogóle nie ma takiej gadki, bo 0dB jest zerem dla każdego (lepszego) klocka (końcówka mocy, monitor aktywny etc.). Kupujesz, ustawiasz na 0. Każde źródło ma miernik poziomu. Wiesz, że jak wyjeżdżasz poza 0dB to spodziewasz się przesteru, nie trzeba niczego mierzyć. Wszystko to jakieś takie prostsze jest. Te prawdziwe "pro" środowiska typu estrada/studio jakoś tak mniej dyskutują o takich pierdołach, o graniu kabli. W studiu nikt nie korzysta z interkonektów za miliardy, wszędzie lecą zwykłe kable klotz/cordial/sommer za parenaście zł/m. A "audiofile" kupują takie za miliard i doszukują się w tym czegoś nowego.. :) W CA zauważyłem, że jest jeszcze w miarę normalnie ale home audio to patologia przesiąknięta pierdołami i gruba kasa dojona z magii i czarodziejstwa.... Ale to taki offtop na dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie vol 28/35 że przesteru byś nie doświadczył - okej Ty nie ale np ja baaardzo czesto ustawiam 30/30 :P ustawiione mam na granicy mocy wzmaka (oczywiście tej papierowej bo niby ten MTX wiecej wygeneruje niż papier) i zdarzają się kawałki gdzieś podbite z mocnym bitem że nie mam pewności czy woofer nie puka dlatego wtedy zjeżdżam z volume (woofery ściete na 63hz). Myślę że gdybym ustawiał to dla klienta to bym ustawił nawet 95% żeby nie wrocił z ujaranymi głośnikami. Moj brat oddał do zakłądu gdzie wygłuszyli drzwi, montaż głośników, wzmaka itd generalnie komplet. Odebralismy i to wgl nie gralo.. no tragedia ale odbior byl na szybko nawet nie posluchalsimy, okazalo sie ze gain byl nie dotkniety a wzmak gral wczesniej pod subem w mostku wiec gain ostro rozkrecony i tego NIKT nie ruszył w domu sami ustawiismy i zaczelo grac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przestudiowałem cały wątek, ale chyba nie przewinęła się odpowiedź, albo ja ją przeoczyłem. Pomierzyłem i ustawiłem sobie Level na przód i gra to fajnie.
Mam pytanie, mam zamiar podłączyć suba na mostku i teraz tak, czy zwyczajnie w ten kalkulator wpisać sobie moc jaką miałbym mieć w mostku i wtedy mierzyć normalnie miernikiem tak jak do pojedynczego kanału?
Czy jest już jakaś inna metodologia?

Powiedzmy, że wzmacniacz ma 4x60W na kanał przy 4Ohm (więc dla przodu wyliczyłem sobie, że potrzebuję ustawić 15,49V aby tyle uzyskać przy maks głośności)
Na stronie producenta jest info, że mostek to 2x200W, aczkolwiek ja przyjąłbym jednak coś pomiędzy 120-150W, dla 120W ynik napięcia to ok 22V czyli do takiego wyniku powinienem się zbliżyć przy pomiarach?
Wzmacniacz to TEC TA 604( nie ma pomiaru na AMP-Performance niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli mamy proc i dwa wzmaki, to ustawiamy gainy tak żeby zgrać napięcia rca proca i wzmacniaczy, czy tylko kierujemy się tym co pokaże miernik na wyjściu głośnikowym

Przykład proc ma min 6.5v, a wzmaki 4v i 6v.

Mozna ustawić proc na te 6.5v a resztę kręcić na piecach, czy lepiej ustawić proc na te 4v-wzmakiem z 4v nie kręcić a wzmakiem z 6v dać +- 4v, czy wystarczy ustawić na wyjściu głośnikowym obliczony woltarz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli mamy proc i dwa wzmaki, to ustawiamy gainy tak żeby zgrać napięcia rca proca i wzmacniaczy, czy tylko kierujemy się tym co pokaże miernik na wyjściu głośnikowym

Przykład proc ma min 6.5v, a wzmaki 4v i 6v.

Mozna ustawić proc na te 6.5v a resztę kręcić na piecach, czy lepiej ustawić proc na te 4v-wzmakiem z 4v nie kręcić a wzmakiem z 6v dać +- 4v, czy wystarczy ustawić na wyjściu głośnikowym obliczony woltarz :D

Logiczne się wydaje, aby ustawić obliczone napięcia już na wyjściach głośnikowych wzmacniaczy. Oczywiście wszystkie cięcia na procesorze muszą być wyłączone (uwaga na Tweetery!). Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co tu przeczytałem od poczatku do prawie konca to dziala na takiej zasadzie, ze gdy mam swoj sprzet na suba, czyli kicx zt 12v2 napędzany avatarem atu1500.1d to :

- radio na full volume i odpalic w moim przypadku z pendrive 50hz test
- uzywajac tego kalkulatora z pierwszej strony obliczyć ze, gdy moj kicx jest spiety w 1ohm i ma 1250rms, oraz Pmax 2500w pobieram wartosc 1250rms z 1ohm i otrzymuje wynik +/- 34v

- gain, ktory rozkręciłem na maxa skrecam szukajac wartosci +/- 34v na kanale zasilajacym wzmacniacza

I w ten sposob za pomoca miernika mam ustawiony sub ta? Bo na odsluch nie potrafie usłyszeć przesteru. Nawet na slowmotion badalem jego wychył, czy nie podbija 2x l i średnio mi to idzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 1250W/1 ohm powinieneś ustawić 35.35V.

Na pracującym silniku rzecz jasna.

Przesteru nie usłyszysz, bo wzmacniacz przy 1 ohm oferuje 1500W/1% THD/14.4V.

Nawet jak nie osiągasz w instalce zasilania 14.4V, to powinien przy np. 13.8V uzyskać okolice 1.20kW.

Powinieneś się zmieścić w 3 ... 5% THD.

W niskim zakresie raczej nie usłyszysz takich zniekształceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...