Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 miesiące temu...
Panowie, w czym tkwi problem?

Zgodnie z instrukcją z pierwszego posta ustawiłem Gain we wzmacniaczu DLS CAD-15 od suba, następnie analogicznie przystąpiłem do ustawiania wzmacniacza Steg K12 Perform do którego podłączone są głośniki z drzwi.

Plik 50hz puszczony, głośniki odłączone, miernik podpięty. Po około 10 sekundach w Stegu zapala się czerwona dioda i wzmacniacz się wyłącza. Co robię nie tak?  Może to kwestia podłączenia instalacji?

Przy podłączonych przewodach głośnikowych wszystko działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w instalacji nie ma babola i wszystko jest zrobione prawidłowo to skręć gain min w dół i powtórz

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

 

To pierwsze co przyszło mi do głowy, że może jest jakiś babol w instalacji, tylko instalacja jest tak prosta, że nie bardzo jest tam co źle podłączyć.

Wzmacniacze są fabrycznie nowe, więc że są uszkodzone też nie bardzo mi pasuje.

 

Ustaw gain podając sygnał najpierw na kanał L, potem na kanał R.

Jak ustawiasz L, to na R pozostaw podpięte WF.

Podobnie z kanałem R.

Zachowaj symetrię ustawianych napięć na L i R.

Sukces! Poradziłem sobie w ten sposób że uruchamiałem kilkukrotnie system na parę sekund. To wystarczyło na poprawne ustawienie zanim się zablokował wzmak.

Nie ukrywam że dalej nurtuje mnie pytanie dlaczego tak się dzieje?

 

4diwr0c, grzeczny_52 dziękuję wam za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

Wartości pradów wyliczać ze wzoru - to wiem...

ale moc to brać pod uwagę przetwornik czy wzmacniacz??

Pytanie banalne ale jak ustawię prądy na tą samą wartość dla systemu aktywnego 3way (mam różne wzmacniacze) to noe da się tego słuchać...

Ostro... jasno... i wogóle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, co tam w systemie masz u siebie.

 

Przykładowo, jak masz 3way - Wf, MID i TW.

 

WF może dostać 100W - czyli cały system powinien "grać" pod taką mocą wzmacniacza w prostym systemie 2way.

W tym systemie WF dostanie 100W, TW dostanie mniej więcej 20...30W, zależnie od punktu cięcia zwrotki pasywnej.

Pomijam wpływ elementów zwrotki.

 

Ponieważ Ty masz 3way i masz aktywną zwrotnicę/DSP, to moce są nieco inaczej rozłożone.

Zasadniczo WF pochłonie najwięcej mocy, MID zależnie od cięcia i swoich możliwości mocowch od 50W do 70W, natomiast najmniej będzie dostawał TW.

 

Wynika to z nasycenia mocą akustyczną pasma 20Hz do 20kHz.

 

Nasycenie mocą teoretycznie ma nachylenie spadku poziomu nasycenia w funkcji częstotliwości -3dB/oct.

Oktawa - pasmo częstotliwości pomiędzy częstotliwościami, których stosunek równa się 2.

Czyli jak masz 50Hz, to oktawą nazwiemy przedział od 50Hz do 100Hz, jak 2000Hz, to od 2000Hz do 4000Hz i.t.d. W dół pasma podobnie.

 

Konkretne utwory mogą nieco odbiegać od tego poziomu, ale jak nikt nie ingerował w korekcję pasma akustycznego, to raczej tak powinno być.

 

Przykładowo masz 3 wzmaki o mocy 2x100W.

WF dostanie, bo konstrukcyjnie może dostać - 100W;

MID dostanie 50W do 70W - stosownie do swoich możliwości mocowo/pasmowych;

TW dostanie 10W do 20W.

 

Jak aktywna/DSP prawidłowo działa pod kątem ustawień podziału i mając ustawione wszystkie 3 wzmaki na 2x100W, to faktyczne moce podawane do poszczególnych głośników będą zawierały się w przybliżeniu w podanych zakresach mocy.

 

Teraz kwestia parametrów T/S głośników.

 

Jakie pasma "lubią" odtwarzać i jaki mają SPL.

Różne produkty, różne parametry - więcej pracy z ustawieniem DSP.

Jeden musisz przyciszyć, drugi nieco pogłośnić, zmienić punkt cięcia HPF/LPF plus nachylenie zbocza, usytuowanie MID/TW.

Dochodzi akustyka auta - tłumienia i odbicia fali dźwiękowej.

Robisz to w DSP, a jak nie ma już pola manewru, to wtedy można nieco trącić gain wzmaka obsługującego dany zakres cięć ustalony przez DSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, co tam w systemie masz u siebie.

 

Przykładowo, jak masz 3way - Wf, MID i TW.

 

WF może dostać 100W - czyli cały system powinien "grać" pod taką mocą wzmacniacza w prostym systemie 2way.

W tym systemie WF dostanie 100W, TW dostanie mniej więcej 20...30W, zależnie od punktu cięcia zwrotki pasywnej.

Pomijam wpływ elementów zwrotki.

 

Ponieważ Ty masz 3way i masz aktywną zwrotnicę/DSP, to moce są nieco inaczej rozłożone.

Zasadniczo WF pochłonie najwięcej mocy, MID zależnie od cięcia i swoich możliwości mocowch od 50W do 70W, natomiast najmniej będzie dostawał TW.

 

Wynika to z nasycenia mocą akustyczną pasma 20Hz do 20kHz.

 

Nasycenie mocą teoretycznie ma nachylenie spadku poziomu nasycenia w funkcji częstotliwości -3dB/oct.

Oktawa - pasmo częstotliwości pomiędzy częstotliwościami, których stosunek równa się 2.

Czyli jak masz 50Hz, to oktawą nazwiemy przedział od 50Hz do 100Hz, jak 2000Hz, to od 2000Hz do 4000Hz i.t.d. W dół pasma podobnie.

 

Konkretne utwory mogą nieco odbiegać od tego poziomu, ale jak nikt nie ingerował w korekcję pasma akustycznego, to raczej tak powinno być.

 

Przykładowo masz 3 wzmaki o mocy 2x100W.

WF dostanie, bo konstrukcyjnie może dostać - 100W;

MID dostanie 50W do 70W - stosownie do swoich możliwości mocowo/pasmowych;

TW dostanie 10W do 20W.

 

Jak aktywna/DSP prawidłowo działa pod kątem ustawień podziału i mając ustawione wszystkie 3 wzmaki na 2x100W, to faktyczne moce podawane do poszczególnych głośników będą zawierały się w przybliżeniu w podanych zakresach mocy.

 

Teraz kwestia parametrów T/S głośników.

 

Jakie pasma "lubią" odtwarzać i jaki mają SPL.

Różne produkty, różne parametry - więcej pracy z ustawieniem DSP.

Jeden musisz przyciszyć, drugi nieco pogłośnić, zmienić punkt cięcia HPF/LPF plus nachylenie zbocza, usytuowanie MID/TW.

Dochodzi akustyka auta - tłumienia i odbicia fali dźwiękowej.

Robisz to w DSP, a jak nie ma już pola manewru, to wtedy można nieco trącić gain wzmaka obsługującego dany zakres cięć ustalony przez DSP.

A jak mam rózne moce wzmacniaczy bo rózne wzmacniacze??

Ja aby zbyt wiele nie ingerowac w poziom w dsp -bo mialem i po -8db na sredniakach i tweeterach przy tych samych prądach na wzmacniaczach ustawialem poziomy na mikrofon..

nanszum rózowy juz po cieciach puszczalem sygnal i ystawialem gain na wzmaku tak aby ch-ka delikatnie opadala od woofera do twetera...

Inaczej system nie da się sluchać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mam rózne moce wzmacniaczy bo rózne wzmacniacze??

Ja aby zbyt wiele nie ingerowac w poziom w dsp -bo mialem i po -8db na sredniakach i tweeterach przy tych samych prądach na wzmacniaczach ustawialem poziomy na mikrofon..

nanszum rózowy juz po cieciach puszczalem sygnal i ystawialem gain na wzmaku tak aby ch-ka delikatnie opadala od woofera do twetera...

Inaczej system nie da się sluchać...

 

To zaczynają się schody ( ale to raczej teoretyczny problem ) .  Gian jest tez powiązany z efektywności głośników , czyli inaczej , nie potrzebujesz identycznych mocy dla osiągnięcia tego samego poziomu SPL . Tyle , ze na to nie ma już prostej definicji .

To zresztą rodzi szereg kolejnych dylematów , np  jak ustawić i porównać brzmieniowo w  systemie dwa wzmacniacze z których jeden ma 100 a drugi 200 W ? Tfuu , zapomniałem , ze stawianie pytań może być rożnie potraktowane  ..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaczynają się schody ( ale to raczej teoretyczny problem ) . Gian jest tez powiązany z efektywności głośników , czyli inaczej , nie potrzebujesz identycznych mocy dla osiągnięcia tego samego poziomu SPL . Tyle , ze na to nie ma już prostej definicji .

To zresztą rodzi szereg kolejnych dylematów , np jak ustawić i porównać brzmieniowo w systemie dwa wzmacniacze z których jeden ma 100 a drugi 200 W ? Tfuu , zapomniałem , ze stawianie pytań może być rożnie potraktowane ..............

 

Czy moj sposób na ustawienie poziomów - zapewne daleki od ideału jest akceptowalny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moj sposób na ustawienie poziomów - zapewne daleki od ideału jest akceptowalny??

W danym przypadku jest lepszy od "ogólnego" bo lepiej spełnia swoją rolę .

 

Podobnie porzucenie "ślepej " wiary w jedynie słuszną metodę spowodowało redukcję "pykania" procka 700 do pomijalnego poziomu , pomimo iż większość uznawała to za wadę wpisaną w konstrukcję której nie da pozbyć i dałaby sobie za to rękę obciąć , o ile nie jeszcze coś innego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdą stroną tego tematu zastanawiam się skąd bierze się potrzeba "ustawienia dobrego gainu". Przecież żaden miernik nie ustawi nam systemu, nie ustawi poziomów. Metody z pomiarami typu miernik/oscyloskop służą TYLKO do ustawienia tego w sposób, który nie doprowadzi do przesterowania (ale kto potrzebuje tak głośno, że obija się o przester? :O). Mikrofonem możemy ew. równać system na zasadzie wf/mid/tw a i tak ostatnie połówki dB robimy na ucho. O ile ustawianie gaina na subie zrozumiem, bo tam przy niewielkim wzmaku nie trudno o przester, o tyle przewalenie na przednim systemie to dla mnie abstrakcja :mur::szok: Przecież zasada jest jedna - źródło niech gra możliwie "najgłośniej" (o ile nie przesterowuje jak np. alpinki przy vol 27/35) a gainy najniżej jak się da. Dzięki temu wykorzystujemy pełną głębię bitową (bo już raczej każde źródło jest cyfrowe) a przedwzmacniacze we wzmakach z uwagi na minimalny gain nie zbierają nam tego co ew. "zebrał" kabel i same nie dodają nic od siebie (np. szum).

 

Sam był najchętniej zjechał gainami na piecach (żeby "więcej" sygnału wypuścić z procka), ale się już nie da :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdą stroną tego tematu zastanawiam się skąd bierze się potrzeba "ustawienia dobrego gainu". Przecież żaden miernik nie ustawi nam systemu, nie ustawi poziomów.

 

To nawet nie w tym rzecz , to jest przez większość traktowane jako wyznacznik "zestrojenia/ ustawienia " systemu . Nie wszystkie systemy posiadają zdolność regulacji poziomu w każdym kanale ( bo przeciez nie wszystkie zasilane są przez procki ).

Z drugiej strony , jak to "przelać " na papier , gdy proste ustawienie poziomu zabiera 280 wpisów i jak wspomniałem wcześniej , to nie jest jeszcze ostanie słowo :wink2:

I korekta do czego co piszesz , najbardziej obciążonym mocowo ( nie najmocniejszym ) wzmacniaczem w zrównoważonym systemie jest wzmacniacz odpowiedzialny za midbas ( dla zestawów 2 i3 way ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


I korekta do czego co piszesz , najbardziej obciążonym mocowo ( nie najmocniejszym ) wzmacniaczem w zrównoważonym systemie jest wzmacniacz odpowiedzialny za midbas ( dla zestawów 2 i3 way ) .

 

W zrównoważonym systemie :) Jednak każdy lubi bas i to tutaj najprawdopodobniej najczęściej pojawia się kwadracik.

 

Swoją drogą, czemu nie puścić sobie sinusa powiedzmy 600Hz wyskalowanego do 0dBFS? Przy max głośności "radia", czysty sinus będzie oznaką dobrze "ustawionego" poziomu. Przester na sinusie słychać od razu a wooferów nie upalimy przez parę sekund takiego głośniejszego sygnału. Oczywiście zakładając, że wzmak nie jest 4x mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 




W zrównoważonym systemie :) Jednak każdy lubi bas i to tutaj najprawdopodobniej najczęściej pojawia się kwadracik.


 

A najbardziej obciążony mocowo , oznacza nie tylko amplitudę sygnału ale tez uwzględnia czas .

 

 


Swoją drogą, czemu nie puścić sobie sinusa powiedzmy 600Hz wyskalowanego do 0dBFS? Przy max głośności "radia", czysty sinus będzie oznaką dobrze "ustawionego" poziomu. Przester na sinusie słychać od razu a wooferów nie upalimy przez parę sekund takiego głośniejszego sygnału. Oczywiście zakładając, że wzmak nie jest 4x mocniejszy.

 

To tylko inny sposób na wyznaczenie progu przesteru , można tez zrobić sztuczne obciążenie i "słuchać " po dzielniku napięcia .

Można patrzeć w oscyloskop , można polegać na danych producenta i mierzyć Volty . Ale to pierwszy , dyskusja/ w tym punkcie/ tyczy

raczej ustawiania pozostałych wzmacniaczy względem tego pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 6.05.2019 o 20:01, ZoHaN napisał:

Dużo osób pisze do mnie i pyta się jak ustawić gain. Postanowiłem zamieścić instrukcję jak to się powinno robić. Do ustawienia potrzebujemy miernik cyfrowy (multimetr) z pomiarem AC, plik 50hz 0 db proponuje ściągnąć. Plik jest w formacie flac można go sobie przekonwerterowac na mp3. https://chomikuj.pl/mcr1/FLAC/TESTY+HI-FI/Car+Audio+Test pozycja 11, oraz aplikacje bądź wzór na obliczenie wzmocnienia. Ja osobiście używam jbl tools. Wchodzimy w Calculationsfafa5834132c46a1d50e1009d7e0ccae.jpg

Następnie wchodzimy w amplifier326433e7367e1f00cb00ebfba7d67731.jpg

I tu okazuje nam się gotowy kalkulator który po wpisaniu oporu głośnika do jakiego chcemy ustawić gain i moc. Po wpisaniu wartości klikamy na dole ekranu calculate, w pierwszym okienku pokażę nam się wartość. Pora na multimetr, ustawiamy na pomiar prądu zmiennego AC wpinamy w miejsce w które chcemy podłączyć głośnik. Plik 50 hz włączamy volume na maxa, w radiu wszystko na flat bez żadnych laudness bas boost i innych "ulepszaczy dźwięku". Pamiętajmy aby odłączyć wszystkie głośniki bo mogą zostać uszkodzone. d43c959403634e8479db3f6e6cac88b1.jpg

Na podłączonym multimetrze ustawiamy wartość za pomoca gain z pierwszego okienka "Voltage" w moim przypadku wyszło 20v. I tak oto mamy właściwie ustawiony gain.92ad29363156c6587429836402c85e17.jpg38b2c2be0119741067976d903cf99b5b.jpg0808d0021a87226a6c2975213da79131.jpg

Dzięki temu można też ustawić wzmacniacz pod głośnik. Albo żeby wzmacniacz pracował z optymalna mocą żeby nie było przesteru. Tym sposobem można ustawić każdy wzmacniacz nawet te które zasilają przod. Proszę nie sugerować się wartością, która ja musiałem ustawić u siebie. Każdy wzmacniacz ma inną moc i pracuje pod innym obciążeniem.

Dodam że jak ktoś używa cięć aktywnych to na czas ustawienia należy je wyłączyć. Oczywiście po wysterowaniu wzmacniacza należy włączyć je z powrotem.

Przy zwrotnicach pasywnych nie martw się że woofery są cięte od dołu przy wyższej częstotliwości niż 50hz, bo i tak wpinamy się multimetrem do samego wyjścia wzmacniacza omijając zwrotnice.

Nie działa w przypadku w którym wzmacniacz podłączony jest pod wejście Hi Level!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grzeczny_52 napisał:

Przybliż, co nie działa?

Obliczyłem że u mnie gain ma być na poziomie 39,5v by było prawidłowo. A u mnie gain wkręcony  na max to 29v czyli... sygnał po wysokim podłączony.  Na YT gość który klumaczy jak liczyć i jak ustawic stwierdził że przez Hi level to nie działa, a tylko przez sygnał niskiego poziomu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...