Skocz do zawartości

Sinoff - mydło i powidło


Sinoff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 826
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wysokość 35, szerokość 39, do tyłu 30/20 o ile dobrze pamiętam, kubatura wyszła ok. 27,5l

Długo szukałem, aż znalazłem niedociągnięcie, przy tak grubym froncie nie sfazowałeś od tyłu otworu głośnikowego ;P

Fakt, lekko tylko papierem ściernym złamałem krawędź :)

 

mam wzorzec na moją następną xD :)

Thx :) W bonusie gwarancja na dobre granie, w tych grubych skrzynkach głośniki grają inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wzmocnienia wewnętrzne i grube ścianki trochę prześmiewczo i po macoszemu na forum (nie tylko naszym) są traktowane - bywa. Ja na razie zwolennikiem grubych ścianek i dużej masy pozostanę, być może dlatego że takich skrzynek spróbowałem a ze wzmocnieniami jeszcze nie. No ale nic nie stoi na przeszkodzie spróbować i grubych ścianek i wzmocnień w jednej skrzynce :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność oglądać tą skrzynie feralnego wieczora... Potwór. Bliżej mu do 20 niż 15kg. Solidność i jakość wykonania na najwyższym poziomie.

Już raz zostałem prawie wyśmiany na pikniku ale powtórze: w takim wytworze gra głośnik, a nie cała skrzynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz gdyby tylko twardość , gęstość się liczyła to dlaczego nie robimy stalowych skrzynek , też nie przesdzaj bo dobrze wiesz jak to się ma do grania , a jak to się ma gdy porównasz HDF do MDF'u kosztami które są wyższe !

Ogrnij to co napisałem i przemyśl jeszcze raz ... bo cytujesz mnie i odpowiadasz czymś co mnie nie interesuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić co to za materiał :wink:

Tak jak FUBU pisze, firma Basser z Konstantynowa ma w ciągłej sprzedaży. Wydaje się że można go ciągnąć jak gumę, niestety nie. Wyklejenie podfrezowania wymaga ciut cierpliwości i czasu.

Już raz zostałem prawie wyśmiany na pikniku ale powtórze: w takim wytworze gra głośnik, a nie cała skrzynia.

No widzisz, nie ma lekko :D A przecież na pikniku była możliwość posłuchania grubej skrzynki i pewno spora część obecnych słuchała basu z takiej skrzynki :) I nie mam tu na myśli wyłącznie skrzynki burego, u gazownika 210sl siedział w skrzynce mojej roboty.

A mnie zastanawia dlaczego HDF ? Czy przypadkiem HDF nie ma rezonansu nieco wyżej niż MDF , przez co buczeć może w określonej częstotliwości ?

A jaki ma właściwie rezonas HDF? Ja prawdę powiedziawszy nie mam pojęcia jaki jest. Pewnie że może buczeć choć ja u gazownika buczenia nie byłem w stanie wysłuchać.

A dlaczego HDF? Właśnie przez jego gęstość. Przecież HDF to w uproszczeniu drobniej zmielony i mocniej zagęszczony MDF. Kawałek płyty HDF przy tej samej grubości jest zdecydowanie sztywniejszy od analogicznego kawałka MDF. Dodatkowo klejenie kilku cienkich warstw w jedną grubszą zwiększa sztywność względem podobnej grubości o jednorodnej strukturze, ale to działa podobnie i w przypadku klejonki z cienkich płyt MDF. A sama struktura MDF względem klejonki z HDF? Na skrzynkę poszło jakieś 700ml kleju, który w znaczącej części jest nadal obecny w ściankach skrzynki, a klej też ma rezonans własny. Tylko jaki? I czy jego dodatek będzie miał wpływ na zachowanie się skrzynki, no i czy to będzie pozytywny wpływ? A gniazdo kablowe i jego wpływ na granie skrzynki? Na wszelki wypadek nie montowałem terminala na kabelki.

Jak widzisz sam zadałem sobie trochę pytań i tak na prawdę jednoznacznych odpowiedzi na nie nie mam a drążenie tematu doprowadziło mnie w końcu do prostego wniosku - zrób skrzynkę i posłuchaj jak gra :)

Na sam pomysł grubej skrzynki wpadłem przy okazji dystansów w drzwiach, z tym że w przypadku suba jego solidnym mocowaniem jest właściwie cała skrzynka, a że ma być mocno i stabilnie to padło na sztywny i klejony HDF. Z grubsza tak wyglądał pierwotnie zamysł klejenia skrzynki o grubych ściankach właśnie z HDF-u.

Tak zupełnie z boku, to w handlu dostępne są najczęściej grubości 6,8 i 10mm w formacie 2800x2070mm więc jak by nie patrzeć, to i tak trzeba kleić aby udziergać skrzynkę co w połączeniu z ceną nie stawia HDF-u na topowej pozycji.

Chciałbym abyście tylko zerknęli na zachodnie fora HA z subwooferami DIY oraz stronkę Mehow-a .

Grubość i ciężar to nie wszystko .... :wink:

Na dodatek pewnie mógłbyś nas zasypać linkami a przecież chodzi aby ta wiedza znalazła się tutaj :) Ja bym wolał abyś coś skrobnął od siebie, tym bardziej że chętnie czytam o czym pisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę w skrócie .

Opis dotyczy obudowy zamkniętej ale większość rzeczy należy stosować do innych typów.

Obudowa głośnika z założenia musi spełniać następujące warunki :

1) Zamieniać falę wytworzoną przez wewnętrzną część membrany w bezkierunkowy wzrost ciśnienie ;

2) Wzrost ciśnienie ma oddziaływać wyłącznie na wewnętrzną powierzchnię membrany (obudowa nie może zmieniać pod jej wpływem objętości) czyli teoretycznie powinna być całkowicie sztywna ale ....

3) Jedynym źródłem dźwięku ma być zewnętrzna strona membrany.

Oczywiście zachodzi tu paradoks, gdyż każdy wie, że jak "klepnie" np. ręką w coś twardego to usłyszy dźwięk a jeśli klepnie z taką samą siłą w coś miękkiego (np. gąbkę albo watę) to go nie usłyszy.

W związku z tym aby zapewnić sztywność konstrukcji, a jednocześnie rozproszyć falę stosuje się w skrzyniach wewnętrzne wsporniki.

Wsporniki usztywniają konstrukcję oraz rozpraszają falę dźwiękową. Jeśli chodzi o sztywność to działa to na zasadzie kratownicy (Jak ona działa lepiej wytłumaczy nasz forumowy WAT-owiec Tomek :wink: , który na co dzień spotyka się z takimi konstrukcjami nie tylko na uczelni ale też w realu (tak buduje się też samoloty, które muszą być lekkie i sztywne). Odnośnie rozpraszania fali to ..... labirynty zawsze rozpraszają takie fale (wystarczy zobaczyć dowolną komorę bezechową). Czoło fali z natury nie chce być linią prostą (nawet w głośnikach takich jak Aliante - płaskich) co ułatwia rozbicie jej przez poprzeczne wsporniki.

Odnośnie zdjęć to jednak poproszę tu Mehow-a (jego zdjęcia nie mam do nich praw) aby pochwalił się jak u niego wygląda.

Jeśli będą jakieś pytania ... to postaram się odpowiedzieć.

PS

Nie uważam aby to co napisałem miało się znajdować akurat w jednej instalacji , gdyż mało kto tu trafi z drugiej strony nie czuję się na tyle mocny aby być autorem jakiegokolwiek poradnika ( mam za małą wiedzę :zalamany: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj panowie, panowie - kłócicie się o głupoty - nie łatwiej podjechać na spota - przekręcić jakiś miarodajny głośnik (aliante np.) w skrzynkę 18L mdf vs taka 18L "Sinoff Style" - przysłuchać, porownać, podzielić sie wrażeniami czy tam zachować dla siebie jak to niektorzy wolą ostatnio :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...