Skocz do zawartości

Zwrotnica pasywna


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

czyli w podsumowując mogę trzymać się zasady że im wyższe cięcie tym zbocze może być łagodniejsze, a reszta to słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać i próbować, próbować i jeszcze raz próbować...po czym zostawić najbardziej odpowiednie we własnym odczuciu cięcie :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to uważać by na tweeter nie puścić zbyt niskiego pasma bo się usmazy :P Dla świętego spokoju na początek zabawy można szeregowo z tweeterem podłączyć jakiś kondek bipolarny powiedzmy 3,3 uF do 4,7 uF . Przy 3,3 uF tweeter powinien dostać pasmo od ok 3,5 kHz w gore. Wtedy nawet jak coś przez przypadek sknocisz z ustawieniami to gwizdek zostanie cały :P Jak już znajdziesz odpowiednie cięcia to możesz konda wywalić przy okazji sprawdzisz jaki i czy w ogóle miał wpływ na brzmienie wysokich tonow .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby ostrożności nigdy za wiele ale myślę, że poradzę sobie bez niego...głupi nie jestem i potrafię przeczytać co jest napisane na wyświetlaczu radia tym bardziej, że wiedząc, że nie mam zabezpieczenia będę ostrożniejszy :P ale dziękuję za radę bo jeśli nie mnie to może komuś innemu się przyda bo myślę, że to co dzisiaj tu spłodziliśmy można odnieść do znakomitej większości budżetowej klasy głośników i na pewno ktoś jeszcze z tego skorzysta :oczami:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Panowie ostatnim czasy coś tam się edukuję w tym temacie dlatego szukam odpowiedzi na pewnie dla was banalne pytania , ale dla mnie niestety nie :zalamany:

 

Znalazłem gdzieś zdjęcie takie wynalazku , możecie podpowiedzieć po co tam żarówka ?

post-1631-0-17504300-1400659766_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami dla zabezpieczenia głośników (zwłaszcza wysokotonowych) w zwrotnicach szeregowo z głośnikiem umieszcza się rezystory ograniczające moc dostarczaną do głośnika. Czasem instaluje się żarówkę np. samochodową, która pełni rolę rezystora o oporze wzrastającym przy wzroście temperatury w razie przesterowania, nie dopuszczając tym samym do uszkodzenia przetwornika.

 

Źródło: Wikipedia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji zapytam ( szczególnie interesuje mnie zdanie Nakamichi) : 

 

Wpływ niskiej temperatury ( załóżmy tak poniżej + 5 stopni C ) na pik i miejsce tego piku impedancji głośnika wysokotonowego z dużą ilością ferrofluidu względem " pokojowych temperatur " a zaprojektowanie  do takiego głośnika zwrotki pasywnej ( dobranie pkt cięcia i ewentualnie wartości elementów RLC  do pułapki RLC ) 

 

Generalnie , głośnik w temperaturze  + 20 stopni ma Pik impedancji w punkcie ok 1500 hz ( rośnie z 6 do 9 ohm ) 

 

w temperaturze + 5 stopni ma w punkcie ok 2500 hz, rośnie z 6 do 7,5 ohm

 

Oba pomiary wykonane bez wcześniejszego słuchania/ grania ( ale głośniki już używane, nie nowe prosto z pudełka ) 

 

Pytanie - jak dobrać elementy, czy za niski punkt cięcia nie spowoduje uszkodzenia głośników w niskiej temperaturze, czy taki głośnik zagra poprawnie w niskiej temperaturze, a pod wpływem grania jego cewka nagrzeje się na tyle że punkt FS przesunie się w dół ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


To przy poziomie cenowym F1 mozna by podejrzewać, ze ktos kto sie nimi zajmie wie co robi :)

Z cała pewnością :)


Tak przy okazji zapytam ( szczególnie interesuje mnie zdanie Nakamichi) : 

 

Wpływ niskiej temperatury ( załóżmy tak poniżej + 5 stopni C ) na pik i miejsce tego piku impedancji głośnika wysokotonowego z dużą ilością ferrofluidu względem " pokojowych temperatur " a zaprojektowanie  do takiego głośnika zwrotki pasywnej ( dobranie pkt cięcia i ewentualnie wartości elementów RLC  do pułapki RLC ) 

 

Generalnie , głośnik w temperaturze  + 20 stopni ma Pik impedancji w punkcie ok 1500 hz ( rośnie z 6 do 9 ohm ) 

 

w temperaturze + 5 stopni ma w punkcie ok 2500 hz, rośnie z 6 do 7,5 ohm

 

Oba pomiary wykonane bez wcześniejszego słuchania/ grania ( ale głośniki już używane, nie nowe prosto z pudełka ) 

 

Pytanie - jak dobrać elementy, czy za niski punkt cięcia nie spowoduje uszkodzenia głośników w niskiej temperaturze, czy taki głośnik zagra poprawnie w niskiej temperaturze, a pod wpływem grania jego cewka nagrzeje się na tyle że punkt FS przesunie się w dół ?? 

 Za niskie cięcie spowoduje zagrzanie cewki do wymaganej temperatury :wink2: .

A kto każe w zimnym systemie używać go w max zakresie ?

Ustaw wszystko na średnia temp w kabinie , a reszty jesteś świadom , zatem nic złego się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...