Skocz do zawartości

Zwrotnica pasywna


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

:wstyd::P:P

Grają bez głośników :P wystarczy kupic i przykręcić do słupka :P .

Jak mnie serce bolało kiedy kupowałem 2 szt jantzena superiora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

:P:P:D

Grają bez głośników :P wystarczy kupic i przykręcić do słupka :P .

Jak mnie serce bolało kiedy kupowałem 2 szt jantzena superiora :P

 

16 cm na słupki????? Przecież je montuje się zamiast woofersonow :D

 

ok.. Przepraszam - koniec OT :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli plan wygląda tak: nic nie wymieniam w zwrotnicy bo nie jest zła tylko robię mostek na tym małym, żółtym czymś co wygląda jak pastylka (czy mógłby ktoś wytłumaczyć co to jest i za co jest odpowiedzialne bo skoro miałbym to ruszać to wolę wiedzieć dlaczego) i znajduje się koło żółtego kondka o oznaczeniu 475J 250V. Proszę o potwierdzenie bo jak cos upalę to bedzie na was :wstyd:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest termistor PTC (positive temperature coeficient, czyli o dodatnim współczynniku temperaturowym). Jest on włączony szeregowo z tweeterem, na jego rezystancji wydziela się ciepło i jak katujesz sprzęt to rezystor się rozgrzewa. Jego charakterystyka rezystancji w funkcji temperatury jest bardzo nieliniowa i już niewielki wzrost temperatury powoduje silny wzrost rezystancji powodując ograniczenie prądu płynącego przez wysokotonówkę.

 

hmmm...zwrota dziwna jezeli te rezystory robia za L-pad to nie kumam dlaczego wszystkie mają po 1,5 Ω .

Rezystory w zwrotnicy to nie tylko L-pad.

 

Często daje się rezystor szeregowo z kondensatorem w torze wysokotonowym, najczęściej aby lekko opadła cała charakterystyka. Można też modyfikować gałęzie równoległe wstawiając szeregowo do nich rezystor, choć bez pomiarów ciężko przewidzieć wpływ takiego rezystora na charakterystykę przenoszenia i fazową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną propozycję.

Masz CDA-9835 z tego co widzę.

Włącz aktywkę, podłącz tweetery pod kanał front w radiu, woofery zostaw pod keniem, tylko podłącz go pod tylne rca i zrób podział aktywny.

W twoim przypadku to będzie chyba najprostsza opcja, żeby były zauważalne różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną propozycję.

Masz CDA-9835 z tego co widzę.

Włącz aktywkę, podłącz tweetery pod kanał front w radiu, woofery zostaw pod keniem, tylko podłącz go pod tylne rca i zrób podział aktywny.

W twoim przypadku to będzie chyba najprostsza opcja, żeby były zauważalne różnice.

to mial byc drugi krok :P chcialem kupic jakas mala dwukanalowke i podzielic to aktywnie ale w mysl zasady ze wyciskamy wszystko co sie da z istniejacego zestawu (ktos o tym nawet calkiem niedawno wspominal) chcialem zciekawosci sprobowac najpierw pobawic sie pasywna zwrotnica z zestawu...a ze konkretnie co i jak nigdzie nie moglem znalezc stad temat. Jak juz zrobie tak jak pisaliscie czyli mostek na PCT i wymienie kondensator w torze twetera (o ile ktos mi powie jednoznacznie ktory to jest i jaki zastosowac :rotfl: )oslucham sie troszke i sam jestem ciekaw jakie to zmiany przyniesie dla dzwieku...jak to juz nastapui zaloze kolejny temat, a w nim bede sie lasil do was o porade co gdzie i jak pociac aktywnie aby zagralo (oczywiscie orientacyjnie) :P

 

 

tak wiec ponawiam pytanie proszac o jednoznaczna odpowiedz...

KTORY Z KONDENSATOROW WYMIENIC I JAKI DOKLADNIE ZASTOSOWAC ABY ZAOBSERWOWAC POPRAWE CZY OPROCZ TEGO PCT NIC NIE RUSZAC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, mając do wyboru wydać kasę na 2 kondy, po to, żeby może usłyszeć delikatną zmianę, a wydać nawet nie połowę tej kasy, odpalić aktywkę i usłyszeć różnicę?

 

Problem w tym, że ty nie masz pojęcia o podstawach elektrotechniki, a nikt wróżką nie jest, żeby Ci powiedzieć, który dokładnie to jest kond, bo niewiele osób będzie tu miało taki zestaw, żeby móc się dobrać do zwrotnicy.

 

 

Jedyna opcja to rozrysować sobie schemat, przynajmniej toru tweetera.

Wyciągnij płytkę i po ścieżkach od strony tweetera rysuj na kartce obwód dla tweetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nikt wróżką nie jest, żeby Ci powiedzieć, który dokładnie to jest kond
o taka odpowiedz mi chodzilo :P wobec tego zaspawam PCT i zaczynam polowac na wzmacniacz do tweeterow :rotfl: dziekuje wszystkim za pomoc ale oczywiscie jesli ktos mialby jeszcze jakis pomysl co mozna zrobic to bez krepacji pisac (wiem do czego jest przycisk "pomogl" :P )

 

[ Dodano: 2010-03-19, 11:34 ]

Jedyna opcja to rozrysować sobie schemat, przynajmniej toru tweetera.

Wyciągnij płytkę i po ścieżkach od strony tweetera rysuj na kartce obwód dla tweetera.

a to musze jeszcze poogladac dokladnie ale z kolei jesli roznica w brzmieniu nie bedzie znaczna to chyba gra nie warta swieczki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawisz sie aktywka , zobaczysz jakie cięcia brzmia najlepiej w Twoim setupie i juz bedziesz mial jakas podstawe do modyfikacji - jesli bedziesz chcial brnac dalej to ogarniesz troche podstaw, zbierzesz materialy i to pozwoli Ci machnac swoja pierwsza zwrotke pasywna bez strzelania w ciemno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawisz sie aktywka , zobaczysz jakie cięcia brzmia najlepiej w Twoim setupie i juz bedziesz mial jakas podstawe do modyfikacji - jesli bedziesz chcial brnac dalej to ogarniesz troche podstaw, zbierzesz materialy i to pozwoli Ci machnac swoja pierwsza zwrotke pasywna bez strzelania w ciemno.

 

To i tak jest tylko i wyłącznie jakaś tam baza wyjściowa na mniej więcej i to bardziej mniej niż więcej. Nigdy pasywka nie była taka sama jak aktywka. Chłop nie ma pojęcia do dobrych zwrotek trzeba uczyć się dłuuuuuugo. Tak więc może niech zostanie przy aktywce :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak jest tylko i wyłącznie jakaś tam baza wyjściowa na mniej więcej i to bardziej mniej niż więcej. Nigdy pasywka nie była taka sama jak aktywka. Chłop nie ma pojęcia do dobrych zwrotek trzeba uczyć się dłuuuuuugo. Tak więc może niech zostanie przy aktywce :P
kolego Ty to potrafisz zachęcić do działania...może i nie mam o zwrotnicach za wielkiego pojęcia, a powiedz...Ty od razu takie miałeś? Każdy człowiek uczy się całe życie i po prostu małymi kroczkami w końcu i to zacznę ogarniać. Nie jestem takim zupełnym laikiem jeśli chodzi o car audio i chcę zagłębiać swoją wiedzę więc skoro nie mogę tego robić pod okiem kogoś, kto ma o tym duże pojecie to zadaję pytania na forum, liczę się z tym, że coś może pójść nie tak i np.tweeter poleci z dymem, dlatego właśnie chcę to ćwiczyć na głośnikach za parę groszy, bo jak będą już docelowe to by było przykro :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak jest tylko i wyłącznie jakaś tam baza wyjściowa na mniej więcej i to bardziej mniej niż więcej. Nigdy pasywka nie była taka sama jak aktywka. Chłop nie ma pojęcia do dobrych zwrotek trzeba uczyć się dłuuuuuugo. Tak więc może niech zostanie przy aktywce :D
kolego Ty to potrafisz zachęcić do działania...może i nie mam o zwrotnicach za wielkiego pojęcia, a powiedz...Ty od razu takie miałeś? Każdy człowiek uczy się całe życie i po prostu małymi kroczkami w końcu i to zacznę ogarniać. Nie jestem takim zupełnym laikiem jeśli chodzi o car audio i chcę zagłębiać swoją wiedzę więc skoro nie mogę tego robić pod okiem kogoś, kto ma o tym duże pojecie to zadaję pytania na forum, liczę się z tym, że coś może pójść nie tak i np.tweeter poleci z dymem, dlatego właśnie chcę to ćwiczyć na głośnikach za parę groszy, bo jak będą już docelowe to by było przykro :P

 

haha, źle mnie zrozumiałeś, chcesz walczyć to walcz bardzo dobrze. Chodziło mi tylko o to że nie mając pojęcia i ucząc się, może się zdarzyć żę będziesz miał w domu worek niepotrzebnych elementów a z aktywką łatwiej a i tak jest sporo zabawy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha, źle mnie zrozumiałeś, chcesz walczyć to walcz bardzo dobrze. Chodziło mi tylko o to że nie mając pojęcia i ucząc się, może się zdarzyć żę będziesz miał w domu worek niepotrzebnych elementów a z aktywką łatwiej a i tak jest sporo zabawy :szok:
taka właśnie decyzja zapadła w związku z tym, że na chwilę obecną nie posiadam odpowiedniej wiedzy do zaprojektowania/wykonania zwrotnicy pasywnej od podstaw, a prosta wymiana oryginalnych jej komponentów w waszym przekonaniu (wierzę na słowo :P ) nie przyniesie wymiernych korzyści w brzmieniu postanowiłem, że kupię jakiś wzmacniacz pod tweetery i odpalę aktywną zwrotnicę w 9835 (nawet kable mam pociągnięte bo jak kładłem to wiedziałem, że pewnie będę kombinował jak zawsze i co by dwa razy wszystkiego nie rozbierać :D) jak już będzie wzmacniacz to założę kolejny temat,a w nim będę się łasił do mądrzejszych odemnie o porady co by nic nie sfajczyć :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za cenę dobrych elementów do zwrotki kupisz całkiem przyzwoity piecyk pod tweetery
wygrzebałem z szafy Audisona SRX5 dawno już zapomnianego :P na początek zabawy może być zobaczymy jakie da efekty więc obędzie się bez kosztów na razie...no może nie licząc złocistego napoju w trakcie prac podłączeniowych :P jeśli się nie spisze (nie najlepsze opinie o nim krążą, a ja zdaje się, że nigdy go nie podłączałem nawet więc się po prostu przekonam)to kupię coś innego :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz go zamiast kenwood'a.Zanim ogarniesz ciecia to dużo czasu minie. a ten piecyk spokojnie się sprawdzi.
Tak właśnie zamierzałem zrobić. podłączę go pod przedni zestaw wykorzystując dobrodziejstwo w postaci czterech kanałów (kanał suba zostanie wolny)...podzielę to wszystko aktywnie z radia i może zamiast zakładać kolejny temat zapytam tutaj...jak wstępnie ustawić cięcia dla przedniego zestawu (tak żebym miał punkt wyjścia do dalszych kombinacji) i jakie zbocza zastosować? Ciężko znaleźć pełną charakterystykę tych głośników na którejś aukcji odnośnie tweetera znalazłem Frequency Response:1.5kHz- 20kHz czy takie cięcie dla niego dać na początek? Czekam na rady i wskazówki :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo w radiu masz 4kHz/ 12dB/okt dla tweetera.

Poniżej 2,0kHz i 18dB/okt bym nie schodził, bo istnieje duże ryzyko, że możesz go uwalić.

 

A tak to pozostaje zabawa na słuch, przy wyższych cięciach, od 3,5kHz w górę, możesz popróbować z łagodnym filtrem 1 rzędu(6dB/okt).

Dla woofera masz możliwość ustawienia osobnej filtracji, a więc możesz nieco rozsunąć cięcia.

 

 

P.S. Poszukaj sobie na Audiocarze tematu o korekcji czasowej i jak to ustawić.

Jak już złapiesz cięcia, które wg ciebie są najlepsze, to ustaw sobie jeszcze korekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo w radiu masz 4kHz/ 12dB/okt dla tweetera.

Poniżej 2,0kHz i 18dB/okt bym nie schodził, bo istnieje duże ryzyko, że możesz go uwalić.

 

A tak to pozostaje zabawa na słuch, przy wyższych cięciach, od 3,5kHz w górę, możesz popróbować z łagodnym filtrem 1 rzędu(6dB/okt).

Dla woofera masz możliwość ustawienia osobnej filtracji, a więc możesz nieco rozsunąć cięcia.

dziękuję za rzeczową odpowiedź ;)zabawy będzie pewnie co niemiara :P
P.S. Poszukaj sobie na Audiocarze tematu o korekcji czasowej i jak to ustawić.

Jak już złapiesz cięcia, które wg ciebie są najlepsze, to ustaw sobie jeszcze korekcję.

to już za mną ale teraz będę mógł na to spojrzeć na nowo bo wcześniej nie mogłem ustawiać podziału między wooferem a tweeterem tylko stronami czyli kolejna zabawa przede mną :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dąż tylko na chama do tego, żeby było lepiej.

 

Ustaw jedną opcję, posłuchaj trochę na tym, później przestaw i posłuchaj znowu.

Zajmij się najpierw cięciami, a dopiero później korekcją, bo dopiero się zaplączesz :P

 

 

Najważniejsze to unikać niskich cięć i łagodnych zboczy(filtry I i II rzędu), bo to może być niebezpieczne dla tweetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dąż tylko na chama do tego, żeby było lepiej.

 

Ustaw jedną opcję, posłuchaj trochę na tym, później przestaw i posłuchaj znowu.

Zajmij się najpierw cięciami, a dopiero później korekcją, bo dopiero się zaplączesz :P

to oczywiste :P
Najważniejsze to unikać niskich cięć i łagodnych zboczy(filtry I i II rzędu), bo to może być niebezpieczne dla tweetera.
czyli zacznę od powiedzmy 2,5kHz i 18db/okt a woofer? od 60Hz 18db/okt to owych 2,5kHz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 60Hz 18db/okt to owych 2,5kHz?

Jeśli nie masz suba, to od dołu możesz łagodnie ciąć woofer, a od góry, posłuchaj jak gra ustawiony tak samo jak tweeter, a jak ustawiony nieco niżej(tak, żeby cięcia były rozsunięte) i sam zdecyduj.

Kolejna sprawa to faza tweetera względem woofera, warto sprawdzić jak zagrają tweetery podłączone odwrotnie niż woofer.

 

W radiu masz 4 częstotliwości do ustawienia:

- sub - wiadomo :P

- mid-L - woofery od dołu

- mid-h - woofery od góry

- high - tweetery

 

Jest też możliwość regulacji poziomu głośności wszystkich 3 wyjść, tak, żeby dopasować jedno z drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo w radiu masz 4kHz/ 12dB/okt dla tweetera.

Jest tak nie bez powodu. Jedną sprawą jest wytrzymałość termiczna cewki a drugą jest to czy tego tweetera da się słuchać przy niskim cięciu.

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że nawet przy cięciu 24dB/Oct na 2,5kHz tweeter może brzmieć ostro i nieczytelnie a system będzie sprawiał wrażenie krzykliwego i męczącego.

Poza tym nasz mózg lokalizację wertykalną dźwięku określa na podstawie monofonicznego pasma od ok 3kHz w górę- nie ma więc potrzeby katować tweetera

Poniżej 2,0kHz i 18dB/okt
bo może to przynieść pogorszenie brzmienia systemu a scena i tak pozostanie tam gdzie była.

Pozostaje przycięcie woofera od góry aby nie wchodził w paradę tweeterowi pow. ok 3kHz choć jeżeli jest to 2way to i tak pewnie będzie trochę "ściągał" scenę ku dołowi na jej końcach.

Pozdrawiam

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz suba, to od dołu możesz łagodnie ciąć woofer
sub jest i to nie najgorszy...tak mi się przynajmniej wydaje(info w opisie) ;)ale na codzień mocno wyciszony jest tak żeby nie dominował, a jedynie uzupełniał przednie głośniki(teraz cięty jest na wzmacniaczu tak na oko około 60Hz) bo mocy mu nie brakuje i pomimo closed potrafi zdrowo zatrząść budą. W nowej wersji będę go ciął z radia tak jak całą resztę żeby nie wprowadzać zamętu...

 

Co do tych wartości cięć to są to tylko wytyczne...oczywiście będę próbował różnie ciąć z dołu i z góry woofer oraz tweeter mając na uwadze to co napisałeś o wartościach, które mogą być niebezpieczne dla niego....

 

[ Dodano: 2010-03-20, 12:44 ]

cursor napisał/a:

Standardowo w radiu masz 4kHz/ 12dB/okt dla tweetera.

 

Jest tak nie bez powodu. Jedną sprawą jest wytrzymałość termiczna cewki a drugą jest to czy tego tweetera da się słuchać przy niskim cięciu.

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że nawet przy cięciu 24dB/Oct na 2,5kHz tweeter może brzmieć ostro i nieczytelnie a system będzie sprawiał wrażenie krzykliwego i męczącego.

to może zacznę od owych 4kHz i będę schodził w dół i przekonam się jak najlepiej brzmi...pozostaje jeszcze kwestia jak ciąć woofer z góry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...