Skocz do zawartości

Subwoofer 10" do forda smax mkI???


Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie nie ważne czy używany lub nowy. Budżet do 800-1000PLN. Miałem parę lat temu Sprzęt za parę tyś. na Focalach i JL(wcześniej DLS, Morel, Helix, Cervin, hifonics, itd), ale teraz chciałem trochę więcej  basu niż z samych głośników lecz bez przesady. Wyrosłem trochę ale jeszcze coś tam zostało po za tym rodzina 2+3 nie potrzebuje prawie 2kW w aucie. Ogólnie słucham wszystkiego za wyjątkiem RAP, HH i rzecz jasna Disco Polo. a te płaskie głośniki(flat), nigdy nie miałem styczności nawet u znajomych po za jakimś pioneerem, ale tym plastikowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę znowu zaproponuję Helixa k 10w dvc, który jest stworzony do BR a u mnie najlepiej się sprawdzał w CL ~15 L… gdzie bym o nie nie napisał to miauczenie ze on nadaje się do BR a nie do CL.

Obecnie wożę JL 10w3 v3 4 w 20 L CL i to nie jest to co ww Helix. JL gra bardzo jakościowo ale zejścia i wykupu mu brakuje trochę.

Według instrukcji JL ma grać w okolicach 17,5 L CL a Helix już od 12 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby brać pod uwagę SPL.

Konkretne suby, które mogą zagrać lub tolerować grę w 15 litrach, mogą mieć "rozrzut" 3dB.

A to już przekłada się na odbiór gry jako całość.

Jedno ucho będzie zadowolone, drugie niekoniecznie.

Chociaż, jak prądu nie brakuje, to ten fakt ma znaczenie przy podobnych mocach subów.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wieczór przeglądałem jeszcze Allegro i różne strony "CA" i coś takiego jeszcze znalazłem:

Ground Zero GZUW 10SQ, 

AUDISON APS 10 S4S, 

Gladen SQX 10, 

Focal P25DB, 

Morel Primo 104, 

U-Dimension ProX-410,

Może któryś z tych obecnie dostępnych w sprzedaży. 

Teoretycznie mogę się zgodzić z Grzeczny_52 odnośnie SPL, ale jak to jest kiedyś i teraz przeliczałem sobie skrzynki BR i CL dla różnych przetworników i z parametrów TS wychodzi:

np. skrzynia CL 30L,

producent zaleca mniej CL 24L. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wożę JL 10w3 v3 4 w 20 L CL i to nie jest to co ww Helix. JL gra bardzo jakościowo ale zejścia i wykupu mu brakuje trochę.

Według instrukcji JL ma grać w okolicach 17,5 L CL a Helix już od 12 L.

 

@szymin89 Dla JL 10W3v3-4 dwadzieścia litrów CL to ciut za dużo, gra właśnie tak jak opisałeś, proponuję zrobić porządną skrzynkę ze sklejki 18mm z podwójnym frontem i wzmocnieniami wewnątrz, popularne dostępne skrzynki z MDFu są o kant dupy potłuc, pojemność taka jak zaleca producent z dokładnością do 0.1L tylko odlicz głośnik i wzmocnienia a nie poznasz JLa. Dynamika wzrośnie i kontrola, zakres wysterowania maksymalnego kiedy głosnik jest nadal na desce z przodu a nie zaczyna być słyszalny z tyłu też. No i trzeba go dobrze nakarmic, 400W RMS @4 ohm to absolutne minimum by zagrał, ostatnio przezucilem JLa przez kilka skrzynek, najlepiej gra w tej co uszyłem samemu.

20230314_201651.jpg

20230313_210819.jpg

20230313_214817.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Macieks napisał:

AUDISON APS 10 S4S

To jest podobno „ten” złoty gral jeśli chodzi o subwoofer do małej obudowy, gdzieś w boczek lub nawet jako frontsub.

 

@michas75 

Dzięki. No właśnie gra w obudowie z MDF bassera. Ogólnie fajnie się z przodem klei ale to chyba zbyt miękkie granie. Może wyciągnę jeszcze wygłuszenie- 1/3 pojemności obudowy. Docelowo ma być z przodu a tam mam odpowiedni litraż ale głębokość montażowa nie pasuje stąd pomysł ma chwilowy montaż w bagażniku aby mieć czas żeby się poznać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jedrula76 napisał:

Ze starszych konstrukcji Boston Acoustics Pro 10" jest idealny do 15L closed tylko z dostępnością może być gorzej, ale może ktoś wykopie z szafy. 

Której serii? Przerobiłem ich trochę i:

10.5 gra dopiero od 18l a przy 23 jest optymalnie, jest pazur, zejście i wciąż nie traci prędkości. Zaś 10.4 od 23l, 28 jest optymalnie i jw. Pazur, zejście, bez utraty impulsu.

.4 bardziej różnorodny, kulturalny i lepiej potrafi przyłożyć jak .5

Więc nie, w 15l nie zagrają, będą udawały Woofery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy w ogóle warto patrzeć na głośniki typu flat, oczywiście po za PIAliante. 

Mowa np o AUDISON APS 10 S4S, U-Dimension ProX-410, Eton M10-FLAT, Gladen RS-X 10 Slim, FOCAL SUB 10 SLIM, BLAM Relax RS10.4.

Czy może lepiej zapakować 8" w te ~litrów.

 

Ewentualnie zastanawiam się czy nie wygłuszyć tej wnęki w dnie bagażnika, przykleić płytę i doszczelnić nad wnęką, i wtedy myślę ze wyjdzie ok 30l może 35l.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głośnikami flat nie miałem za dużo do czynienia. Ale płaska 10" helixa sprawdzała się bardzo dobrze w CLu. Co do 8" to w CL może być słabo, a szczególnie w takim dużym aucie jak S-Max. Wcześniej padła propozycja JLa 10W1. Miałem takiego, żałuję że go sprzedałem, bo fajnie grał w małych pojemnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik głośnikowi nie równy.

Ogólnie płaskie głośniki to często wysoki MMS i wysoki FS.

Mam jeszcze Focala P25FS, pierwsza wersja. Nie gra to źle ale ww Helix w tej samej budzie gra lepiej. W Niemcowni ten Audison uważany jest za dobry kompromis cena/ to co oferuje. Dodatkowo jest sprzedawany z maskownicą a przynajmniej był dwa lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ford jak Ford, problematyczne przejście kablami do drzwi.


Właśnie im większa buda tym lepiej z niskim basem, pod warunkiem ze sub będzie w bagażniku, im bliżej klapy tym lepiej. Ni ale że masz zamiar wsadzić fitboxa to nie powinno być problemu. Ważne aby subwoofer pasował do obudowy i jej pojemności.

 

Pewnie więcej podejrzysz u kolegów z Mondeo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...