Skocz do zawartości

Zestaw odseparowany na przód Peugeot 407 450zł


Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej byłoby ustawić na konwerterze poziom tak, żeby na swoim wyjściu dawał 8V. Ale żeby był jakiś "zapas" na zniekształcenia końcówki w radiu i samego konwertera, ustaw coś pomiędzy 4V - 6V i GAIN na wzmaku na 8V. W takiej konfiguracji wstępnie wszystko powinno być OK i powinieneś móc pograć głośniej. Jeśli przy wyższych głośnościach pojawią się zniekształcenia to skręć najpierw poziom na konwerterze. Jeśli zniekształcenia nie znikną to znaczy, że generuje je końcówka mocy w radiu i z tym już nic nie zrobisz ( poza ograniczaniem poziomu VOL do jakiś tam liczby <30 ). Jeśli zniekształceń nie będzie to przy tym ustawionym na 4V - 6V konwerterze podłącz miernik na wyjście wzmaka i tam, kręcąc GAIN-em na wzmaku uzyskaj znamionową moc wyjściową wzmaka ( dokładne info w temacie: "Jak ustawić GAIN we wzmacniaczu" ).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Więc tak, pobawiłem się trochę pokrętłami, udało mi się ustawić wyjścia na konwerterze na ~ 4.1V na oba kanały, przy głośności na radiu 25. Powyżej tej głośności pojawiają się zniekształcenia, więc przyjąłem to sobie jako maks na jakim będę słuchał.
Ustawiłem sobie level na wzmacniaczu trochę poniżej 8V. Przy tym ustawieniu grało to ok, ale jakoś nie do końca tak jak bym chciał.

Stosując się do poradnika o ustawianiu gainu, wyliczyłem sobie, że muszę uzyskać ok 15,45V na wyjściu ze wzmacniacza (do głośnika) liczyłem podając deklarowaną moc wzmacniacza, czyli 60W na kanał. Przy tym ustawieniu, Level które miałem, wzmacniacz wypluwał ledwo 8V, więc kręciłem gainem, do wyniku ~14,9-15V i różnica jest odczuwalna, zniekształceń nie uświadczyłem, a głośność i ogólnie bas się poprawił, więc na tą chwilę chyba tak to zostawię, jeśli ktoś ma jakieś sugestie to są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wykręciłeś 15v a mogłeś 15,45, to znaczy że teoretycznie nie masz przesteru, o ile z radia nie lecą kwadraty przy tym poziomie głośności. To już tylko oscyloskopem sprawdzisz. Myślę że przy 25/30 nie powinno być przesteru z radia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety oscyloskopu nie mam, a w sumie przy takich głośnościach na ucho ciężko coś wyłapać bo jest na prawdę głośno w aucie :O 

Co do przesterów z radia, to jest śmieszna sprawa, mam ustawiony Fader na radiu full na przód, jak dam choć trochę na tył to strasznie pogarsza to odbiór (psuje scenę, sam nie wiem), jak była założona seria to mi to nie przeszkadzało i grało 50=50, mimo, że teraz też tylko przód jest puszczony przez wzmacniacz to i tak dołożenie coś na tył powoduje, ze wszystko się rozjeżdza.

No i tutaj ciekawostka, pomiary robiłem na odłączonych głośnikach z przodu, fader 100% przód to i tak przy większych głośnościach było minimalnie słychać, że coś tam gra z tyłu i stąd mniej więcej wiem, ze radio daje przesterowany dźwięk powyżej 25/30, bo właśnie próbując zmierzyć przy maks głośności, lub powyżej tych 25, tył mimo, że na prawdę grał mega mega cichutko to tylko charczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze druga sprawa do tego tematu, prawdopodobnie dołożę sobie jakąś skrzynkę basową do bagażnika, nic wielkiego, max 200W RMS( i tak trochę na wyrost pod ten wzmacniacz w mostku. 

Wiem, że najlepiej było by ogarnąć drugi konwerter RCA i przepuścić przez niego sygnał z głośników tylnych, tak żeby z poziomu radia móc sterować tez subem za pomocą Fadera. Ewentualnie zastosować konwerter z wyjściem 4x rca. 

Ale czy mógłbym np, zastosować przy samym wzmacniaczu, taki rozgałęźnik sygnału RCA Y, wiem, że to druciarstwo itp, ale tak było by mi najprościej. Jak to się wtedy ma do pomiarów napięć RCA i ustawiania poziomu konwertera?
Podejrzewam, że najlepiej było by wtedy mierzyć to już tych rozdzielonych kablach, ile fizycznie dochodzi do wzmacniacza prawda? 
Wtedy poziom suba mógłbym tylko w jakichś granicach regulować pokrętłem Level na wzmacniaczu. 

Co do samego suba, dziś podłączyłem sobie od kuzyna coś takiego (szrot, ale był pod ręką: https://www.audiosklep.pl/magnat-edition-b-30-p2108), przyznam, ze coś tam dopełniał ale słabo go było słychać względem przodu, u kuzyna w Clio gra fajnie, u mnie niestety sedan i czuć różnicę.
Przyglądałem się czemuś takiemu (skrzynia z bass reflexem da chyba bardziej miękki, ale i mniej dynamiczny bas prawda? Tutaj można ją zawsze "zamknąć") 
1. https://centrumaudio.pl/subwoofery-samochodowe/1848-alpine-sbe-1044br.html

2. https://centrumaudio.pl/subwoofery-samochodowe/1764-alpine-sbe-1244br.html - bardziej skłaniam się ku temu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść te kombinowane skrzynki, ani to otwarte ani to zamknięte. Zerknij na ofertę powerbass, mają głośniki 12 cali w skrzynkach 30 litrów. Trzeba by zasymulować ten głośnik w takiej obudowie i zweryfikować czy się do czegokolwiek nadaje ale będzie i tak lepsza niż te alpine.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść te kombinowane skrzynki, ani to otwarte ani to zamknięte. Zerknij na ofertę powerbass, mają głośniki 12 cali w skrzynkach 30 litrów. Trzeba by zasymulować ten głośnik w takiej obudowie i zweryfikować czy się do czegokolwiek nadaje ale będzie i tak lepsza niż te alpine.

Rozumiem, a coś takiego? https://www.clarion.com/pl/pl/products/2008/audio/subwoofer/SW2512B/pl-pl-product-pf_1172390401483.html znalazłem chyba w fajnej cenie w mojej okolicy, nie wiem czy warto po to jechać za 300zł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a coś takiego? https://www.clarion.com/pl/pl/products/2008/audio/subwoofer/SW2512B/pl-pl-product-pf_1172390401483.html znalazłem chyba w fajnej cenie w mojej okolicy, nie wiem czy warto po to jechać za 300zł?

Ciężko cokolwiek powiedzieć bez słuchania jej wcześniej lub spojrzenia w symulację. Doradzę Ci żebyś nie pchał się w jakieś niewiadome sprzęty, lepiej kupić coś sprawdzonego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko cokolwiek powiedzieć bez słuchania jej wcześniej lub spojrzenia w symulację. Doradzę Ci żebyś nie pchał się w jakieś niewiadome sprzęty, lepiej kupić coś sprawdzonego.

Okej, w sumie, tutaj miałbym blisko więc mógłbym sobie to podłączyć, sprawdzić i zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...