Skocz do zawartości

Jeep Cherokee XJ dobór wzmacniacza do Moreli


Rekomendowane odpowiedzi

 

 


Pytanie tylko czy mogę zasilanie puścić jednym odpowiednio większym przekrojem projektowanym na dwa wzmacniacze i na razie podepnę pod jeden a jak będę chciał drugi wzmacniacz to to rozdzielę przy wzmacniaczach

Jeden kabel, tak jak napisał @huntere.

Określ jakie moce chcesz mieć w niedalekiej przyszłości i dokonaj bilansu mocy z uwzględnieniem sprawności danego wzmacniacza.

 

Tak ogólnikowo można założyć sprawność:

- klasa A/B min. 50% do max. 65/70%... ale te 70% wystąpi w topowych konstrukcjach... co nas nie interesuje :);

- klasa    D min. 70% do max. 80/85%.

 

Zastrzegam, że nie znam dokładnych danych - trzeba bazować na danych podanych przez producenta lub podanych w konkretnych testach.

 

Standardowy A/B lub D - wzmacniacz, pomimo np. konfiguracji obciążenia typową impedancją 4 ohm, należy brać przy obliczeniach jakby pracował pod obciążeniem 2 ohm.

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta - zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zmienimy koncepcję i skwapliwie skorzystamy z możliwosci wykorzystania max. mocy danego wzmaka.

 

W takim przypadku wzmacniacz - przy zmianie impedancji obciążenia z 4 na 2 ohm - zostaje zmuszony do dostarczenia znacznie większego prądu do głośnika. I przy takich parametrach pracy powinno się obliczać prądy płynące przez kabel zasilający. Zarówno plusowy jak i minusowy.

 

Przykładowo.

Klasa A/B 4 x 60W przy impedancji 4 ohm może dostarczyć sumarycznie 240W, co przy napięciu (praca silnika) 14.3V da nam wynik 16.78A

W dzisiejszych konstrukcjach średniej półki można przyjąć sprawność (4 ohm) na poziomie 65%. Czyli będzie więcej o 5.87A

Daje nam to wynik "widziany" przez kabel zasilania 16.78 + 5.87 = 22.65A.

Tyle faktycznie amper pobierze wzmacniacz przy katalogowej mocy przy obciążeniu impedancją 4 ohm na kanał.

 

Obciążenie dla 2 ohm kanał.

Powiedzmy, że moc wzrośnie do 80W na kanał.

80 x 4 = 320W przy 14.3V da nam 22.37A

Sprawność nieco maleje i można przyjąć 60%, co daje nam 8.95A

Kabel zasilania "widzi" sumaryczny prąd 22.37 + 8.95 = 31.32A

 

Pobór prądu wzrasta o 8.67A.

 

Dla klasy D przykładowe wartości będą mniejsze ze względu na większą sprawność.

Możesz sobie już sam obliczyć te wartości.

 

Oczywiście to jest wynik max. prądu pobieranego przez przykładowy wzmak w warunkach stresowych - praca na max. mocy. Na pocieszenie powiem, że podczas słuchania muzyki ten prąd zmienia się zależnie od rodzaju słuchanego utworu. Innymi słowy jest pobierany impulsowo w zakresie od 0.5 do wartości max. Średnio będzie znacznie niższy niż to wynika z obliczeń.

A jak dorzucisz mono lub 2CH na suba, to musisz dodać jego "apetyt" na prąd :)

... i wtedy dobierasz odpowiedni przekrój kabla (OFC, nie CCA) zasilającego wzmak/wzmaki i dokonać dystrybucji kablami o mniejszej średnicy puszczonych z rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


nie oznacza ze jest "top"

Być może przesadziłem ze zwrotem "top".

Miałem na myśli tylko tyle, że zastosowane elementy i ich dobór da taki końcowy produkt finalny, który będzie cechował się wysoką, powtarzalną w całej serii sprawnością, a co z reguły owocuje zwiększeniem kosztów i wskoczenie z cenami na poziom wyższy niż byśmy oczekiwali.

To nie zawsze gwarantuje określenia takiego produktu 'topowym' w sensie "och" i "ach" pod kątem wrażeń podczas odsłuchu.

Pod takim katem topowym już być nie musi, pomimo wysokiej sprawności :)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ladnie napisal Grzeczny_52.

Ale wysoka sprawnosc wzmacniacza nie oznacza ze jest "top".Pozdrawiam ;)

Czytać ze zrozumieniem , popularne ekonomiczne układy , wykonane z średniej klasy elementów nie sięgną górnej granicy sprawności.

 

 

Tak ogólnikowo można założyć sprawność:

 

- klasa A/B min. 50% do max. 65/70%... ale te 70% wystąpi w topowych konstrukcjach... co nas nie interesuje :);

 

- klasa D min. 70% do max. 80/85%.

 

 

Oczywiście to jest wynik max. prądu pobieranego przez przykładowy wzmak w warunkach stresowych - praca na max. mocy. Na pocieszenie powiem, że podczas słuchania muzyki ten prąd zmienia się zależnie od rodzaju słuchanego utworu. Innymi słowy jest pobierany impulsowo w zakresie od 0.5 do wartości max. Średnio będzie znacznie niższy niż to wynika z obliczeń.

A jak dorzucisz mono lub 2CH na suba, to musisz dodać jego "apetyt" na prąd :)

... i wtedy dobierasz odpowiedni przekrój kabla (OFC, nie CCA) zasilającego wzmak/wzmaki i dokonać dystrybucji kablami o mniejszej średnicy puszczonych z rozdzielacza.

To już wymaga uzupełnienia . Średni pobór prądu jest o tyle istony gdy bierzemy pod uwagę średnią moc wydzielaną przez wzmacniacz , z racji sprawności rzutuje na ilość wydzielanego ciepła i zapewnienie właściwej wentylacji .

Natomiast spadki napięcia w instalacji ( przekroje przewodów ) to już domena prądów maksymalnych bez uśredniania . Nie interesuje nas uśredniony spadek napięcia a jego maksymalna wartość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jestem prawie zdecydowany na propozycję Grzecznego z Audio Sound R10 Flat evo nie mniej tam gdzie kupowałem graty powiedziano mi że ciekawszą opcją byłby Phoenix Gold STX10D2 lub jeszcze lepiej MX-10D2 oba są naleśniki. Jako, że pierwszy zakup mój był taki z marszu i finał jest że Morele Coax 6 leżą na półce i do systemu nie trafia to wolę trochę popytać nim dokonam zakupu. Ma ktoś doświadczenie z takimi głośnikami? Jedno jest pewne obudowa nie bardzo może być większa niż 30-35L. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o - decybelach/SPL/moc - jakie są zależności, a wnioski same się nasuną.

Poczytałem...... Sub wybrany i zostaję przy R10 Evo, najwyżej będzie na kogo zgonić :) A prawda jest taka, że o tym czytałem coś i wszystkie opinie dobre, o innych dzieżko coś znaleźć więc wolę nie kombinować.

 

Został tylko wzmacniacz i już mam dwa i poza nimi nic już nie oglądam. Albo Audio System M90.4 (w tej samej cenie jest i M80.) albo CO600.5 ten dałby mi chyba możliwość w przyszłości zrobić z tego przód aktywny gdybym chciał się pobawić bez konieczności dokupywania czegokolwiek. Mogę poprosić o jakąś sugestie, za lub przeciw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odgrzać temat. Niestety radość z posiadania Moreli nie trwała zbyt długo. Jeden z wooferów okazał się uszkodzony od nowości i zwróciłem cały zestaw. Biorąc pod uwagę jak serwis u dystrybutora załatwiał sprawę jestem wyleczony z marki Morel. Stąd pytanie co zainstalować na przód w rozmiarze 130. Myślałem o czymś z Audio System ale dziwne, że poza lakonicznym opisem ( czasem od opis od 165 jest przy 130 ) i mocą brak szerszej specyfikacji - dziwne. Muzyki słucham różnej z nastawieniem raczej na rock i jak puszczę Dava Matthewsa to chciałbym go usłyszeć. Nie słucham rapu ani Czajkowskiego. Budżet na głośniki to tak do 1000zł ( ale oczywiście jak każde dziecko po 40 do zabawki mogę dołożyć ) nie mniej uważam że powyżej tej kwoty moje gumowe ucho raczej różnicy nie usłyszy. Fajnie jak by zwrotnice dały już fajną możliwość tego wysterowania a może kiedyś zrobię to aktywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko opinię osoby, która miała Morele Tempo (stary model), oraz Audio Systemy M i HX165 SQ. Również słuchał zdecydowanie rockowych kawałków. Podobno AS grały mało detalicznie i gubiły się przy szybkich niższych rejestrach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne, ja z gwarancją Morela nie miałem problemów.

nie pisałem, że był problem z gwarancją tylko z uszkodzonym głośnikiem i podejściem serwisu. Serwis tydzień testował głośnik i twierdził, że jest sprawny pomimo, że wysłałem im poniższy film.

U mnie grał tak: https://youtu.be/CgcSVuuW7A4

Dopiero po sugestii aby sobie włączyli kawałek który im nagrałem to przyznali, że jest uwalony. Naprawdę nie wiem jak się tam testuje głośniki, bo powiedziano mi " no wie Pan u nas grał normalnie ...."

Pewnie Morele to dobre głośniki, ale to że dostałe na dzień dobry zepsute jabłko i do tego ktoś mi mówił, że jest całkiem dobre doszedłem do wniosku że Moreli nie lubię już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steg MT650C zmiescisz sie w 1k.

musi być na 130 średnicę.... i głębokość montażu nie większa jak 64mm.

A co sądzicie o zestawie od JL Audio przód c2-525 pod  Jx 400/4D tył  JL10TW1 pod XJ500/1D z RBC1. Pojawiła się taka opcja. Zagra przyjemnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Chłopaki potrzebna pomoc. Koniec końcem w samochodzie wylądował zestaw JL Audio przód C2-525 + 400/4D oraz  10TW1-4 + 500/1D. Wszystko podpięte w bi-ampie jak radził Grzeczny. Próbuje to sobie poustawiać, kenio pokazuje 2-way i 3-way. Która z konfiguracji jest poprawna. Z instrukcji wynika, że wyjścia RCA przy 3-way to rear-tweeter , front-mid range i SW-Woofer. Czy konfiguracja 3-way będzie poprawna, bo tak moja logika podpowiada?

post-25914-0-10920600-1589030835_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...