Skocz do zawartości

Jeep Cherokee XJ dobór wzmacniacza do Moreli


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Wydaje mi się że lekcje odrobiłem i sporo poczytałem ale niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi więc pozwoliłem sobie zadać pytanie. Chodzi o to, że nie jest to pytanie z serii jaki wzmacniacz do ale bardziej co do tych głośników aby nie nie było za chytro  ani przesadnie za bogato.

 

W aucie wyleciał cały oryginalny zestaw który z muzyką wiele wspólnego nie miał.

Wygłuszenie drzwi zostało zrobione 

Przód  Morel Maximo Ultra 502 

Tył Morel Maximo Ultra Coax 6

Kenwood KDC-X5200BT

przewody do głośników 2x2,5

 

Całość na tą chwilę gra na pająka i jest w fazie testów. Efekt jest jak dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem na plus. Przód gra tak, że nie spodziewałem się takiego efektu po 13cm wooferkach. Tył włożyłem w oryginalne miejsca w sufit ale to miejsce to jest wymysł ku..... i szatana i tak długo jak tam wkładałem tak szybko wyciągałem. W bagażniku mam dużą butle na LPG no bo to 4.0L jest. Dorobiłem obudowę zamkniętą na szybko tak na testy o pojemności ok 33L wymiary ok 110x150x300. I głośniki się wreszcie odezwały. Myślę nad pchnięciem tego wzmacniaczem. I tu pytanie czym aby wykorzystać te głośniki w pełni. Sprzedawca polecił mi w ESX HXE100.4 oraz Excursion HXA45. Przedział cenowy ja mniej więcej określiłem, nie mniej jednak jeśli efekt będzie godny poświęcenia to jestem skłonny dołożyć. 

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wymiary są w mm?

W takim razie jak są wymiarami wewnętrznymi, to pojemność wynosi V = 4.95 ltr.

A co ma 33 ltr.?

 

Przepraszam, zjadłem jeden wymiar skrzynka ma 115cm x 15cm x 30cm po zewnątrz i jest z 18mm płyty w środku wyjdzie ok 33-34L. Dałem gąbkę  do środka. To projekt na szybko aby zobaczyć czy isć tą drogą i czy sufit jest takim niewypałem czy wina leży gdzie indziej. 

Skoro masz do dyspozycji aż 33 Litry to pogoń te coaxy i kup subwoofer. Wzmacniaczem zasilisz przód i suba i będzie dużo lepiej niż z coaxami w tej skrzynce.

 

Kupiłem je bo sądziłem że wsadzę w sufit i będzie dobrze a poza tym zrobię subwoofer jeśli poziom bassów będzie niezadowalający, okazało się że ten sufit nie dał żadnego basu, stąd pomysł na skrzynie pod nie. Nie wiem czy to ma sens aby je zostawić i dać dodatkowo suba. Nie wiem czy to nie wyjdzie masło maślane... Mógłbym te coaxy dać w tylne drzwi ale mocowanie ich nisko na wysokości kostek też chyba sensu  nie ma...

Subwoofer gdybym robił to mam takie miejsce jak na zdjęciach. Znalazłem takie zabudowy robią za wielką wodą

post-25914-0-64335500-1585861533_thumb.jpg

post-25914-0-04933700-1585861950_thumb.jpg

post-25914-0-25690000-1585861958_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj je, wprowadzają więcej zamieszania niż pożytku.

Subwoofer w tym miejscu będzie miał małą pojemność, te ze stanów mają około 9 litrów pojemności. Można taką wykonać samemu, przerabiając ten panel może by wyszło kiła litrów więcej. Jak byś zrobił ją sam to by wyszło taniej niż ściągać ja ze stanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż wychodzi 33.5.

Minus głośniki - bo można pokusić się o 2 x 8" spięte w 4 Ohm i zasilone 200W używanym 2CH pracującym w mostku.

W takim kształcie budki mogą być potrzebne korekcje wymiarów wysokości ze względu na wysokość subów. Musisz zrobić symulację, może da radę zmodyfikować budkę na wersję B-R. Długa budka, to i rury b-r dałoby zgrabnie wbudować.

W takiej wersji zejście w zakres 30~40Hz nie sprawiałoby problemu.

Podumaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj je, wprowadzają więcej zamieszania niż pożytku.

Subwoofer w tym miejscu będzie miał małą pojemność, te ze stanów mają około 9 litrów pojemności. Można taką wykonać samemu, przerabiając ten panel może by wyszło kiła litrów więcej. Jak byś zrobił ją sam to by wyszło taniej niż ściągać ja ze stanów.

No sprzedać to jakoś nie muszę, założę w busie z przodu ( bo pasuje ), wytłumię drzwi i będzie większy pożytek.... Co do tego ze stanów to fakt piszą że ma 9L ale wygląda na dużo więcej. Taki mogę zrobić sam bez problemów. 

Litraż wychodzi 33.5.

Minus głośniki - bo można pokusić się o 2 x 8" spięte w 4 Ohm i zasilone 200W używanym 2CH pracującym w mostku.

W takim kształcie budki mogą być potrzebne korekcje wymiarów wysokości ze względu na wysokość subów. Musisz zrobić symulację, może da radę zmodyfikować budkę na wersję B-R. Długa budka, to i rury b-r dałoby zgrabnie wbudować.

W takiej wersji zejście w zakres 30~40Hz nie sprawiałoby problemu.

Podumaj.

Jestem wstanie wykonać taki kształt jak na grafice dopasowując go do butli - ma to sens? Koncepcja z boxem na butli jest o tyle ciekawa że nic nie niszczę w boczkach  auta ( w przypadku montażu z boku pod szybą ) a zależy mi na utrzymaniu tego w oryginale. miejsce nad butlą jest i tak mało ustawne wiec chyba to dobra droga.  Czy dobrym pomysłem byłoby teraz już dać wzmacniacz który zasili przód  i ten tył. Chciałbym położyć już całe okablowanie, zamontować zasilacz, podpiąć przód i będzie już grało a tył będę mógł dłubać i testować. Jeśli taka droga jest dobra to jaki wzmacniacz dać  3ch czy 4ch i mostek? Jest jakiś konkretny wart uwagi przy takiej konfiguracji?

post-25914-0-65666800-1585894611_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. ...ale

Łuk na butlę - wymiar w najwyższym punkcie (owal butli) do czoła skrzyni (front poziomy) tak czy siak ma mieć taką wartość, aby pomieścić wymiary 10".

 

Ten wymiar powinien wynieść w granicach 20 cm. Magnes musi mieć min. 5/6 cm od dolnej ścianki skrzyni.

Wzmak pewnie znajdziesz tu, na giełdzie. Kaszany nikt Ci nie zaproponuje. Powinien oscylować w okolicach 4x75/80W przy 4 ohm. W mostku ok. 200W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. ...ale

Łuk na butlę - wymiar w najwyższym punkcie (owal butli) do czoła skrzyni (front poziomy) tak czy siak ma mieć taką wartość, aby pomieścić wymiary 10".

 

Ten wymiar powinien wynieść w granicach 20 cm. Magnes musi mieć min. 5/6 cm od dolnej ścianki skrzyni.

Wzmak pewnie znajdziesz tu, na giełdzie. Kaszany nikt Ci nie zaproponuje. Powinien oscylować w okolicach 4x75/80W przy 4 ohm. W mostku ok. 200W

20 cm wewnątrz będzie ciężko uzyskać bo od butli do górnej krawędzi siedziska jest ok 15cm. Odejmując grubości płyty co najmniej 2x18mm wewnątrz zostaje nieco ponad 12cm.... mało. Mogę zrobić bardzo wydumaną skrzynię gdzie głośniki zamontuje po skrajach i tam zrobię większe zagłębienie tak aby dać przestrzeń pod głośnikiem. Będzie kupa roboty i nie wiem czy to się da zestroić jakoś pod BR. Co do wzmacniacza chyba kupił bym nowy, możesz polecić coś co da w mostu 200W będzie godne uwagi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem będzie sub typu Flat.

Zbyt dużego wyboru nie ma, ale ich głębokość montażu nie przekracza 9/10 cm.

Wzmaka nie polecę.

Nie jestem osłuchany. Dlatego musisz liczyć na lekturę Forum :)


Możesz rozważyć Focal AP-4340 - prezentacja:

Oferta  cenowa AP-4340:

https://allegro.pl/oferta/ultra-mocny-focal-ap-4340-4x95w-2x190w-4-kanaly-7109034311?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Sprz%C4%99t+car+audio&gclid=EAIaIQobChMI5suN1LbM6AIVA7TtCh0M3AweEAQYAyABEgKypfD_BwE

Strona producenta z opisem i technikaliami wzmaka:

https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/performance/auditor/amplifiers/ap-4340#documentation

 

Co do suba - może Audio System R 10 EVO:

https://audio-system-polska.com.pl/katalog-audio-system/subwoofery/r/r10flat

Download Manual

Oraz symulacja skrzyni z portem b-r:

V netto 30 ltr. i F str. 30 Hz, fi 100mm, L portu 79,7 cm,

post-18412-0-39232800-1585926025_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozważyć Focal AP-4340 - prezentacja:

 

Co do suba - może Audio System R 10 EVO:

 

Oraz symulacja skrzyni z portem b-r:

V netto 30 ltr. i F str. 30 Hz, fi 100mm, L portu 79,7 cm,

 

 

Ten Focal ma w mostku 190W a ten sub R10 Evo 300W to taki wzmacniacz jakoś to obsłuży?

 

Czy do V netto  muszę dodać V głośnika i V portu i wtedy projektować skrzynie. V netto rozumiem, że to jest objętość bez portu i głośnika.

 

Jeszcze tydzień temu myślałem, że wymienię radio, głośniki i będę szczęśliwy....... Teraz doktoryzuje się z akustyki..... jak zawsze im głębiej w las tym więcej drzew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to taki wzmacniacz jakoś to obsłuży?

Tak.

Jak postanowisz obsłużyć przód z pomocą DSP Kenwood'a, to 4CH skonfigurujesz właśnie na przód, a sub zasilisz za pomocą "małego" mono lub mocną 2CH.

 

 

Czy do V netto muszę dodać

Tak.

Skrzynia ma w proponowanej przez Ciebie formie ok. 33.5 ltr'a, więc po określeniu objętości suba i portu może być O.K. lub do niewielkiej korekty - minimalne powiększenie któregoś z wymiarów.

 

 

Jeszcze tydzień temu myślałem

Nie myśl.

Pogłębiaj wiedzę, a będziesz innym doradzał :)

 

Edit.

Port w wersji pierwotnej ma poj. ok. 6.5 ltr.

Wersja fi 82mm i L 52,52 cm będzie miała ok. 2.9 ltr.

Sub wyprze ok. 2 ltr

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postanowisz obsłużyć przód z pomocą DSP Kenwood'a, to 4CH skonfigurujesz właśnie na przód, a sub zasilisz za pomocą "małego" mono lub mocną 2CH.

 Docelowo zostawiam tylko przód odseparowany Ultimo 502 na dole drzwi jest woofer i w trójkącie tweeter plus zwrotnica i do tego robię sub na tyle. Jeśli dobrze rozumie to sam przód podpinam pod 4CH a tył z drugiego wzmacniacza? Nie mogę tego zrobić jednym wzmacniaczem jak na tył zrobię mostek? Jeśli mogę to ile do takiego R10 EVO musi mieć wzmacniacz 4CH w mostku na dwóch kanałach i za takim się będę rozglądał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia ma w proponowanej przez Ciebie formie ok. 33.5 ltr'a, więc po określeniu objętości suba i portu może być O.K. lub do niewielkiej korekty - minimalne powiększenie któregoś z wymiarów.

Skrzynię zrobię nową ale tą co mam użyję do testów. Kalkulator sobie sam napisałem więc wszystko będzie dobrze policzone. Pytanie jeszcze czy długość portu dotyczy tego ile mam mieć port cały do zewnątrz skrzyni czy tyle ile ma w środku? Jeśli na zewnątrz to przy litrażu muszę ująć objętość portu wynikająca z grubości obudowy.  Skrzynkę chcę zrobić podobną do tej z filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=D4-VHKfuU5Q&feature=emb_rel_end

 

Kenwood robi też takiego flata R10 KFC-WPS1000 ale chyba bardziej sprawdzony będzie r10 EVO

 

Odpuszczę skrzynię z dnem w półokręgu bo dużo roboty, problem z liczeniem trochę  i nie wiadomo czy praca przełoży się na efekt. Zrobię ścięty tył i powinno być ok, w moim przypadku to będzie dno.

 

Mam już plan na zabudowę butli i w tym jest już miejsce na wzmacniacz. Sub będzie jako oddzielny element nakładany na to od góry, mocowany czterema kultowymi zapięciami kandahar. Chcę tak bo da mi to możliwość wyjęcia suba jak będę potrzebował bardziej miejsca w bagażniku niż bassu.

 

Dobrze jak bym dograł temat wzmacniacza bo suba wolałbym robić już na końcu mając już wszystko poukładane i popodpinane. Sub by wleciał na zabudowę na zasadzie plug&play.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objętość portu obliczasz po zewnętrznej.

Kalkulator:

https://www.excursion-audio.pl/tsp/support.html

... wpisując dane nie używasz przecinka (,), tylko kropki (.). Jasne, że możesz poszukać mocniejszej 4CH, a nawet docelowo 5CH, gdzie 5 kanał jest kanałem obsługującym sub.

Tylko moc rms ma dotyczyć obciążenia impedancją 4 ohm, bo tyle ma ten sub. W sumie jak nie będziesz już potrzebował wolnego bagażnika, a skrzynia będzie ewentualnie demontowana, to pomyśl o normalnych wymiarach subie. A wtedy ten 5 kanał możesz obciążyć 2 omami, a wtedy moc oddawana na suba rośnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spod możesz zrobić z 3 lub 5 kawałków, nie będzie już z tym tyle pracy a pojawia się dodatkowe litry, pozwoliłem sobie edytować Twoją grafikę.

Bardz dziękuję, no z obliczeniem nie będzie problemu i ze zrobieniem też nie, ale zaburzy to już moją koncepcję zabudowy i funkcjonalności przy wyjętym subie którą sobie dziś w nocy nie śpiąc wymyśliłem :) Chyba, że przekonasz mnie, że to różnica może być bardzo wyczuwalne to muszę kolejną noc chyba nie spać i to przeanalizować :)

Jasne, że możesz poszukać mocniejszej 4CH, a nawet docelowo 5CH, gdzie 5 kanał jest kanałem obsługującym sub.

Tylko moc rms ma dotyczyć obciążenia impedancją 4 ohm, bo tyle ma ten sub. W sumie jak nie będziesz już potrzebował wolnego bagażnika, a skrzynia będzie ewentualnie demontowana, to pomyśl o normalnych wymiarach subie. A wtedy ten 5 kanał możesz obciążyć 2 omami, a wtedy moc oddawana na suba rośnie :)

A czy nie rozwiązaniem byłby jakiś 2CH na przód i mono do suba? Przód u mnie ma 80W na kanale więc realnie wzmacniacz 2CH 2x50-60W powinien wystarczyć. Nie bardzo zrozumiałem po co na przód dawać 4CH? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery kanały na przód umożliwiają aktywny podział i opóźnienia czasowe dla każdego głośnika z osobna. Omija się wtedy zwrotnice pasywne ale to już więcej pracy przy ustawieniach. Dwa kanały na przód i dwa w mostku na suba jest tez poprawnie i system zagra wystarczająco dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie bardzo zrozumiałem po co na przód dawać 4CH?

Aaaa... to już jazda o poziom wyżej niż system oparty na zwrotnicach.

 

System oparty na zwrotnicach jest podstawowym systemem.

Nieco wyżej plasuje się system oparty na zwrotnicach, które mają rozdzielone tory dla WF i TW, a przez to zasileniem obu torów zajmują się oddzielne kanały (właśnie cztery) wzmacniacza - czyli bi-amp.

Już wtedy taki system wymaga wzmaka 4CH - dwa kanały L i R  na tweetery i dwa kanały L i R dla midwooferów.

 

Mając Kenia i jego wewnętrzny DSP możesz użyć jego zwrotnicy aktywnej, która pozwala na skokowe regulacje cięć pasma, regulację poziomu, nachylenie tłumienia filtrów (czego nie mamy przy zwrotnicy pasywnej), zmianę fazy wszystkich głośników.

Również wszystkie te operacje wymagają wzmaka 4CH.

I.t.d   i.t.d. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz na butli położyć płyty i zobaczyć jaka szerokość Ci się uwolni, czy jest sens 5ciu czy może tylko 3 i przeliczyć to na objętość, czasem 4-5 litrów robi duża różnicę w grze subwoofera, czasem będzie to nieodczuwalne. Ja tez mam suba płytkiego montażu, dostał 3L więcej jak zaleca producent i jest ok, ale po przełożeniu do skrzyni większej jeszcze o około 5L gra zupełnie inaczej, nie stracił nic na szybkości a schodzi dużo niżej.

Nie będę Cię przekonywał bo tego głośnika o którym piszesz nie znam, wiec nie wiem czy i jaki to da efekt, ale jest jeden argument o którym pomyślałem dopiero teraz - ilość punktów podparcia skrzyni i zapewnienie jej stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... to już jazda o poziom wyżej niż system oparty na zwrotnicach.

Tak logicznie mi wychodziło, ale po cichu liczyłem że coś źle to rozumuje.  Widzę , że zaszedłem w lesie za daleko i się trochę zgubiłem .....ale to nie znaczy, że mi się nie podoba. Więc mam taki plan aby zrobić instalację rozwojowo. Na razie pójdę w 4CH i obsłużę tym przód i suba. Nie miej chciałbym instalację zrobić następująco. Dać 3xRCA, kable od głośników z przodu puścić od każdego osobno do tyłu do miejsca gdzie będzie wzmak, przy nim dam zwrotnice. Jak z czasem uznam że wchodzę o poziom wyżej to tylko dołożę wzmacniacz do suba i wywalę zwrotnice. Pytanie tylko czy mogę zasilanie puścić jednym odpowiednio większym przekrojem projektowanym na dwa wzmacniacze i na razie podepnę pod jeden a jak będę chciał drugi wzmacniacz to to rozdzielę przy wzmacniaczach? Czy lepiej od razu położyć drugi? 

Nie będę Cię przekonywał bo tego głośnika o którym piszesz nie znam, wiec nie wiem czy i jaki to da efekt, ale jest jeden argument o którym pomyślałem dopiero teraz - ilość punktów podparcia skrzyni i zapewnienie jej stabilności.

 

Skrzynie przeliczam i robię tak jak wyjdzie, do tego robię stabilną płaszczyznę pod suba w postaci płaskiej powierzchni. W razie wyjęcia da to całkiem fajne zagospodarowanie nad butlą. Wydaje mi się, że łatwiej byłoby od środka dodać coś co przełamie powierzchnię i wziąć to pod uwagę tylko przy projektowaniu, ale spód będzie płaski. Wycięcie listew o przekroju klina i ich doklejenie będzie prostsze. Ciekawe, że nikt tego nie robi chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...