Skocz do zawartości

Za wolny sub, na co wymienić?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
Szukałam podobnego tematu na forum, niestety wszystkie informacje które znalazłam opierają się na ludziach mających całkowicie odwrotne oczekiwania od moich. Postanowiłam więc założyć swój, bo już sama nie wiem co zrobić.

Żeby nie przedłużać, napiszę w skrócie.

Mam suba Alpine SWE-1244E, 12" (30cm), gotowy zestaw głośnik + skrzynia. Marketowe badziewie. Napędzany Hertzem HCP2, ~150-200W.
Bass jest bardzo głośny i schodzi bardzo nisko.
Jest natomiast MASAKRYCZNIE wolny, precyzji w nim zero. Dudni i jest nieprzyjemny dla ucha. Nie nadąża za moimi gustami muzycznymi, do rapu może jeszcze by się nadawał, ale do DnB odpada.
Jeżdżę sedanem, sub jest w bagażniku, więc to dodatkowo w jakimś stopniu go opóźnia, pomimo niewielkiej i prymitywnej kontroli opóźnień jaką mam w radiu.

Chcę go wymienić, kupić tym razem osobno głośnik + skrzynię.
Bass nie musi być bardzo głośny.
Nie musi schodzić bardzo nisko!
Ma być szybki, precyzyjny, szeroki (najlepiej gdybym słyszała coś w 100Hz-250Hz) i przyjemny dla ucha.
Pójdę o krok dalej i powiem że wystarczy żeby tylko uzupełniał dół, a nie całkowicie go przejął.

Patrząc na moje wymgania, czytając wasze FAQ i inne poradniki - zasadniczo teoretycznie zrobiłam błąd z rozmiarem.
Jeśli kupię suba 8" (20cm), to powinien być dużo szybszy i bardziej odpowiadać moim oczekiwaniom, prawda?

Myślałam o Excursion SHX-8S4 w skrzyni zamkniętej 10L. Niestety o wersji 8" opinii jest bardzo mało. Dobre to w ogóle?

Ma to jakikolwiek sens? Czy z kolei 8" to przeginka w drugą stronę? A może problemem jest to, że jeżdżę sedanem?
Może ktoś poleci jakiś inny niedrogi model do 400zł? Może jest jeszcze jakiś sposób w który mogłabym ograniczyć to opóźnienie i dudnienie, wyciszenie podłogi i klapy bagażnika cokolwiek da?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna skrzynia to teoretycznie "2w1", cały czas wspominam o sytuacji w której otwór bass reflex jest zamknięty, po otwarciu to już się w ogóle robi tragedia jeśli chodzi o precyzję...

Budżet na głośnik to max 500zł, może być 10" skoro ostrzegasz mnie przed 8", wzmacniacza wolałabym nie wymieniać, tym bardziej że obecna moc jest dla mnie wystarczająca. Chyba że on też może mieć wpływ na obecną charakterystykę dźwięku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie udało mi się złożyć właśnie zestaw MDS FR10 fanatic + Sinuslive spirit mpx 600-2 + kable spawalnicze i RCA. Ale trwało to kupe czasu, gdyż normalnie chcąc to kupić z miejsca wydał bym z 200-300 zł więcej.

Pozwól że dopytam - wygłuszałeś dodatkowo bagażnik? Głośnik skierowny w stronę tylnego zderzaka? Korygowałeś jakoś czas czy nadąża sam z siebie? Słuchasz szybkiej muzyki?

I tak z ciekawości - myślisz że wykorzystujesz całe 500W na suba? Dla mnie to jest nie do wyobrażenia... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie największym problemem jest obudowa, która nie jest ani zamkniętą skrzynką ani br.  Zeby głośnik zagrał dobrze w zamkniętej, to skrzynia musi być szczelna- ten kawałek deski co zakrywa port br nie może być na tyle szczelny żeby było ok. Z drugiej strony, br nie może być tak zestrojona żeby litraż pasował do obydwu typów obudowy. Kolo się zamyka.

Sprubuj zmienic obudowe na zamknieta 40 l. Ten glosnik wg. producenta powinien zagrac od 35 l, sam glosnik ma 2.1 l takze 40l jest z lekkim zapasem, litraz zawsze mozna zmniejszyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budka zamknieta dla Alpine SWE-1244E ma rozpiętość od 35 do 150 litrów... ale zalecana jest 65 litrów.

Masz budkę "zamkniętą" apaszką :) i nie możesz słuchać tak zmodyfikowanej budki.

Zmierz w wolnej chwili przynajmniej jej wymiary zewnętrzne, to będzie można ocenić jej pojemność, a może znasz jej pojemność?

 

Taki zakres częstotliwości - 100 ... 250Hz - powinien przenosić zestaw przedni, a nawet nieco niżej.

Co prawda bas ma zakres 60Hz ... 250Hz, jednak taki rozmiar suba będzie lepiej się czuł w zahaczając o zakres sub bas - 16Hz ... 60Hz.

Czyli 30Hz ... 80Hz.

A Ty lubisz "nieco" wyższy zakres.

http://www.fotem.pl/data/mini/min_6d4a970d13f792e58857919b9954dd.png  

 

A tak może skrótowo opisz - jak i co masz ustawione - radio, wzmacniacz, jakieś podbicia i.t.p. Może gdzieś w ustawieniach masz błąd.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, ciekawe spostrzeżenie, tym bardziej że licząc po wymiarach obecna obudowa ma mniej niż 40L. No i na pewno nie jest poprawnie zestrojona skoro ma być używana na dwa sposoby! Tylko czy to może mieć naprawdę aż taki negatywny wpływ na pracę głośnika? Port BR jest BARDZO szczelny!

 

Gdybym kupowała obudowę na Allegro - sugerować się czymś poza objętością i wymiarami? Na przykład kątem skierowania głośnika, ewentualnym wygłuszeniem w środku?


Według internetu obudowa ma 386 x 393 x 327 /432mm (SxWxG) i to by się zgadzało.

https://www.emag.pl/glosnik-niskotonowy-alpine-12-w-skrzyni-bass-reflex-sbe-1244br/pd/D6R3S3BBM/

 

Kurka, no, decydując się kiedyś na gotowego suba moje laickie ucho oczekiwało że obudowa będzie poprawnie dobrana do głośnika...

Niech ja to wszystko teraz przemyślę... :P


Okej, grzeczny_52, to teraz tak:

Szukam budy na zamówienie, bo nie widzę nigdzie w sklepach takich pojemności. Na pewno jest szansa że będzie lepiej jeśli pójdę w tą stronę? Wydam 200zł za budę, co jeśli okaże się że nadal jest wolno? Wtedy wymieniając głośnik będę zmuszona pozostać przy 12", a dla mnie ten rozmiar na chwilę obecną nie ma zbyt dużych zalet, nie zależy mi na głośności ani na dole. Ale okej, z drugiej strony, jeśli za 200zł mam szansę poprawić brzmienie to jest to ułamek tego co planowałam wyłożyć...

 

Link do obudowy jest powyżej.

 

Jeśli chodzi o radio (Sony N5100BT + Sony XM-S400D) to EQ oryginalnie było płaskie, bez sztucznych podbić. Wymuszony LPF dla suba na 120Hz (radio nie pozwala wyżej), LPF na wzmacniaczu ustawiony odrobinę wyżej. Bez podbić na wzmacniaczu.

Natomiast z racji tego że to gra jak gra to po pierwsze musiałam zrezygnować z HPF dla wooferów, żeby cośtam tego dołu jeszcze uzupełniły. No i obecnie EQ przy dole (60Hz? 100Hz?) jest skręcone, bo dźwięk był w tym zakresie najwolniejszy i najbardziej "dudniący".

 

Dziękuję wam za wszystkie porady, bo naprawdę nie spodziewałam się takiego odzewu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól że dopytam - wygłuszałeś dodatkowo bagażnik? Głośnik skierowny w stronę tylnego zderzaka? Korygowałeś jakoś czas czy nadąża sam z siebie? Słuchasz szybkiej muzyki?

I tak z ciekawości - myślisz że wykorzystujesz całe 500W na suba? Dla mnie to jest nie do wyobrażenia... :P

Wygłuszałem tylko klapę, bo akurat miałem dekarke pod ręką i chciałem zobaczyć czy coś się zmieni. Głośnik skierowany w stronę klapy/zderzaka, bo chciałem jak najwiecej miejsca w bagażniku zostawić ( mam LPG w kole więc zapas jeździ w bagażniku). Moje autko to poczciwy 406 sedan. Ustawiony jest miernikiem na 500w RMS przy 40hz, piecyk ma 560w RMS więc z zapasem lekkim jeszcze, bassu jest w sam raz na chwile obecną. Korekcja czasowa ustawiona w kenwoodzie, czyli na CM mierząc od deski do Suba, nie wiem czy to dobrze, może powinienem brać od klapy bagażnika, nie mniej jednak żadnych opóźnień, słucham często Rocka z mocną stopą, koncertów, ( tu skrzynia wypada najlepiej) troszkę disco ( tu skrzynia wypada najgorzej) trochę Rapu ( potrafi naprawdę potrafi mocno zatrząść fotelem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wymuszony LPF dla suba na 120Hz (radio nie pozwala wyżej), LPF na wzmacniaczu ustawiony odrobinę wyżej.

 

Gdzie wyczytałaś że ma tyle być? Takie ucięcie może powodować iż ta skrzynka dudni i dźwięk jest taki jakiego nie lubisz. Racjonalnie  takie max to 80Hz (przy stromości 12dB) , a najlepiej to 50-60Hz by łatwiej sub "zgubił" się w aucie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100-250 Hz w samochodzie to nie dla suba, to powinno grać wuferami. Nawet jak znajdziesz taki sub jak połączyć go z midbasem? Co taki sub będzie grać? To już zlokalizowane stereo brzmienie wielu instrumentów. http://www.lossy.ru/forums/attachment.php?attachmentid=3124&d=1307235990
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie wyczytałam, doszłam do takich wniosków na podstawie tego co czuję. Może inaczej, innymi słowami, ale laickimi, przepraszam! :P

 

Odnoszę wrażenie (słuchowo, nie pomiarowo) że to te najniższe częstotliwości są najbardziej kłopotliwe. Łupnięcie przy 50Hz jest dużo trudniejsze w odbiorze, dużo bardziej chaotyczne i dużo bardziej odseparowane od faktycznej muzyki niż mrunknięcie przy 100Hz. Dodatkowo muzyka której słucham raczej nie schodzi tak nisko i nie wykorzystuje basu do trzęsienia samochodem tylko do dodatkowego rozdynamizowania muzyki. (?)

 

Dlatego zdecydowałam się na ustawienie LPF tak wysoko. Po zmianie filtra z 60Hz na 120Hz czuję to, czego chciałabym poczuć więcej - muzyka jest uzupełniona, nie mam tej dźwiękowej separacji pomiędzy subem a wooferem, a sub poza ostrzym pieprznięciem potrafi też faktycznie coś wprowadzić. I dlatego też uznałam że 12" to za dużo. No i teraz dochodzi jeszcze jedna sprawa - 65L... Teraz tak przeglądam neta to w ogóle widzę że 12" głośników wymagających 65L jest niewiele... Co ja kupiłam...


100-250 Hz w samochodzie to nie dla suba, to powinno grać wuferami. Nawet jak znajdziesz taki sub jak połączyć go z midbasem? Co taki sub będzie grać? To już zlokalizowane stereo brzmienie wielu instrumentów. http://www.lossy.ru/forums/attachment.php?attachmentid=3124&d=1307235990

 

Aha, czyli dochodzimy do dodatkowych wniosków - to ja totalnie rozumiem temat na opak, staram się osiągnąć coś nielogicznego i to ze mną jest problem...

Także przepraszam za zrobienie takiego halo, no i wszystko wskazuje na to że to ja się muszę zastanowić czego chcę i jak to osiągnąć.


Edit:

Dobra, słuchajcie, dzięki za pomoc, naprawdę!

Dowiedziałam się tego, czego dowiedzieć się nie mogłam.

 

Wnioski wyciągnięte:

- Midbasu i tego czego chcę najbardziej mam szukać w wooferach a nie w subie

- Suba wykorzystywać tylko do faktycznego dołu

- A to, że ten mój w dole gra tak kiepsko, to zasługa tego że firma Alpine włożyła głośnik Alpine wymagający obudowy 35-150L do obudowy Alpine nie mającej nawet 35L. Kto mało płaci, ten dwa razy płaci.

 

Chętnie jeszcze z wami pogadam, ale na chwilę obecną już wiem że droga którą chciałam iść jest niepoprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do oryginalnej strony co podał fotę @mechanik:

http://www.independentrecording.net/irn/resources/freqchart/main_display.htm

Fajne próbki dźwiękowe za free:

https://elements.envato.com/audio/corporate/sort-by-latest

 

Ta podana przez Ciebie obudowa ma więcej jak 40 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję rzucić propozycję na spot w Szczecinie (w odp. temacie), z tego co pamiętam jest kilka osób znających się na tym, a z racji odpowiedniej płci nie powinno brakować chętnych :) Na spocie dowiesz się dokładniej czego ci potrzeba, posłuchasz innych aut, może akurat się coś spodoba i będzie wiadomo w która stronę iść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.
Zauważyłam dzisiaj jeszcze jedną rzecz, chyba ważną.

Jeśli wyciszam suba i odtwarzam ton o częstotliwości 100Hz to słyszę jak tylne głośniki wydają coś co można nazwać basem.
W momencie gdy tylko przekręcę głośność suba z ATT na -10dB, bas jakby się znosił i go po prostu nie ma. Ani z subwoofera, ani z głośników tylnych. Gdy zwiększam głośność suba bas gdzieś w między czasie po cichu się pojawia.
Po odwróceniu fazy suba w radiu wszystko jest tak jak być powinno - przy ATT słyszę bas z tyłu, po przekręceniu o jeden poziom w prawo na -10dB słyszę że cicho dołącza się sub do ciągle grającego tyłu.

Coś spieprzyłam przy instalacji? :/

 

 

No i analizując wasze sugestie, szczególnie te dotyczące ustawienia niższego LPF dla suba - mam wyciszone drzwi matami butylowymi (?). Można powiedzieć że po zamontowaniu głośników drzwi są szczelnymi komorami.

Z tyłu Focal Auditor R-570C jeszcze jako tako radzi sobie z (mid)basem.

Z kolei z przodu Hertz DSK-165 nie odtwarza basu i midbasu zupełnie. Jest totalnie cichy w dole. Sytuacja nie zmienia się po wyłączeniu tyłu, sytuacja nie zmienia się po wyłączeniu jednego z przednich głośników, polaryzacja raczej niepomylona.

Te głośniki są takie kiepskie, czy o co chodzi? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Zauważyłam dzisiaj jeszcze jedną rzecz, chyba ważną.

 

Jeśli wyciszam suba i odtwarzam ton o częstotliwości 100Hz to słyszę jak tylne głośniki wydają coś co można nazwać basem.

W momencie gdy tylko przekręcę głośność suba z ATT na -10dB, bas jakby się znosił i go po prostu nie ma. Ani z subwoofera, ani z głośników tylnych. Gdy zwiększam głośność suba bas gdzieś w między czasie po cichu się pojawia.

Po odwróceniu fazy suba w radiu wszystko jest tak jak być powinno - przy ATT słyszę bas z tyłu, po przekręceniu o jeden poziom w prawo na -10dB słyszę że cicho dołącza się sub do ciągle grającego tyłu.

 

Coś spieprzyłam przy instalacji? :/

 

 

No i analizując wasze sugestie, szczególnie te dotyczące ustawienia niższego LPF dla suba - mam wyciszone drzwi matami butylowymi (?). Można powiedzieć że po zamontowaniu głośników drzwi są szczelnymi komorami.

Z tyłu Focal Auditor R-570C jeszcze jako tako radzi sobie z (mid)basem.

Z kolei z przodu Hertz DSK-165 nie odtwarza basu i midbasu zupełnie. Jest totalnie cichy w dole. Sytuacja nie zmienia się po wyłączeniu tyłu, sytuacja nie zmienia się po wyłączeniu jednego z przednich głośników, polaryzacja raczej niepomylona.

Te głośniki są takie kiepskie, czy o co chodzi? :/

Tak to jest, jak sie ma za duzo glosnikow w aucie, ciezko to wtedy ogarnac.

Sprobuj wyciszyc/odpiac tylne glosniki i dopiero dostroic suba tak zeby wspomagal przod.

 

 

Moze masz filtr HPF wysoko ustawiony

Z kolei z przodu Hertz DSK-165 nie odtwarza basu i midbasu zupełnie. Jest totalnie cichy w dole. Sytuacja nie zmienia się po wyłączeniu tyłu, sytuacja nie zmienia się po wyłączeniu jednego z przednich głośników, polaryzacja raczej niepomylona.

Najlepiej, zeby ktos kumaty rzucil na to uchem i okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...