Skocz do zawartości

Pioneer GM X-702 - wzmacniacz się wyłącza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.

 

Posiadam wzmacniacz samochodowy Pioneer gm x-702. Został mi z czasów jak w bagażniku jeździło re 12s4.

Obecnie kupiłem do niego audio system r12. Głośnik gra naprawdę świetnie. Niestety w takie ciepłe dni (Ok 30 stopni na sloncu) wzmacniacz po kilku(nastu) minutach grania robi sie dosyć gorący i się wyłącza.

Chwilę ostygnie i gra dalej.

Wymieniłem w nim wentylator bo prawdopodobnie padło sterowanie wentylatora.

Nasuwa mi się pytanie czy ten wzmacniacz nie jest za słaby lub czy to wina wzmacniacza?

Proszę o pomoc i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź parametry zasilania przy warunkach w jakich pracuje wzmak, co skutkuje jego grzaniem się i wyłączenie.

Mam na myśli wartość napięcie zasilania, czy przypadkiem gdzieś na linii (+ lub -) nie występuje zaśniedzenie(a) powodując spadek napięcia do granicznej wartości.

Bo praca w takich warunkach skutkuje takim objawem jak grzanie się i out...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

 

W sumie nie wiem w którym miejscu zmierzyć napięcie aby wynik był wiarygodny.

Rzeczywiście śniedź może powodować rezystancje, a potem dochodzi temperatura i efekt się potęguje.

 

Wzmacniacz jest zamontowany na oparciu kanapy. Jest on przykrecony maksymalnie do dołu, wentylator oczywiście na górze.

Po odpaleniu wzmacniacz gra parę minut na spokojnie powiedzmy tak ustawienie w radiu sub -5, potem sub +7-9. Więc od początku to nie katuje :)

 

Audio system r12 ma 4 Ohm i wzmacniacz na mostku też tyle ma. Mógłbym wysłać linki że specyfikacjami ale chyba nie wolno wstawiać :)

 

We wzmaku były pewne modyfikacje. Była pęknięta płytka i ścieżki puszczone góra.

Nie sądzę aby to była przyczyna bo wzmacniacz funkcjonował tak całkiem długo.

Robił mi to elektronik.

 

Druga to moja przeróbka. Prawdopodobnie padło mi sterowanie od załączenia wentylatora.

Podłączyłem przekaźnik na 12v załączamy przez zasilanie z diody stand-by (czyli po włączeniu radia) A wejście do przekaźnika bezpośrednio z bezpiecznika. Wstawiłem nowy wentylator który wyciąga powietrze że wzmaka- wydaje mi się tak ma być niż wdmuchywac. To chyba wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Zmierzylem napięcia. Wygląda to tak.

Przy zerowym obciążeniu napięcie na klemach i zaciskach wzmaka około 14,05v.

Przy lekkim graniu około 14v na klemach a na zaciskach jakieś 13,8v.

Przy głośniejszym słuchaniu (vol ok 20, sub +8) napięcie na zaciskach ok 12,5v czyli rzeczywiście coś jest na rzeczy.

 

Poprawiłem połączenia kabli (przy bezpieczniku) oraz przetarłem połączenie śrubowe do masy i psiknąłem preparatem do konserwacji styków Isol.

Masa dana jest do karoserii. Ja uznaje masę tylko z aku, ale jeśli ktoś tak kiedyś zrobił to postanowiłem zostawić.

Po tych zabiegach napięcie na zaciskach przy "głośniejszym" graniu to ok 12,7-13,3v.

Czy tyle wystarczy?

Wzmacniacz dalej się grzał, ale nie wyłączył. Okaże się jak postój na słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No niestety wzmacniacz tak często się nie wyłącza. Za to grzeje się tak samo jak wcześniej.

Ostatnio nawet spalił mi bezpiecznik 30A.

 

Tu mam jeszcze jedno pytanie. Po wymianie wentylatora wstawiłem go aby wyciągał ciepłe powietrze ze wzmacniacza (dmucha na zewnątrz). Czy dobrze wstawiłem ten wiatraczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sterowanie subem w radiu na 0 i testuj

Jeżeli radio to alpina to sub level na +15 i dopiero wtedy kręć gainem. 

Bo jeżeli ustawisz na 0 to sygnał na rca jest znikomy( jest najbardziej tłumiony) i musisz znacząco zwiększyć czułość na wejściu a przy tym dużo więcej syfu może zacząć łapać piec z instalacji. Reasumując +15 na sub level to zerowe tłumienie, zmniejszając poziom sygnał jest tłumiony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Pierwszy raz cos takiego 'slysze'. Czy tak podkrecony sygnal nie jest jakos zniekasztalcony przy maksymalnej glosnosci?

Co do mozliwych zaklucen to czy nie sa na nie bardziej podatne tony wysokie? 


 

Weź sobie porównaj piec podłączony pod wyjście rca na suba a inne to zobaczysz o co chodzi. 

Sub level to nie jest żadne podbicie basu i inne podbarwienie. 

Co do zakłóceń to sam przerabiałem temat dziwnych stuków na subie i innych anomalii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W Alpine to nie jest podbicie subwoofera, a poziom napięcia na RCA. Przy maksymalnym + 15 masz tyle, ile producent podaje odnośnie napięcia.

O to chodzi. 

Gdzieś na forum jest temat gdzie była długa dyskusja i robiłem nawet pomiary jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za liczne odpowiedzi.

 

Bezpiecznik przy akumulatorze ma 40A. Przewód zasilający ma 20 mm, masowy jest trochę cieńszy i dany do karoserii (może też warto dać masę z aku? )

 

Nie napisałem w prawdzie co to za radio ale jak teraz to coś zmieni to Sony MEX BT3800U.

 

Co do samego ustawienia wzmacniacza to wysyłam dotychczasowe położenie pokręteł i przełączników.

 

W takim wypadku chętnie dałbym wzmacniacz do przejrzenia ale w mojej okolicy ciężko znaleźć takiego fachowca. Może koledzy mają kogoś do polecenia z forum?

post-23386-0-88771300-1528732086_thumb.jpg

post-23386-0-29118900-1528732496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się. Mam problem odnośnie Crunch GTI2200 w Golfie V. Zasilanie 25mm spawara, minus 21mm podłączony pod śrubę tylnej lampy (wydaje mi się że musze to zmienić). Radio chinol. Wszystko podłączone i wzmak się nie włącza. Sprawdzilem napięcia no i na Remote z 10v a zasilanie lekko ponad 12v. Dodam że mam podpięty przekaźnik do sterowania kamerką. Plus szedł ze wzmaka, minus ze wzmaka, sterowanie z lampki. Wszystko sprawdzilem i hula. Poskładalem no i nie gra.. a i kamerka przestala dzialac. Podłączyłem 2gi wzmak i wszystko gra włącznie z kamerka. Odpalilem samochod popracował. Podłączyłem znowu swojego wzmaka no i eureka gra. Pograł z 20min i się wyłączył. Na krótko też nie chciał się wzbudzić to jest mrugnął napisaem i wygasał i tyle. Za każdym razem jak na krótko stały plus podpinalem na remote to mrugnal i zagaszał. Dodatkowo jak odkrecalem Plusa to zetknalem sie z jego obudowa lekko zaiskrzyło cyknal przekaźnik i kamerka też przestała działać. Sprawdziłem wszstko na krótko no i tak kamerka sprawna ale już przekaźnik jej nie przełącza za żadne skarby, wymiana przekaźnika nic nie dała. Sprawdziłęm piny i na sterowniu kamerki mam 7v (nie wiem czemu tak mało na 200% dobry kabel). Jak zwieralem plus i minus zasilajacy wzmaka to kamerka sie załączala xD ale zero iskrzenia ani nic sie nie dzialo.... Generalnie jak wzmak sie wlaczal to i kamerka działała. Zastanawiam się czy może niema wzmak zabezpieczenia i np nie właczy sie jak nie ma głośnika podłączonego ? różne kombinacje robilem i ta kamerka mnie rozwalila bo czasem np odpialem minusa ze wzmaka i pyk przełączył sie przekaźnik i działa. Podpialem wzmaka i cyk nie działa. Mam w planach teraz podłączyć minusa do sterowania przekaźnikiem bezpośrednio w wiązke lampki wstecznego a nie z budy, może wzrośnie napiecie bo w kostce 12v a na przekaźniku 7v ale mierzone do budy. Akutalnie samochód u lakiernika dlatego wiecej nie potestowalem ale dziwne jest to że jak wzmak działał to i kamerka. Czemu jak odkrecalem mase od budy to iskrzyło... Dlaczego plus z minusem zwierany nie iskrzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...