Skocz do zawartości

Problem z ostrym tweeterem Matrix 1.1


Gofer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 283
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wczorajszy babol wynikał ze zmęczenia, miałem "akcję" wymiana przegubu i wachacza w babci w warunkach polowych więc padałem na twarz. Poszedłem na łatwiznę i zasymulowałem spadki... Nie dość ,że na łatwiznę to jeszcze żle to odczytałem. :wstyd:  Mój błąd za który, przepraszam osoby, które to wychwyciły. Co nie zmienia faktu ,że dyskutowaliście spory czas nt jednego zdania. :)

Naturalnie wiem ile wynosi oktawa w akustyce. Jednak nie wiem pewnej kwestii, wracając do tego średniaka(czy też jakiegokolwiek innego głośnika) który ma problem w pewnym momencie charakterystyki, przy jakim spadku możemy przyjąć ,że takowy "problem" jest nie słyszalny?  12/18/24 db? Nie wiem czy dobrze ubieram w słowa to co mnie interesuje.

Ale może będzie wygodniej podeprzeć się tą konkretną charakterystyką, skoro problem zaczyna się od powiedzmy 6 khz, to 6 khz przestaje być słyszalne dla słuchacza przy minus 18/24/36 db?

 

Bo spotkałem się z dwoma sprzecznymi danymi(np tutaj http://www.profesjonalnenaglosnienie.pl/2011/02/naglosnienie-glosnosc-kolumny/)  czy dwukrotny wzrost/spadek głośności to 3 czy 6 db? Chętnie dowiem się tego na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bury ,jak ochloniesz na spokojnie nie widze problemu aby sie spotkac i pogadac. Widzisz ze nie tylko ja zauwazylem wasz problem ,nie ma co robic z siebie kozaka i z gory przekreslac klocki z ktorymi mozna sobie jednak poradzic . Nie mialem zamiaru was obrazac ,poprostu ja nie przekreslam jakiegos produktu na podstawie dwoch ,czy trzech instalacji .... Wszystko mozna ogarnac w wiekszym lub mniejszym stopniu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem burza spowodowała wyjaśnienie , teoretycznej przyczyny wydzierania się tego średniaka, przy cięciu powyżej 2khz łagodnym zboczem, natomiast pytanie jak zareaguje on przy zastosowaniu filtrów 3,4 rzędu... Powyżej Bury opisał problem ze swoimi średniakami, kiedy okazało się ,że scan speak jakoś nie bardzo trawi stosowanie wyższego zbocza niż 12db/okt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck, Ty tylko w kółko o tym samym... cięcie/zbocze, cięcie/zbocze, cięcie/zbocze. 

Spróbuj zrozumieć w końcu, że cięcia to nie wszystko.

Tkwisz w martwym punkcie.

Dokładnie ...  U mnie jakoś 1.1 nie jest ostry :D. Na dodatek nie jest to zależne od zbocza/cięcia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck, Ty tylko w kółko o tym samym... cięcie/zbocze, cięcie/zbocze, cięcie/zbocze. 

Spróbuj zrozumieć w końcu, że cięcia to nie wszystko.

Tkwisz w martwym punkcie.

Mehow podpowiedz w takim razie twoim zdaniem jak poradzić sobie z tym problemem mając tego pionka . Zaznaczam że kolega nie zna się na pasywce, nie wiem jak ty z tym stoisz , ale może masz jakieś wskazówki .

 

Dokładnie ...  U mnie jakoś 1.1 nie jest ostry :D. Na dodatek nie jest to zależne od zbocza/cięcia 

 

To fakt łagodny i fajny jest ten 1.1 u ciebie , ale tak jak chłopaki wcześniej wspomnieli , ten pik w średniaku może odciskać się na charakterystyce 1.1 i powodować nieprzyjemne "dzwonienie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To fakt łagodny i fajny jest ten 1.1 u ciebie , ale tak jak chłopaki wcześniej wspomnieli , ten pik w średniaku może odciskać się na charakterystyce 1.1 i powodować nieprzyjemne "dzwonienie"

   

 

To również zależy od aplikacji tego głośnika. Wiele osób słuchało u mnie połączenia 1.1 z 2.1 i nikt nie mówił że jest ostro. Brakowało fundamentu - ale ostrości nie było. Fakt - jest to trudny głośnik w aplikacji. Nie jest to spiker który wkładasz podpinasz kable i gra. Trzeba nad nim popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ... U mnie jakoś 1.1 nie jest ostry :D. Na dodatek nie jest to zależne od zbocza/cięcia

Mógłbyś proszę napisać od czego? Zastosowałes pasywne elementy, chodzi o ukierunkowanie. Za dobry tydzień przerabiam słupki i chciałbym to zrobic poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywka i układ rlc na tej "górce" :)

Tak ja jak zwykle to samo ;)

 

Bo samo rlc bez cewki z która tworzy cały układ nie wiem czy sie sprawdzi.

 

Co do tej górki to po filtracji przy wyższej częstotliwości ona poprostu nadaj jest i odbija sie na charakterystyce 1.1

Stad najlepiej wam grało przy bardzo rozsunietych podzialach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


To fakt łagodny i fajny jest ten 1.1 u ciebie , ale tak jak chłopaki wcześniej wspomnieli , ten pik w średniaku może odciskać się na charakterystyce 1.1 i powodować nieprzyjemne "dzwonienie"

 



Co do tej górki to po filtracji przy wyższej częstotliwości ona poprostu nadaj jest i odbija sie na charakterystyce 1.1
Stad najlepiej wam grało przy bardzo rozsunietych podzialach

Widzisz jednak czegoś się ucze od Ciebie :D



Podstawa to dobre ukierunkowanie głośników. Nie wiem czy ktokolwiek analizował że 2.1 i 1.1 mają za membraną stożki :D

i co dają te  stożki ? element bierny , czy co  ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem wczesniej, ze rozne ukierunkowanie 1.1 o wiele bardziej odbija sie na charakterystykę systemu niż samego 2.1. Takie było moje odczucie. Znacznie wplywal 1.1 na wysokość sceny oraz poprawną lokalizacje źródeł. Z braku czasu gra w jednej płaszczyźnie z 2.1. Jak wrócę z urlopu to cały tydzień poświęce na słupki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - dobrze rozumiesz. Kolega Gofer pobawił się ustawieniami głośników i widać wie o co biega. Znając życie większość ludzi tego nie robi i potem wynikają z tego różne problemy. U mnie w torze średniaka nie było jakichkolwiek pułapek RLC  i tp pierdół. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - dobrze rozumiesz. Kolega Gofer pobawił się ustawieniami głośników i widać wie o co biega. Znając życie większość ludzi tego nie robi i potem wynikają z tego różne problemy. U mnie w torze średniaka nie było jakichkolwiek pułapek RLC i tp pierdół. :D

 

 

Tylko charakterystyka kierunkowa głośnika nie zależy specjalnie od wewnętrznego stożka . Ten jest stosowany raczej do rozproszenia fali wewnątrz głośnika .

Po prostu ten głośnik podobnie jak 99% innych podobnych w budowie głośników kopułkowych posiada określona ch. kierunkową , przy czym nie jest ona jednorodna w pełnym zakresie pracy głośnika .

Im wyższa jest czestotliwość w pasmie , tym bardziej jest on "podatny" na ukierunkowanie ( tym bardziej jej zmiany zależą ok kąta ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko charakterystyka kierunkowa głośnika nie zależy specjalnie od wewnętrznego stożka .

Po prostu ten głośnik podobnie jak 99% innych podobnych w budowie głośników kopułkowych posiada określona ch. kierunkową , przy czym nie jest ona jednorodna w pełnym zakresie pracy głośnika .

Im wyższa jest czestotliwość w pasmie , tym bardziej jest on "podatny" na ukierunkowanie ( tym bardziej jej zmiany zależą ok kąta ).

 

W tym głośniku jest lekko inaczej i stożek wewnętrzny w pewnym stopniu wpływa na jego charakterystyke kierunkową. Niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W tym głośniku jest lekko inaczej i stożek wewnętrzny w pewnym stopniu wpływa na jego charakterystyke kierunkową. Niestety

 

Masz taki wykres , jak inna jest ta charakterystyka w porównaniu do innych kopułek , 5 % , 10 % , skoro jest to tak zgoła odmienne zachowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wykresu - nie mierzyłem tego. Po prostu z własnego doświadczenia i odsłuchu wielu różnych konfiguracji, głośników w moim aucie wiem, że te głosniki zachowują się nieco inaczej niż standardowe kopułki. Nie będę tutaj Ci  tego udowadniał bo nie mam czym tego poprzeć. Spróbuj sobie i będziesz wiedział o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Inną charakterystykę kierunkową głośnika ??

 

Ale pamiętam swego czasu dyskusję na Twoim forum Paweł gdzie chwalono właśnie 2.1 za brak negatywnych efektów nawet kierując go wprost na słuchacza, zaś w większości instalacji gdzie go widziałem gra zwyczajnie na trzecią osobę z małymi odchyłkami w poszczególnych autach.

Nie odniosłem wrażenia ,że 2.1 jest jakoś szczególnie wrażliwy na zmiany ukierunkowania. Więc z przyjemnością poznam jakieś "tipy" co do niego wynikające z Waszego większego doświadczenia.

Oczywiście można to powierzyć fachowcowi , ale nadal człowiek będzie głupi, poza tym ,że odbierze , zapłaci i gra... Nie taki mam cel w tym wszystkim, uczę się na własnej skórze na tym aucie, stąd tyle błędów, poprawek, śmiechów ze mnie, ale nie robię tego bezcelowo, robię to dla siebie i obycia się z problemami jakie spotyka się na drodze budując ambitniejszą instalację.



 

 


Im wyższa jest czestotliwość w pasmie , tym bardziej jest on "podatny" na ukierunkowanie ( tym bardziej jej zmiany zależą ok kąta ).

 

A no to już z kolei wiem dlaczego grając u mnie w wąskim paśmie a nie wysoko, nie odczuwałem zbytnio tej "czułości" na ukierunkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pamiętam swego czasu dyskusję na Twoim forum Paweł gdzie chwalono właśnie 2.1 za brak negatywnych efektów nawet kierując go wprost na słuchacza, zaś w większości instalacji gdzie go widziałem gra zwyczajnie na trzecią osobę z małymi odchyłkami w poszczególnych autach.

Nie odniosłem wrażenia ,że 2.1 jest jakoś szczególnie wrażliwy na zmiany ukierunkowania. Więc z przyjemnością poznam jakieś "tipy" co do niego wynikające z Waszego większego doświadczenia.

Oczywiście można to powierzyć fachowcowi , ale nadal człowiek będzie głupi, poza tym ,że odbierze , zapłaci i gra... Nie taki mam cel w tym wszystkim, uczę się na własnej skórze na tym aucie, stąd tyle błędów, poprawek, śmiechów ze mnie, ale nie robię tego bezcelowo, robię to dla siebie i obycia się z problemami jakie spotyka się na drodze budując ambitniejszą instalację.

 

Trzeba po prostu siedzieć, słuchać, ustawiać, kombinować. Nie ma złotego środka który mogę podać. W każdej bryce jest inaczej, są inne problemy do rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 



nakamichi, dnia 01 Maj 2013 - 13:29, napisał:


Im wyższa jest czestotliwość w pasmie , tym bardziej jest on "podatny" na ukierunkowanie ( tym bardziej jej zmiany zależą ok kąta ).



A no to już z kolei wiem dlaczego grając u mnie w wąskim paśmie a nie wysoko, nie odczuwałem zbytnio tej "czułości" na ukierunkowanie.

 

Dlatego , ze wspomniany pik leży stosunkowo wysoko , to dość prosto jest wpływać na niego ukierunkowaniem głośnika , którego wpływ w pasmie użytecznym może być znacznie mniejszy niż dla pika .

Powtórzę jedynie , ze moim zdaniem tego rodzaju działania nie sa domeną zastrzeżona jedynie dla tego głośnika , bo tak będzie reagowała cała "rodzina " tego rodzaju głośników.

Dla mnie ten sposób tez jest dyskusyjny , ale lepiej robić coś niż nic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mehow podpowiedz w takim razie twoim zdaniem jak poradzić sobie z tym problemem mając tego pionka . Zaznaczam że kolega nie zna się na pasywce, nie wiem jak ty z tym stoisz , ale może masz jakieś wskazówki .

 

 

 

 

Ja nie jestem w stanie podać Tobie wirtualnie recepty akurat w tym indywidualnym przypadku.

 

Jedynie mogę napisać to czego nie chcecie słyszeć- jechać do magika.

 

 

Oczywiście można to powierzyć fachowcowi , ale nadal człowiek będzie głupi, poza tym ,że odbierze , zapłaci i gra... Nie taki mam cel w tym wszystkim, uczę się na własnej skórze na tym aucie, stąd tyle błędów, poprawek, śmiechów ze mnie, ale nie robię tego bezcelowo, robię to dla siebie i obycia się z problemami jakie spotyka się na drodze budując ambitniejszą instalację.

 

 

 

 

Jedż, zapłać raz konkretnie i wtedy analizuj (dla siebie) to co tam zostało zrobione- to najlepsza droga  dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...