Skocz do zawartości

Nagłośnienie w Ibizie 6L1 (powoli do przodu)


przemas1988
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze mowiles bi-amping , bo kazdy glosnik bedzie z innego kanalu pedzony.

Aż sprawdziłem w faq nazara i rzeczywiście pisze że bi-amping to także podłączenie z 4-kanałówką. W takim razie co można nazwać bi-wiring? Jakbym podpiął zestaw osobnymi kablami ale pod tylko 2 kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Cały dzień pracy przy drzwiach za mną. Okazało się że szyba jest jakieś 2 ,5 cm za blachą do której przykręca się dystans więc dystanse musiałyby mieć jakieś 5,5 cm. Druga rzecz że maskownica nie jest centralnie przed głośnikiem i żeby do wyciągnąć przed tapicerkę musiałbym przerabiać całe drzwi a nie tylko oryginalną maskownicę więc zrezygnowałem z tego pomysłu. Głośniki będą zamontowane na dystansie 22mm( już przerobiony, zaimpregnowany i pomalowany lakierem teraz schnie) a szyby nie będą mogły być opuszczane do samego dołu(chyba 6 cm przed końcem będzie trzeba je zatrzymywać żeby nie dotykały głośnika). Tweetery zamontowane w osłonach lusterek i kable od nich już puszczone są do bagażnika. Kable od wooferów też już są puszczone do bagażnika.

Pozostało przykręcić dystanse, dać jakiś daszek by woda nie kapała na głośnik i można już montować woofer w drzwiach. Później tylko złożyć drzwi do kupy i można zacząć podpinać wszystko w bagażniku.

Oto fotki drzwi z już zamontowanymi tweeterami(trochę ciemne ale już było późno jak je robiłem):

post-4145-0-50221800-1350750692_thumb.jpg

post-4145-0-35106000-1350750714_thumb.jpg

Mam nadzieję że w poniedziałek już będę mógł posłuchać jak one grają w drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki będą zamontowane na dystansie 22mm( już przerobiony, zaimpregnowany i pomalowany lakierem teraz schnie) a szyby nie będą mogły być opuszczane do samego dołu(chyba 6 cm przed końcem będzie trzeba je zatrzymywać żeby nie dotykały głośnika).

Raczej marny pomysł przy elektryce szyb bo jeżeli ktoś tego nie przypilnuje to możesz mieć wydatki :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autem jeżdżę tylko ja a panel od strony pasażera zostawię odłączony jakby ktoś z pasażerów przypadkiem próbował otwierać szybę do samego dołu. W zasadzie to szybę opuszczam tylko jak za parking płacę. Tak to wystarczy klima jak jest za ciepło albo tylne uchylne szyby. Na wiosnę będę wygłuszał drzwi i może znajdę sposób aby jakoś sama szyba zatrzymywała się nad głośnikiem. Na pewno jakoś da się to zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w golfie ale tu nie chodzi tylko o oś. Maskownica jest pochylona i w przeciwieństwie do golfa nie jest okrągła a zakrywa większy kawałek drzwi(pech chciał że nie zakrywa całego głośnika). Tu bez sporych przeróbek się raczej nie obędzie. Nie mówiąc już że głośnik musiałby wyjść jakiś centymetr poza boczek(mało miejsca między blachą a szybą a i między blachą a boczkiem nie ma go dużo). W porównaniu z tym to w drzwiach vw passata b5 było miejsca o wiele więcej(chyba drzwi podobne ma do golfa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepskie rozwiązanie i argumenty "za" też kiepskie.

Więc podaj może jakie są argumenty za przerabianiem całych drzwi? Bo ja takich nie widzę albo nie są na tyle dobre by mnie przekonać do tego.

 

dan124 dzięki za linka. Dużo się z niego dowiedziałem na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych argumentów skoro nie zamierzasz ciąć drzwi, ale o ewentualnej konieczności przeróbek mogłeś pomyśleć przed zakupem obecnego zestawu. Sporo jest na rynku zestawów w wersji "slim" i mogłeś pójść właśnie tą drogą bez konieczności modyfikacji boczków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo cięcie drzwi to nie problem. Problemem jest wykończenie ich tak by znośnie wyglądały. Miałem też propozycje przesunięcia głośnika w stronę zawiasów żeby znajdował się za maskownicą ale zaraz obok głośnika jest mechanizm szyb(chyba prowadnica). Co do zestawów slim to żadnego z nich nie brałem pod uwagę. Na razie zostanie tak jak jest a na wiosnę pomyślę jak przerobić te drzwi by to jakoś wyglądało.

 

Ale wróćmy do samego zestawu bo jest już zamontowany i grał już trochę czasu. Trudno mi opisać jego grę bo nigdy nie słyszałem czegoś na podobnym poziomie. Jak dla mnie tweetery są bardzo łagodne(pierwsze tweetery z tych co słuchałem które na prawdę grają a nie popiskują a grają niższym pasmem niż te które do tej pory słuchałem bo od 2,5 kHz) a woofery potrafią mocno kopnąć mimo że drzwi na razie nie są wygłuszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi opisać jego grę bo nigdy nie słyszałem czegoś na podobnym poziomie. Jak dla mnie tweetery są bardzo łagodne(pierwsze tweetery z tych co słuchałem które na prawdę grają a nie popiskują a grają niższym pasmem niż te które do tej pory słuchałem bo od 2,5 kHz) a woofery potrafią mocno kopnąć mimo że drzwi na razie nie są wygłuszone.

Te pierwsze wrażenia są zwykle najsilniej pamiętane a zachwyt jest największy, ale skoro nie masz jeszcze zrobionych drzwi, to Twoje auto jeszcze Cię zadziwi mocno, później każdy następny krok będzie przynosił mniejszy efekt i będzie trudniejszy do zrobienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Szukając inspiracji na dalsze przeróbki znalazłem fajny projekt ibizy z wyciągniętymi wooferami przed tapicerkę. Dystans w drzwiach został zrobiony tak:

post-4145-0-49442800-1353075173_thumb.jpg

post-4145-0-10651600-1353075359_thumb.jpg

post-4145-0-19774600-1353075374_thumb.jpg

Zamontowane były dls nordica 6.

Oczywiście i tak nie dałbym rady zrobić czegoś takiego z aluminium jak w tym projekcie ale z mdfu może udałoby mi się takie coś wykombinować. Martwi mnie jednak to że u mnie woofer jest bardzo głęboki i ma duży magnes przez co ledwo wchodzi w dziurę w blasze pod tapicerką a przesunięcie otworu może być ciężkie.

Znalazłem zdjęcie tej blachy od tyłu:

post-4145-0-41499900-1353075218_thumb.jpg

Jak widać prowadnica jest zaraz obok otworu.

Mój woofer ma magnes 120mm i głębokość 76 mm a ten dls ma magnes 100mm i głębokość 72mm czyli trochę różnicy jest. Pewnie u mnie bez cięcia błachy takiego czegoś się nie zrobi ale chyba warto się z tym pomęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj chwilę czasu i zrobiłem takie prowizoryczne dystanse:

post-4145-0-63887300-1353175746_thumb.jpg

post-4145-0-16573900-1353175765_thumb.jpg

Wiem że trochę paskudne ale te są tylko w celu sprawdzenia czy da się przesunąć głośnik za maskownice. Jeśli się uda to zrobię lepsze i pewnie z mdfu. Każdy ma 12mm grubości i są 3 czyli w sumie 36 mm. Takiej grubości dystanse aluminiowe użyto w tym projekcie tyle że 3 x 10mm i jeden 6 mm aluminiowy. Na nie pójdzie jeszcze 4 który wyjdzie poza tapicerkę i będzie miał taką grubość żeby szyba przy otwieraniu nie haczyła o głośnik. W tamtej ibizie to były chyba dwie blachy jedna 10mm a druga 6 mm. Ja pewnie będę musiał dać więcej bo i głośniki mam grubsze. Niestety czasu brakło mi na sprawdzenie ich na drzwiach. Z tymi dystansami bez problemu da się przesunąć głośnik o ok. 1 cm może nawet więcej.

Mam nadzieję że zanim zrobi się za zimno bym mógł grzebać przy aucie uda mi się to przynajmniej posprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można trochę blachy wyciąć ale z tego co ręką macałem to tylko parę mm. Nawet nie tyle sama prowadnica przeszkadza co mocowanie linki. Najpierw spróbuje przesunąć głośnik bez cięcia blachy a jeśli nadal braknie miejsca to dopiero wtedy wytnę to co będzie jeszcze przeszkadzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj jadąc do pracy włączyłem sobie radyjko i po paru sekundach grania usłyszałem mocne bum a następnie z wooferów jakieś trzaski a tweetery się wyciszyły znacznie. Wyłączyłem radio i dzisiaj zająłem się sprawdzeniem co się stało. Przejrzałem kable i bezpieczniki ale wszystko w porządku. Następnie po odpinałem wszystko i zacząłem sprawdzać wzmacniacz. Na byle jakim głośniku okazało się że 2 kanały nie grają( wydobywają się tylko co jakiś czas trzaski) a 2 pozostałe grają ale jakoś inaczej. Czyli wzmacniacz ewidentnie do naprawy :( . Nie byłem jednak pewny czy głośniki nie zostały uszkodzone przy tym. Pod sprawnymi kanałami podpiąłem najpierw tweetery przez zwrotnice a później woofery. Całe szczęście grają. Wcześniej jednak postanowiłem sprawdzić je miernikiem. Nie wiem czy dobrze ale ustawiłem go na pomiar do 20 ohm i podpiąłem pod kable idące z głośników (wiem że powinienem podpiąć bezpośrednio pod głośniki ale nie miałem czasu rozkręcać całych drzwi). Miernik pokazywał równo na wszystkich głośnikach 4,8 ohm (pewnie tak dużo przez jakość miernika i to że podpiąłem przez ponad 4m kable) więc chyba dobrze. Po nowym roku będę musiał znaleźć jakiegoś speca który go posprawdza i naprawi.

Najgorsze jest jednak to że nie mam pojęcia co było przyczyną tego uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Trochę czasu minęło a że i urlop mi się zaczyna to postanowiłem wziąć się porządnie z nagłośnienie. Sprzęt do wszystkich prac już mam, 5 m2 mdfu już zamówiłem żeby było i na dystanse i zabudowę bagażnika. Maty to prawie na 100% stp silver w ilości ok. 3,5 m2 i do tego pianka 9mm pewnie pójdzie. Wzmacniacz na tweetery będzie hifonics hawk który obecnie musi pędzić cały system. Na woofery będę musiał kupić jeszcze jakąś mocną 2-kanałówkę no i oczywiście rozdzielacze i dodatkowe kable ale na to przyjdzie jeszcze czas. 

Podejrzewam że będę miał spory problem z rozmontowaniem drzwi bo nigdy tego jeszcze nie robiłem. Wiem że muszę wymontować szyby i chyba odkręcić zamki. Jeśli ktoś wie jak dokładnie to zrobić to byłbym wdzięczy za jakieś porady. Wiem że drzwi są podobne jak w passacie b5, skodzie fabi czy golfie IV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj grzebałem trochę przy drzwiach. Zdemontowałem maskownice i ujrzałem nie za ciekawy widok.

post-4145-0-37292200-1368550265_thumb.jpg

Oryginalna maskownica nie jest centralnie nad głośnikiem i jakby tego było mało jest pod kątem.

Spróbowałem jakoś dopasować maskownice z głośników.

post-4145-0-53337800-1368550273_thumb.jpg

Nadal jednak nie było za dobrze bo te maskownice są dość duże. Ale miałem jeszcze jeden pomysł żeby wykorzystać tylko siatkę z zestawu. Więc zająłem się dopasowaniem jakoś dystansu.

post-4145-0-51022100-1368550283_thumb.jpg

Przy tym zdjęciu musiałem obrócić telefon żeby lepiej było widać. Dystans zrobiony prowizorycznie z trzech kawałków które miałem. Niestety łącznie dystans będzie miał jakieś 6,5 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...