Skocz do zawartości

Galant vel Daimos


Ache
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


Jeżeli producent podał taką charkę, to nie widzę problemu w takim cięciu..

 

Gdzie podał? Niby Fs ?  Wiesz że przyjmuje się że 2x Fs przy 12dB przyjmuje się jako "bezpieczne cięcie" co jednak jeszcze nie znaczy że to "fajnie i miło brzmi" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 913
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 


Wiesz że przyjmuje się że 2x Fs przy 12dB przyjmuje się jako "bezpieczne cięcie"

 

Nie wiedziałem :) Więc jaki jest sens podawania takiej charakterystyki? Ja wiem, że ch-ki nie grają, ale chyba nie upierdziele gwizdków takim graniem? Zaś mętlik..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jeden wykres który należałoby wziąć pod uwagę - zniekształceń THD przy danej czestotliwości i danej mocy przekazanej na przetwornik.

fs to tylko parametr - nie mowi nam o tym do ktorego momentu można ciąć tw czy inny głosnik, a o tym w którym miejscu jest czestotliwosc rezonansowa branego pod uwagę przetwornika. Może on nas w pewien sposob nakierować, podpowiedzieć o pewnych możliwosciach.

 

A odnośnie cięcia - trzeba słuchać i porownywać, chyba ze masz mozliwosci porobienia dokładniejszych pomiarów - w przypadku tego TW nie ciąłbym go nizej niz 2-2,5khz 12/db oct bo zapewne bardzo dostaje po dupsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


jest jeszcze jeden wykres który należałoby wziąć pod uwagę - zniekształceń THD przy danej czestotliwości i danej mocy przekazanej na przetwornik.

 

Ciekawe rzeczy piszesz :) Znajdź mi ten wykres, bo naprawdę chciałbym to ogarnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2/12? Obstawiam że już jest za póżno...

 

Na moje gumowe ucho, jeszcze grają czysto :wink:  Co ma wpływ na uszkodzenie głośników przy takich cięciach? Są zasilane ze starego Fujitsu, który daje im kole 35W, gain na minimum, do tego ściszone na radiu do -9dB.. A jak czytam w instrukcji to przy cięciu ~2600Hz/12dB wytrzymują 120W, tylko teraz kwestia co zaś dokładnie znaczy "rated power handling" :) Więc teorytyzując dalej w/g mnie nic im nie dolega i dopóki nie zacznę ich katować MP3/128kb i nie odkręcę gaina nic im dolegać nie będzie :) Znajdzie się jakiś chętny, który łopatologicznie mi wytłumaczy, że jest inaczej?

 

EDIT:

 

Ile dajecie życia głośnikom w tak "ekstremalnych" warunkach? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acze ogarnij sie  zajedziesz lub już zajechałeś ( tylko nie słyszysz ) tweetery . Nigdy nie tnie się tak tweetera !!! Głośniki szeroko pasmowe , ba niektóre średniaki tak się tnie ( np CDM 54 okolice 1khz , starsze braxy 2.1 też okolice 1khz ) a ty walisz w tak małą membrankę tyle Hz . Masz podstawowy parametr jakim jest Fs , na wykresie masz jak byk że w okolicach jednego kilo spada skuteczność o 20db na Oct !! Ten tweeter musi drzeć mordę niemiłosiernie ! Zacznij 2.5 khz /12 db lub wyżej , niżej nie ma co !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko dlaczego?

120W masz przy zastosowanym filtrze o zboczu 12dB/okt i podziale 2600Hz. Filtr typu Butterworth, czyli ta granica jest wyznaczona dla spadku 3dB.

 

Poniżej tej częstotliwości lub zboczu mniejszym moc TW drastycznie spada i z 120W robi się np 60. Przy Twoim podziale na 1kHz robi się z tego góra 35W przy 12dB/okt. Więc igrasz trochę z ogniem tak jak koledzy wcześniej wpominali, a wystarczy przester i z TW zrobi się tulipan. Co do charki to nie licz że jest taka jak narysowana bo to całkiem inne miejsca pomiaru, Twoje auto a warunki w jakich był mierzony TW. Przy swoim podziale także ten wykres jest inny ale to pewnie już wiesz. 

 

P.S. Ache jak chcesz TW który od 1kHz ciągnie to może lepiej przejdź na estradę i kup jakiegoś Selenium :P Bez Bólu możesz w niego pakować nawet 2x tyle co podajesz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może 60/12 i kick z deski:-) a tak poważnie to -9 dlatego chyba, że masz 1.2/12 i się wydziera.dlaczego nie?to tak jak z nie jedź na czerwonym...dlaczego?bo będzie kuku. on nie jest od tego aby grać tak nisko.na dobrym cięciu jeszcze gain podkręcisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może 60/12 i kick z deski:-)

Raczej jednorazowy kick na deskę :rotfl:

 

To w takim razie ja powinienem przyciąć swoje Macromy 900hz :wink: a w instrukcji Macrom nawet napisał że Rekomenduje cięcie 2,7khz 12db/oct. A ja go tne jeszcze wyżej bo 4khz 6db/oct.

 

Przestaw swojego jako punkt wyjscia w granice 3,2 khz 12db/oct i wtedy zacznij słuchać. Darcie japy zniknie i wtedy będziesz mógł już doszlifowywać sobie do twojego upodobania.

:zdrowko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mniej więcej efekt chciałem wywołać :wink:  Spodziewałem się więcej kwasu jeszcze z Waszej strony, ale było umiarkowanie.. Te tweeterki grają idealnie czysto bez darcia ryja (może troszeczkę), miała być mała podpucha :P

Dalej nie wiem dlaczego nie mogę tak nisko przyciąć tego gwizdka. Pisałem wyraźnie, że dostają kole 30W przy takim cięciu i są do tego ściszone na radiu i jestem w 100% pewien, że nic im nie dolega i przy takim graniu nic im dolegać nie będzie.. Tylko nie rozumiem zbytnio dlaczego? Chodzi o odprowadzanie ciepła z cewki? Niższa f = "mniej ruchu powietrza"?

 

Proszę nie piszcie bzdetów nie na temat (vel Bury jak prawie zawsze do mnie :P, bez wycieczek osobistych) tylko konkretne odpowiedzi poparte jakimiś konkretnymi teoriami (wiem, wiem że to forum ma "problem" z dzieleniem się wiedzą..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mniej więcej efekt chciałem wywołać :wink:  Spodziewałem się więcej kwasu jeszcze z Waszej strony, ale było umiarkowanie.. Te tweeterki grają idealnie czysto bez darcia ryja (może troszeczkę), miała być mała podpucha :P

Dalej nie wiem dlaczego nie mogę tak nisko przyciąć tego gwizdka. Pisałem wyraźnie, że dostają kole 30W przy takim cięciu i są do tego ściszone na radiu i jestem w 100% pewien, że nic im nie dolega i przy takim graniu nic im dolegać nie będzie.. Tylko nie rozumiem zbytnio dlaczego? Chodzi o odprowadzanie ciepła z cewki? Niższa f = "mniej ruchu powietrza"?

 

Proszę nie piszcie bzdetów nie na temat (vel Bury jak prawie zawsze do mnie :P, bez wycieczek osobistych) tylko konkretne odpowiedzi poparte jakimiś konkretnymi teoriami (wiem, wiem że to forum ma "problem" z dzieleniem się wiedzą..)

 

Czestotliwość rezonansowa głośnika zależy od masy układu drgającego i podatności zawieszeń. Pracując blisko częstotliwości rezonansowej głośnika meczysz jego zawieszenia, a cięcie które zastosowałeś powoduje że głośnik dostaje tyle ile napisał dawid-ss . W sumie wszystko w temacie. Zajedziesz go takim graniem na pewno, zrobisz to szybciej jak wrzucisz sobie sinusa 1 kHz, masz np tutaj : http://www.youtube.com/watch?v=5L2JK-MFjno :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A Ty z przyjęciem tych informacji które starano sie Ci przekazać.

 

Proszę wyciągnij jakieś wnioski z tych KONKRETNYCH odpowiedzi, bo puste słowa bez potwierdzenia każdy potrafi pisać..

 

 

 


Czestotliwość rezonansowa głośnika zależy od masy układu drgającego i podatności zawieszeń. Pracując blisko częstotliwości rezonansowej głośnika meczysz jego zawieszenia

 

Tu już coś zaczyna brzmieć sensownie :)

 

Ehh.. Wieczorem jak się uda to narysuję o co mi konkretnie biega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ache chce potwierdzenie pewnych prawd/zasad np. to ze bezpiecznie dla głośnika jest jego cięcie przy 2x fs i to przy 2 rzedzie ...ot po prostu niedowiarek ;) Jednak zawsze nie musi wierzyc na slowo takiej prawdzie i samemu sie przekonac ot tak samo jak przy sikaniu pod wiatr ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


wysokotonowce nie są przystosowane do takiej pracy

 

Kuuuur*a, następny.. Dowodu! Gdzie tu jakiekolwiek sensowne informacje w zdaniu powyżej? To tak jak napisać, że 0,5 litra gorzały telepnie bardziej niż 0,5 litra piwa.. Wszyscy o tym doskonale wiemy, no właśnie ale..

 

 

 


Ache chce potwierdzenie pewnych prawd/zasad np. to ze bezpiecznie dla głośnika jest jego cięcie przy 2x fs i to przy 2 rzedzie ...ot po prostu niedowiarek ;) Jednak zawsze nie musi wierzyc na slowo takiej prawdzie i samemu sie przekonac ot tak samo jak przy sikaniu pod wiatr ;)

 

Otóż to! Chciałbym konkretnych informacji z wykresami, najlepiej wzorami i konkretnym wytłumaczeniem :)Aeron wcześniej pisał coś o wykresach THD i oczywiście ucichł jak większość. Nie oczekuję tłumaczeń na moich konkretnych przetwornikach..

 

 

Napiszę to po raz kolejny:

 

JESTEM PEWIEN, ŻE NIC IM SIĘ ZŁEGO NIE DZIEJE I NIE BĘDZIE DZIAŁO.. DLACZEGO!!??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ache - dlaczego nie jeździsz galanetem non stop na max obrotów - wogole po co ci skrzynia biegów - z 2 ruszysz a i po miescie pojeździsz, to ze sie ujara to jeden chu..

 

Jak już tak chcesz wiedzieć, to jestem znany u siebie w okolicy z "piłowania" vałki a i ruszenie z dwójki nie zaszkodzi żadnemu silnikowi..

Kolejne bzdety nie na temat :wink:

 

Ludzie tak ciężko Wam się podzielić wiedzą, albo chociaż normalnie poprowadzić dyskusję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kuuuur*a, następny.. Dowodu!

 


Ludzie tak ciężko Wam się podzielić wiedzą, albo chociaż normalnie poprowadzić dyskusję?

weź sobie kubeł zimnej wody... z mojej strony tyle.

a jeśli:

 

 


coś o wykresach THD

to w sieci jest pełno info i szukanie nie boli skoro masz już "coś" - nawet filmy na YT o tym są.

miłej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niższe cięcie może wprowadzać nienaturalne odtwarzanie pasma, co za tym idzie nie brzmi to wtedy tak jak trzeba. Wokale mogą brzmieć nosowo itp ceregiele. Zniekształcenia jakie uzyskuje się przy zbyt niskich cięciach często nie przekraczają progów ludzkich. Jeżeli chodzi o przycinanie niżej, różnie to może być, trzeba by pomierzyć wtedy jak to wygląda, ale niższe cięcie powoduje też szybsze opadanie charki powyżej 10kHz, lub też strzępy, piki w paśmie. 

 

Dowody, dowody, chcesz je mieć to wydaj trochę kasy na pomiary i zobaczysz o czym mowa. Nic na tacy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


weź sobie kubeł zimnej wody... z mojej strony tyle.

 

Jestem spokojny jak baranek boży :)

 

 

 


to w sieci jest pełno info i szukanie nie boli skoro masz już "coś" - nawet filmy na YT o tym są.

 

Lubie poruszać takie tematy na forum, między innymi po to się tu zarejestrowałem :wink:

 

 

 


Niższe cięcie może wprowadzać nienaturalne odtwarzanie pasma, co za tym idzie nie brzmi to wtedy tak jak trzeba. Wokale mogą brzmieć nosowo itp ceregiele. Zniekształcenia jakie uzyskuje się przy zbyt niskich cięciach często nie przekraczają progów ludzkich. Jeżeli chodzi o przycinanie niżej, różnie to może być, trzeba by pomierzyć wtedy jak to wygląda, ale niższe cięcie powoduje też szybsze opadanie charki powyżej 10kHz, lub też strzępy, piki w paśmie.

 

Jak dla mnie wszystko jest prawie idealnie pod względem dźwięku, prawie dlatego, że woofery są dalej za ciche względem tych tweeterów. Góra/wyższe średnie się fajnie łączą (myślę, że to dzięki niskiemu cięciu), ale kopnięcia i ogólnie pasma poniżej nie wiem na ucho ~400-500Hz brakuje i to fest :( Zmiana wooferów na razie nie wchodzi w grę ze względów sianowych, ale wiem że głośniejsze woofery dużo zmienią na plus :) Na dzień dzisiejszy nie słyszę żadnych syfów w dźwięku.. Ostatnio zmieniłem podejście do słuchania, przymykam oko na różne np. darcia ryja na średnicy w MP3 :)

 

 

 


Dowody, dowody, chcesz je mieć to wydaj trochę kasy na pomiary i zobaczysz o czym mowa. Nic na tacy.

 

Myślałem, że po to mamy fora, żeby dzielić się wiedzą nawet specjalistyczną. Tym bardziej, że nie jestem zawodowo związany z CA, tylko garażowym dłubaczem :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem spokojny jak baranek boży :)

 

 

 

Lubie poruszać takie tematy na forum, między innymi po to się tu zarejestrowałem :wink:

 

Zmiana wooferów na razie nie wchodzi w grę ze wzgledow sianowych :hyhy:

Hyhy, nigdy nie znajdziesz tych swwoich łõferów;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhhhh, ciężko mi się zebrać ale jak chcesz to wyjaśnię Ci to w kilku zdaniach, możliwie łopatologicznie.

Pierwsza kwestia to rzetelności pomiarów producenta a raczej ich dokładności. Zakładając że producent nie kłamie to częstotliwość rezonansowa określona jest możliwie dokładnie.

 

Głośnik jest układem drgającym. Rozpatrywać go można jako klasyczny układ drgający o jednym stopniu swobody czyli tłumiony oscylator harmoniczny napędzany siła( w tym przypadku Lorentza). 

Dla tego układu, amplituda drgań wymuszonych x(Amplituda=wychylenie membrany) zależą od częstotliwości wymuszającej siły(Siła wymuszająca=sygnał audio). Częstotliwości dla której amplituda jest największa nazywa się częstotliwością rezonansową. Dla tych częstotliwości, nawet małe okresowe siły wymuszające mogą wytwarzać drgania o znacznej amplitudzie( co może skutkować w przypadku głośnika zerwaniem zawieszenia).

To nie wynika z jakichś tam pomiarów przeprowadzonych sobie na danym głośniku tylko ma podstawę fizyczną. Zjawisko rezonansu dotyczy każdego typu drgań i zjawisk falowych. Jeżeli chodzi Ci o bardziej elektryczną stronę,( z jakich parametrów wynikają siły występujące w głośniku) , mogę Ci podesłać prezentację którą robiłem na zajęcia dotyczącą chłodziarek termoakustycznych. Ale naprawdę ciężko się to czyta....

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...