Skocz do zawartości

Galant vel Daimos


Ache
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hyhy, nigdy nie znajdziesz tych swwoich łõferów;)

 

Teraz jest kapa niesamowita jak dla mnie, tak kulawo dawno nie kopało :P

 

Kiceq dziękówa :) Pięknie wszystko skumałem i oczywiście rodzą się pytania :)

 

 

 

Dla tych częstotliwości, nawet małe okresowe siły wymuszające mogą wytwarzać drgania o znacznej amplitudzie( co może skutkować w przypadku głośnika zerwaniem zawieszenia).

 

Czyli jeżeli głośnik jest przycięty przy 4 kHz/12dB jaka jest szansa na wpadnięcie układu w rezonans i o ile ta szansa jest większa przy cięciu np. 1,2kHz/12dB i jak się do tego ma parametr głośności w zwrotnicy radia? Nie chodzi mi o konkretne liczby, ale jakieś zależności, podpowiedzi :)

 

Jeszcze jak tak patrzę na ten wykres

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/sb26stcn-c000-4/

czym jest niebiesko-fioletowa linia oddzielona od reszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 913
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Czyli jeżeli głośnik jest przycięty przy 4 kHz/12dB jaka jest szansa na wpadnięcie układu w rezonans i o ile ta szansa jest większa przy cięciu np. 1,2kHz/12dB i jak się do tego ma parametr głośności w zwrotnicy radia? Nie chodzi mi o konkretne liczby, ale jakieś zależności, podpowiedzi :)

 

Ciężko określić "szansę" na wpadnięcie takiego układu w rezonans. Nie wiadomo jak radio tłumi ten sygnał itd.

Rozważania kiedy głośnik wpadnie w rezonans zaczyna się od obliczenia impedancji mechanicznej głośnika + rezonatora(obudowy). Wydaje mi się że w tym przypadku głośnik pracuje w komorze zamkniętej i parametry podane przez producenta uwzględniają już impedancje rezonatora.

Następnie trzeba przekształcić impedancję mechaniczną na impedancję elektryczną widzianą przez wzmacniacz.

 

Wzmacniacz dostarcza napięcie do głośnika dodatkowo powstaje napięcie które indukuje się podczas ruchu cewki w polu magnetycznym(wynika to z prawa Faradaya). Te dwa napięcia są równe całkowitej impedancji elektrycznej głośnika pomnożonej przez prąd dostarczony do niego.

R głośnika  * I dostarczone = V pierwotne + V indukowane

 

Napięcie dostarczane wynika z siły Lorentza F=Bli (gdzie B - indukcja pola mag., l - dł cewki, i - prąd dostarczony) 

Napięcie indukowane powoduje że impedancja głośnika rośnie wraz z częstotliwością.(maksymalna impedancja głośnika jest w okolicach częstotliwości rezonansowej, największa amplituda(wychylenia) -> największe napięcie indukowane). F = - Blu( gdzie u - prędkość cewki,membrany, karkasu(jeden element)

 

Traktując głośnik jako oscylator znamy wzory na jego przemieszczenie, prędkość i przyśpieszenie(wzory zależne od częstotliwości siły wymuszającej).

Ruch takiego oscylatora opisuje równianie ruchu masy z drugiej zas. Newtona. 

 

Podstawiając wzory na przemieszczenie, prędkość i przyśpieszenie oscylatora do tego równania otrzymujemy taki uproszczony model matematyczny głośnika.

Następnie trzeba te wielkości mechaniczne(przemieszczenie, prędkość i przyśpieszenie uzależnić od wielkości elektrycznych(napięć pierwotnych i indukowanych)

Dla danej częstotliwości wyznaczamy z tego równania jego przemieszczenie i mniej więcej wiemy jak wychyli się membrana przy danej częstotliwości wymuszającej.

Aby to obliczyć koniecznie musiałbyś skorzystać z jakiegoś środowiska obliczeniowego typu Mathlab. 

Rozważania określające kiedy X będzie większy od Xmax i czy w ogóle będzie przy sygnale o danej mocy,natężeniu może być dobrym tematem na rozprawę doktorską.  

Producent podaje częstotliwość rezonansową i zalecane cięcia po to aby użytkownik nie zniszczył głośnika i radziłbym się tego trzymać. Zjawisko rezonansu jest bardzo ciekawe i akurat w przypadku głośników straty wynikające z uszkodzenia nie są duże. Gorzej jest w przypadku większych konstrukcji, przykład, katastrofa mostu Tacoma w USA w 1940 roku kiedy pojęcie o takich zjawiskach jeszcze było małe. Częstotliwość siły wymuszającej(wiatru) nałożyła się z częstotliwością drgań własnych tego mostu i po 4 miesiącach istnienia, zawalił się, na szczęscię bez strat w ludziach(Zmarł tylko pies który został w jednym z samochodów). 

http://www.youtube.com/watch?v=j-zczJXSxnw

 

Jeżeli dalej chcesz się zagłębiać w to, to podaj maila na priv to Ci podeślę kilka materiałów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa astrofizyka.... Mysle, ze Ache do zrozumienia calego zagadnienia potrzebuje. filmu pokroju "Młody Einstein".... Gdzie bylo pokazane jak sie osiaga bąbelki w piwie - za pomoca dłuta i mlotka rozbijalo sie atom i.... Mielismy bąbelki:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wyższa astrofizyka.... Mysle, ze Ache do zrozumienia calego zagadnienia potrzebuje. filmu pokroju "Młody Einstein".... Gdzie bylo pokazane jak sie osiaga bąbelki w piwie - za pomoca dłuta i mlotka rozbijalo sie atom i.... Mielismy bąbelki:D

 

To jest fizyka na poziomie technikum :) Jeżeli nic nie skumałeś to nic ino współczuć :P

Wieczorem moje dalsze pytania i rozważania i dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fizyka na poziomie technikum :) Jeżeli nic nie skumałeś to nic ino współczuć :P

Wieczorem moje dalsze pytania i rozważania i dzięki! :)

Skumales, nie skumales:) fizyka mnie tak interesowala, jak Ciebie wibroakustyka;) BTW to Tobie potrzebne jest udowodnienie ze biale jest biale, a czarne jest czarne:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


fizyka mnie tak interesowala, jak Ciebie wibroakustyka

 

A to jedno nie wynika z drugiego? :)

 

 

 


BTW to Tobie potrzebne jest udowodnienie ze biale jest biale, a czarne jest czarne:D

 

Tak jest! Jestem yebanym niedowiarkiem :D Tym bardziej, że udaje mi się "łamać ogólne podejście" do wiedzy nt. choćby niskiego cięcia tweeterów..

Najlepsze jest to, że znamy już mniej więcej podstawy fizyczne. Teoretycznie moje gwizdki powinny już spłonąć, a jednak grają krystalicznie czysto i mają się świetnie, KTO MI TO WYTŁUMACZY? :) Rozumiecie mnie? Kurna muszę się chyba napić, żeby lepiej to ubrać w słowa, ale mam nadzieję, że chociaż próbujecie to skumać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


jednak grają krystalicznie czysto i mają się świetnie

Śmiałbym zanegować to stwierdzenie :)

 

 

 


JacekTDI, dnia 19 Lip 2013 - 21:52, napisał:


fizyka mnie tak interesowala, jak Ciebie wibroakustyka



A to jedno nie wynika z drugiego? :)

 

raczej 2 z pierwszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Śmiałbym zanegować to stwierdzenie :)

 

Daleko nie masz, żeby moim sposobem posłuchać na żywo i stwierdzić na 100% a nie paplać fleki na forum, bo ja jestem pewny swego :)

 

 

 


raczej 2 z pierwszego :)

 

Raczej się czepiasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hehe zaś jak ma dojść do jakichś odsłuchów, żeby obalać jakieś teorie to temat się urywa..

 

Chciałem tylko powiedzieć, że nie można do końca wierzyć we wszystkie utarte teorie i trzeba szukać własnych i kombinować, z drugiej strony po przeczytaniu materiałów od kolegi Kiceq (wielkie dzięki :)) sam nie wiem co o tym myśleć :) Nie miałem zbytnio czasu głębiej szukać, ale wydaje mi się, że w moim przypadku moc(sygnał) jest za niska i pewnie dlatego nic im się nie dzieje. Wzmacniacz to jakiś staruch Fujitsu (nie pamiętam modelu) kupiony kiedyś od Cursora już dłuższy czas u mnie :) Dysponuje on mocą rzędu 25-30W na kanał, gain skręcony na minimum i level na zwrotce -9. Wydaje mi się, że w takich warunkach większość gwizdków zagrałaby poprawnie i bez uszczerbku dla ich zdrowia :) Cały bajer tkwi w efektywności..

 

Gwizdki dalej grają wyśmienicie i teraz są przycięte na 2kHz/12dB do tego poziom -9 względem 0. Woofery 0 (1,2kHz/6dB) i sub 0 (50Hz/12dB).

 

Jak dla mnie te tweetery są dalej za głośne, poza tym pasują mi pod każdym względem. Próbowałem, bawiłem się (niejedna flaszka na garażu pękła :D) i stwierdziłem, że trzeba coś zrobić z wooferami. Któż mi powie czy R6A mają większy kosz/inny rozstaw? Mam już drzwi uklepane na amen i muszę szukać czegoś ze standardowym koszem :/ A o preferowanym brzmienu już wiecie po przeczytaniu 45 stron tego burdelu :) Prosiłbym o jakieś ciekawe propozycje, bo R6A to ostateczność..

 

Aktualne JBL POWER to śmiech na sali jak dla mnie, ale siana/czasu zawsze mało i tak se siedzą w tych drzwiach..

 

Aha wymieniłem aku i prąd mom taki bajerancki, że hoho :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drzwiach właśnie ma być rockowo :) Ma kopać fest, ale dość nisko i sowicie R6A mi bardzo pasują pod tym względem, ale są fest oklepane i nie wiem czy mi wejdą.. Potem będę do tego jakiegoś suba dobierał, ale przód ma być dość zwarty i twardy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


HV wrzuć

 

Też się zastanawiałem.. Może ktoś ma udostępnić na chwila?

 

 

 


Ache a co sie przejmujesz że oklepane

 

To takie jakieś moje wewnętrzne pop*erdolenie :)

 

Miałem kiedyś stare R6 od Cursora i pięknie mi grały, ale poszły nazot :(

 

 

 


r6a ma raczej standardowy kosz, nie wiem dlaczego sie obawiasz. Kopliwe i sporo niskiego basu maja

 

Skoro tak to zacznę poszukiwania po lekku, muszę zmierzyć tylko dokładnie średnicę pierścienia i porównać z PDFem.

Przytnę je przy 63Hz/12dB i będzie miód opierając się o starszą rewizję :) Brakuje mi takiego dupnięcia z drzwi co najmniej zrównanego a najlepiej wybitego przed suba. Ale kiedyś, kiedyś.. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...