Skocz do zawartości

Odcięcie Tweeterów


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jako autor tematu nic nie wniosę ale bacznie czytam wszystkie posty :rotfl:

Powiedzcie mi czy każdy post wzbudza tutaj taka dyskusje ? :)

 

Apropo średniaków to zacząłem się nad tym zastanawiać i otrzymałem propozycję na innym forum TEC SQ3 ale teraz jestem goły z $$ a ten TEC to 330/kpl, pyzatym potrzebowałbym kolejny wzmacniacz :) jako alternatywę dla Tec-a może by tak TANG BAND :) ( już coś było poruszane na temat tego głośnika, bardzo fajne wymiary pod zabudowę)

 

Mimo wszystko nie chce się teraz pakować w kolejny wzmak i głośniki

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

smokatsu84, tak to tu bywa

 

Ja narazie zmieniam bas, ale jak bedzie cieplo, to pewnie tez sredniaka wrzuce :)

 

O efektach powiadomię (przez te całe kombinacje nigdy nie mam czasu porządnej fotorelacji zrobić http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif ).

Zobaczymy poki co plan jest taki by "popchnąć" muzyków w stronę maski :) , prawdopodobnie moje uszy będą jednak...najlepsze.

 

Dla mnie pomiary to jest przepraszam Was bardzo Wielkie Glowy ale bezsens.. Robie auto pod siebie, a nie pod program komputoerowy, czy audiofilskie ucho.. Raz mi ktos ustawil ciecia i korekcje tak, ze pojezdzilem z 2h i ustawialem wszystko od nowa, bo sie sluchac nie dalo, a ustawialo to "ponoc bardzo dobre ucho" :hyhy: Dlatego jak juz pojade na zawody, to z czystej ciekawosci, dla mnie gonienie kroliczka polega na tym, zeby mi w aucie gralo pode mnie a nie pod sedziego czy "kogos kto sie bardziej zna".. Teraz mi brakuje ewidetnie srednicy pod Denonem, a przyjdzie mi zas jakis "Znawca" i powie "Przemku nie ma gory", a ja gluchy nie jestem i gore mam teraz ewidetnie zajebista :)

 

wasylwek moim zdaniem tylko i wylacznie uszy !! :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zostań przy 2 way, i nie kombinuj za dużo, wiem bo miałem biamping, i wróciłem do jednego wzmaka :oczami:

Mała poprawka z mojej strony - proponuję Tobie zrobić zwrotkę pasywną 12 dB/ oct, bo nie tyle aktywka jest niebezpieczna, tylko stare wzmacniacze często dają "strzał" przy włączeniu i to może uśmiercić Twoje wysokotonówki (miałem coś takiego przy starej Alpine). Czyli przykładowo, na górze kondensator 6-7uF i cewka równolegle 0,25 - 0,20 mH, i tnij tak woofer na radiu aby to się zgrało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomiary to jest przepraszam Was bardzo Wielkie Glowy ale bezsens.

Mówisz tak, bo nie rozumiesz po co one są.

Ludzkie ucho jest bardzo zawodne i łatwo je oszukać. A program pokaże Ci charkę, którą zebrał, a więc będziesz widział, gdzie jest dołek w charce, gdzie górka.

Umożliwia też pomiar fazy, a to ułatwia zgranie głośników, czego sam na słuch nie zrobisz.

Nikt nie używa programu po to, żeby dojść do płaskiej charki, a po to, żeby np. uniknąć dziury w miejscu podziału. Ty i kilka innych osób może jej nie usłyszeć, a program pokaże Ci, że takowa jest i po jej zlikwidowaniu np. poprawi się średnica, co już możesz zauważyć.

 

Teraz mi brakuje ewidetnie srednicy pod Denonem

To zmień ten chiński szajs, którym napędzasz woofery na coś normalnego, to pewnie i średnica się pojawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, ad.1. Masz moze poniekad troche racji, ale po co mi mikrofon pomiarowy, skoro na MOJE UCHO gra dobrze, podlacze pomiarowke i wyjdzie, ze jest nie tak i bede sie uganial za krolikiem bez konca i wreszcie zbankrutuje

 

To zmień ten chiński szajs, którym napędzasz woofery na coś normalnego, to pewnie i średnica się pojawi :)

 

ad.2. Jak temperatura sie ociepli, to Twoj Infi wreszcie wejdzie w koalicje z EP, ewentualnie DAP w mostkach, bo juz dostalem te RCA i dla Ciebie tez mam http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wasylwek moim zdaniem tylko i wylacznie uszy !!

Ja to WIEM doskonale, ale nie wiem czemu istnieje pewna grupa...która twiedzi , że bez pomiaru ni hu hu, a ja sie zawziąłem i sobie obmierzę :hyhy: bo wyjdzie mnie prawie za ...darmo :) .

Gówno prawda...brałem udział w zawodach ...profil grania sprzętu pod sędziów to...żenada :) osobiście nie mogę tak słuchać muzyki , tu się całkowicie zgadzam..jeden lubi pomarańcze, drugi jak mu nogi śmierdzą :) .

Co prawda lepszy sprzęt naprawde gra dobrze jak jest wszystko na zero (total direct :hyhy: ) ale i tu czasem lubie sobie "podkręcić" co nieco w górę, kontura zarzucic bo tak jakoś...lepiej plumka :rotfl: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, ad.1. Masz moze poniekad troche racji, ale po co mi mikrofon pomiarowy, skoro na MOJE UCHO gra dobrze, podlacze pomiarowke i wyjdzie, ze jest nie tak i bede sie uganial za krolikiem bez konca i wreszcie zbankrutuje :)

Czujesz że gra dobrze, ale dzięki mądrym pomiarom i logicznemu,myśleniu przy tym, może grać jeszcze lepiej. Nasz słuch nie przewiduje zmian, tylko słyszy to co jest a nie może być :)

 

jeszcze podpowiem coś na temat

 

Poniżej 3,5kHz/12dB/okt nie schodziłbym z cięciem tego głośnika.

 

To teraz wyjasnij mi czemu :hyhy: Ch-ka i dane mowia, ze mozna :hyhy: Chyba, ze czegos nie widzialem :hyhy:

 

Dlatego:

 

A ja wyczytałem, że przynajmniej przy 2xFs, a często nawet przy 3xFs.

 

??

 

przeczytaj mój i cursora post wyżej http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif]

 

Gówno prawda...brałem udział w zawodach ...profil grania sprzętu pod sędziów to...żenada :) osobiście nie mogę tak słuchać muzyki , tu się całkowicie zgadzam..jeden lubi pomarańcze, drugi jak mu nogi śmierdzą :) .

 

Tematu zawodów nie mieszam bym w amatorskie nasze granie podczas najzwyklejsze jazdy samochodem . To zbyt złożona sprawa :rotfl:

 

Za to wiem że jeśli ktoś połączy pomiary+wiedza i będzie to robił pod siebie a nie pod zawody, może wyniknąć system naprawdę taki jakiego szukaliśmy (czyt króliczka :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakie macie metody na w miarę wyrównane pasmo, bez użycia sprzętu pomiarowego? Czy jest to kwestia osłuchania, odtwarzania sinusoid?

Obecnie mam wysokotonówki na desce, czyli za nisko, także odcięcie tweetera muszę obniżyć co powinno podnieść scenę. Gra to przestrzennie i przyjemnie, ale mimo wszystko potrzebuję jakiś rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet sobie lapa skonfigurowałem;) mikrofoniki (umocowałem je na ...atrapie ludzkiego łba po dwóch stronach :) , stara lalka siostrzenicy :) ) zdobyłem (kartę lepsiejszą muzyczną pożyczyłem ) i dziś amatorsko sobie tym RTA podziałam zobaczeę co się uda (szczerze przyznam ...nie mam pojęcia co i jak mierzyć toć to paranoja sinusoidę puszczać i ewentualne korekcje czynić :) , ktoś coś dopowie ?

Tak, poczytaj sobie jak się zdejmuje charakterystki przenoszenia bo niestety nie masz o tym zielonego pojęcia.

Jestem przekonany , że to nijak miarodajne nie będzie ale w końcu zdobęde się na te...wychwalane pod niebiosa pomiary .

Zamiast tracić czas na bezsensowne pomiary poczytaj jak się je przeprowadza.

Już samo skalibrowanie sprzętu pomiarowego w aucie będzie cholernie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś ...Panie "wszechwiedzący" podzielić się wiedzą miast traktować mnie jak miłośnika tub?

Dlaczego na każdym forum jak jest okazja ... dopierdolić ( K@mil lub mody jak trzeba przyjmę ostrzeżenie na klatę ...zniosę to) co niektórzy z tego korzystają skrupulatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na każdym forum jak jest okazja ... dopierdolić ( K@mil lub mody jak trzeba przyjmę ostrzeżenie na klatę ...zniosę to) co niektórzy z tego korzystają skrupulatnie

A dlaczego jak jest okazja, to pieprzysz za każdym razem wychwalasz pure passive i twierdzisz, że pomiary nie są konieczne?

Skończ najpierw ty pieprzyć, to i inni będą do ciebie podchodzić inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś ...Panie "wszechwiedzący" podzielić się wiedzą miast traktować mnie jak miłośnika tub

Nie uważam się za wszechwiedzącego, wręcz przeciwnie - im więcej się wie tym człowiek się wydaje bardziej głupi.

 

Lubisz kombinować, ale zabierasz się do tego od złej strony.

 

Dlaczego na każdym forum jak jest okazja ... dopierdolić ( K@mil lub mody jak trzeba przyjmę ostrzeżenie na klatę ...zniosę to) co niektórzy z tego korzystają skrupulatnie.

Często krytyka motywuje do działania. Co do poniżania na forum... jak widzę głupoty które ludzie wypisują w innych tematach to po prostu je wyłączam. Gdybym chciał to zrobić pisemnie, to użyłbym ostrzejszych słów.

 

Próbujesz wyważyć otwarte drzwi, kombinujesz jak "sinusoidą" zmierzyć charakterystyki głośników, piszesz o jakiś mikrofonach, karcie muzycznej, ale nie każdym sprzętem da się wykonać pomiary.

 

Kolega chciał zmierzyć kolumny za pomocą analizatora widma i mikrofonu ze słuchawek.

To tak samo jak pomiar mocy prądu przemiennego przy pomocy woltomierza i amperomierza, no bo przecież P=U*I. No tak, ale są różne moce a o cosinusie fi wielcy znawcy wzorów z podstawówki nie słyszeli.

 

Poprzednicy wcześniej podali linki do strony z teorią o zwrotnicach, wystarczy poszukać na stronie głównej i znajdziesz temat o pomiarach.

Co prawda opisany jest pomiar w pomieszczeniu, ale nigdzie nie znalazłem żadnych wzmianek o pomiarach w aucie - po poerwsze nikt kto zajmuje się tym zawodowo i na tym zarabia nie podzieli się wiedzą, pozatym ludzie mają do siebie to, że jak sami dojdą do jakiś wniosków to nie lubią się nimi bezinteresownie dzielić.

 

Life is brutal, full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas.

 

 

Dlaczego na każdym forum jak jest okazja ... dopierdolić ( K@mil lub mody jak trzeba przyjmę ostrzeżenie na klatę ...zniosę to) co niektórzy z tego korzystają skrupulatnie

A dlaczego jak jest okazja, to pieprzysz za każdym razem wychwalasz pure passive i twierdzisz, że pomiary nie są konieczne?

Skończ najpierw ty pieprzyć, to i inni będą do ciebie podchodzić inaczej.

 

Niestety, cursor ujął to trafnie choć mógł użyć troche łagodniejszych słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy temat.

tniemy tweeter z 12dB spadkiem przy min 2xfp ale jeśli chcemy łagodniejsze zbocze to trzeba odpowiednio podnieść częstotliwość cięcia.

Obecnie mam wysokotonówki na desce, czyli za nisko, także odcięcie tweetera muszę obniżyć co powinno podnieść scenę.

odcięcie tweetera nie możesz sobie od tak obniżać. Musisz znać jego t-s i zobaczyć jak opada jego charakterystyka, żeby dobrać zbocze filtru.

Tak, poczytaj sobie jak się zdejmuje charakterystki przenoszenia bo niestety nie masz o tym zielonego pojęcia.

popieram. Ale niestety jest to mega ciężki temat, który na czytaniu się nie skończy. Trzeba mieć doświadczenie i kilka głośników pomierzyć i kilka zwrotek zaprojektować i co najgorsze poddać ja publicznemu omówieniu na forum, żeby wiedzieć że jest ok.

 

A co do pomiarów w aucie to bardzo trudne ze względu na charakterystykę

pomieszczenia. Polecam temat:

http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=9930

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego jak jest okazja, to pieprzysz za każdym razem wychwalasz pure passive i twierdzisz, że pomiary nie są konieczne?

Skończ najpierw ty pieprzyć, to i inni będą do ciebie podchodzić inaczej.

 

Bo.

 

1.Miałem system oparty na "cięciu" aktywnym.

2.Obecnie mam system oparty na "cięciu" pasywnym.

3.Nie trzeba mieć "fachowego" czy wykszolonego ucha by...wychwalać drugi po ...prostu gra lepiej. Raczej nie "pieprzę" ...poprze mnie zdecydowana większość co bardziej obcujących z CA userów.

Nie twierdzę, że nie są KONIECZNE, raczej szukam drogi postępowania a gdybym podchodził do całego mojego CA w ten sposób to wszystko zleciłbym komuś ( pozbawiłym się...sensu istnienia w tematyce CA ) podszedłem kiedyś do sprawy...full profesjonalnie to ...otrzymałem odpowiedź, że Pan z nieznanych :) sobie klocków strojenia nie ...przeprowadza :) .

Przeprowadzę te pomiary (amatorsko, tym RTA ) poczytam całokształt i jakoś WŁASNYMI siłami dojdę do sedna watpię by w tej konfiguracji (amatorskość od...montera po sprzęty) dało to...znaczące profity.

 

P.S. Nie zdążyłem nawet lapa odpalić (celem wykonania choćby hm... puszczenie różnych częstot by wyeliminowć tu i ówdzie jeszcze kilka ...drżeń).

 

Przesunąłem wreszcie na twardo łącznie ze ścieleniem drutów oba (dobrałem najlepiej na moje ucho jednocześnie wizualnie pasujące miejsca) twetery ...w tym miejscu podziekowania dla greg si ...podpowiedział mi bez zbędnych komplikacji jak w bardzo prosty acz...skuteczny sposób pójść naprzód.

Średniaki zyskały nową wartość "cięcia" od dołu (było w okolicach 600-5000) teraz ustaliłem na około 240-3500 i teraz jest...lepiej szczególnie jak śpiewa Leonrd Cohen (wokal generalnie wybił się ) , natomiast twetery dalej uparcie puściłem wysoko (było 5500) zszedłem do okolic 4800 niestety zabrałko mi czasu na odsłuchanie i wyciągniecie wnosków, ale ich fizyczne przecunięcie w kierunku szyby dało znaczącą poprawę , że sobie tak nazwę głębi może spróbuję z 6 dB okt ?

 

P.S.2 dochodze jednak do wniosku , że zdecydowanie się na pomiary (mam na mysli profi warsztat) w tym przypadku będzie dla mnie najzwyczajniej...niepołacalne :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Miałem system oparty na "cięciu" aktywnym.

2.Obecnie mam system oparty na "cięciu" pasywnym.

No tak i na podstawie 2 systemów, robionych przez siebie wyciągasz wnioski, że pasywka jest zawsze lepsza?

 

3.Nie trzeba mieć "fachowego" czy wykszolonego ucha by...wychwalać drugi po ...prostu gra lepiej. Raczej nie "pieprzę" ...poprze mnie zdecydowana większość co bardziej obcujących z CA userów.

Nie twierdzę, że nie są KONIECZNE, raczej szukam drogi postępowania

Ale ucho nie powie ci, czy głośniki są zgrane fazowo i czy nie ma pików lub dziur w charce, to dopiero pokaże Ci pomiar. Uszu używasz dopiero po pomiarach i zrobieniu któryś z kolei zwrotnic, żeby określić czy takie brzmienie Ci odpowiada.

 

 

gdybym podchodził do całego mojego CA w ten sposób to wszystko zleciłbym komuś

Skończ już z tymi skrajnościami, bo rzygać mi się już chce jak to czytam.

Jeszcze niedawno twierdziłeś, że zwrotnice robione "na oko"(bo tak można nazwać teoretyczne zwroty) będą równie dobre jak te po pomiarach. Teraz nagle łapiesz się za pomiary i mimo, że powstał temat o pomiarach i nawet jest fotka obrazująca umiejscowienie mikrofonu, a ty i tak musisz robić po swojemu, bo kolejny raz wiesz lepiej.

 

Przesunąłem wreszcie na twardo łącznie ze ścieleniem drutów oba (dobrałem najlepiej na moje ucho jednocześnie wizualnie pasujące miejsca) twetery ...w tym miejscu podziekowania dla greg si ...podpowiedział mi bez zbędnych komplikacji jak w bardzo prosty acz...skuteczny sposób pójść naprzód.

Średniaki zyskały nową wartość "cięcia" od dołu (było w okolicach 600-5000) teraz ustaliłem na około 240-3500 i teraz jest...lepiej szczególnie jak śpiewa Leonrd Cohen (wokal generalnie wybił się ) , natomiast twetery dalej uparcie puściłem wysoko (było 5500) zszedłem do okolic 4800 niestety zabrałko mi czasu na odsłuchanie i wyciągniecie wnosków,

Może wreszcie przekonasz się czemu zwroty robione przy pomocy pomiarów są drogie?

Jak sam zauważyłeś za pierwszym razem nie trafisz z najlepszym cięciem i nachyleniem zbocza, to kwestia eksperymentów, ale jak się tylko teoretyzuje, to ciężko dojść do właściwego efektu. :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ...lubię siedzieć w garażu i ...strugać zwroty :hyhy: a jak dojdę do jakichś dokonań co do obsługi i efektów docelowych "amatorskiego" programu RTA z pełną dokładnościa postaram się to opisać kroczek po kroczku w doklejonym temacie (nie będę mówił drugiemu półsłówkami , że jest ...głą:) .

 

Nie bedę kolejny raz przytaczał...

Artyści kompunują utwory bym swoim (lubieniem grzebania) dporowadzał do jak najlepszego ZADOWOLENIA mojej osoby ze słuchania ich w moim autku, ciekawe co pomyśleliby sobie ja dowiedzieliby sie , że my tu "gonimy" ich kompozycje za pomoca miernika i innych.

Bez odbioru...zatapiam sie w czeluściach netu w linkach nt. pomiarów (do nastepnej soboty ogarnę...tak myślę) sprawę.

Cursor jesteś...spoko chłop :hyhy: .

 

Teraz nagle łapiesz się za pomiary i mimo, że powstał temat o pomiarach i nawet jest fotka obrazująca umiejscowienie mikrofonu, a ty i tak musisz robić po swojemu, bo kolejny raz wiesz lepiej.
Twój cytacik.
Średniaki zyskały nową wartość "cięcia" od dołu (było w okolicach 600-5000) teraz ustaliłem na około 240-3500 i teraz jest...lepiej szczególnie jak śpiewa Leonrd Cohen (wokal generalnie wybił się ) , natomiast twetery dalej uparcie puściłem wysoko (było 5500) zszedłem do okolic 4800 niestety zabrałko mi czasu na odsłuchanie i wyciągniecie wnosków, ale ich fizyczne przecunięcie w kierunku szyby dało znaczącą poprawę , że sobie tak nazwę głębi może spróbuję z 6 dB okt ?

Moje słowa...potwierdzające , że ...szukam ogonka królika :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przykładowo, na górze kondensator 6-7uF i cewka równolegle 0,25 - 0,20 mH,

 

ok więc kondek :

 

1. Z-STANDA 6.80 Z-STANDARD CAP 400 VDC / 6.80 uF 5% MKP dia.23/31 hor. Jantzen Audio Denmark 10,84 13,22 (sklep polink), 11,00zł (Audiosklep) i wersja tańsza czarna w cenie 8.00zl również w audiosklep

2. Mundorf Mcap 6.80 400 23x34 33,00 (sklep professionalaudio)

 

Który z tych ? warto dopłacać do tego mundorfa jeszcze raz tyle ?

 

No i teraz cewki :

 

1.powietrzne

2. 0.22 mH ale jakiej rezystancji ? Jak grubość drutu ? ( w polink-u jest kilkanaście pozycji)

 

Pozdr

dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Mundorfa (jeszcze) ale ...prawdopodobnie droższe gra lepiej :hyhy: , kup oba i porównaj

Cewki powietrzne, najważniejsze to trzymać parametr indukcyjności w tym przypadku 0,20 - 0,25 mH grubość drutu w przypadku wysokotonowca wystarczy w zupełności 0,5 mm².

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiecie ze sie strasznie napinacie ? Tak tutaj jak i w temacie o matach ! Nie traktujecie tego zbyt powaznie ? Czy nie chodzi tu poprostu o dobra zabawe - hobby ? Niech kazdy robi po swojemu ma do tego prawo czy chce strugac 10zwrotek zanim zrobi dobra , czy chce budowac daszki ktore pomagaja lub nie , czy chce wygluszac drogimi produktami czy tanimi to poswieca wlasne pieniadze i czas. Troche to forum staje sie za powazne jeszcze pare miesiecy temu mozna bylo tutaj normalnie porozmawiac nie narazajac sie na atak przytyki i inne negatywne reakcje. Teoretyzujmy doradzajmy ale nie atakujmy , bawmy sie muzyka w naszych autach i relaksujmy sie w podrozy!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewki zamów z drutu 0,8mm - cena jeszcze przystępna.

Trzeba będzie jeszcze tweeter ściszyć :hyhy: , skuteczność woofera o jeden decybel mniejsza, ale zastosowałbym l-pad -2dB, bo zwykle wysokich jest za dużo (plus duży wkład będzie miała w tym linia CDA).

Tutaj wyliczysz sobie wartości rezystorów jakie potrzebujesz:

http://www.sengpielaudio.com/calculator-Lpad.htm

 

Acha, i daj mocniejszy wzmacniacz na R6, nie tak jak zaproponowałeś na początk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Mundorfa (jeszcze) ale ...prawdopodobnie droższe gra lepiej, kup oba i porównaj

A może znajdą się chętni na ślepy teścik?Tak się dziwnie złożyło że mam sporo oferowanych na rynku kondków,w tym ruskie olajaki.Ktoś kiedyś powiedział że liczy się wyłącznie wartość a marka nie ma wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raadek,

ja bym też taki teścik chciał zobaczyć. Używałem mundorfa i Jantzen i wg mnie nie ma różnicy. Różnica jest tylko w jakości wykonania. Wg mnie mundorf lepszy. Ale na testy to proponuję najtańsze z polinka i dopiero do ostatecznej lepsze elementy. Ale mkp już wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdą się chętni to dać tylko sygnał.Myślę że na taki teścik znajdzie się u mnie odpowiednia ilość przeróżnych zabawek.Od tanich po droższe :hyhy:

ja bym też taki teścik chciał zobaczyć.

Jeśli dojdzie do tego typu zabawy uczestnicy będą używać zamiast oczu,uszów a dopiero na końcu po omówieniu zobaczą czego słuchali i w jakiej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie droższe gra lepiej

Tylko jest taki problem, że kondensatory nie grają :hyhy:

 

Owszem, kondensator w obwodzie głośnika ma wpływ na charakter brzmienia zestawu, choć nie są to ogromne różnice.

 

Najlepiej jest to zauważalne między bipolarnymi elektrolitami a kondensatorami foliowymi np. MKP.

 

O ile parametry kondensatora subtelnie wpływają na przebieg napięć i prądów w układzie, o tyle nie spobób przełożyć to na doznania muzyczne.

 

Główną różnicą między elektrolitem a kondensatorami foliowymi jest kąt stratności tg delta, gdzie w dobrej jakości elektrolitach wartość kąta jest nie mniejsza niż 0.1, natomiast w foliowych bez trudu osiąga się wartości o 3 rzędy mniejsze. Mniejszy kąt stratności to też mniejsze ESR.

Pytanie czy te parametry mają wpływ na charakter brzmienia? Najprawdopodobniej chodzi o harmoniczne które do obwodu wprowadza element bierny. Można to porównać (nie koniecznie słusznie) do wzmacniacza lampowego, który wprowadza relatywnie mało harmonicznych (głównie parzystych), a nasze ucho świetnie je wychwytuje mimo, iż stanowią one niewielki procent sygnału.

 

Podobnie z cewkami, większa średnica o zarówno mniejsza rezystancja, a co za tym idzie rośnie dobroć cewki, w przypadku filtra rośnie nachylenie zbocza.

 

Ja stawiam właśnie na harmoniczne wprowadzane przez elementy RLC. A może wpływ na dźwięk ma nie tylko charakterystyka przenoszenia i zawartość harmonicznych (i ew. przebieg fazowy), może są inne parametry których się nie mierzy?

 

Jeszcze w kwestii cewek. Ostatnio widziałem rozkład gęstości prądu w przedowniku przy prądzie przemiennym o częstotliwości 50Hz i muszę powiedzieć, że nawet przy tak niskiej częstotliwości efekt jest zauważalny, efektowne pole przekroju zmniejsza się o ok. 1/3 i nie muszę mówić, że im wyższa częstotliwość tym jest coraz gorzej.

Aby zmniejszyć efekt naskórkowości stosuje się taśmowe cewki rdzeniowe, których impedancja nie rośnie tak szybko jak w przypadku klasycznych cewek nawiniętych okrągłym drutem. W praktyce takie rozwiązania stosuje się w wysokiej klasy sprzęcie grającym (za grube $$).

 

Jak widać ilość czynników wpływających na brzmienie jest duża i nie można jednoznacznie wskazać odpowiedniego rozwiązania. Oczywiście są firmy które w dużej mierze poznały te tajniki, ale dzięki temu zarabiają grubą kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...