Skocz do zawartości

Odcięcie Tweeterów


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

:rotfl:

ten cudak był przeznaczony do montażu w bagażniku.Raczej słuchanie odbywało się na postoju choć nie mam na ten temat informacji.Niestety jeszcze nie posiadam tego modelu i nic nie mogę więcej powiedzieć.Zdobycie go graniczy z cudem.Jeśli ktoś się na niego natknie proszę o info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 tygodnie później...

ok Pany, klamoty na zwortke już jakiś czas leżą wiec "projektowałem" dzisiaj troche :)

Proszę o zweryfikowanie mojego toku myślenia :

 

Płytka:

http://img27.imageshack.us/img27/1007/02022010085.th.jpg

 

Zwrotka:

http://img692.imageshack.us/img692/1653/02022010086.th.jpg

 

Pozdrawiam

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżę ...ostrą pogoń za gryzoniem :) .

Witamy w klubie "nawijaczy" druta :) .

 

Oczywiście , że wszystko ok a te rezystory to ..."bezindukcyjne" ? Ja stosuję te białe ceramiczne jakby. Te to jakieś taki hmmm... troszkę dziwne do audio ale mogę być w błędzie :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rezystory to najzwyklejsze rezystory drutowe nawinięte pewnie drutem kanthalowym. Ciężko żeby był bezindukcyjny, bo widać jak pod warstwą ceramiki nawinięte są zwoje z drutu. Taki rezystor ma indukcyjność na poziomie kilkudziesięciu-kilkuset mikro henrów.

Rezystory bezindukcyjne w zakresie częstotliwości akustycznych są kompletnie niepotrzebne, dla typowych wartości indukcyjności rezystorów ich reaktancja jest na poziomie kulkuset mohm.

 

Co robi ten rezystor 15ohm (gdzie jest podpięty jego druga nóżka), po co rezystor 0,82ohm w szeregu z cewką? Takie coś zwiększy impedancję gałęzi z cewką co zmniejszy stromość filtru, a przy kondensatorze 6,8uF dolna częstotliwość graniczna wychodzi dość nisko i tweeter może być niedostatecznie zabezpieczony.

 

Rezystory w białych kostkach to rezystory ceramiczne, w zupełności wystarczą do zwrotnic głośnikowych. Zazwyczaj wystarczą rezystory 5W, po pierwsze muzyka ma charakter impulsowy i moc średnia jest dużo niższa od maksymalnej, po drugie moc za filtrem górnoprzepustowym (moc "wyższych częstotliwości") jest również bardzo mała, typowy głośnik wysokotonowy ma moc elektryczną 2-3W, czasami ponad 5W ale przy cewkach 1.25, 1,5".

 

Te rezystory KNP z polinka to chyba są 10W, tolerancja 1% i indukcyjność <1uH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystory bezindukcyjne w zakresie częstotliwości akustycznych są kompletnie niepotrzebne, dla typowych wartości indukcyjności rezystorów ich reaktancja jest na poziomie kulkuset mohm.

Ej czepiasz się . Dlaczego nie stosoweać rzeczy lepszych zamiast gorszych ? Wzmacniacze też mają THD na poziomie 0,1 i 0,5 THD choć tu na pewno nie usłyszysz różnicy , mimo wszystko lepiej "wygląda" 0,1 .

 

P.S. rozbebesz sobie białego rezystora i zobacz co jest w środku :) .

 

Masz pojęcie jak potrafią się "zagotować" rezystory w gałęzi RC (korekcja impedancji) w torze subwofera ( zaledwie 120 W mocy ) .

 

Nie tylko indukcyjność, rezystory mają jesze kilka innych parametrów ( np. napięcie szumów ...JESTEŚMY PRZY AUDIO ). Firma Mundorf (taki Rolls-Royce w technice elementów pasywnych dla zastosowań audio, robi rezystory są one...bardzo drogie) ciekawe jak one wypadaja na tle zwykłych ceramików.

Tylko nie mów mi, że to nieistotne bo ja wiem, że sprzęt audio to ... cała drużyna a na takową składają się nie tylko zawodnicy ale również trener i multum innych ... doradców etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robi ten rezystor 15ohm (gdzie jest podpięty jego druga nóżka), po co rezystor 0,82ohm w szeregu z cewką?

 

Może ślepy jestem, nic nie jest połączone, a rezystory są elementami dzielnika rezystorowego, i nie wpływają na impedancję.

 

Takie coś zwiększy impedancję gałęzi z cewką co zmniejszy stromość filtru, a przy kondensatorze 6,8uF dolna częstotliwość graniczna wychodzi dość nisko i tweeter może być niedostatecznie zabezpieczony.

 

Jak wyżej... jest to prosty filtr drugiego rzędu z Lpad -2dB, z odcięciem w okolicach 4000 Hz, 12 dB, w okolicach 3xfs, wiec nie ma problemu z brakiem zabezpieczenia głośnika, trzeba tylko właściwie wszystko polutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej czepiasz się . Dlaczego nie stosoweać rzeczy lepszych zamiast gorszych ?

Nie czepiam się, po prostu kupowanie drogich rezystorów nie ma żadnego sensu. Rezystory bezindukcyjne stosuje się w układach w.cz., gdzie liczą się nawet pojemności i indukcyjności ścieżek poprowadzonych na płytce drukowanej.

 

Szumy rezystora oczywiście występują, ale chyba nie wiesz jakiego rzędu są to wartości.

 

Zamiast kupować nie wiadomo jakie rezystory lepiej wydać te pieniądze na lepszy kondensator, lub cewkę z grubszego drutu.

 

Masz pojęcie jak potrafią się "zagotować" rezystory w gałęzi RC (korekcja impedancji) w torze subwofera ( zaledwie 120 W mocy ) .

 

Dobrze zaprojektowana zwrotnica nie wymaga korektora impedancji chyba, że głośnik ma naprawdę dużą indukcyjność cewki i filtr dolnoprzepustowy jest wysoko cięty.

Układ RC jak najbardziej ma prawo się grzać. Zazwyczaj stosuje się w nim rezystor o mocy 10W i jeśli taki rezystor jest gorący to znaczy to raczej o źle dobranych elementach, ale to da się sprawdzić jedynie na podstawie wykresu impedancji. Źle dobrany korektor impedancji może powodować niebezpieczny spadek impedancji w pewnym zakresie częstotliwości co będzie powodować grzanie korektora i dodatkowo obciąży wzmacniacz.

 

Może ślepy jestem, nic nie jest połączone, a rezystory są elementami dzielnika rezystorowego, i nie wpływają na impedancję.

Wybacz, ale na tym "schemacie" są dwa rezystory które bynajmniej nie stanowią tłumika L-pad.

Nic nie jest połączone te kółka oznaczają luty, jednego zapomniałem po prostu narysować . Jest to mój schemat ideowy czy aby napweno dobrze rozumuje budowę filtra zanim podepnę pod niego głośnik/tweeter

Należałoby zrobić coś takiego http://img694.imageshack.us/img694/4646/beztytuuxbm.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj Nas my tylko tu ...teoretyzujemy (no nie lord :) ).

Buduj zwrotkę na razie tylko z kondziołem i cewką L-Pada daje sie tylko jak tweter zaczyna ewidentnie się "drzeć" i górowac nad drugim przetwornikiem...czasem mozna jeszcze pokombinowac w wartościami tych elementów ( cewka kondzioł) czyli czestotliwościa cięcia, jak to nie pomaga to tłumik się stosuje.

 

Na sam początek podłączyłbym tylko kondzioła i cewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek podłączyłbym tylko kondzioła i cewkę
tak zrobię na początek zobaczymy co bedzie :)
Nie słuchaj Nas my tylko tu ...teoretyzujemy
w sensie że co że jeden schemat jak i drugi jest ok ? Zgłupiałem teraz ? Co się może stać jak podepnę pod mój filtr ? Jak bedzie róznica jak podepne pod filtr kolegi
lord_wiader

 

Pozdro :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sensie że co że jeden schemat jak i drugi jest ok ? Zgłupiałem teraz ? Co się może stać jak podepnę pod mój filtr ? Jak bedzie róznica jak podepne pod filtr kolegi

 

Na górze schemat ideowy poprawionej zwrotki a na dole to co wynika z ułożenia elementów na Twojej płytce i planowanych lutów

http://img38.imageshack.us/img38/8679/beztytuugy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lord_wiader dzięki :)

 

jimix Jak wszystko połączę to na pewno :)

 

[ Dodano: 2010-02-19, 17:30 ]

ok mam już wszystko podpięte i wstępnie po pocięte :D

 

* Zwrotnica: Zrobiłem ją bez L-pad-a, troche babrania z lutowanie ale jest ok, działa :D

 

* Tweetery: miały być w słupkach lub w trójkątach ale niestety z braku czasu nie dałem rady i mam je zamontowane w deskę :/ ale po wstępnych odsłuchach (amatorskie ucho) zanim wszystko pochowałem nie odczułem wyraźnej różnicy kiedy tweeter patrzył na mnie albo jak był w desce i patrzył w górę

 

Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w odsłuchach , ale w stosunku do zestawu PB jest mega dobrze (mowa o tweeterach) te Seas-y naprawdę są delikatne i detaliczne (jak dla mnie) , niektóre utwory raczą mnie nowymi szczegółami (oczywiście na postoju) :)

 

Jeśli chodzi o samą zwrotnice z zestawu PB to to jest jakaś KPINA ! Polecam wszystkim zrobić najprostszą zwrotkę z poprawnym kondkiem i cewka . Bardzo się zdziwiłem w różnicy pracy tweetera z tego zestawu na mojej zwrotce w stosunku do ori zwrotki. Wydaje mi się że te wszystkie zwrotnice z z zestawów do 500-600 to są do D...y :D

 

* R6A dostały trochę więcej watów i konkretnie kąsają po nogawkach (ale chętnie przyjęłyby więcej)

* Mds-a wyciąłem na radiu (R6a również) i gra bomba, w stosunku do LPF na sony XM ewidentna poprawa na plus. Bas jest punktowy i wystarczający jak dla mnie.

 

To są moje odczucia (laik z małym doświadczeniem). Chętnie posłuchałbym opinii osób bardziej doświadczonych z czystej ciekawości czy nie mam upośledzonego słuchu :P

 

Pozdr i jeszcze raz dzięki za porady :/

 

[ Dodano: 2010-06-05, 08:55 ]

Witam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...