Skocz do zawartości

F30 MatchUp + Audison Forza


Drozdu15
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem tu nowy a aktualne car audio które mam od miesiąca to moje pierwsze w życiu także proszę o wyrozumiałość 😉 Zakładam ten wątek z uwagi na fakt że, chce wycisnąć z obecnego sprzętu jak najwięcej. Co zaglądam do ustawień wzmacniacza to znajduje nowe smaczki i brzmienie co raz bardziej mi się podoba. Pomimo tego że firma montująca zrobiła strojenie to chyba jednak moje preferencje są zupełnie inne niż osoby ustawiającej instalacje po raz pierwszy. 

 

W skrócie o instalacji:

- Zestaw głośników Match dedykowanych do F30. 

Basowe pod siedzeniami,

Sredniotonowe w drzwiach z tyłu i przodu + tweetery połączone razem z głośnikami z drzwi przednich. 

- sygnał dla głośników basowych jest zmostkowany z uwagi na brak głośnika centralnego i obecność 8 kanałów w wzmacniaczu (instalator dokładnie to opisuje w filmie podanym poniżej). 

- wzmacniacz Audison Forza 8 kanalowy z DSP AF C8.14 bit. 

 

Główną kwestia która mnie męczy i nie daje spokoju jest bas. Gra bardzo przyjemnie, o szerokim zakresie, potrafi wymasowac plecy ale czasami mam wrażenie że, za bardzo dudni. Tzn. W ogóle nie dudni ale brakuje mu "sprężystości". 

 

Oprocz tego słuchanie na połowie głośności dłużej niż 40 minut również męczy uszy. Czy to normalne czy może jednak da się coś ustawic inaczej? 

 

Z tego co juz zmienilem w ustawieniach wzmacniacza to:

- przede wszystkim czas opoznien dla glosnikow. Instalator ustawil tak aby bylo wrazenie sceny muzycznej przed nami. Ja tak nie lubie. Wolę czuć się otoczony przez muzykę. Udało mi się to osiągnąć poprzez zmianę odległości kierowcy od głośników. 

- czas opóźnienia dla basu ustawiłem na totalne 0, sprawia wrazienie bardziej obecnego basu,

- ustawiłem "odciecie" basu nas 120hz co już mocno poprawiło sprężystość, jednak czuje ze mogę jej uzyskać jeszcze więcej. 

 

Także podsumowując na czym mi zalezy:

- sprężystość basu, (dynamiczność moze tak powinienem to nazwać),

- zredukowanie odczucia zmęczenia uszu,

- byc moze odkryjemy tutaj cos jeszcze co mnie totalnie wgniecie w fotel. 

 

Oprocz powyższych uwag mogę powiedzieć że audio gra na prawdę rewelacyjnie a podróżowanie tym autem stało się jeszcze przyjemniejsze. Z góry dziękuję za pomoc i tych bardziej zainteresowanych zapraszam do filmu poniżej. 

 

Film prezentujący moją instalację

20230501_101414.jpg

20230501_101404.jpg

20230501_101359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje niezadowolenie wynika z braku strojenia tego systemu, cięcia i czasówki to nie wszystko. Tutaj trzeba jednak trochę ingerencji eq, właśnie po to żeby bas był zdefiniowany, taki jak należy a nie buczący. 
Niestety ale bez pomiarów i osoby doświadczonej w tej materii nie wiele da się zdziałać.

Skąd jesteś?

 

PS. Przywitaj się w dziale dla początkujących w odpowiednim wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, szymin89 napisał:

Twoje niezadowolenie wynika z braku strojenia tego systemu, cięcia i czasówki to nie wszystko. Tutaj trzeba jednak trochę ingerencji eq, właśnie po to żeby bas był zdefiniowany, taki jak należy a nie buczący. 
Niestety ale bez pomiarów i osoby doświadczonej w tej materii nie wiele da się zdziałać.

Skąd jesteś?

 

PS. Przywitaj się w dziale dla początkujących w odpowiednim wątku.

 

Niby firma montująca zrobiła strojenie. Podłączyli mikrofon pod laptopa i ustawiali system. Jestem ze Szczecina. Wysłali mi filmik jak ustawiali sygnał.  Wszystko ładnie równo, każda częstotliwość. 

 

Nie mam problemu aby zagryźć się w temat. Daje mi to dużą satysfakcję. Czy krokiem do tego aby dobrze to ustawic jest zakup dobrego mikrofonu?

 

Czy to o czym mówisz jest pokazane na tym filmie? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, szymin89 napisał:

Nie widać tego na załączonych screenach.

Możliwe że utworzyłeś nowy setup i nie przejąłeś ustawień instalatora?

 

Tak, o to chodzi. W Szczecinie i  okolicach jest kilku użytkowników co by ewentualnie pomogli.

 

Na pewno nie. Pierwsze zmiany pokazał mi instalator i za nim zaczęliśmy cokolwiek zmieniać pod moje ,,ucho" zapisaliśmy jego ustawienia. Mogę w każdej chwili do nich wrócić. 

 

Wysłał mi takie foto podczas ustawien. Prezentujace bardzo rowny sygnal

 

Moze po prostu powinienem kupic mikrofon i przejsc sam przez ten filmik ktory nagrala firma Audison Forza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia nie wiele wynika.

Bardziej interesujące by było co jest w ustawieniach dla każdego z głośników.
 

Kupić możesz ale to nie gwarantuje dobrego dźwięku.

Oczywiście wszystkiego można się nauczyć ale czy jest to warte czasu i pieniędzy?

Myślę że lepiej jest zainwestować w strojenie niż kupno sprzętu pomiarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jedrula76 napisał:

Cześć. A z czego "grasz"? W sensie skąd procesor dostaje sygnał? Z zewnętrznego źródła czy z fabrycznego radia? Jeśli z fabrycznego to czy zostało ono przekodowane? 

 

Tak przekodowane na HiFi. Sprawdzałem dźwięk z pendrive z FLACów, nie ma różnicy. Głównie słucham z Youtubemusic z bluetooth. 

Panowie ja po prostu chyba wymagam za dużo albo mam jakiś słuchowy fetysz :) Co zmieniam ustawienia to wiadomo że, Kowalski nie usłyszy różnicy :D 

 

Nie chodzi tylko o zapłacenie komuś i wystrojenie tego audio. Ja mam ogromny fun z tego 😉 A wizja że, ustawię to sam od samego początku i poznam swój sprzęt od podszewki brzmi jak dobrze spędzona sobota 😉 Ile może kosztować taki sprzęt pomiarowy? Taki który u mnie zda egzamin. Może być używka, potem sprzedam dalej. 

 

Jutro wstawię foty z ustawień głośników. Mogę też wrzucić plik z konfiguracji wzmacniacza ale nie wiem czy i jak to otworzycie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, też do wszystkiego dochodzę sam ale opierając się na wiedzy zawartej na tym jak i innych tego typu forach, oraz podpowiedziach życzliwych i doświadczonych forumowiczów. 

Przećwiczyłem trzy woofery ale nigdy nie miałem "Match-a". Mi najbardziej odpowiada cięcie przy 100hz 12db/okt ale filtrem Butterworta. Przy wyższym cięciu występuje właśnie taką tendencja do buczenia. 

Czy było coś w aucie robione poza zmianą głośników? Np. wygłuszanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jedrula76 napisał:

Mam podobnie, też do wszystkiego dochodzę sam ale opierając się na wiedzy zawartej na tym jak i innych tego typu forach, oraz podpowiedziach życzliwych i doświadczonych forumowiczów. 

Przećwiczyłem trzy woofery ale nigdy nie miałem "Match-a". Mi najbardziej odpowiada cięcie przy 100hz 12db/okt ale filtrem Butterworta. Przy wyższym cięciu występuje właśnie taką tendencja do buczenia. 

Czy było coś w aucie robione poza zmianą głośników? Np. wygłuszanie? 

 

Spróbuje Twoich ustawień, to tylko 15 sekund roboty :)  12db/okt? Co to za skrót OKT :P ? 
Nie nic w aucie nie było robione. Podobno nie było takiej potrzeby. Jest fabryczna duża nawigacja NBT EVO ID6. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Drozdu15 napisał:

 

Spróbuje Twoich ustawień, to tylko 15 sekund roboty :)  12db/okt? Co to za skrót OKT :P ? 
Nie nic w aucie nie było robione. Podobno nie było takiej potrzeby. Jest fabryczna duża nawigacja NBT EVO ID6. 

 

Tzn podbijasz bas o 12db? 

 

Co kupić do domowego pomiaru :) ? Na ucho to takie dogrywanie pod 5 piosenek 😅

 

Behringer ECM-8000 zda egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szymin89 napisał:

Okt czyli oktawa.

 

@Jedrula76robisz pomiary czy ustawisz na słuch?

Na razie tylko słuch chociaż Umik 1 czeka w szufladzie w pogotowiu 😉. Jeszcze nie miałem dla niego czasu. Dopiero nie dawno położyłem nowe kable i skompletowałem wzmaki do pełnej aktywki. Poza tym osobiście uważam że eq to ostatni krok w całej zabawie i jest dużo więcej czynników wpływających na efekt finalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Drozdu15 napisał:

 

Tzn podbijasz bas o 12db? 

 

Nie. EQ mam na flat - wszystko na 0. Myślę że zanim wydasz pieniądze na mikrofon powinieneś zacząć od podstaw. Poczytać jak to wszystko działa. Z samymi filtrami, zboczami, i czasami jest zabawy i sluchania co nie miara. Kupując teraz mikrofon będziesz próbował przeskoczyć z "podstawówki na studia". 

12db to stromość zbocza filtra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Drozdu15 napisał:

 

Tzn podbijasz bas o 12db? 

 

Co kupić do domowego pomiaru :) ? Na ucho to takie dogrywanie pod 5 piosenek 😅

 

Behringer ECM-8000 zda egzamin?

Nie podbija a ustawia cięcie na wartość 100 Hz ze zboczem -12 dB na oktawę.

 

Mikrofon może i dobry ale trzeba do niego przedwzmacniacz z zasilaniem fantomowym. Kalibracja mikrofonu też były by wskazana.

 

@Jedrula76

zacznij się edukować w temacie i robić pomiary, niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć montażem. Czasami tez lepiej jest skorygować coś equalizerem niż kręcić innymi ustawieniami. Wszystko wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, szymin89 napisał:

 

 

@Jedrula76

zacznij się edukować w temacie i.... Wszystko wyjdzie w praniu.

Tak, tak wiem, dlatego też jest i umik, ale wszystko w swoim czasie. Nie śpieszy mi się aż tak a i na razie czas(którego nie ma zbyt wiele) pochłaniała mi budowa systemu. 

 

@Drozdu15 Osobiście co do wygłuszenia mam odmienne zdanie - doświadczenie. Spory wpływ na jakość w tym przypadku basu ma to jakie warunki stworzysz przetwornikom. Wyklejenie matami progów i "puszek" w których zamontowane woofery przynosi bardzo pozytywne efekty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jedrula76 napisał:

Tak, tak wiem, dlatego też jest i umik, ale wszystko w swoim czasie. Nie śpieszy mi się aż tak a i na razie czas(którego nie ma zbyt wiele) pochłaniała mi budowa systemu. 

 

@Drozdu15 Osobiście co do wygłuszenia mam odmienne zdanie - doświadczenie. Spory wpływ na jakość w tym przypadku basu ma to jakie warunki stworzysz przetwornikom. Wyklejenie matami progów i "puszek" w których zamontowane woofery przynosi bardzo pozytywne efekty. 

 

Wydaje mi się że, puszki na głośniki były wygłuszane. Ale czy na pewno to nie wiem. Ale nie ma to wielkiego znaczenia teraz. Trzeba ustawic audio :D 

 

Czy masz może pod ręką od czego powinienem zacząć lekturę 😉 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Drozdu15 napisał:

 

Wydaje mi się że, puszki na głośniki były wygłuszane. Ale czy na pewno to nie wiem. Ale nie ma to wielkiego znaczenia teraz. Trzeba ustawic audio :D 



Tu jednak bym polemizował :P to naprawdę daje efekt do tego jeszcze fajnie jest w tym modelu wygłuszyć nadkola :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem i nadal czytam wszystko co zgromadzone na forum i nie tylko i wyciągam swoje wnioski. Poszukaj tematów o filtrach, zwrotnicach, dsp, strojeniu. A następnie metodą prób i doświadczeń szukaj tego czego Ci brakuje. Auta mamy takie same ale na tym koniec podobieństwa, więc będzie to grało zupełnie inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Drozdu15

Tak się składa że trochę sprzętu przezucilem przez F40 i miałem okazje posłuchać i ustawiać inne modele na Match postaram sie Ci troche podowiedzieć bo nie zgadza mi sie z Twoim opisem kilka rzeczy. Pierwsza sprawa to set głośnikowy Match to nic nadzwyczajnego i nie wymagaj od nich nie wiadomo jakich efektów, to taki poziom podstawowy jeśli chodzi o modyfikacje seryjnego audio w BMW a mozna iść sporo dalej dla tego po dluzszym odsluchu mozesz odczuwac wrazenie że dzwiek Cie męczy no i też to oczywiscie kwestia Twojego podejscia do strojenia i źródła. Co do basu z pod foteli sporo daje obfite wyklejenie plastikowych komór matami ale głównie od zewnątrz i cienko od wewnątrz by nie zmniejszać ich objętości i nie wolno Ci zakleić otworu stratnego jeśli komora taki posiada który dmucha z komory pod samochód, wkładanie do komory wełny czy innych wypełniaczy też nie jest dobrym pomysłem. To prosta operacja, fotel odkręcasz tylko nie wpinając żadnych wtyczek z niego, fotel zostaję w samochodzie na tylnej kanapie oparty odkręcasz osłonę komory i masz wszystko na wierzchu, wypinasz wtyczkę od woofera, odkręcasz komorę i wyciągasz, po jednej duzej macie STP na komore w zupelnosci wystarczy. Dużo daje zdjęcie zewnętrznych listew bocznych i wytłumienie ich matami bo wylot komory jest skierowany w próg i tam dmucha większość ciśnienia akustycznego poza tym otworem stratnym w dolnej cześci komory. Po tych dwóch operacjach możesz zacząć oczekiwać dopiero porządnego basu z pod foteli. Nie wiem które masz woofery z Matcha ale znacznie lepiej grają dwu omowe, te tansze są słabsze i udają że grają, do wymiany. Dobrze wytłumiony i ustawiony taki set ostro trzęsie budą jeśli tak nie jest to coś jest nie tak. Kolejna sprawa to z tego co widziałem na tych screenach które dałeś używasz cięć 24 dB to nie jest dobry pomysł, ustaw system na cięciach 12dB na oktawę zagra sporo lepiej dzwiek nie będzie taki jalowy dostanie życia. Ostatnia kwestia która chciał bym podpowiedzieć to nie ma możliwości na HiFi byś nie słyszał różnicy między graniem przez BT z Spotify czy YouTube a dobrym plikiem FLAC z pendrive przez USB. Sprawa jest prosta używając BT robisz sobie krzywdę kodekiem AAC który kastruje Ci pasmo i dynamikę całego systemu, jeśli podasz dobrej jakości pliki FLAC będzie przepaść w jakości dźwięku, na samym źródłe zyskasz kilka dB podbicia i nie ma możliwości byś tego nie usłyszał. U siebie jak włączę BT to tracę w każdym aspekcie brzmienia zrobiłem to kilka razy i nie wracam już bo nie ma to sensu, prawdopodobnie te FLAC które miałeś nie były najwyższych lotów bo różnica musi być i to bezdyskusyjna. Najlepiej przekonwertuj jakaś płytę samemu, nie wiem czego tam słuchasz ale jak potrzebujesz jakiś materiał który wycisnę ostatnie soki z Twojego systemu odezwij się na PW to coś tam podrzucę byś zobaczył różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze dopytać montażystę czy w końcu wygluszyli puszki głośników. Podczas rozmowy mówili że nie ma potrzeby wygłuszać auta ale miejsca na glosniki jak najbardziej. Zrozumiałem że to zrobią. A czy zrobili to w czwartek dopytam. 

 

No wlasnie moje ucho jest dość czule a jednak duzej różnicy z dobrego FLAC nie słyszałem. Coś tam było ale bez przesady. 

 

Zaraz zmienie cięcia w aucie i ruszam w małą trasę. Wieczorem opiszę wrażenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze dopytać montażystę czy w końcu wygluszyli puszki głośników. Podczas rozmowy mówili że nie ma potrzeby wygłuszać auta ale miejsca na glosniki jak najbardziej. Zrozumiałem że to zrobią. A czy zrobili to w czwartek dopytam. 

 

No wlasnie moje ucho jest dość czule a jednak duzej różnicy z dobrego FLAC nie słyszałem. Coś tam było ale bez przesady. 

 

Zaraz zmienie cięcia w aucie i ruszam w małą trasę. Wieczorem opiszę wrażenia :)

 

EDIT: 

 

jest już znaczna różnica. Nawet moja Panna ją zauważyła 😅. Dźwięk juz nie męczy uszu i pomimo że jest głośno to można ze sobą normalnie rozmawiać (w miarę). Wcześniej tak nie było. Czy to ustawienie cięcia 12dv na oktawę to faktycznie taka super opcją czy jest coś jeszcze co warto rozważyć? Ustawiłem ciecie na 100hz i też filtrem Butterworta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wszystko na co pozwala Ci dsp. 12db/okt to nie żaden złoty środek tylko punkt wyjścia od którego możesz zacząć poszukiwania. Nie musi być to również filtr Butterworta, może inne filtry i zbocza podejdą Tobie bardziej. Może ścisz trochę woofery i zobacz jaki otrzymasz efekt. Musisz kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jedrula76 napisał:

Możesz wszystko na co pozwala Ci dsp. 12db/okt to nie żaden złoty środek tylko punkt wyjścia od którego możesz zacząć poszukiwania. Nie musi być to również filtr Butterworta, może inne filtry i zbocza podejdą Tobie bardziej. Może ścisz trochę woofery i zobacz jaki otrzymasz efekt. Musisz kombinować. 

A czemu 12db/okt jest lepsze od 24? Woofery były wcześniej sciszane. Tak jak jest jest elegancko. Później może nawet podbije w EQ. Sprawdzę inne filtry na początek :) Dzięki bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...