Skocz do zawartości

Głośniki dwudrożne że zwrotnicą, a wzmacniacz DSP.


pkol07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

10 godzin temu, pkol07 napisał:

Kupię radio w przyszłości ale jednak chcę polecieć grubo. Nie widzą mi się syczące tweetery.

A skąd wiesz które syczą? Co się tak uparłeś na ten damping factor? 😮

Straszny bałagan masz "w głowie", gdzie się tego wszystkiego naczytałeś?

 

Jak chcesz sensowne granie, to potrzebujesz źródła. Radio OEM to nie źródło. Chcesz mieć konkretnie to rezygnujesz z wygody i sterowania z kierownicy. Coś za coś. Tak to teraz wygląda. Są procki jak np. Mosconi, które z tego co wiem potrafią się tak zintegrować, że nawet głośność "z kierownicy" wyciągną, ale to inny temat.

 

Helix P Six (z jakimś pilotem typu URC czy Conductor) + zestaw odseparowany na start. Do tego moduł bluetooth lub usb (w zależności, czy chcesz po kablu czy wireless). To jest przepis dla Ciebie jeśli nie chcesz się ładować w półśrodki i ma być w nówce.

 

A to czy zagra zależy jak będzie zainstalowane i wystrojone. Na 99% będziesz potrzebował pomocy bo jak otworzysz software Helixa to złapiesz się za głowę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Various napisał:

A skąd wiesz które syczą? Co się tak uparłeś na ten damping factor? 😮

Straszny bałagan masz "w głowie", gdzie się tego wszystkiego naczytałeś?

 

Jak chcesz sensowne granie, to potrzebujesz źródła. Radio OEM to nie źródło. Chcesz mieć konkretnie to rezygnujesz z wygody i sterowania z kierownicy. Coś za coś. Tak to teraz wygląda. Są procki jak np. Mosconi, które z tego co wiem potrafią się tak zintegrować, że nawet głośność "z kierownicy" wyciągną, ale to inny temat.

 

Helix P Six (z jakimś pilotem typu URC czy Conductor) + zestaw odseparowany na start. Do tego moduł bluetooth lub usb (w zależności, czy chcesz po kablu czy wireless). To jest przepis dla Ciebie jeśli nie chcesz się ładować w półśrodki i ma być w nówce.

 

A to czy zagra zależy jak będzie zainstalowane i wystrojone. Na 99% będziesz potrzebował pomocy bo jak otworzysz software Helixa to złapiesz się za głowę 😉

 

Kupiłem Helixa M Six DSP i Morela Hybrid 62.

O konfigurację DSP nie obawiam się zbytnio, oczywiście mówię o dość podstawowej konfiguracji :)

Poza tym zobaczę jak zagra na moim chińczyku i dla porównania kupię jakieś inne radio. Jak będzie kolosalna różnica, to zostawię nowe ewentualnie.

Dziękuję wszystkim za odzew i dam jeszcze znać jak to będzie się rozwijać. Mam nadzieję, że ktoś jeszcze skorzysta z tego tematu i dawki wiedzy jaką zapodaliście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii podłączenia tego wzmaka DSP i zwrotnic... Jaka będzie najlepsza opcja? Kumpel podpowiada, że szkoda nie wykorzystać takich zwrotnic, a ja się zastanawiam czy jakby je pominąć, będzie lepiej pod warunkiem dobrej konfiguracji, bo wtedy ustawię czasówki. Jakbyście to podłączyli na moim miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu podłączył bym przez zwrotnice. Powód tego jest dość prosty: Morelowe zwrotnice są dobre i dają bezpieczeństwo w Twoim przypadku. DSP ma tyle możliwości jak i pułapek dla laika że może sobie nie poradzić z poprawnym ustawieniem a nawet popsuć głośniki.

Na początek wystarczy jak opóźnisz lewą stronę względem prawej jak i opóźnisz cały przód względem subwoofera. To już wystarczająco dużo zabawy aby załapać na początek co z czym i dlaczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szymin89 napisał:

Na Twoim miejscu podłączył bym przez zwrotnice. Powód tego jest dość prosty: Morelowe zwrotnice są dobre i dają bezpieczeństwo w Twoim przypadku. DSP ma tyle możliwości jak i pułapek dla laika że może sobie nie poradzić z poprawnym ustawieniem a nawet popsuć głośniki.

Na początek wystarczy jak opóźnisz lewą stronę względem prawej jak i opóźnisz cały przód względem subwoofera. To już wystarczająco dużo zabawy aby załapać na początek co z czym i dlaczego...

 

Jeszcze mam dwa jajca Kenwooda na półce z tyłu, no a tego woofera audio systemu mam pod siedzeniem (nie wykluczam, że go przeniosę do bagażnika w miejsce otworu do nart ale jestem ciekaw czy jeśli ten audio system pokryje się z wooferami Morela, da to gorszy efekt. Ogólnie pod dsp ten audio system grał ładnie bez temperatury ale bez niego nie wiem dlaczego ale się mocno nagrzewał i bas sprawiał wrażenie mniej kontrolowanego pomimo najniższych ustawień pasma i podawanej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbom kolegi jest taki że za późno trafił na forum i kupił te nieszczęsne radio z Androidem.

W tych pieniądzach da się kupić już coś co będzie dobrze działać- Joying, Pioneer…

 

Ja bym te „jajca” zostawił w cholerę i se gitary nie zawracał.

Przeniesienie podfotelnika do bagażnika może być dobrym posunięciem ale nie jest wykluczone że nie będzie „dobrze”. Żeby pasma się na siebie nie nakładały to trzeba filtrować subwoofer i zestaw przedni a nie puszczać wszystko samopas;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że komuś temat się przydał.

Szkoda będzie ciąć pasma moreli, bo tam spodziewam się dobrej jakości basu.

Poważnie zastanawiam się nad zakupem suba:

Głośnik: 

https://www.audiosklep.pl/gladen-sql-12-extreme-p4162

Skrzynia:

https://www.marktplaats.nl/v/auto-diversen/auto-accessoires/m1952742069-subwoofer-behuizing-12inch-30-cm-54-liter

Wzmacniacz:

https://www.audiosklep.pl/excursion-hxa-4k-p6140

Lub wzmacniacz:

https://www.ecaraudio.eu/esx-vx2000pro-p-1423.html

 

Mam obawy co do tego czy głośnik nie będzie się wlekł przy techno lub hardstyle, to jest dla mnie priorytet. Niby najtańszy nie jest... I zastanawiam się czy szczelina nie będzie świszczeć przy nim.

 

Druga opcja:

https://www.car-products.nl/subwoofer/5198-esx-qxb12-4251476402805.html?utm_source=Merchant+Center&utm_medium=referral&utm_term=5198&utm_content=ESX+QXB12&utm_campaign=easyads&gclid=Cj0KCQjwocShBhCOARIsAFVYq0gORrvstn97lEdC7Io02PF4r6LfpmAiLkxlryj3C5drgXIzNQ3Gl9oaAtO0EALw_wcB

 

Jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, szymin89 napisał:

HPF dla wooferow i tak musisz ustawić aby pasma się na siebie nie nakładały, nie wiem więc czego jest Ci szkoda…

 

Do takiej muzyki to BP albo CL. Nie kupuj gotowej obudowy BR bo są przeważnie za wysoko strojone.

Aha, a wiesz kto mógłby mi taką skrzynię sumiennie zrobić? Zależy mi na żwawym szybkim i nisko schodzącym bassie.

 

Dla przykładu taki głośnik:

 

 Excursion XXX.v2-12D2

https://www.carhifitwente.nl/Excursion-XXX.v2-12D2-extreme-subwoofer-12-inch-2000-watts-RMS-DVC-2-ohms

 

wzmacniacz:

https://www.audiosklep.pl/excursion-hxa-4k-p6140

 

Do tego jaka będzie różnica w połączeniu w 4 ohm, a w 1 ohm? (Zakładając, że wzmacniacz na 4 i 1 ohm da wystarczająco dużo mocy dla głośnika) Nie rozumiem, bo kiedyś ktoś powiedział, że na 4 ohm będzie grać ciszej, a na 1 głośniej ale to mi nie wiele mówi. Co się zyskuje, a co traci między jednym, a drugim. Na 1 ohm kontrola głośnika jest dużo gorsza jeżeli chodzi o woofer? Wydaje mi się, że lepiej jakbym znalazł głośnik 2ohm, niż podpinać jakiś w 1 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze mono mają o wiele większą moc przy 1 ohm niż przy 4 ohm. Ten excursion na 3 razy większą moc przy 1 ohm w porównaniu do 4 ohm. Jeśli wzmacniacz miałby wystarczająco dużo mocy dla głośnika w 4 ohm to miałby pewnie za dużo mocy przy 1 ohm. Mam nadzieję że masz czym zasilić taki wzmacniacz bo bez prądu to raczej dobrze nie zagra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, pkol07 napisał:

Zgadza się ale po prostu zastanawiam się, czy podłączenie pod 1 ohm nie pogorszy efektu dźwięku.

 

A jakie zestawienie polecicie z SQL 1000-1500 RMS?

Jeśli chcesz ponad 1kw na suba to raczej tylko podłączenie 1 lub 2 ohm ci zostaje. Przy podłączeniu w 1 ohm wzmacniacz oddaje po prostu więcej mocy. 

Czemu musi to być sub ponad 1000W? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 600 ale człowiek do świnia, więc mi mało. Kolega miał 1000 i całkiem sporo basu było ale jednak to jest minimum. Jeśliby miałoby być tylko 1000 to naprawdę niezłej jakości, 1500 brzmi znacznie lepiej. Myślę to podłączyć. W 2 ohm ale niektóre suby mają cewki 2x 2ohm, więc musiałbym to spiąć w 1ohm, a tutaj obawiam się o jakość dźwięku i o nadwyrężanie wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o bardzo duże ciśnienie akustyczne. Jestem nastawiony na dobre wygłuszenie auta i wstawienie czegoś co urwie głowę i będzie dobrej jakości.

 

GLADEN SQL 12 Extreme jest dla mnie interesujący ale max powera ma małego. Jednak jeśli miałby ładnie pracować w skrzyni szczelinowej to super. Chodzi o szybki sprawny bass. Kwestia, żeby ktoś mi zrobił do niego obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szymin89 napisał:

JL w skrzyni BP. Ewentualnie coś w BR ale to już nie moje klimaty;)

 

Widziałem te JL, drogie są. 1500 rms 1700 euro 🤪 Marzenie, a tu jeszcze do tego wzmacniacz, wygłuszenie...

Chciałem się zamknąć bez wygłuszenia w 1000 euras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Nie sprawdzałem go, ale teoretycznie powinien być głośny i lekko odkurzyć fotele:

https://www.sklep.caraudioteam.pl/mtx-audio-tx612-subwoofer-srednica-12-cali-30-cm-p-8024.html

Bardzo ciekawa propozycja. Nie znam tej firmy ale jakby dwa takie w skrzyni portowej znalazły się, to byłoby ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, grzeczny_52 napisał:

Dzięki bardzo.

To wygląda naprawdę nieźle.

Jeszcze znalazłem takiego skurczybyka

https://www.bol.com/nl/nl/p/mtx-audio-tx812-12inch-subwoofer-2ohm-5400-watt-max/9300000043439166/?Referrer=ADVNLGOO002020-G-135735301422-S-1678031811022-9300000043439166&gclid=Cj0KCQjwxMmhBhDJARIsANFGOSuSYwZ1RFaAa8eVIyOgV3xyZteMYFa7OuCLj1Y3XC8rXVp0Zu2lQBkaAopPEALw_wcB

1800rms, ja w aucie mam 75a Aku, alternator nie wiem jaki (saab 93 silnik 2.0), do takiego głośnika myślałbym zrobić BIG3 i jakiś kondensator, kabel 50mm2, czy to by wystarczyło? Wzmacniacz https://www.carhifitwente.nl/Excursion-HXA-5K-mono-block-versterker-3000-watts-RMS-1-ohms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...