Skocz do zawartości

Dobór głośnika średniotonowego zamontowanego w tapicerce drzwi


Adamdubi3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przymierzam się do wymiany zestawu w bmw f11. Drzwi przód i tył wyciszone - na poszycie bit mat AB25 premium i na boczek pianka 6mm.

Piece które mam to helix v8 dsp oraz helix a2.

Projekt na 3way aktywnie i dalej po odłożeniu budżetu zabudowa w bagażniku na subwoofer. Wszystko bez widocznych zmian, taki stealth.

W planach

- tweeter helix P 1 C

- pod fotele jest miejsce na 200mm. Dedykowane MATCH MW 8BMW-S lub (co mnie bardzo kusi jednak potrzebne będzie przerobienie mocowania i pomiar objętości przestrzeni pod fotelem na cos w stylu SQ8-2 STEG

- A teraz problem z sredniotonowym 100mm zamocowanym w tapicerce drzwi. Nie mam zbytnio możliwości na zbudowanie ,,zamkniętej" komory w drzwiach bo głośnik nie jest w poszyciu drzwi. Jeżeli znacie na to jakiś sposob dajcie znać

post-30250-0-84961100-1641321311_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież średniak nie musi mieć komory:) Co do subwoofera zamiast woofera, osobiście czarno to widzę. Potrzebujesz głośnik, który pociągnie tak wysoko żeby nie męczyć zbytnio średniaka.

Audison APBMW-S8-2 jest polecany jako jedna z najlepszych opcji. W drzwi pasuje Scan 10f, powieszony na tapicerce, nie wiem tylko czy z dużym czy małym magnesem, ewentualnie jest to obojętne. Musiał byś porównać z wielkością ori głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audison APBMW-S8-2 ma Fs 45Hz i idzie do 500Hz wg. producenta.

Steg SQ8-2 bardzo podobnie Fs 35Hz i też do 500Hz.

Plus dla audisona za dopasowanie do oryginalnego miejsca.

SS 10f ma fs 100hz i tu pytanie od jakiej częstotliwości ciąć żeby właśnie go nie zmęczyć, a częstotliwości się ładnie nakladaly z audisonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. producenta.

To są suche dane, które producent otrzymał w warunkach przez siebie określonych.

Faktycznie będzie inaczej, czyt. "gorzej".

 

W idealnych warunkach np. Audison osiągnie F3 47Hz w 25 litrach, przy większej (faktycznie obliczonej) pojemności delikatnie schodzi niżej.

Drzwi nie są idealną komora zamkniętą.

 

Pytanie - jakie warunki pracy można zapewnić w twoim aucie?

Z osiągnięciem optymalnego rezultatu różnie bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi w tym samochodzie są drugorzędne, woofery znajdują się pod fotelami….

 

To ze głośnik da radę wyżej zagrać nie znaczy że będzie tak samo po zamontowaniu w docelowym miejscu. Tutaj miejsce montażu ma więcej znaczenia niż sam przetwornik. Woofery w drzwich mają już problemy przez tunel środkowy a co dopiero takie podfotelniki.

10f można już od 200 Hz stromym zboczem puścić ale z tym był bym ostrożny. Moje ciąłem już 200 drugim rzędem ale to za nisko moim zdaniem. Ja miałem je w kinkietach około 350 ml, obecnie coś prawie 500 ml i cięcie na 500 Hz drugim rzędem. Szczerze mówiąc niżej niż 350 Hz bym go nie puszczał;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One mogą zagrać dość nisko, ale raczej w zamkniętej obudowie. Przy tym samochodzie, budżecie i preferencji montażu dyskretnego, wziąłbym po prostu gotowy zestaw Matcha, który jest dopasowany do tych miejsc, a głośniki względnie pasują do siebie pasmami, itp. Można z tego złożyć przyjemne granie, a podejrzewam że to nie sprzęt będzie tutaj kulą u nogi tylko strojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyżej jest z serii 5 ale generacja g30. Jak już skompletuję wszystko i zabiorę się do roboty to podrzucę zdjecia.

 

A wracając do średniotonowych. Scan speak jest owiany bardzo dobrą reputacją jednak nie miałem możliwości odsłuchu. Czy jest ktoś kto potrafi porównać np steg i SS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze w tych samochodach to zostawienie 10cm mida, nie zmieniaj na 75mm, będziesz mógł ciąć go niżej.

Zdecyduj się który TW P1T czy C1T. Jeżeli chcesz założyć P1T to moim skromnym zdaniem, poprostu zamontuj match C42BMW.

Co do Audisona APBMW S8 to połączenie go z veight nie jest najszczęśliwsze. One dopiero pokazują co potrafią pod PSIX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 6.01.2022 o 20:29, Adamdubi3 napisał:

Harman/kardon. Tak, zanim to zagra będzie kodowanie i adapter most sdmi25.

Co do średniaków to rozpatruję się pomiędzy

- steg ss3

- steg lm35

Odświeżę temat. Wybrałeś może docelowe głośniki? Ja mam ml35 w przerobionych koszach z głośników seryjnych i gra to całkiem nieźle choć zastanawiam się nad czymś o większej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...