Skocz do zawartości

Jak uzyskać najlepszą jakość z Hi-iput


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chciałbym poskładać swoje pierwsze car-audio. Jednostka to oryginalne Discavery Media VW.  do tego chciałbym podłączyć wzmacniacz z Hi-input : 

JBL club a5055 -  https://tiny.pl/r1tlx po czym testować różne głośniki by dobrać swoje preferencję. 

 

I teraz główne zagadnienie jakiego przewodu użyć ? Zakupiłem konektorki i zaciskarkę by wpiąć się prosto w radio a druga strona podłączona pod wejścia Hi-input wzmacniacza.

o jakich opcjach myślę: 

 

1. zwykłe przewody ofc 1,5mm zakute na konektorki do radia --> odizolowany przewód wpięty w przejściówkę Hi-input JBL do wzmacniacza (przejściówka ma wtyk na przewód i wejście RCA a na wzmacniaczu przełącznik Hi-input)

2. Przewód ekranowany LIYCY powiedzmy 4x1mm zakute na konektorki do radia --> odizolowany przewód wpięty w przejściówkę Hi-input JBL do wzmacniacza

3. Dobrej jakości przewód RCA, odcięcie wtyków i zakucie konektorków do radia -->  wtyki RCA podpięcie do wzmacniacza i ustawienie go na Hi-input

 

Jakie rozwiązanie polecacie? może coś jeszcze ? Na forum doczytałem, że ten element jest istotny by nie mieć zakłóceń a chciałbym mieć zrobione to porządnie. Dodam, że istnieje również możliwość przekodowania radia by zmniejszyć wzmocnienie sygnału na wyjściach.

info ogólne: drzwi będą wygłuszone, przód zmieniany na coś z System audio lub Jbl stadium GTO, subwoofer do bagażnika. A w tylnych drzwiach ori głośniki by zachować tryb parkingowy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 2 ( ekran podłączony TYLKO z jednej strony najlepiej do obudowy radia, z drugiej strony zaizolowany, wiszący " w powietrzu").

 

Opcja 1, przy prawidłowym prowadzeniu przewodów równie dobra jak Opcja 2.

 

Opcja 3 odpada - wzmacniacz symuluje na wejściu Hi input obciążenie ( 10-20 ohm ) końcówki mocy w radiu, więc mały przekrój przewodów RCA może tu przeszkadzać. Dodatkowo trzeba pamiętać o odizolowaniu od siebie mas/ ekranów poszczególnych kanałów, bo końcówka radia pracuje w mostku.

 

Jeśli uda Ci się przekodować końcówkę w radiu na Line Driver to tak zrób; powinien spaść kilkukrotnie poziom szumów na wyjściu końcówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeśli uda Ci się przekodować końcówkę w radiu na Line Driver to tak zrób; powinien spaść kilkukrotnie poziom szumów na wyjściu końcówki.

Czy rzeczywiście ? Zmniejszasz wzmocnienie, zatem obniżasz tak szum jak sygnał .

Moim zdaniem stosunek sygnał /szum pozostaje na podobnym poziomie , a podatność sygnału na czynniki zewnętrzne rośnie .

Jednak jest to tak powszechne jak niezrozumiałe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście ? Zmniejszasz wzmocnienie, zatem obniżasz tak szum jak sygnał .

Moim zdaniem stosunek sygnał /szum pozostaje na podobnym poziomie , a podatność sygnału na czynniki zewnętrzne rośnie .

Jednak jest to tak powszechne jak niezrozumiałe .

 

To jak w końcu ?? warto przekodować radio aby wyjścia głośnikowe miały obniżony poziom czy nie ? na forum vw tak większość zaleca, teraz znowu robicie mi mętlik :(

 

 

Opcja 2 ( ekran podłączony TYLKO z jednej strony najlepiej do obudowy radia, z drugiej strony zaizolowany, wiszący " w powietrzu").

 

Opcja 1, przy prawidłowym prowadzeniu przewodów równie dobra jak Opcja 2.

 

Opcja 3 odpada - wzmacniacz symuluje na wejściu Hi input obciążenie ( 10-20 ohm ) końcówki mocy w radiu, więc mały przekrój przewodów RCA może tu przeszkadzać. Dodatkowo trzeba pamiętać o odizolowaniu od siebie mas/ ekranów poszczególnych kanałów, bo końcówka radia pracuje w mostku.

 

Jeśli uda Ci się przekodować końcówkę w radiu na Line Driver to tak zrób; powinien spaść kilkukrotnie poziom szumów na wyjściu końcówki.

oki, dziękuje za rozjaśnienie tematu. A więc skorzystam z opcji 2 czyli ekranowanej Licy. Jeszcze pyanko:

Czy mogę to podłączyć w ten sposób, że wezmę sygnał z 2 przednich głośników (4 przewodowa Lica) i podłącze do wzmaka pod Hiinput a głośniki tylnie zostaną napędzane dalej z radia dla parktoronika(czy te kodowanie nie wyciszy tego? i czy to jest dozwolone połączenie by tył szedł ori wzmocnienie a przód sygnałówka na wzmacniacz)

Czy lepiej nie kombinować i tylne głośniki też podłączyć pod wzmacniacz ? tylko wtedy brać sygnał z 4 głośników czy wystarczy z 2 a wzmacniacz to ogarnie ?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


To jak w końcu ?? warto przekodować radio aby wyjścia głośnikowe miały obniżony poziom czy nie ? na forum vw tak większość zaleca, teraz znowu robicie mi mętlik :(


 

Audio , to nie jest jeden przepis z książki na kotleta . Masz napisane co jest czym , a kto i co z tym zrobi to jego rzecz .

Tylko pamietaj nie zawsze 100 to jest ta większość która ma "patent" na nieomylność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio , to nie jest jeden przepis z książki na kotleta . Masz napisane co jest czym , a kto i co z tym zrobi to jego rzecz .

Tylko pamietaj nie zawsze 100 to jest ta większość która ma "patent" na nieomylność .

 

 

 

Czy rzeczywiście ? Zmniejszasz wzmocnienie, zatem obniżasz tak szum jak sygnał .

 

Moim zdaniem stosunek sygnał /szum pozostaje na podobnym poziomie , a podatność sygnału na czynniki zewnętrzne rośnie .

 

Jednak jest to tak powszechne jak niezrozumiałe .

 

 

 

ok, to jest tylko kodowanie w VCDS więc wypróbuje z obniżonym i nie. Zobaczymy czy moje ucho usłyszy różnicę :) Ale jak już zaczołeś ten temat to chciałbym dowiedzieć co dokładnie masz na myśli pisząc o większej podatności sygnału na zakłucenia zewnętrze. Czyli mam rozumieć, że według Ciebie jest to gorsze rozwiązanie ? możesz t dokładnie wyjaśnić? Sprawddzę to naa ucho swoją drogą ale chciałbym wiedzieć co próbujesz mi przekazać w tym poście.

 

 

Może jeszcze pomożecie mi w kwestii podłączenia ?

 

. A więc skorzystam z opcji 2 czyli ekranowanej Licy. Jeszcze pyanko:

Czy mogę to podłączyć w ten sposób, że wezmę sygnał z 2 przednich głośników (4 przewodowa Lica) i podłącze do wzmaka pod Hiinput a głośniki tylnie zostaną napędzane dalej z radia dla parktoronika(czy te kodowanie nie wyciszy tego? i czy to jest dozwolone połączenie by tył szedł ori wzmocnienie a przód sygnałówka na wzmacniacz)

Czy lepiej nie kombinować i tylne głośniki też podłączyć pod wzmacniacz ? tylko wtedy brać sygnał z 4 głośników czy wystarczy z 2 a wzmacniacz to ogarnie ?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


ok, to jest tylko kodowanie w VCDS więc wypróbuje z obniżonym i nie. Zobaczymy czy moje ucho usłyszy różnicę :) Ale jak już zaczołeś ten temat to chciałbym dowiedzieć co dokładnie masz na myśli pisząc o większej podatności sygnału na zakłucenia zewnętrze. Czyli mam rozumieć, że według Ciebie jest to gorsze rozwiązanie ? możesz t dokładnie wyjaśnić? Sprawddzę to naa ucho swoją drogą ale chciałbym wiedzieć co próbujesz mi przekazać w tym poście.

 

Wg mnie zostało już napisane wszystko co niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


zaczołeś ten temat to chciałbym dowiedzieć co dokładnie masz na myśli pisząc o większej podatności sygnału na zakłucenia

 

 

Może też zacznij się przykładać do pisowni, bo aż oczy bolą od błędów ortograficznych, że nie wspomnę o składni i interpunkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zostało już napisane wszystko co niezbędne.

 

To moje pierwsze kroki w car audi i nie wszystko rozumiem ale chciałby to zrobić jak najlepiej. Jak kolega nie chce pomóc to niech nie nabija postów i robi zamieszanie. kolega @kowal 2002 wyjaśnił to w sposób konkrety i o taką dalszą pomoc proszę

Może też zacznij się przykładać do pisowni, bo aż oczy bolą od błędów ortograficznych, że nie wspomnę o składni i interpunkcji. 

 oki, postaram się ;) a coś  w temacie pomożesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje pierwsze kroki w car audi i nie wszystko rozumiem ale chciałby to zrobić jak najlepiej. Jak kolega nie chce pomóc to niech nie nabija postów i robi zamieszanie. kolega @kowal 2002 wyjaśnił to w sposób konkrety i o taką dalszą pomoc proszę

 oki, postaram się ;) a coś  w temacie pomożesz ?

Masz niestety problem dostrzec w czym rzecz , a to może zająć więcej niż czas pisania odpowiedzi

 

https://elektronikab2b.pl/technika/10433-zmniejszanie-podatnosci-urzadzen-na-zaburzenia-elektromagnetyczne

 

Zapewne jest jeszcze ze 100 podobnych.

 

Zajęło 10 sekund

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niestety problem dostrzec w czym rzecz , a to może zająć więcej niż czas pisania odpowiedzi

 

https://elektronikab2b.pl/technika/10433-zmniejszanie-podatnosci-urzadzen-na-zaburzenia-elektromagnetyczne

 

Zapewne jest jeszcze ze 100 podobnych.

 

Zajęło 10 sekund

 Pewnie i jest 100 podobnych. Super zagmatwane dla laika. Problem w tym, że ciężko o artykuły napisane krótko zwięźle i na temat. Zdaję sobie sprawę z tych zakłóceń. Opisywane jest to dość długo, a na forum liczę na osoby które opowiedzą o tym jak jest w praktyce. Warto przekodować te wyjścia w radiu i jakie mieliście z tym doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostawmy już to wyjście. To kilka kliknięć w vcds więc będę jeździł jeden tydzień na standardzie a drugi na zmniejszonym. Będę starał się zaobserwować jak będzie lepiej. Pomóżcie mi z tym podłączeniem by było jak najlepiej. Czy zapropowane przeze mnie metody podłączenia są dobre ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, albo podwyższamy, albo obniżamy - wszystko, poziom oczekiwany jak i szumy.

 

Sądzę, że @kowal 2002 o tym wie, tylko zbyt szybko "napisał" :)

 

:D  pisałem z tel, przy śniadaniu ...

 

 

OK. poziomy są niższe ( sygnału, szumu ) przynajmniej w teorii ( dobra, w praktyce też ;) ).

 

Jednak z własnej "zabawy" z grupą VW wiem, że w zasadzie wszystkie radia ( szczególnie te nieco starsze - Golf V / VI i pochodne ) grały na zewnętrznych wzmakach subiektywnie lepiej po przekodowaniu na Line Driver. Możliwe, że wpływ ma tu także wewnętrzne DSP radia, które pewnie też zmienia ustawienia przy zmianie kodowania...

Inna sprawa, że nie wszystkie radia da się przekodować bez wywołania błędów w systemie ( to kodowanie jest stosowane wtedy, gdy auto jest wyposażone w fabryczny, dodatkowy wzmacniacz, gdy go nie ma przekodowanie może się nie udać ). Tak czy siak, od strony "kabelkologii" nic się nie zmienia, a kodowanie radia VCDS-em to kilkanaście sekund, każdy może posłuchać i zdecydować, przy której wersji zostaje.

 

Jeśli chodzi o zakłócenia to chyba nie powinno być problemu; do fabrycznego wzmaka wszystko ( sygnały, zasilanie, magistrala CAN, wyjścia ) idzie jedną wiązką i nic złego się nie dzieje.

 

 

Czy mogę to podłączyć w ten sposób, że wezmę sygnał z 2 przednich głośników (4 przewodowa Lica) i podłącze do wzmaka pod Hiinput a głośniki tylnie zostaną napędzane dalej z radia dla parktoronika(czy te kodowanie nie wyciszy tego? i czy to jest dozwolone połączenie by tył szedł ori wzmocnienie a przód sygnałówka na wzmacniacz)

 

Jeśli uda się to przekodować i radio nie wywali błędów, to tył może grać na wewnętrznej końcówce przekodowanej do Line Driver, ale będzie wyraźnie ciszej niż przed kodowaniem.

 

Ogólnie to zanim cokolwiek podłączysz spróbuj przekodować VCDS-em radio i będziesz wiedział czy w ogóle da radę to u Ciebie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. sprawdzałem w VCDS i mam możliwość przekodowania na zestaw ze wzmacniaczem fabrycznym ale nie ma widocznej opcji na wzmacniacze aftermarketowe. Muszę się dowiedzieć czy można na to jakoś zaradzić. Na fabryczny się nie przestawiam bo n był wyprowadzony po optyku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...