Skocz do zawartości

Hyundai i30 2018 - wymiana serii przod - Prosba o info / porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem nowy wiec bardzo prosze o wybaczenie jesli zakladam temat / pisze itp nie zgodnie z regulami.

 

Prosilbym o rzetelna porade.

 

W moim I30 PDE 2018 rok slucham muzyki na najwyzszych jakosciowo ustawieniach ze Spotify.

 

Auto ma fabrycznie 6 glosnikow.

 

Muzyka jest ok ( szczegolnie ze Spotify - roznica ogrooomna po przelaczeniu z radia ) ale jak to w zyciu, zawsze chce sie lepiej i wiecej :).

 

 

Mam oferte na wygluszenie drzwi przednich oraz wymiana glosnikow przod na Audio system X165em evo2.

 

Prosze o porade, czy taki set znaczaco podniesie jakosc odsluchu ? 

 

Model X165em evo2 kosztuje 800 zl. Sam zastanawiam sie rowniez nad modelem nizszym, Audio System M165em evo 2

 

Czy ktos z Was, mial doczynienia z powyzszymi modelami ? Czy jest sens doplacac do glosnikow drozszych jesli nie zamierzam przez na pewno dlugi czas montowac wzmacniacza ?

 

Niestety nie mam nikogo u kogo moglbym posluchac jak graja glosniki po "upgradzie" dlatego zostaje mi tylko zapytac sie tutaj na forum czy po wymianie bede po prostu zadowolony i kasa na to poswiecona nie bedzie zmarnowana.

 

Czekam z niecierpliwoscia na komentarze i porady.

 

Pozdrawiam, Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko rozumiem pod fabryczne radio?

Jak tak to najpierw trzeba sprawdzić co się dzieje na wyjściu z radia. Bo dziś radia mimo ustawień wszystko na 0, i tak robią korekcję EQ na głośnikach. Tzn. poprawia się niedoskonałości głośników fabrycznych. Trzeba to zmierzyć jakimś analizatorem widma.

Bo jak sygnał nie jest czysty to może być tak, że nie osiągniesz zamierzonego efektu, a odwrotny.

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakimś analizatorem widma

 

Zrobić podstawowy pomiar charakterystyki przenoszenia pasma toru m.cz. wzmacniacza tego radia multimetrem na parze idącej do woofera z kostki ISO/fabrycznej.

Określić spadek o -3dB na krańcach pasma i wyłapać ewentualne podbicia przedwzmacniacza.

Zamiast dB można opisać w voltach.

Ustawić na woltomierzu poziom 1V (taki, bo łatwo wyłapać odchylenia) przy 1000Hz podając sygnał ze smartfona z apką generatora m.cz.

Spadek o -3dB z poziomu ustawionym na 1V będzie odpowiadał napięciu 0.7V mierzone na multimetrze.

Oczywiście mogą być wahania podczas pomiaru.

Wszystko notować i nanieść na wykres - określić, w którym momencie można uznać spadek -3dB jako pasmo przenoszenia na dole i górze pasma.

Przy dole i górze pasma zawęzić częstotliwości pomiaru celem większej precyzji w określeniu punktu -3dB.

W środkowym zakresie wystarczy pomiar co 500Hz.

Radio nie jest referencyjne, a mamy się tylko zorientować co do jego możliwości i podjęcia decyzji - czy warto zainstalować ten czy inny komponent toru car audio.

Praca raczej łatwa, wymagająca jedynie uwagi i wiedzy, co się mierzy :)

post-18412-0-51214700-1591782825_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko rozumiem pod fabryczne radio?

Jak tak to najpierw trzeba sprawdzić co się dzieje na wyjściu z radia. Bo dziś radia mimo ustawień wszystko na 0, i tak robią korekcję EQ na głośnikach. Tzn. poprawia się niedoskonałości głośników fabrycznych. Trzeba to zmierzyć jakimś analizatorem widma.

Bo jak sygnał nie jest czysty to może być tak, że nie osiągniesz zamierzonego efektu, a odwrotny.

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

 

Hej, tak wszystko pod fabryke. Najgorsze to, ze nie moge nigdzie znalezc specyfikacji radia ..

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj ten manual dla Hyundai i30 2018, punkr 4.8:

 

Juz szukalem takich informacji w swojej papierowej instrukcji od auta i nie ma :/

 

Niestety nie mam zbytnio szansy jak taki test zrobic. 

 

Auto jest w miare nowe, system multimedialny jest najlepszy z opcji wiec mysle, ze jakos sygnalu winna byc dobra ..

 

Zakladajac, ze tak jest, powracajac do mojego pytania o stricte wyzej wspomniane glosniki, bedzie tutaj skok jakosciowy w odsluchu ?

 

Za wszystko mam wydac 1600 zl all in wiec troche to kosztuje.

 

Dziekuje z gory za opinie.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bo widzę Grzeczny początkującemu takie rzeczy wypisuje.

A instrukcja od radia nie wniesie tu nic.

 

Jeszcze raz. Radia fabryczne dziś wprowadzają korekcję EQ sygnału pod głośniki fabryczne. Bo one są przeważnie tanie i nie domagają więc je się ulepsza tym Equalizerem. Nie jest on dostępny z menu w radio. To wbudowany na stałe układ. Nie pisza o nim w instrukcji itp.

Musisz iść do kogoś ogarniętego ci potrafi na wykresie pokazać wyjście sygnału z kabli głośnikowych. Jak będzie w miarę linia prostą to radio nie ma korekcji eq a jak będą spore górki i dołki to ma.

I jeśli będzie miało tą korekcję wymiana na inne głośniki jest bezsensowna.

Zostaje wtedy wymiana radia lub dokupienie procesora który potrafi wyprostować ten sygnał.

 

Obadaj na Youtubach kanał 5star tam, często pokazują, jakie cuda są na wyjściu fabrycznego radia. Podpina takie urządzonko i patrzy na wykres słupkowy czy prosty czy fale Dunaju.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

A i dowiedz się czy masz noise cancelling. Bo to tez ma wpływ.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bo widzę Grzeczny początkującemu takie rzeczy wypisuje.

A instrukcja od radia nie wniesie tu nic.

 

Jeszcze raz. Radia fabryczne dziś wprowadzają korekcję EQ sygnału pod głośniki fabryczne. Bo one są przeważnie tanie i nie domagają więc je się ulepsza tym Equalizerem. Nie jest on dostępny z menu w radio. To wbudowany na stałe układ. Nie pisza o nim w instrukcji itp.

Musisz iść do kogoś ogarniętego ci potrafi na wykresie pokazać wyjście sygnału z kabli głośnikowych. Jak będzie w miarę linia prostą to radio nie ma korekcji eq a jak będą spore górki i dołki to ma.

I jeśli będzie miało tą korekcję wymiana na inne głośniki jest bezsensowna.

Zostaje wtedy wymiana radia lub dokupienie procesora który potrafi wyprostować ten sygnał.

 

Obadaj na Youtubach kanał 5star tam, często pokazują, jakie cuda są na wyjściu fabrycznego radia. Podpina takie urządzonko i patrzy na wykres słupkowy czy prosty czy fale Dunaju.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

A i dowiedz się czy masz noise cancelling. Bo to tez ma wpływ.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

 

Hej,

 

dziekuje za informacje. Rozjasnilo mi to duzo.

 

Wieczorem rzuce okiem na ten 5star kanal.

 

Pozdrawiam, Pawel

Hej,

 

dziekuje za informacje. Rozjasnilo mi to duzo.

 

Wieczorem rzuce okiem na ten 5star kanal.

 

Pozdrawiam, Pawel

 

 

Tak ogolnie, czy ktos mial stycznosc z tymi glosniki Audio system X165 oraz M165 ?

 

Pozdrawiam, Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz opisuje to Pioneer

https://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Car/Amplifiers/Sound+Processors/DEQ-S1000A

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

Przeczytalem i wszystko jasne.

 

Zastanawia mnie jednak fakt, ze wymieniajac glosniki, na lepsze tj, na tweetery z wieksza membrana, czy midbassy z wiekszym magnesem i lepszej plecionki to i tak na chlopski moj rozum, jesli nawet fabryczny procesor dzwieku bedzie narzucal z gory okreslone ustawienia EQ to mimo wszystko dzwiek z tych lepszych niz fabryka glosnikow powinien byc lepszy.

 

Czy nie jest tak ?

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie jak wymienisz głośniki to nikt nie wie jeśli sygnał jest dostosowany pod stare.

Może grać dobrze, a moze być tak, że pewne częstotliwości są mocno podbite i założysz nowe głośniki i będzie dźwięk drażnić mocno ucho.

Będzie ostro czy dużo sybilantów.

 

Albo ryzykujesz i kupujesz głośniki itp albo jedziesz do kogoś z pojęciem co ma urządzenie i sprawdzi sygnał przed montażem.

 

W starych radiach takich rzeczy nie było. Auto jest nowe. Trudno powiedzieć. Byś musiał przekopać internet czy się już ktoś spotkał z takim problemem, lub zadzwonić do kilku poważnych zakładów w pl i zapytać czy robili takie auta.

 

Zorientuj się czy nie masz noise cancelling w instrukcji. To osoby układ który wpływa na dźwięk z twoich głośników.

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobrazować o czym pisze Kondrax poniżej analiza zrobiona przez Helix DSP Mini. Szum różowy monofoniczny z kanału lewego przedniego w moim Audi A6. Wszystko na zero. Wykres powinien być płaski a jaki jest to widać.

 

3cdb7b8ca5a2db726d2fbe745c68f57c.jpg

 

 

Kolejny przykład na ingerencję radia fabrycznego w sygnał w tym samym samochodzie na przykładzie kanału subwoofera - filtr dolnoprzepustowy.

 

4576cb748b2c7f2706074023f0d7f1f7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobrazować o czym pisze Kondrax poniżej analiza zrobiona przez Helix DSP Mini. Szum różowy monofoniczny z kanału lewego przedniego w moim Audi A6. Wszystko na zero. Wykres powinien być płaski a jaki jest to widać.

 

3cdb7b8ca5a2db726d2fbe745c68f57c.jpg

 

 

Kolejny przykład na ingerencję radia fabrycznego w sygnał w tym samym samochodzie na przykładzie kanału subwoofera - filtr dolnoprzepustowy.

 

4576cb748b2c7f2706074023f0d7f1f7.jpg

 

 

Nie jestem spece ale widac ingerencje fabryki w sygnal ...

 

Eh, na pewno nie bede wymienial radia oraz dokladal na ta chwile pieca...

 

Chcialem wymienic glosniki przod i wygluszyc drzwi aby polepszyc jakosc odsluchu, ale w tym wypadku przy tych wszystkich "sprawach" dookola w oogle sie zastanawiam czy to robic i kase wyrzucac...

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od porządnego wygłuszenia, bo to musisz zrobić w każdym przypadku ( z nowymi czy ori głośnikami ). Potem będziesz się zastanawiał co dalej. Podejrzewam, że przy ori radiu najwięcej da wymiana tweeterów, bo te zazwyczaj są w oryginale najgorsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

A ja tak czytam i widzę czy nie strzelacie z armaty do komara.

 

Pytający chce tylko założyć w wygłuszone drzwi głośniki.

Z całą pewnością wszelkie info na temat korekcji wykonanej przez jednostkę na sygnałe aby zgrać finalnie z dedykowanymi przez fabrykę głośnikami są cenne i ważne.

Ale moim skromnym zdaniem nie o to chodziło autorowi.

Pragnę tylko zwrócić uwagę na inną ważna kwestię.

Zwykle po przygotowaniu odpowiednio drzwi i założeniu innego zestawu odseparowanego jak w tym przypadku moc końcówek z radia jest nie wystarczająca aby w pełni ukazać jak to może zagrać.I często jest niedosyt oraz lekkie rozczarowanie.

Nie mam tu na myśli głośności jako takiej.

 

Dołożenie nawet małego wzmacniacza jest wskazane.

Ewentualnie trzeba montować odseparowany zestaw z jak największą skutecznością.

Wtedy zrekompensuje to wspominaną kwestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

mam takie info, nie wiem czy to w jakis sposob rozjasni temat

 

Wyczytalem, ze oryginalne middbasy u mnie w aucie maja specyfikacje moc NOM / MAX 20 / 40

 

Radio ma specyfikacje 14.4 V / 4 omy 4 / 10a

 

 

Nie znam sie na tym, ale czy z powyzszych, mozna sie dowiedziec jaka moca dysponuj moje fabryczne radio ??

 

Czy powyzsze informacje, moga rozjasnic temat czy radio poradzi sobie z mocniejszymi glosnikami bez wzmacniacza ??

 

Dzieki !  :)

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne coś w przedziale 15-25 W. Pytałeś o głośniki AS 165. Możesz wejść na YT i znaleźć kanał CarAudioXpert. Firma montuje głośniki tej marki w różnych autach. Odnajdź film z montażu X165, załóż słuchawki - posłuchaj. To nie to samo co w realu, ale ogólny zarys jakiś Ci pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po trochę "macacie " temat , ale z interpretacją jest znacznie gorzej .

Tu nie chodzi o korekcję głośników , ale korekcję mającą na celu optymalizację brzmienia o określonym nadwoziu , które narzuca dużo większe wartości korekcji  niż wymagałyby same przetworniki . Wymieniając zestaw głośnikowy na względnie "normalny" narzucony przebieg charakterystyki będzie nadal potrzebny ( bardziej niż pozornie upragniona linia ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To akurat wina słuchawek. Zrób drzwi i dopiero po jakimś czasie odsłuchów podejmij decyzję o kupowaniu głośników ale i tak pod samo radio bym nic nie wpakował oprócz etonów, morele dużo osób mówi że to zagra ale drugie tyle osób czuję niedosyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już pisałem, zaczynamy od przodu, czyli radio itd. jak radio ma być fabryczne to dsp. Inaczej nie ma sensu bo jak koledzy piszą to radio gra w tym samochodzie z tymi głośnikami, cokolwiek zmienisz będzie znak zapytania.

Swoją drogą co rusz są podobne kombinacje, chce wymienić TYLKO głośniki lub TYLKO dołożyć subwoofer. No niestety w nowszych autach nie ma opcji "TYLKO". Wszystko ma.jakis cel. W tym przypadku żeby nic samemu nie grzebać a dać do zakładu CA i zrobić kompleksowo. Tak samo jak i wymyślanie różnego rodzaju torxow z otworem, czworokątnych nasadek itd czyli zapraszamy do serwisu.

 

 

Wysłane z mojego Nokia 6.1 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...