Skocz do zawartości

Strojenie car audio avensis t25


Outlaw1986
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej jest zabezpieczyć tweeter bezpiecznikiem czy kondensatorem?

Miałem już sytuacje ze preset się zmienił po wpięciu pilota do procesora, obyło się bez strat ale mogło być różnie.

A może tak jak producenci zwrotnic pasywnych Termistorem PTC?

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 141
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Termistorem PTC?

Delta t , nieliniowość , podobnie jak żarówka .

Kondensator bo ograniczamy ( w jakimś zakresie ) pasmo dostarczane do przetwornika , natomiast kondensator nie zabezpieczy tweetera przed przeciążeniem w jego użytkowym paśmie ( ale to jest znikomy promil ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jest zabezpieczyć tweeter bezpiecznikiem czy kondensatorem?

Miałem już sytuacje ze preset się zmienił po wpięciu pilota do procesora, obyło się bez strat ale mogło być różnie.

Różnica między kondesatorem a bezpiecznikiem jest taka ze ze bezpiecznik uchroni 100% a kondensator jednak przefiltruje ale ale jednak bedzie coś słychać na wysokotonowce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma być przechwalanie się, ale ja nie wiem co trzeba zrobić, żeby narozrabiać...

15 lat używam aktywek i nigdy nie miałem sytuacji zagrożenia tweetera.

A jeśli był jakiś niepewny rozruch systemu to zawsze z wykluczeniem możliwości

spalenia TW...

 

 

Nie mniej jednak to tak jak z ubezpieczeniami w życiu - nie każdy wykupuje,

ale chyba lepiej mieć jak nie mieć ;)

 

Jednak stosując kondensator trzeba mieć na względzie to co pokazał na wykresach Kondrax

- taki zabezpieczający kondensator trzeba prawidłowo zaimplementować ponieważ ma wpływ na fazę i charakterystykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ten zestaw co ma autor to tu piszą trochę o cięciach http://www.xn--80aeatqv1al.xn--p1ai/az/2008/01/078-audiosystem-vs-eton.htm

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Lepiej jest zabezpieczyć tweeter bezpiecznikiem czy kondensatorem?

Miałem już sytuacje ze preset się zmienił po wpięciu pilota do procesora, obyło się bez strat ale mogło być różnie.

Jeśli to ten zestaw co ma autor to tu piszą trochę o cięciach http://www.xn--80aeatqv1al.xn--p1ai/az/2008/01/078-audiosystem-vs-eton.htm

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Ja mam nowszy zestaw Ale są bardzo zbliżone tweeter jest inny napewno.

Z artykułu wynika że woofer nie ma co ciąć niżej ja 100hz dobrze zrozumiałem A tweeter przy 4khz

Nie wiem czy nie zamienić na rainbow germanium same woofer bo te tez mam

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między kondesatorem a bezpiecznikiem jest taka ze ze bezpiecznik uchroni 100% a kondensator jednak przefiltruje ale ale jednak bedzie coś słychać na wysokotonowce 

Czyli najlepszym rozwiązaniem były by te dwa zabezpieczenia, jakby bezpiecznik nie zadziałał prawidłowo to jest szansa ze filtracja uchroni Tweeter przed uszkodzeniem.

 

Mozna jakoś określić na podstawie parametrów głośnika jakie powinno być minimalne ciecie przy takim filtrze? Dla drugiego rzędu pisze się o trzykrotności wartości Fs, jak to jest w przypadku filtra pierwszego rzędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji że 800mA  nie zadziała w torze tweetera. 

Bezpieczniejszy jest bezpiecznik niektórzytwierdzą ze "degraduje" dźwięk ja nie słyszę różnicy mam wzmacniacze przerobione pod właśnie bezpiecznik który jest na płycie głównej . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym rozwiązaniem były by te dwa zabezpieczenia, jakby bezpiecznik nie zadziałał prawidłowo to jest szansa ze filtracja uchroni Tweeter przed uszkodzeniem.

 

Mozna jakoś określić na podstawie parametrów głośnika jakie powinno być minimalne ciecie przy takim filtrze? Dla drugiego rzędu pisze się o trzykrotności wartości Fs, jak to jest w przypadku filtra pierwszego rzędu?

Większość znanych producentów podaje w danych katalogowych przy jakiej filtracji osiągnięta normę mocy. Można się tym trochę sugerować.

Z tym mnożeniem Fs, to ja temu nie ufam.

Amerykanie zalecają, żeby minimum cięcia na TW robić 2x fs. W moim przypadku na Scanie było by to z 900Hz, także tego. Gdzie harmoniczne rosną mu od 2khz w dół. Więc trzeba go wcześniej ciąć.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji że 800mA nie zadziała w torze tweetera.

 

Czyli rozwiązanie pewniejsze i kilkadziesiąt razy tańsze.

Bezpiecznik zwłoczny na pewno odpada, stosujemy standardowy, szybki czy ultra szybki? Pytam pod kątem ewentualnej degradacji dźwięku - tej teoretycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś pomoże. 68uF, a nie 10uF.

 

https://www.audiofrog.com/community/tech-tips/to-cap-or-not-to-cap-tweeters-in-systems-with-active-crossovers/

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Od pierwszego wpisu akcentuję , ze ten kondensator nie może kształtować sygnału w obrębie cięcia aktywnego filtra .

Wartość kondensatora to jedynie pochodna impedancji.

Jego zadaniem nie jest cięcie w określonym punkcie , skoro chcesz to zrobić aktywnie .

Jego rolą jest zabezpieczenie tweetera przed błędnymi nastawami ( złe pasmo wyznaczone w procku ) lub pojawieniem się składowej stalej na wyjściu wzmacniacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pierwszego wpisu akcentuję , ze ten kondensator nie może kształtować sygnału w obrębie cięcia aktywnego filtra .

Wartość kondensatora to jedynie pochodna impedancji.

Tak. Skoro ma nie ingerować w filtrację, a zabezpieczać jedynie, to wartość 10uF polecana wyżej, jest wartością zbyt małą, co pokazałem na wykresach, a teraz w tym linku.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony pokazałeś tendencyjnie niskie odcięcie Tw na 3 kHz , raczej nikt w praktyce takiej wartości nie użyje .

Będę za kilka dni w domu mogę pokazać inne, proszę zasugerować jakie.

3khz nie uważam za super niskie cięcie w przypadku filtra elektrycznego 18db.

Sam scan tnie ten tweeter jesze mocniej. Jakieś 2500hz z tego co pamiętam.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę za kilka dni w domu mogę pokazać inne, proszę zasugerować jakie.

3khz nie uważam za super niskie cięcie w przypadku filtra elektrycznego 18db.

Sam scan tnie ten tweeter jesze mocniej. Jakieś 2500hz z tego co pamiętam.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

Takie jak realnie ustawiasz w aucie , gdyby za kilka dni jeszcze to kogokolwiek interesowało .

Chodzi jedynie o to ze zakres wnoszonych zmian będzie zależał zarówno od wartości kondensatora jak tez częstoliwości filtra , dla C constans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jak realnie ustawiasz w aucie , gdyby za kilka dni jeszcze to kogokolwiek interesowało .

Chodzi jedynie o to ze zakres wnoszonych zmian będzie zależał zarówno od wartości kondensatora jak tez częstoliwości filtra .

To ja mam 2500hz na 18dB. Czyli jeszcze niżej. Głośnik ten potrafi pracować do okolo 2khz bez zniekształceń istotnych. Po niżej 2khz szybko rosną osiągając 1% i więcej. Zresztą większą część dzisiejszych tweeterow z domówek projektowana jest tak żeby miejsce podziału było między 2 a 2.5khz. Wystarczy obadać stronę Troels Gravesen czy audioexcite.

http://www.audioexcite.com/?page_id=3018

Tweetery, które mają wysokie Fs i wymagają wysokich podziałów między 3 a 5khz nie są dla mnie. Te widział bym bardziej w zestawach 3 way.

Zmieniła się polityką projektowania głośników, kiedyś łagodne filtry i głośniki które można było ciąć 1 kondem. Dziś wysokie rzędy i wykorzystywanie całego użytecznego pasma z tweetera.

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu rozmawiamy o instalacjach CA z typowymi dla nich komponentami .

Oczywiście prywatnie możesz używać czego chcesz i w indywidualnie wyznaczonych zakresach , jeśli tylko dźwiękowo skutkuje to tym co sobie założyłeś .

Tak jak mówiłem, sam scan tnie nisko w swoim kit, w CA...

http://www.madisound.com/pdf/sig_65in_2w.pdf

 

Cytuję

"The crossover point is at 2kHz".

Czyli jeszcze niżej niż ja.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, sam scan tnie nisko w swoim kit, w CA...

http://www.madisound.com/pdf/sig_65in_2w.pdf

 

Cytuję

"The crossover point is at 2kHz".

Czyli jeszcze niżej niż ja.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

No ok , tylko na ile to jest powszechne ,  zrobili 2 kHz i dali 24 dB/oct aby to wytrzymał .

 

A wracając do sedna :

 

 

Chodzi jedynie o to ze zakres wnoszonych zmian będzie zależał zarówno od wartości kondensatora jak tez częstoliwości filtra , dla C constans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do tematu, 10uF i tak jest za małym kondensatorem kiedy chcemy tylko zabezpieczać, a nie przy okazji filtrować.

 

Swoją drogą szanujący się proc ma blokadę, niskiego cięcia, szkoda, tylko, że te blokady są wysoko ustawione.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale wracając do tematu, 10uF i tak jest za małym kondensatorem kiedy chcemy tylko zabezpieczać, a nie przy okazji filtrować.

 

Sa jeszcze układy 3 way , gdzie podział jest znacznie wyższy , zatem wymagana pojemność może ulec znaczącej redukcji w porównaniu z cięciem na 2,5 czy 3 kHz . 

Ale jeżeli jedynym celem tego wątku jest udowodnienie , ze 10uF nie jest wystarczający bez podania od czego ta wartość zależy , to można na tym zakończyć  :wink: .

Złożenie dwóch filtracji w tym samym zakresie musi skutkować zmianą wypadkowej charakterystyki , tu raczej nie ma czego udowadniać . Chociaż ........... :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa jeszcze układy 3 way , gdzie podział jest znacznie wyższy , zatem wymagana pojemność może ulec znaczącej redukcji w porównaniu z cięciem na 2,5 czy 3 kHz .

Ale jeżeli jedynym celem tego wątku jest udowodnienie , ze 10uF nie jest wystarczający bez podania od czego ta wartość zależy , to można na tym zakończyć :wink: .

Złożenie dwóch filtracji w tym samym zakresie musi skutkować zmianą wypadkowej charakterystyki , tu raczej nie ma czego udowadniać . Chociaż ........... :wink2:

Tak jak napisałem wcześniej.

Na oko to chłop w szpitalu umarł.

Bez pomiarów w danym systemie, mogę jak wróżbita Maciej zgadywać czy to ma być kondensator 6,8uF czy 10 czy 33...

Chodziło mi, że rady dodaj konda X, bez zaplecza na oko, mogą nie tylko zabezpieczyć TW ale i zmienić punkt podziału, na czym może komuś nie zależeć. Można wszystko, tylko trzeba trochę się orientować [emoji1782]

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 07 sierpień 2019 - 20:47

ZoHaN, dnia 07 Sie 2019 - 20:49, napisał:

Bynajmniej zgranie fazowe.

Bzdura

 

 

 

a 1 zdjęciu porównanie filtr aktywny (żółty) oraz filtra aktywny plus kondensator 10uF (czerwony)

 

 

 

 

 

Kondrax, co Ty tam wiesz. Rozek260 wie lepiej, bo ma więcej postów od Ciebie, więc ma większe doświadczenie.

Poza tym masz system "bez brzmienia, a jedynie z techniczną stereofonią", więc nie odzywaj się na tym forum, bo nie przerobiłeś pierdyliarda setupów i g..o się znasz.  :rotfl:

No i nie umiesz zestroić 3-waya na słuch, więc to już w ogóle jakaś żenada te Twoje posty o tych całych pomiarach w aucie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawel_luk1, dnia 10 Sie 2019 - 17:44, napisał:

 

Kondrax, co Ty tam wiesz. Rozek260 wie lepiej, bo ma więcej postów od Ciebie, więc ma większe doświadczenie.

Poza tym masz system "bez brzmienia, a jedynie z techniczną stereofonią", więc nie odzywaj się na tym forum, bo nie przerobiłeś pierdyliarda setupów i g..o się znasz. :rotfl:

Zaleciało ironią , tutaj nie ma żadnej spiny czy kłótni z niczyjej strony, przy moich testach tyle mi właśnie wystarczyło kondensator nie ma na celu tylko zabezpieczenia ale i zmian w odbiorze głośnika nie są to zmiany że wyskoczysz z kapci ale jedna są.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...