Skocz do zawartości

Budowa systemu małymi krokami


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Panowie,

 

Tak jak w temacie, planuję budowę wymarzonego car audio (SQL) rozłożoną w bliżej nieokreślonym czasie. Jeśli chodzi o gust muzyczny to słucham rocka, metalu, rapu, trapu, house, dnb, muzyki klasycznej też lubię czasami posłuchać, wszystko zależy od nastroju i tego na co mam aktualnie ochotę  :wink:  Ze względu na stopniowe udoskonalanie systemu budżet jest bardzo płynny, ostateczną jego postać planuję na wyższy mid end, może high end.

 

 

Samochód to Lexus IS200 mk1 sedan, którego kupiłem z zamontowanym zestawem Morel Maximo 6.2.

Jak na razie wymieniłem OEM radio na Alpine CDE-195BT.

W najbliższym czasie planuję wygłuszyć drzwi przednie, kupić wzmacniacz do Moreli i wymienić OEMowe okablowanie.

W bliżej nieokreślonej przyszłości (ze względu na fundusze) zamierzam dołożyć wzmak + subwoofer w skrzynce zamkniętej (ze względu na rodzaj słuchanej muzyki będzie to uniwersalny 10" sub, z tego co wyczytałem INFINITY BETA TEN będzie spełniał moje oczekiwania).

Na samym końcu przełożę Morele ze wzmacniaczem na tył, a na przód dam dwudrożny odseparowany zestaw z wyższej półki wraz z odpowiednim wzmacniaczem (jeszcze się nie orientowałem co dokładnie).

Co do innych kwestii jak np. bilans energetyczny czy dobór kabli to wszystko jest opisane na forum więc nie widzę sensu żeby o tym teraz pisać, wszystko ogarnę w trakcie całej zabawy z CA.

 

 

Teraz mam pytanie do Was dotyczące wyboru wzmacniacza do wspomnianych wcześniej Moreli, chciałbym wycisnąć z nich maximum możliwości. Z aktualnych ofert ciekawe są te sztuki (budżet do 300 zł):

 

Helix Dark Blue Two

https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-helix-CID5-IDyA4wT.html?fbclid=IwAR2IF0pxomfRStOxhkwbIYJ4ZANTZvhip95iJ3DvCzvPOiEySlYe_3UFY6I#20312a5d56

 

Alpine 3548

https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-alpine-3548-czarna-seria-made-in-japan-CID5-IDyD03x.html#3098950194

 

Alpine V12 MRV-F300

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-alpine-mrv-f300-v12-7845580382https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-alpine-mrv-f300-v12-7845580382

 

Helix HXA 400 MKII

https://www.olx.pl/oferta/helix-hxa-400-mk2-CID5-IDyBGph.html#65178d1f1d

 

Wiem, że nie jesteście wróżkami i nie powiecie mi który wzmak zagra najlepiej z Morelami, ale biorąc pod uwagę same wzmacniacze - to którym powinienem się zainteresować najpierw?

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję  :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, może jestem zbyt opryskliwy jak zawsze :)

Od początku. 300zł to jest budżet za mały na audio, chyba, że chcesz przeznaczyć 300zł co miesiąc. 

Jak to liczę:

 

1. Drzwi: Maty bitumiczne plus włókno szklane + żywica + nowe kołki od tapicerki + pianka pod boczek to jakieś 300zł własnie

Bitamat najtaniej, STP lepiej drożej maty. 
2. Okablowanie: skoro ma być przód + tył: od 1 do 3x Siluslive CX50 to jest od 80 do 240zł, do tego zasilający wzmacniacz spawalniczy + końcówki oczkowe miedziane około 100zł + kable miedziane głośnikowe od 4-10zł za metr 
3. Wzmacniacze, 4 kanałowy na przód + 1 lub 2 kanałowy na tył i tu każdy od 500zł w górę tak z 1000-1500zł trzeba liczyć za coś sensownego razem, jak AudioArt, Audison, itp.
Bety Ten nie zasilisz z tych co podałeś. 
4. Do tego dochodzi bezpiecznik, oprawka audisona, peszle, taśmy izolacyjne, końcówki, wktęty, skrzynka na suba i masa innych elementów drobnych.

 

To tak budżetowo i w skrócie.  

 

Ja bym na twoim miejscu, pierw wykleił drzwi matami od środka i na zewnątrz plus zakrył otwory technologiczne matami szklanymi + żywica, i wykleił piankę pod boczki. 
Pojawi się większa ilość punktowego basu, być może Cię zadowoli, ale zmiana będzie znaczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 300 spokojnie kupi porządny wzmacniacz*, który pozwoli mu zacząć rozbudowę i po jakimś czasie poczuć czy chce więcej, czy mu styka. Każdy ma inną wrażliwość.

Bywa, że wystarczy stara Alpina 3555, a cała reszta cacek wraca na OLX.

Ba -jakby miał rozeznanie i nieco więcej niż przeciętną cierpliwość to może ustrzelić w tej kwocie niespotykane cacka. Obserwuję nawet dwa i jak kasa spłynie łykam oba  :rotfl:

Natomiast jeżeli chce coś naprawdę wypaśnego i złapie bakcyla to...  :rotfl:

Niewielu znam ludzi, którzy powiedzieli "już jest idealnie, nic nie będę zmieniał i grosza nie dołożę"  :rotfl:  I wtedy to pińcet jest kwotą do której trzeba dołożyć na same "gwizdki"...

 

* w używce oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 300 spokojnie kupi porządny wzmacniacz*, który pozwoli mu zacząć rozbudowę i po jakimś czasie poczuć czy chce więcej, czy mu styka. Każdy ma inną wrażliwość.

Bywa, że wystarczy stara Alpina 3555, a cała reszta cacek wraca na OLX.

Ba -jakby miał rozeznanie i nieco więcej niż przeciętną cierpliwość to może ustrzelić w tej kwocie niespotykane cacka. Obserwuję nawet dwa i jak kasa spłynie łykam oba :rotfl:

Natomiast jeżeli chce coś naprawdę wypaśnego i złapie bakcyla to... :rotfl:

Niewielu znam ludzi, którzy powiedzieli "już jest idealnie, nic nie będę zmieniał i grosza nie dołożę" :rotfl: I wtedy to pińcet jest kwotą do której trzeba dołożyć na same "gwizdki"...

 

* w używce oczywiście

Za 300zl to jest przeważnie trup, który wymaga wymiany elektrolitów i regulacji prądów, ale moja ciotka mówi zawsze ”tanie mięso to psy jedzą".

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za 500 trup wyższej klasy, który wymaga... Lub taki sam model tylko cierpliwości brakło. Gdybać można w nieskończoność. Wydanie na używkę nawet 2000 nie jest gwarancją, że będzie idealna. Kwota 300 nie oznacza, że będzie to złom. 

Gwarancja to znany sprzęt ze znanych rąk i nowe(też nie zawsze).

 

Dyskusja akademicka -ma około 300. Jego kieszeń i jego sprawa. Prosi o radę co może w tej kasie kupić.

Możemy mu pomóc wydać to możliwie sensownie i zyskać być może kolejnego "zarażonego" albo udowadniać oczywistość, że większa kasa = więcej możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki Panowie za odpowiedzi, to może napiszę jeszcze raz jak sobie całą zabawę wyobrażam, widocznie zagmatwałem temat :)

 

Posiadam:

-przód Morel Maximo 6.2

-radio Alpine CDE-195BT z 3 wyjściami na wzmacniacze

 

Teraz chcę kupić:

-maty do wygłuszenia

-okablowanie (na razie na sam przód)

-wzmacniacz do Moreli (2 kanały najlepiej)

 

Później (np. za 3 miesiące jak uzbieram odpowiednie fundusze):

-np. Infinity Beta Ten

-drugi wzmak do suba

-skrzynka, kable, kondensator i inne pomniejsze rzeczy

 

Następnie (np. za pół roku):

-Morele Maximo wraz ze wzmakiem lecą na tył

kupuję:

-zestaw odseparowany dwudrożny na przód z wyższej półki (jeszcze się nie zastanawiałem co)

-trzeci, adekwatny wzmacniacz do nowego przodu

 

Ze względu na planowane przerzucenie Moreli na tył nie chciałem za dużo inwestować we wzmacniacz do nich, ale jeżeli mówicie, że pomysł trochę chybiony to jestem oczywiście w stanie dołożyć do 500 zł i szukać wzmaka w takim budżecie. W nocy coś poszukam, poczytam i wrzucę propozycje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do założyciela tematu , kup wzmacniacz klasy DLS RA 30 , RA 40 , napędzisz nim sensownie i z jakąś klasa system frontowy plus w przyszłości średnio wymagający subwoofer . Z innej strony na wzmacniaczach tego rodzaju potrafiono zbudować samochody walczące o wysokie pozycje na Finałach europejskich , to jedna strona medalu. Jest mało prawdopodobne abyś kiedyś sięgnął do max ich możliwości ( nie mylić z mocą ).

Druga ta przyziemna , cena na rynku wtórnym 800 -1200 zl w zależności od stanu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ok, dzięki Panowie za odpowiedzi, to może napiszę jeszcze raz jak sobie całą zabawę wyobrażam, widocznie zagmatwałem temat


 

Dla mnie nic zagmatwanego tam nie ma -określiłeś budżet i to zamyka sprawę. Oczywiście im większy tym lepiej. Teraz piszesz, że możesz na 500 dołożyć. Ok. Lepiej.

Może ja to inaczej postrzegam -jak ustalam budżet to szukam w jego ramach, a jak mam okazję go zwiększyć to zwiększam. A nie marzę z 10 000 o hybrydowym Suvie 4x4, bo byłoby fajnie taki mieć ;)

Kto nie ma miedzi na dupie siedzi  :rotfl:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie się nie ma miedzi .... [emoji6][emoji16]

 

A poważniej zacznij od wyklejania drzwi z przodu matami.

Masz Lexusa ja Toyotę podejrzewam, że po zdjęciu boczków połowa kołków będzie do wymiany.

Czeka Cię wyklejenie matami środka i zewnętrznej części drzwi jak ma być dobrze. Do tego pianka pod boczki plastikowe oraz zakryj matami otwory techniczne. Robić to dobrze.e6518aa54afccdcbd87aafc911490b83.jpgceb0627e728ad25fde802596ccbaa2e2.jpgb83a65db4ea4c5a3287593bcaba77462.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do założyciela tematu , kup wzmacniacz klasy DLS RA 30 , RA 40 , napędzisz nim sensownie i z jakąś klasa system frontowy plus w przyszłości średnio wymagający subwoofer .

 

Skoro mowa o DLS, to może od razu RA50?

Zasili przód, tył i suba, a jak będziesz chciał zrobić jak należy, potniesz przód aktywnie, a tył odlaczysz.

Mam taki, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia, na bank się przydadzą  :ok:

 

Panowie niestety mój portfel na razie nie pozwala na DLS RA...

 

 

 

Co sądzicie?

 

u-Dimension Jr. 2-370

https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-u-dimention-jr-2-370-CID5-IDyMhik.html#f6b50654fa

 

 

Istnieje jeszcze taka opcja, może uda się jeszcze zejść z ceny, kwestia jeszcze czy to fejk, bo wyczytałem, że i takie istnieją  :szok:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/60449-dls-a2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, szukaj tak by mieć 5ch dla 2way + sub, tym bardziej że radyjko umożliwia zabawę.

Dls serii Ra to fajne piecyki. Ra50, czy Ra40 + Ra10, co kto woli i komu łatwiej ułożyć w samochodzie.

"Nie kwestia kupić i zamontować sprzęt, kwestia dograć na miarę możliwości."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poprawnego grania 2way plus sub niezbędne są 5 lub 6 kanałów. Do grania byle jak 3 kanały do 4.
Wolał bym uzbierać na 5 kanałowy. Mniej miejsca zajmuje i all in one.

 

a dla czego jeśli mogę spytać?

nie znam się ale mam 3way i suba a wzmak 4 kanałowy w dodatku 50w na kanał w mostku 200w więc skąd ta teoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poprawnego grania 2way plus sub niezbędne są 5 lub 6 kanałów. Do grania byle jak 3 kanały do 4.

Wolał bym uzbierać na 5 kanałowy. Mniej miejsca zajmuje i all in one.

 

a dla czego jeśli mogę spytać?

nie znam się ale mam 3way i suba a wzmak 4 kanałowy w dodatku 50w na kanał w mostku 200w więc skąd ta teoria?

http://www.strefacaraudio.pl/index.php?/topic/7858-Systemy-i-procedury-pomiarowe.&do=findComment&comment=569073

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń proszę skoro twierdzisz, że na 3-kanałach nie da się zbudować dobrze brzmiącego systemu?

Link podałem wyżej. Jak zrozumiesz co to jest offset i co powoduje oddalenie tweetera względem woofera to sprawa stanie się jasna.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...