Skocz do zawartości

Problem z drzwiami... Dudni średnica i dół.


Barth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki na pewno tak zrobię, ale moje pytanie brzmi co może być przyczyną zdudniania niższych pasm:

- za duże drzwi

- za małe...

- zbyt słabo wytłumione

 

:)

 

Wiem, że może być wiele aspektów, ale może są jakieś główne przyczyny.

Czy drzwi 110 x 80 x 16 to względnie duża komora dla tego focala - patrząc na parametry głośnika?

Nie konieczne problem będzie po postawieniu systemu więc bierz się do roboty a potem się wypowiedz...miałem podobnie i jakoś po złożeniu systemu problemów nie ma żadnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyszedł czas na następny etap:

zgodnie z Waszymi radami zainstalowałem cały

system i problem nie zniknął.

 

Dalej zdudnia się w okolicy 150-200hz.

 

Zmieniłem nawet glosniki na Rainbow GL-C 6.2.

Wzmacniacz Alpine F409

Radio Alpine 9835 aktywnie.

Woofery cięte 63hz/12dB / 2,5kHz

 

Woofer ma FS 44hz i qts 0,48 wiec chyba powinien dawać radę w dużych drzwiach...

 

Jednak nic to nie zmieniło nadal jest problem.

 

 

Powiedzcie proszę jak sobie poradzić ze zdudnieniem w okolicy 200hz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem też u siebie problem z dudnieniem w basie i problem znikł po odchyleniu głośników od płaszczyzny drzwi, tak żeby grały bardziej w moim kierunku. Podczas tego manewru wyszedłem także poza tapicerki i nic nie przysłania głośnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej dudnienie występuje również przy zdjętej tapicerce.

Inna sprawa, że samochód jest na gwarancji i narazie nie chce jeszcze ingerować w tapicerkę.

 

 

 

Zacznę od dwóch dynaxorbów, ale jeśli macie jakieś pewniejsze rozwiażanie - proszę o sugestie...

Czy zna ktoś produkt GMS XORB? Warto dołożyć do Dynaxorb?

 

 

Narazie jeżdzę z EQ -6dB @ 200Hz...

 

 

Poniżej zdjęcia przed i po wycięciu wzmocnienia zasłaniającego tył woofera...

(przed i po dudni)

 

http://images70.fotosik.pl/406/60ef50c90b9bac80.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Masz jakieś szacunkowe dane na ile jest to skuteczne w omawianym zakresie ?

 

Oczywiście, że nie posiadam takowych danych. Może okazać się, że i dyna psu na budę się w tym przypadku przyda tak samo jak i wytłoczki. 

O tym jak są zrobione drzwi też właściwie nie mam pojęcia a fotek w topiku brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tak jak napisałem wcześniej dudnienie występuje również przy zdjętej tapicerce.

 

Ja mam podobny efekt u siebie, ale obstawiam drgającą tapicerkę. Może w ten weekend uda mi się znaleźć trochę czasu to powalczę z tym.

Wyraźnie mi podbarwia wyższy bas i jest właśnie taki efekt pudełkowatego grania. Efekt się trochę zmniejsza jak docisnę ręką boczki. Gorzej będzie jak się okaże, że z jakiś względów głośniki nie pasują do drzwi, też mam Focale, tyle, że KR2. W poprzednim aucie miałem te głośniki, drzwi wytłumione matami APP (teraz GMS07XL) i takich efektów nie miałem. Tyle, że drzwi były sporo większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledze Raadkowi udało się wstępnie zdiagnozować problem,
który w dużej mierze może powodować zdudnianie w okolicach 200hz.

Mimo, że na etapie przygotowania drzwi maty nie żałowałem to jednak to nie wystarczyło...
Niestety konstrukcja drzwi jest taka, że bez wzmocnienia okolic dystansu całość nie jest odpowiednio sztywna.
Także czeka mnie zrywanie mat i opracowanie wzmocnień...

Podejrzewam, że to niezbędne minimum, aby móc zacząć szukać dalszych przyczyn :)

 

 

Drzwi mają taką konstrukcję:

(zdjęcie przed oklejeniem)

 

http://images68.fotosik.pl/423/2d3708e0f0f838ae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to całkiem sporo roboty masz przed sobą. Z usztywnieniem blachy wokół dystansu nie będzie problemu ale skuteczne zaślepienie i usztywnienie rewizji pochłonie sporo czasu i wysiłku. Ja bym się skłaniał ku kilku kawałkom alublachy na każdy otwór. Blacha gruba na 2mm oczywiscie gięta/profilowana względem potrzeb a łączenia na nity zrywane.

Możesz pokusić się o wykonanie stelaży z płaskowników metalowych i oklejenie całości matą z tym że taki sposób załatania rewizji może nie wystarczyć w przypadku Twoich drzwi.

Całość można też załatwić żywicą i matą szklaną i jeśli masz doświadczenie w pracy z żwyicą, to usztywnienie rewizji za jej pomocą rewizji także bedzie godne polecenia.

 

 

 


Podejrzewam, że to niezbędne minimum, aby móc zacząć szukać dalszych przyczyn :)

A może się zdarzyć, że po właściwym usztywnieniu i wytłumieniu drzwi  już niczego dalej szukać nie będziesz musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Chyba będę musiał z patroszeniem drzwi poczekać na cieplejszy czas - brak odpowiedniego

miejsca do grzebania...

 

Natomiast jestem naprawdę w szoku ponieważ do podcięcia 200Hz dołożyłem drugie w okolicach 100Hz

i nie moge poznać mojego systemu! Pojawił się niski dół i selektywność - jest tak, że nawet wytrzymam do

cieplejszych dni :D

 

Wiem, że taka equalizacja na pewno nie da zrównoważonego pasma, ale jest o niebo poprawniej

i zacząłem widzieć światełko w tunelu tej mojej dłubaniny :)

 

Także teraz mam namiastkę tego co bedzie jak woofer przestanie się wzbudzać w drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...