Skocz do zawartości

Nie(koniecznie)banalne pytanie


Grzegorz1969
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

dobrze, ze jestem tylko amatorem i zyje w nieswiadomosci tego co moze sie wydarzyc, bo zycie byloby ciaglym lekiem dnia nastepnego... :P

 

a tak powaznie, jesli mam przypuscmy bezpiecznik w takiej odleglosci, ze wypinajac sie z klemy dotknie karoserie, to czy ten wlasnie bezpiecznik nie powinien zabezpieczac wzmacniacza przed takim zwarciem?? Pytam bo zaczolem po przeczytaniu tego tematu niewiedziec po co jest ten bezpiecznik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wpiąć przekaźnik mocy do obwodu zasilania kondensatora który będzie miał podtrzymanie z plusa od akumulatora,,,,gdy tam się straci to przekaźnik puści i odetnie kondensator od instalacji.

 

P.S. zaraz dorzucę prowizoryczny schemacik :wink2:

 

Jeszcze nie rysuj a pomyśl jakie właściwości ma instalacja elektryczna w samochodzie :zawstydzony: .

Przekaźnik nie jest złym rozwiązaniem ale , każdy przekaźnik działa z opóźnieniem.

 

Czyli .......

Odpowiadając na pytanie :

1) Czym się charakteryzuje prąd w większej części instalacji samochodowej ;

2) Jak element elektryczny działa bez opóźnienia .

Znajdziecie rozwiązanie :zawstydzony: .

 

PS

Zobaczcie a zaczęło się od tak niewinnego pytania :cool: .

 

Mam do wszystkich prośbę !!!

Omawiajmy każdy problem po kolei czyli ...

Nie stawiajmy kolejnych pytań dopóki poprzedni problem jest nie do końca zrozumiały i wyjaśniony gdyż powstanie haos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie rysuj a pomyśl jakie właściwości ma instalacja elektryczna w samochodzie :zawstydzony: .

Przekaźnik nie jest złym rozwiązaniem ale , każdy przekaźnik działa z opóźnieniem.

 

Za późno :wink:

 

A właściwie przecież będzie bezpiecznik w rozdzielaczu zasilania :mur1: i to on działa bezzwłocznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że kondensator masz wpięty za rozdzielacz.. patrząc od akumulatora.

 

 

Tak by było fachowo każdy mniejszy przekrój kabla i kondensator zabezpieczony :]

 

 

Pytanie brzmi :

Gdzie w instalacji samochodowej płynie prąd ........ przemienny :rotfl: .

 

za wzmacniaczem do głośników :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za wzmacniaczem do głośników :D

 

Tu muszę poprosić o pomoc gdyż ...... możliwe, że to co teraz napiszę jest błędne ale ....

z dawnych czasów pamiętam , że tylko we wzmacniaczach wyposażonych w przetwornicę prąd podawany na głośniki jest przemienny. W radioodtwarzaczach raczej + zawsze był plusem a - minusem.

 

Gdzie jeszcze ?

 

Pytanie naprowadzające:

Jakie dokładnie zadanie ma w instalacji dodatkowy kondensator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możliwie najbliżej klemy akumulatora tak, żeby przy ew. wypięciu się przewodu z oprawki(od strony aku) nie było możliwości zwarcia z karoserią.

To jest jeden aspekt - ważny. Ale on jest objęty jeszcze szerszym założeniem logicznym "idei" zabezpieczenia. Mianowicie - żeby przewodu ZA bezpiecznikiem było jak najwięcej(przewodu jak nazwa wskazuje - zabezpieczonego), a PRZED nim jak najmniej(patrząc od źródła).

 

Teoretycznie przewód zasilający na całym swoim odcinku jest narażony na uszkodzenie, a tym samym na spowodowanie zwarcia. W związku z tym, wydaje się, że najlepszym zabezpieczeniem, będzie bezpiecznik na klemie - bo:

 

Po 1 -jeśli przewód wypadnie- automatycznie cały odłączany jest od napięcia.

Po 2 -nawet jeśli zostaje uszkodzony na piątym centymetrze i dochodzi do zwarcia to bezpiecznik chroni nawet już ten odcinek.

 

Ustalenie sztywnej wartości 30cm jest podważalne, bo zawsze zaistnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia tych 30cm przed bezpiecznikiem, a następnie zwarcia - i co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynuje mnie też możliwość niektórych radioodtwarzacz np. Alpine gdzie możesz ustawić opóźnienie w czasie dla konkretnych głośników nie wiem jeszcze jak to jest (bo nie miałem) ale jeśli tak jak myślę: że ustawię sobie że jutro zamontuje lewy woofer , pojutrze lewy tweeter, za miesiąc kupie sobie prawy woofer a po wakacjach prawy tweeter to zabawa w aktywne CA wcale nie jest tak kosztowna i można koszty rozłożyć w czasie :zawstydzony: .

 

U mnie w Alpine CDA-9887R ustawia się odległość w cm lub inch. Korzystając z tego radia musiałbyś liczyć drogę do sklepu, a nie czas, kiedy będziesz miał przetwornik;P

 

 

A gdzie płynie prąd przemienny?

Może płynie od alternatora zanim dotrze do mostka prostowniczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wpiąć przekaźnik mocy do obwodu zasilania kondensatora który będzie miał podtrzymanie z plusa od akumulatora,,,,gdy tam się straci to przekaźnik puści i odetnie kondensator od instalacji.

 

P.S. zaraz dorzucę prowizoryczny schemacik :wink2:

 

Moim zdaniem klasyczny zonk , ten uklad nie zabezpiecza przed niczym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie dokładnie zadanie ma w instalacji dodatkowy kondensator ?

 

jak sama nazwa mowi, kondensuje ladunek elektryczny i szybko go oddaje, zeby nie bylo spadkow napiecia w calej instalacji, kiedy urzadzenie, ktore wymaga "skokowo" takiego ladunku sie wlacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa mowi, kondensuje ladunek elektryczny i szybko go oddaje, zeby nie bylo spadkow napiecia w calej instalacji, kiedy urzadzenie, ktore wymaga "skokowo" takiego ladunku sie wlacza.

Oczywiście tak, ale żeby oddać musi wcześniej się naładować i po oddaniu też aby znów oddać .... w związku z tym ponieważ ładunki przemieszczają się w jedną i drugą stronę z różną intensywnością ...... mamy prąd przemienny w instalacji prądu ..... stałego (a w zasadzie prądu zmiennego).

 

Czyli ....... jeśli wiemy gdzie jest prąd przemienny to ..... wiemy także gdzie jest prąd zmienny (czyli o stałym kierunku przepływu ze zmienną tylko intensywnością).

 

W takim razie pytanie ....

 

Co działa natychmiastowo i nie pozwala na zmianę kierunku przepływu prądu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioda ? raczej nie

 

Według mojej opinii i skromnego doświadczenia diody prostownicze jako zabezpieczenie się sprawdzają może nie przy całkowitym ładowaniu i rozładowywaniu kondensatora ale przy pracy w instralacji.

Oczywiście, mam dużo mniejsze doświadczenie i wiedzę niż Ty.

Nie bawię się w instalacje CA o poborze prądu większym niż 120 Amper gdyż ..... to nie są instalacje (według mnie) do słuchania muzyki tylko do prania mózgu.

Jeśli się mylę (co jest całkiem prawdopodobne) to może razem wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zrobić prostsze i lepsze zabezpieczenie :zawstydzony: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej opinii i skromnego doświadczenia diody prostownicze jako zabezpieczenie się sprawdzają może nie przy całkowitym ładowaniu i rozładowywaniu kondensatora ale przy pracy w instralacji.

Oczywiście, mam dużo mniejsze doświadczenie i wiedzę niż Ty.

Nie bawię się w instalacje CA o poborze prądu większym niż 120 Amper gdyż ..... to nie są instalacje (według mnie) do słuchania muzyki tylko do prania mózgu.

Jeśli się mylę (co jest całkiem prawdopodobne) to może razem wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zrobić prostsze i lepsze zabezpieczenie :zawstydzony: .

Trudno rozmawiać o czymś , czego nie widzę .

Czy można prosić o schemat , bądź ścisły opis kompletnego obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dioda?

 

 

I już problem rozwiązany :zawstydzony: .

 

Z tego co mi wiadomo dioda puszcza prąd tylko w jedna stronę i może być wpięta np. przed rozdzielaczem tak że podczas zwarcia gdziekolwiek przed nią od strony akumulatora nie puści ona ładunków elektrycznych z kondensatora bo będzie działać w ta stronę zaporowo,więc pomysł w/g mnie jest dobry pod warunkiem że dioda bedzie miała dużą przepustowość np. 200 A

 

 

np. taka http://allegro.pl/dioda-prostownicza-do-spawarki-200a-700v-wojskowa-i1472013409.html

post-5192-0-17058800-1298442637_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...