Skocz do zawartości

korekcja czasowa - w jaki odpowiedni spób ustawiać ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

w temacie jest wyraźnie napisane "korekcja czasowa - w jaki sposób ustawić?" i nie ma żadnej wzmianki o tym, że musi być realizowana procesorowo...jak już grzegorz wcześniej wspomniał o przyczepce...domyślam się, że o te zwoje kabli chodzi...a poważnie ten rodzaj wiedzy tajemnej jest szczególnie mile widziany i naprawdę doceniany :rolleyes:

 

tylko, ze to juz nie "korekcja czasowa" niestety

 

W dodatku "nie samym tematem czlowiek zyje" - w pierwszym poscie autor wyjasnia, iz chodzi o zabawe z 9835, ktor to swoja droga (Alpina) jest bardzo wdziecznym sprzetem do nauki gdyz "parametrem przesuniecia" mozna "krecic plynnie" galka i mozna to w dodatku robic na parach glosnikow (Bass Focus). "Klikanie po centymetrze" kazdym z osobna jak sie to ma w innych sprzetach daje znacznie trudniej "wychwytywalne" efekty.

Edytowane przez coobah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a wielce pożądana i oczekiwana jest chęć jej przekazania :padam:

Za pewne wielce Ciebie rozczaruje- wiedza ta dostępna jest publicznie od kilkudziesięciu lat. Poza wieloma publikacjami stricte naukowymi powstało MULTUM transkryptów "na nasze" - być może to ciekawszy temat na FAQ niż to czy "Junior" jest lepszy od RM i (jak to mawiał Nikoś) "vice wersja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że... Dajesz np na prawy kanał przewód o długości zwykłej te 4m, a na lewy kanał dajesz 15? Przez większy opór przewodu uzyskujesz jego lekkie ściszenie, a przez jego długość opóźnienie w czasie? To jest ta Twoja pasywna korekcja czasowa Grzegorzu? :szok:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że... Dajesz np na prawy kanał przewód o długości zwykłej te 4m, a na lewy kanał dajesz 15? Przez większy opór przewodu uzyskujesz jego lekkie ściszenie, a przez jego długość opóźnienie w czasie? To jest ta Twoja pasywna korekcja czasowa Grzegorzu? :szok:

Gdyby to chciało być takie proste :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś coś było wspomniane, że aby opóźnić jeden z kanałów o kilka ms to by trzeba dać sporo kilometrów kabla, na pewno można to obliczyć, ale jak już wspomniano, trzeba by do tego przyczepę z kablami na niej  :) ale by było passive. Co do ustawiania werbli, zgadzam się w 100%, w scenie nie jest tylko strona lewa, prawa i środek ale bardzo wiele stanów pośrednich i je właśnie jest najtrudniej ustawić. W poprzednim aucie tak miałem scenę ustawioną, że pierwsze 2/3 werble były praktycznie w lewym głośniku i tak samo ostatnio 2 werble też były w 1 miejscu i tu już korekcja raczej nie pomoże a samo ustawienie przetworników i trzeba spoooooro testować i słuchać :)Można też taką scenę ustawić czysto pasywnie, beż opóźnień czasowych, bawiąc się właśnie lokalizacją i kierunkiem promieniowania głośników i innymi rzeczami, jak balans ale tutaj mowa o czym innym :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wytłumacz, choć namiastkę tej wiedzy, to stanie się ona dla nas zrozumiała.

W ten sposób nie da się zrobić , bo opóźnienie wynikające z przepływu pradu w przewodzie długości kilku metrów jest bez znaczenia z punktu widzenia wielkości opóźnien jakie potrzebne są do korekcji dźwięku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milisekunda = 0.001 sekundy. Prędkość swiatła/prądu to 300 000 km/s a więc by opoznic dzwięk dochodzący do głosnika o 1 ms potrzebaby było 300 km kabla wg mojego myslenia :) (0.001 razy 300 000km/s) Edytowane przez blackdragon8904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS - ładna liczba tematów w tym dziale

 

troche sie robi OT, ale wkoncu to forum :)

 

Ale nie ma to nic wspólnego z oporem

 

dlaczego wiec stosuje sie w dobrych instalacjach metale szlachetne jak platyna, zloto?? zawsze wydawalo mi sie ze chodzi o przewodzenie jak najlepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - stosuje się je by zminimalizować spadki napięcia ( sygnału ) . Impedancja ( czy opór ) nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o opóźnienie sygnału. Inaczej sama zwrotnica pasywna wprowadzala by opóźnienie , nie mówiąc o innych elementach systemu.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prędkość_dryfu

 

Dla rozroznienia " prędkości " elektronu od " prędkości " prądu . Rożne materiały maja inna częstotliwość drgan sieci krystalicznej co ma wpływ na prędkość elektronow lecz na prędkość prądu - nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milisekunda = 0.001 sekundy. Prędkość swiatła/prądu to 300 000 km/s a więc by opoznic dzwięk dochodzący do głosnika o 1 ms potrzebaby było 300 km kabla wg mojego myslenia :) (0.001 razy 300 000km/s)

Elektron z prędkością światła w przewodzie miedzianym? :przestraszony:

Myślę, że jeśli elektron rozwija kilka tyś. m/s w przewodzie, to jest MEGA :ph34r:

Dla przykładu, wielkie odkrycie ostatnich lat, grafen - odmiana alotropowa węgla, przez niektórych nazywany przewodnikiem idealnym. Prędkość elektronu w grafenie? 1 000 000m/s

Edytowane przez TomoMadej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość elektronu ( jeśli z punktu widzenia fizyki kwantowej w ogóle możliwa do ustalenia ) jest stosunkowo niewielka. Natomiast "prędkość " prądu elektrycznego równa jest prędkości światła ( w uproszczeniu ) i nie zależy od przekroju ani oporu przewodnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma to nic wspólnego z oporem. Gdyby tak było wystarczyło by wstawić rezystor by uzyskać opóźnienie .

 

PS - ładna liczba tematów w tym dziale :)

 

Moze tez chodzic o to , ze 300km kabla posiada "dość znaczny" opór , który sprawi , ze jako wartośc właczona szeregowo z głosnikiem , stworzy dzielnik o bardzo duzym tłumieniu .

Oczywiście klasyczny rezystor nie powoduje zmian w domenie czasu.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tez chodzic o to , ze 300km kabla posiada "dość znaczny" opór , który sprawi , ze jako wartośc właczona szeregowo z głosnikiem , stworzy dzielnik o bardzo duzym tłumieniu .

Oczywiście klasyczny rezystor nie powoduje zmian w domenie czasu.

 

Dlatego tez napisałem ze opór tego kabla nie ma znaczenia w opoznieniu sygnału. Chyba czas skończyć te dywagacje na temat kilometrów kabli bo jeszcze ktoś gotów zrobić sobie takie " piur pasiw " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Odkopię... Mam kilka pytań odnośnie ustawienia sceny. Korzystałem z kalkulatora, umieszczonego pod tym linkiem: KALKULATOR OPÓŹNIEŃ Pomierzyłem odległości tweeterów, oraz wooferów od mojego czoła, wprowadziłem do kalkulatora, a ten obliczył mi wartości opóźnień dla tweeterów i wooferów. Ale... Kiedy wpisałem teoretyczną odległość suba od głowy, to kalkulator opóźnia również tweetery. Pytanie czy jest sens opóźniać tweetery względem suba? Kolejne pytanie, to czy ten kalkulator faktycznie podaje "odpowiednie (teoretycznie)" wartości opóźnień dla każdego głośnika i takie same powinienem wprowadzić do radia? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wartości wprowadzone do radia z kalkulatora (pod warunkiem, że są miarodajne), będą jeszcze wymagały dopieszczenia "na ucho"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...