Skocz do zawartości

korekcja czasowa - w jaki odpowiedni spób ustawiać ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam takie pytanko, u mnie czasówka ustawiana jest za pomocą odległości głośników w cm i teraz chodzi mi o to czy zwiększając odległość np. przodu, opóźniamy w ten sposób dźwięk na przód czy może "przyśpieszamy" go? (Na chłopski rozum jeśli ustawimy że przód jest oddalony np o 60 cm to dźwięk musi być "przyśpieszony" żeby szybciej docierał do naszych uszu). Najbardziej chodzi mi tu o zgranie suba z przodem i nie wiem jak to ustawiać :)

Wydaje mi się że Suba na 0 cm a reszta na tyle na ile jest oddalona od słuchacza, mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje o nie :) . W ten sposób opóźni tylko przód względem siebie , sub zostanie tam gdzie był , trzeba dodać do przodu odległość od suba i wtedy jest ok . Przynajmniej tak było w Clarku 958

 

Czy aby na pewno? Liczy się odległość od słuchacza, w jakiej znajdują się poszczególne przetworniki a nie kierunek.

Bardzo sensownie opisuje to w instrukcjach do swoich jednostek/procków Alpine.

Moim zdaniem, za punkt wyjścia należy zasadniczo przyjąć najbardziej oddalony od słuchacza przetwornik (zazwyczaj subwoofer, choć nie zawsze), gdyż to przez niego reprodukowany dźwięk dociera do rzeczonego słuchacza z największym opóźnieniem (i dla niego przyjąć opóźnienie wynoszące 0ms). Pozostałe zaś przetworniki należy opóźnić o taki czas, jaki potrzebny jest fali dźwiękowej na pokonanie różnicy odległości pomiędzy danym przetwornikiem a tym najbardziej oddalonym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprosciej ustawiasz wszystko na 0 wyciszasz wszystkie glosniki oprucz suba i lewego wofera włączasz bębny i powoli opuzniasz lewy wofer az bas sie zgra z subem krok nastepny opuzniasz lewy tweter względem lewego wofera .Nastepny krok(wyciszamy twetery i sub ) wybieramy jakis wokal sterujemy tylko woferami lewy ustawiony względem suba wiec opuzniamy prawy wofer .Po tej czynnosci wyciszamy wofery i sub dostrajamy prawy tweter względem lewego wczesniej opuznionego .Żadne miarki wam nie pomoga trzeba robic na słuch najlepiej kolo 22:00 hehe

 

Dodam ze w kazdym radiu czasy wyglądają inaczej np alpine najdalej oddalamy lewy wofer w pionku i clarionie najdalej oddalamy prawy wofer .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam następującą lekturę: http://www.diymobileaudio.com/forum/how-articles-provided-our-members/96196-precision-time-alignment-using-only-noise-tracks-your-ears.html

Bardzo interesująca metoda, dająca ciekawe rezultaty, choć na początku nieco wymagająca.

Jedynym przyrządem pomiarowym są własne uszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jak to w koncu jest z tym czasem? Sa radia gdzie wpisujemy czas, sa takie gdzie wpisujemy odleglosc i sa takie gdzie wpisujemy to lub to. Wy tu piszecie jak mozna przeliczyc odleglosc na czas, prosta rzecz, tez umiem. Ale teraz tak, jak np wpisujemy opoznienie czasowe np lewej strony wzgledem prawej o 1ms tzn ze lewa strona bedzie grac o 1ms pozniej od prawej, ale wpisujac odleglosc 34cm (1ms) przy lewej stronie tvo wtedy tak jakby przyspieszamy ta lewa strone bo wpisalismy ze jest dalej niz prawa o 34cm. Mysle ze mam ustawione dobrze korekcje w moim radiu, ale czytajac takie tematy zawsze mam watpliwosci czy dobrze wpisuje. Wiec prosze o wyjasnienie tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najwiekszym problemem jest zgrac przodek z tylem. Aktualnie mam ustawiona odleglosc suba 110cm i jest tak ze wiekszosc utworow gra poprawnie, ale na niektorych brakuje pewnych basow, ktore znow pojawiaja sie przy 170cm, ale tu znowu wiekszosc utworow traci bas. Probowalem tez zmiane fazy suba, ale bylo jeszcze gorzej. I jak tu znalesc rozwiazanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jak to w koncu jest z tym czasem? Sa radia gdzie wpisujemy czas, sa takie gdzie wpisujemy odleglosc i sa takie gdzie wpisujemy to lub to. Wy tu piszecie jak mozna przeliczyc odleglosc na czas, prosta rzecz, tez umiem. Ale teraz tak, jak np wpisujemy opoznienie czasowe np lewej strony wzgledem prawej o 1ms tzn ze lewa strona bedzie grac o 1ms pozniej od prawej, ale wpisujac odleglosc 34cm (1ms) przy lewej stronie tvo wtedy tak jakby przyspieszamy ta lewa strone bo wpisalismy ze jest dalej niz prawa o 34cm. Mysle ze mam ustawione dobrze korekcje w moim radiu, ale czytajac takie tematy zawsze mam watpliwosci czy dobrze wpisuje. Wiec prosze o wyjasnienie tego.

Zasadniczo najpierw opóźniamy cały przód (lewą i prawą stronę) względem subwoofera tak, żeby "przesunąć" go do przodu. Następnie dodatkowo lewą stronę opóźniamy względem prawej, żeby "wycentrować" scenę...

 

Dlatego najbardziej opóźniona będzie lewa strona - bo jest najbliżej, następnie prawa strona, a subwoofer zostaje bez opóźnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Suba na 0 cm a reszta na tyle na ile jest oddalona od słuchacza, mam racje?

No nie wiem nie wiem....

 

Sub na zero , aprzód na tyle ile jest od ciebie plus odległość ciebie od suba.

Tez chyba nie do konca

 

Aha, czyli mam dobrze bo w moim przypadku wpisuje odleglosci tak:

-lewy przodek 0cm

-prawy przodek 25cm

-sub 110-170cm

:mur: i w tym momencie nic juz niewiem :D Clarion Alpine Pioneer Kenwood i kazdy producent na wlasna nute czasowki udziwnia.

Mysle ze kluczowa powinna byc tu znajomosc instrukcki dla konkretnego radia.

 

 

Tak jak pisalem juz w innym temacie Kenwood przedatawil dosc skrotowo ale zawsze dosc klarowny system obliczenia wyrownan oponznien czasowych w swej instrukcji do mojego grajka<nie wplatujac w to narazie przesuniecia sceny>

Generalnie by wszystkie glowniki graly bez opoznien musza sie znalezc w odleglosci rownej od sluchacza - tu KEnwood podaje przyklad okregu. Gdzie srodkiem jest wybrany przez nas punkt <nasza glowa na przyklad> a promien stanowi odleglosc od najbardziej oddalonego glosnika . Przymijmy ze to sub. Sub wtedy dostaje wartosc 0cm. Zalozmy ze jest w odleglosci 150 cm od glowy. Docelowo nalezy "wirtualnie oddalic" pozostale glosniki na ta odleglosc. Upraszczajac rozwazamy zestaw przedni jako calosc <razem woofer i tweeter>. Zalozmy ze lewa strona jest 60 cm od glowy a prawa 90 cm. Dla lewej strony mamy 150 - 60 czyli wpisujemy 90 "wirtualnych" centymetrow opoznienia. Dla prawej strony mamy 150 - 90 czyli wpisujemy 60 cm. Lewa i prawa strona oraz sub po "dolozeniu wirtualych centymetrow" sa od nas oddalone o taka sama odleglosc. (0 +150, 60 + 90, 90 +60) Dla mnie to dosc przejrzyste. No ale sprawy lubie sie gmatwac wiec...

 

 

 

 

...w moim radyjku pojawia sie problem. W zakladce POSITION w menu control w glownym menu sound mam mozliwosc wpisania odleglosci dla: przod prawy lewy, tyl prawy lewy i sub prawy lewy kanal. Tyle ze jest jeszcze w glownym menu sound takze podmenu setup i zakladka DTA gdzie mozna juz wpisac tylko wartosci w cm przod tyl i sub <bez podzialu na lewa i prawa strone> :mur: I tu jestem w kropce gdyz nie zabardzo wiem czemu to ma sluzyc. Czy zakladka position sluzy do opozniania wzgledem siebie tylko lewej i prawej strony poszczegolnych par glosnikow<front wzgledem siebie rear wzgledem siebie i sub wzgledem siebie> a zakladka DTA <po odjeciu hmmm sredniej z opoznien dodanych w zakladce position > do kompensacji opoznien odleglosci miedzy poszczegolnymi parami glosnikow niejako wzdluz pojazdu? <na przyklad zestawu przedniego z subem (subami jesli ktos ma na przyklad dwie osemki w boczkach bagaznika)>

 

Czyli opoznienia by wygladaly tak : prawy glosnik oddalony 90 cm od glowy jako najdalszy w menu position dla pary przedniej. Lewy ma 60 wiec dodajemy mu wpisujac 30 . Zakladajac ze mamy dwa suby w boczkach bagaja lewy powiedzmy 150 prawy 180 od sluchacza wpisujemy odpowiednio 30 cm dla lewego. Menu position zamykamy wpianiem 30 cm dla lewego przedniego glosnika i 30 cm dla lewego suba.Mamy zgrane kanaly przedni i sub w ich obrebie Otwieramy zakladke DTA . Suby usredniajac oddalone od glowy 150 + 180 przez dwa czyli 165 - nasz promien. Przod analogicznie 90 +60 przez dwa daje 75. Czyli aby zestaw przedni umiescic na okregu :) nalezy wpisac dla przodu 165<nadalszy glosnik - suby> - 75 <zestaw przedni> czyli 90 wyrtualnych centymetrow w pozycji FRONT. Zakladajac ze obie zakladki sa aktywne podczas pracy radia jednoczesnie opoznienia powinny jako tako banglac. Innego wytlumaczenia obydwu zakladek w menu sound nie umiem sobie wytlumaczyc. Uff - czy to ma siakis sens? :ph34r:

Qrcze pewnie namotalem i niewielu sie polapie o co mi biegalo ale moze jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie tez czasami tak ze nie mozecie spac bo cos was dreczy? A moze to przez pelnie ksiezyca... Tak czy siak ja nie moglem wczoraj zasnac bo myslalem o tych korekcjach i dzisiaj rano wyjechalem do pracy predzej, zeby stanac w polowie drogi i zrobic tak:

-lewy przodek 140cm

-prawy przodek 115cm

-sub 0cm

 

I rzeczywiscie to jest to, bas stal sie bardziej "czytelny", wyrazisty.

Niewiem dlaczego jest taka dziwna metoda wpisywania, ale w instrukcji nic o tym nie pisze jak ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rzeczywiscie to jest to, bas stal sie bardziej "czytelny", wyrazisty.

Niewiem dlaczego jest taka dziwna metoda wpisywania, ale w instrukcji nic o tym nie pisze jak ustawic.

Wczoraj ustawiałem tak samo i też się dziwiłem czemu ten sub ma być na zero-po dłuższym słuchaniu kilku utworów zrozumiałem czemu tak jest( a początkowe ustawienie suba maiłem 400.00 cm :przestraszony: )

Instrukcji po polsku dalej nie mam :zdegustowany: więc tym bardziej dziękuję za cenne wskazówki osób z forum, które potrafią wytłumaczyć cos "na odległość" :padam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-lewy przodek 140cm

-prawy przodek 115cm

-sub 0cm

 

 

Sproboj poeksperymentowac z roznica 25 - 35 cm dla lewego glosnika lecz troche mniejsze wartosci... - na przyklad 70- 40 lub inne w podobnym stosunku ;) Moim zdaniem twoje obecne ustawienia moga deko zbytnio wirtualnie oddalic glosniki przednie = w moim przypadku skutkowalo to lekkim znieksztalceniem barwy dzwieku ma przyklad wokalu - tak jakby brakowalo sily na dole.

 

Dzis rano w oczikwaniu na arbeit z miarka w reku ustawilem wedlug zalozen "dwoch zakladek position i dta " opisanych w nocnych majakach i ,,, wczesniej bylo niezle aczkolwiek tak jak napisalem wyzej - deko nie tak jak trzeba jesli chodzi o lekko odbiegajaca barwe wokalu <i pare innych drazniacych ucho natarczywoscia srednicy elementow>. Dzis po dokladnym przemysleniu wpisanych wartosci znowu spory progres:):):) Mysle ze jak zrobie aktywke i bedzie mozliwosc opoznienia osobno tweeterow osobno wooferow i suba - to bedzie to.

Obecne ustawienia to w zakladce position gdzie ustawiam opoznienia dla poszczegolnych stron zestawu przedniego- lewy +30 bodajze. A w zadklace DTA zestaw przedni wzgledem suba po obliczeniu usrednionych wartosci i "dosluchaniu" narazie 50. Dlatego tez zasugerowalem na probe 70 40 przy opcji wpisywania wszystkiego razem w jednym miejscu = no chyba ze kolega ma minibusa i ponad dwa metry do suba - u mnie w Viki kombi jest tylko 150... Istnieje tez mozliwosc ze zasada obliczen poprawna wedlug schematu Kenia nie sprawdza sie w Clarku Alpinie czy Pionierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzeję...

 

Mam problem ze zgraniem wooferów DLS R6 z subem IT MDS 10. Woofery obcięte 2kHz 18dB/okt i 50Hz 18dB/okt z radia i sub 50Hz z DLS A6 (??dB/okt). Wszystko dodatkowo czasówkami opóźnione. Zrobił się niezły bałagan i nawet jak zaczynam wszystko od początku to nie mogę suba z wooferami zgrać. Ma ktoś jakieś wskazówki, które pomogłyby mi to ogarnąć? Jakie zbocza, cięcia? Może jakiś utwór który mi pomoże?

PS: wie ktoś jak zmienić MS na CM w 9833r?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instrukcji nie ma wzmianki o tym ze da sie zmienic

 

http://instrukcja.pl/i/alpine_cda9833r_en tutaj na stronie 20,21,22 masz info odnosnie ustawien i tabele z przelicznikami ms na cm

 

poza tym swietna opcja jest w alpinie i-personalize... na www rejestrujesz sie za darmo i tam masz mozliwosc sobie zrobienia pliku z ustawieniami miedzy innymi czasowki i pozniej wgrywasz ten pliczek do radia... fajnie sie to ustawia bo sa suwaczki i od razu widac jak regulujac jeden glosnik zmieniaja sie ustawienia ms dla innych glosnikow itp.

 

nawet jesli nie nie ma w radiu i-personalize to warto sie zarejestrowac i sie pobawic aby rozkiminic jak dokladnie dzialaja opoznienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym swietna opcja jest w alpinie i-personalize

 

dobre to jest dla tych, co na zawody jeżdżą i dają odsłuchiwać auto. W 2009 chyba była sytuacja, że ktoś komuś pozmieniał na złość czasówki...

 

A tak przed oceną płytka z ustawieniami, download i ustawienia mamy takie, jakie mieć powinniśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...