Skocz do zawartości

Tuning radioodtwarzacza


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zajmował się może jakimiś modyfikacjami radioodtwarzaczy, deckow itp? Zastanawiam się właśnie, dlaczego tuningowcow sprzętu do domu jest pełno, ale nigdzie w necie nie napotkałem się, żeby ktoś dokonywal jakichś modyfikacji w radiach. O ile zakładam, że budowa stopnia wyjściowego RCA radia jest podobna do wszelkich interfejsów audio, cdków itp, sklada się z analogowego stopnia wzmacniającego na jakimś OPampie, który pewnie można by wymienić na jakiegoś BurrBrowna, kondensatory filtrujące również na lepsze i.. no właśnie niewiem co dalej i niewiem czy warto. Moje radyjko jest póki co na gwarancji więc przynajmniej do czasu jej zakończenia nie będe się zaniego zabierał, ale może ktoś inny próbowal..?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wymieniłeś.

Ewentualne wzmaczki operacyjne wymienić na lepsiejsze. Przetworniki D/A jak wiadomo na te "zacniejsze". Kondzioły można użyć lepsze, rezystory również bywają lepsze i gorsze, tranzystory to samo bywają te "pospolitusy" i lepsze, idąc tym tropem można nawet próbować sobie nową płytę główną wytrawić i np. "pokryć "złoceniem" scieżki :rotfl: . Gdzieś czytałem , że w niektórych modelach radyjek wylutowuje się kostkę mocy robiąc w ten sposób decka zyskuje się niejako na jakośći dźwięku (ktoś tam słyszał "wyższość").

O zggrozo bywały nawet przypadki "wywalania" całej sekcji tunera by zyskać na grze CD . Uważam , że to trochę "przesadliwe" :cwaniak: .

 

Na koniec ...najwdzięczniejszym sposobem "stjuningowania" radyja jest zmiana koloru podświetlenia panela :cwaniak: kiedyś był szał na kolor niebieski teraz zauważyłem top na kolor diodek białych.

Hmmm sam tak sobie próbuje zrobić (mam trochę skomplikowaną robotę przy tym) ale ...ładnie wygląda w ciemnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm sam tak sobie próbuje zrobić (mam trochę skomplikowaną robotę przy tym) ale ...ładnie wygląda w ciemnościach.

A może by tak zrobić u Ciebie zamiast normalnej gałki -> gałkę 'głośności" w kształcie srebrnego korektorka fazy :rotfl: .

Edytowane przez Grzegorz1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewygodnie by się kręciło :hyhy: ...ale w sumie używam głównie pilota :ok: .

 

Hmmm... a na czubku niebieski LED :lol:

 

Problem wynika z tego, że próbuję panel od 400 "całkowicie" zgrac z tyłem od 500 i własnie poza dość sporymi (co skrupulatnie oblukałem) róznicami miedzy tymi radiami własnie 500 ma więcej opcji koloryzacji, a te "samuraje" okropnie danych technicznych strzegą przed wyciekami ...zupełnie jak Phase :mur1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś 9175 na BB i Black gate. Zdania byly podzielone co do "wartości dodanej". Wg. mnie gra nie warta świeczki - są inne problemy dot. dźwięku w aucie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą zmianę może przynieść zmiana przetwornika C/A, ale trzeba wiedzieć na co go wymienić, żeby faktycznie była poprawa.

 

Wymiana opampów na BurrBrowna... oni robią swój sprzęt w trochę innym celu (głównie ma być niezawodny, choć parametry są powtarzalne i wyraźnie lepsze od konkurencji), ale dzisiejsze WO pakowane w radia są niskoszumne i wymiana może nic nie dać chyba, że faktycznie producent pożałował kilku zł na lepszy WO.

Wymiana rezystorów teoretycznie może coś dać, niby rezystory metalizowane mają mniejsze szumy ale ten temat wsadziłbym raczej w audio-woodo. Wymiana małych elektrolitów na kondensatory foliowe już bardziej.

 

Wywalanie stopnia końcowego wydaje się być kożystna z kilku względów:

-radioodtwarzacz się grzeje zdecydowanie mniej, jest stabilny termicznie, a elementy elektroniczne mają parametry zmienne w funkcji temperatury. Nieznacznie, ale zawsze.

-brak zakłóceń ze strony końcówki mocy, wysokonapięciowy sygnał "głośnikowy" nie wprowadza zakłóceń do niskonapięciowego toru sygnałowego.

-mniejsze tętnienia napięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odtwarzacz w "wyłączalną" końcówką hmmm...różnica jest bo jak włącze to mi pędzi tylnie jajka :cwaniak: ( w scenie kolosalna ) :rotfl: .

Raczej kolejne opowieści z mchu i paproci.

Że to coś daje :kwasny: ba jedyne co udało mi się wytestowac i przeprowadzić nausznie z praktycznym skutkiem to dość (znacznie) odczuwalna różnica w torze wysokotonowca na zwrotce pod tanim elektrolitem a sporo lepszym Jantzenem.

Inne to takie ...niby coś tam w tym jest ale za malutcy jesteśmy by to "powyłapywać".

Prawda taka , ze dobre źródło pojawia sie juz u producenta i jakby tam go nie ulepszać ...niewiele daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieobciazona koncowka mocy nie emituje przeciez duzo ciepla...

 

jest oczywiscie prad spocznkowy z czym wiaza sie jakies niewielkie straty w postaci emitowanego ciepla ale moim skromnym zdaniem..

 

realny wplyw czyli slyszalne roznice w dziwieku z tej okazji miedzy koncowka nie obciazana a jej brakiem podchodza dla mnie osobiscie pod audiovoodoo

 

 

 

 

jesli chodzi o same modyfikacje roznego typu sprzetu audio to od siebie moge dodac tylko tyle ze...

 

sa klocki bardziej podatne na takie zabawy, w ktorych mozna poprawic producenta i da to oczekiwany efekt - poprostu oplaca sie to zrobic bo efekty sa bardzo dobre

 

natomiast w wiekszosci sie to nie oplaca lub tez poniesione naklady pracy sa niewspołmierne do efektow jakie otrzymamy - lub nie ma ich wogole :zakrecony:

 

pisze to z wlasnego doswiadczenia a swego czasu mialem bzika na punkcie modyfikacji, poprawiania roznego typu sprzetu

 

wsumie to nadal mam ale nie mam na to juz tyle czasu co kiedys...

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie, odgrzewam kolteta ...

 

Interesuje mnie czy da się zmienić podświetlanie w Apine 7906R. Najchętniej widziałbym opcję z wyborem kolorów, między oryginalnym, a czerwonym (audi).

Jeśli to niemożliwe to trudno, jeśli jednak się da to poproszę o namiary do kogoś, kto by się podjął takiego zlecenia. Ewentualnie jeśli ktoś ma jakieś materiały na ten temat, DIY czy coś w ten deseń, to prosiłbym o udostępnienie.

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia.

Znalezienia "obwodu" zaróweczek (bo ta alpina nie jest jeszcze na LEDach)

Dołozenia drugich zaróweczek (obok istniejacych oryginałów) z "naciagnięta" czerwona gumką i dołozenia małego mikropstryczka przełaczajacego kolory.

 

Jezeli dalej nie wiesz o czym piszę...odpuść.

 

Najłatwiej będzie wtedy dla Ciebie, odnaleźć wszystkie istniejące zarówki i "naciągnięcie" na nie czerwonych gumeczek (do zdobycia np. ze starych VW beta lub audi i dopasowanie jednego koloru pod audi.

 

Mozna "powalczyc z diodami LED ale strasznie ciężko podswietlić ładnie wyswietlacz.

 

Jak co, pytaj podpowiem co bede umiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najłatwiej będzie wtedy dla Ciebie, odnaleźć wszystkie istniejące zarówki i "naciągnięcie" na nie czerwonych gumeczek (do zdobycia np. ze starych VW beta lub audi i dopasowanie jednego koloru pod audi.

 

Proste zadanie , kiedys zajelo mi to 30 min i bylo po sprawie  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Proste zadanie , kiedys zajelo mi to 30 min i bylo po sprawie :wink:

 


Czy tych gumek, o których piszecie jest w każdym radiu tyle samo, czy trzeba kupić kilka modeli?

Na wyświetlacz też  naciągniesz gumkę :wink:



 

 




Interesuje mnie czy da się zmienić podświetlanie w Apine 7906R.

Zostaw to radyjko jakim je fabryka zrobiła , to klasyk i niech takim pozostanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...