Skocz do zawartości

Zewnętrzny DAC + DSP


Rekomendowane odpowiedzi

Ten na eBay to model DCA002 czyli o długości 1,5 m, natomiast model DCA001 ma długość 5 m. Jest w USA sklep internetowy, który nadal ma na stanie nowe kabelki DCA002 w cenie $20 + koszt przesyłki do Polski niecałe $20 (przynajmniej jak zamawiałem u nich to tyle kosztowały). Co do taktowania to nie widzę tu problemu, 44,1 kHz to standard CD i właściwie najpopularniejszy na świecie, więc nie powinno być z nim problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki za podpowiedź - już do mnie jadą 2 sztuki... no prawie już, bo za 18 USD to będą dopiero za 2 tygodnie :wink:

Jeśli chodzi o taktowanie to zakładam, że Helix jest na tyle nowoczesnym urządzeniem, że dostosuje się do tych 44,1kHz pochodzących z decka. Ale czy da się wymusić to samo taktowanie na wyjściu z Helixa do DAC McIntosha? Bo obawiam się, że McIntosh jako urządzenie pracujące w systemie zamkniętym nie będzie miał ochoty do ew. dostosowywania się do czegokolwiek i będzie wymagał tych 44,1kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna informacja jaką znalazłem na temat częstotliwości pracy to 44,1 kHz.

 

Bardziej martwi mnie to taktowanie.

 

Co do taktowania to nie widzę tu problemu, 44,1 kHz to standard CD i właściwie najpopularniejszy na świecie, więc nie powinno być z nim problemów.

 

 

McIntosh jako urządzenie pracujące w systemie zamkniętym nie będzie miał ochoty do ew. dostosowywania się do czegokolwiek i będzie wymagał tych 44,1kHz.

 

 

Problemem będzie częstotliwość próbkowania...

 

DSP.2 wypluwa po optyku 48khz/24bit

DSP PRO 2 - 96Khz/32Bit...

DSP mini 96Khz/24bit

Może coś z miniDSP da sie skonfigurować...?

 

 

I co dalej ?

Proponuje jeszcze tydzień "burzy mózgów" aby odczytać to co zostało już opisane, z rozbiciem na modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co chciałem przekazać jest w tym wątku , co moim zdaniem jest potrzebne aby ten sprzęt ( i temu podobne ) poprawnie funkcjonował .

Zupełnie nie wiem czego nie rozumiesz , ale chyba widzę tu brak podstaw w zakresie budowy i działania tego rodzaju sprzętów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak: Z radyjka wychodzi S/PDIF 44,1 kHz / 16 bit -> wchodzimy nim do procesora Helixa i robimy co trzeba (czasy i inne korekty) -> z Helixa przez dołożoną kartę z wyjściem optycznym wychodzi S/PDIF 48 kHz / 24 bit -> Wchodzimy tym sygnałem do DAC i DAC w tym momencie odmawia współpracy bo oczekuje 44,1 kHz / 16 bit (no może w najlepszym przypadku 48 kHz / 16 bit - tego nie wiemy). Co w tym momencie robimy żeby DAC otrzymał sygnał, który jest w stanie obsłużyć, bez dokładania dodatkowych resamplerów i innych konwerterów zakładając, że Helix nie kłamie i z optyka minimum co może wyjść to 48 kHz / 24 bit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak: Z radyjka wychodzi S/PDIF 44,1 kHz / 16 bit -> wchodzimy nim do procesora Helixa i robimy co trzeba (czasy i inne korekty) -> z Helixa przez dołożoną kartę z wyjściem optycznym wychodzi S/PDIF 48 kHz / 24 bit -> Wchodzimy tym sygnałem do DAC i DAC w tym momencie odmawia współpracy bo oczekuje 44,1 kHz / 16 bit (no może w najlepszym przypadku 48 kHz / 16 bit - tego nie wiemy). Co w tym momencie robimy żeby DAC otrzymał sygnał, który jest w stanie obsłużyć, bez dokładania dodatkowych resamplerów i innych konwerterów zakładając, że Helix nie kłamie i z optyka minimum co może wyjść to 48 kHz / 24 bit.

 

A ja to widze tak , najpierw zrób to co napisane , jak zadziała to zadaj sobie pytanie dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam takiego sprzętu żeby to sprawdzić (sprawdzę kiedyś na Clarionie DPH9100 jak ten się zachowa), ale podejrzewam, że jeśli to zadziała (a pewnie zadziała jeśli o tym piszesz) to dlatego, że DAC po prostu zignoruje nadmiarowe bity (które zapewne i tak będą puste wychodząc z Helixa, który dostał sygnał 16 bit (no chyba, że Helix zrobi coś na zasadzie interpolacji sygnału do 24 bit)). Czyli ważne żeby się częstotliwość próbkowania zgadzała a rozdzielczość bitowa niekoniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. 16 bitów oznacza 65536 możliwych do zapisania poziomów czyli np. zakładając, że maksymalny sygnał to poziom 1V ( same jedynki bitowe ) a cisza to 0V ( same zera bitowe ) to najmniejszy możliwy skok ( zmiana z 0 na 1 w ostatnim bicie ) jest równy 1V / 65536 = ok. 15 uV . Taką rozdzielczość daje próbkowanie 16 bit.

Przejście na 24 bit nie oznacza zwiększenia rozdzielczości 1,5 raza tylko zwiększenie o 8 bitów, czyli o 256 razy w stosunku do kodowania w16 bitach. Oznacza to, że najmniejsza różnica poziomów sygnału możliwa do zapisania ( przy założeniu sygnału maks 1V ) wyniesie 1V/16 777 216 = ok. 60 nV.

Wypełnienie sygnału 1V zapisanego w postaci 16 bitów ( 1111111111111111 ) dodatkowymi zerami aby uzyskać postać 24 bit ( 000000001111111111111111 ) oznaczało by uzyskanie maksymalnego sygnału wyjściowego z DSP na poziomie 1V/256 czyli ok. 4 mV ( zamiast spodziewanego 1V ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. 16 bitów oznacza 65536 możliwych do zapisania poziomów czyli np. zakładając, że maksymalny sygnał to poziom 1V ( same jedynki bitowe ) a cisza to 0V ( same zera bitowe ) to najmniejszy możliwy skok ( zmiana z 0 na 1 w ostatnim bicie ) jest równy 1V / 65536 = ok. 15 uV . Taką rozdzielczość daje próbkowanie 16 bit.

Przejście na 24 bit nie oznacza zwiększenia rozdzielczości 1,5 raza tylko zwiększenie o 8 bitów, czyli o 256 razy w stosunku do kodowania w16 bitach. Oznacza to, że najmniejsza różnica poziomów sygnału możliwa do zapisania ( przy założeniu sygnału maks 1V ) wyniesie 1V/16 777 216 = ok. 60 nV.

Wypełnienie sygnału 1V zapisanego w postaci 16 bitów ( 1111111111111111 ) dodatkowymi zerami aby uzyskać postać 24 bit ( 000000001111111111111111 ) oznaczało by uzyskanie maksymalnego sygnału wyjściowego z DSP na poziomie 1V/256 czyli ok. 4 mV ( zamiast spodziewanego 1V ). 

 

 

 

 

A ja to widzę tak , najpierw zrób to co napisane , jak zadziała to zadaj sobie pytanie dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że kilka osób w okolicy ma procesory Helixa, nawet jak popytasz znajdziesz kogoś z kartą HEC BT, nic prostszego tylko umówić się na próbę połączenia Twoich klocków, myślę że nie będzie problemu i wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że kilka osób w okolicy ma procesory Helixa, nawet jak popytasz znajdziesz kogoś z kartą HEC BT, nic prostszego tylko umówić się na próbę połączenia Twoich klocków, myślę że nie będzie problemu i wszystko będzie jasne.

Jak już przyjedzie kabelek do połączenia radia z DAC, to na pewno będę prosił "lokalsów" z Helixem o pomoc i możliwość przetestowania czy to zadziała.

Zajmie to jeszcze pewnie z tydzień (a dokładniej dwa, bo wybieram się na wakacje) więc jest sporo czasu na teoretyzowanie. Na tym chyba polega siła forum, że ludzie wymieniają się doświadczeniami (czasem nie wprost).

Nawet jeśli połączenie opisane przez nakamichi i intermis (jak na moje oko opisują ten sam sposób połączenia poszczególnych elementów zestawu) to i tak nie będę rozumiał czemu zadziałało. Chyba, że kluczem są bity synchronizacji w kodowaniu SPDIF i niezależnie od częstotliwości urządzenia są w stanie się dogadać, bo potrafią rozpoznać gdzie zaczyna się ramka (a dokładniej subframe). Jeśli "subframe" (w stereo są dwie na ramkę) zawsze ma długość 32 bity (niezależnie od "rozdzielczości" danych, które niesie), a standard mówi, że sample 16 bitowe zawsze zaczynają się od bitu 17 (młodsze to zera) i do tego wszystkiego ja nie chrzanię jak potłuczony to... może wiem czemu to ma szansę zadziałać :rolleyes: ?  O ile Mcintosh faktycznie używa standardu SPDIF.

 

Tak, nawet jest do sprzedania taki modul;)

Przeszukałem dział "Sprzedam" i nie znalazłem... więc kto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wypełnienie sygnału 1V zapisanego w postaci 16 bitów ( 1111111111111111 ) dodatkowymi zerami aby uzyskać postać 24 bit ( 000000001111111111111111 ) oznaczało by uzyskanie maksymalnego sygnału wyjściowego z DSP na poziomie 1V/256 czyli ok. 4 mV ( zamiast spodziewanego 1V ).

 

Gdyby DAC zinterpretował to jako 24 bit to tak, ale jeśli zinterpretuje to jako 16 bit i zignoruje osiem zer na początku to uzyska max poziom na wyjściu (zakładany 1V).

 

 

 


Jeśli "subframe" (w stereo są dwie na ramkę) zawsze ma długość 32 bity (niezależnie od "rozdzielczości" danych, które niesie), a standard mówi, że sample 16 bitowe zawsze zaczynają się od bitu 17 (młodsze to zera) i do tego wszystkiego ja nie chrzanię jak potłuczony to... może wiem czemu to ma szansę zadziałać :rolleyes: ?

 

Też stawiam na to.

 

Jeszcze taki wycinek ze specyfikacji wrzucę:

"A 24-bit sample can be used (using bits 4-27). A CD-player uses only 16 bits, so only bits 13 (LSB) to 27 (MSB) are used. Bits 4-12 areset to 0)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje stare daci czy to w aucie czy w domu (z tej epoki co ten Macintosh) Zwyczajnie wyświetlały error gdy materiał przekraczal 16bit 48khz

 

Przynieś sprawdzę , mam urządzenie gdzie mogę dowolnie formować wyjściowy sygnał cyfrowy tak w zakresie częstotliwości próbkowania jak i "głębokości" bitowej , tzn 16, 20 , 24 bt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynieś sprawdzę , mam urządzenie gdzie mogę dowolnie formować sygnał cyfrowy tak w zakresie częstotliwości próbkowania jak i "głębokości" bitowej , tzn 16, 20 , 24 bt .

Naka w aucie robiła focha jak transport podawał plik 24bit. W domu zależnie od ustawienia wyjścia, dac też wywalał error. Zmieniłem odbiornik i teraz przyjmuje 24bit ale i tak gram na 16.

 

Testować nie musimy, 16 bit w zupełności starczy :) są ważniejsze problemy niż gęstość plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 


Jak już przyjedzie kabelek do połączenia radia z DAC, to na pewno będę prosił "lokalsów" z Helixem o pomoc i możliwość przetestowania czy to zadziała.

Zajmie to jeszcze pewnie z tydzień (a dokładniej dwa, bo wybieram się na wakacje) więc jest sporo czasu na teoretyzowanie. Na tym chyba polega siła forum, że ludzie wymieniają się doświadczeniami (czasem nie wprost).

 

Jak postępy , kto się miał doedukować to miał  na to czas , grono sceptyków jakoś już się nie powiększa :wink2:,

zatem jak działania na  realnym sprzęcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ilość pracy po powrocie z urlopu, działania ograniczyły się do odebrania przesyłki z kablami DCA002. Mam więc kable z odpowiednimi wtyczkami by podłączyć deck z DSP.

Żeby się wpiąć z Helixem muszę przeciąć taki kabelek i... no wlasnie... jak zarobić na końcach wtyczki TOSLINK? Gdzieś na elektrodzie znalazłem poradę, ze wystarczy nóż tapicerski, wtyczka i trochę chęci. Mam jednak wątpliwości czy to aby na pewno wystarczy, bo gdzie indziej znalazłem informacje o konieczności polerowania czoła światłowodu by zadziałał dobrze.
Inny pomysł to kupno gotowego kabla TOSLINK, przecięcie i tzw. spaw mechaniczny przy pomocy odpowiedniej złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...