Skocz do zawartości

Pobór prądu przez CA


M@riusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie martw się, jak podasz sygnał sinusoidalny to obciążenie wzmacniacza będzie stałe w czasie. Najlepiej, jeśli będzie to sygnał sinusoidalny 50Hz (częstotliwość techniczna) bo dla tej częstotliwości błąd pomiaru miernika jest najmniejszy (przy tej częstotliwości kalibruje się miernik) i powinien od razu pokazać prawidłową wartość prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Aż mnie krew zalewa jakie tutaj niektórzy bzdury wypisują!

 

Pomijając kwestie, że w aucie mamy instalacje napięcia zmiennego... (w stanie ustalonym napięcie jest stałe, przy zmianie obciążeń napięcie będzie się zmieniało bo akumulator i alternator mają swoje rezystancje wewnętrzne na których zawsze będzie występował spadek napięcia. Idealnego napięcia stałego nie będzie nigdy, ale nazywanie nazywanie instalacji w aucie instalacją napięcia zmiennego jest poprawne aczkolwiek niepotrzebnie przesadzone.

 

Jesli mamy tak bardzo sie rozdrabniac to 90% wszystkich obwodow DC powinnismy traktowac jako AC.

Zmiana napiecia w instalacji w samochodzie jest tylko skutkiem jej obciazenia i ewentualnych tetnien z mostka prostowniczego (wiec wynika jedynie z pewnych fizycznych jej niedoskonalosci), a nie tak jak w obwodach AC gdzie z zalozenia napiecie ma miec przebieg zmienny. Wiec traktujemy ja jako normalne DC.

Ale fakt, ze ciezko bedzie zmierzyc cegami pobor pradu przez wzmacniacz ktory odtwarza muzyke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konik83 masz racje, nie warto się rozdrabniać do w tym przypadku do niczego dobrego to nie dąży.

 

Ale fakt, ze ciezko bedzie zmierzyc cegami pobor pradu przez wzmacniacz ktory odtwarza muzyke.

Dlatego w niektórych sytuacjach oscyloskop jest niezastąpiony. Przy tym pomiarze należy ustawić podstawę czasu na np. 5s, warto porównać wartość chwilową prądu w piku i wartość średnią prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec teoretycznych...gadek :rotfl: . Nie było lepiej kupic ładnego, niebiesko swiecącej oprawki na bezpiecznik która ładnie pokazuje prąd i napięcie :D, nawet tańsza od tego miernika mi sie na "zadrogo" przewinęła .

 

Akurat to co ja chciałem...zaznaczyć byśmy odróżnili prąd stały ( po małym rozważaniu dochodzę do wniosku, że takowy nie istnieje bo...przy jakimkolwiek obciążeniu robi się wspomniane...kongo :D , nawet na ...naładowanym kondensatorze mikry prąd upływu nie jest prądem STAŁYM w ścisłym znaczeniu tego słówka ...STAŁY ) od prądu zmiennego i przede wszystkim od prądu PRZEMIENNEGO . Mała różnica w nazwie a znaczenie, działanie i nasze wywody to dwie różne ...natury :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to co ja chciałem...zaznaczyć byśmy odróżnili prąd stały ( po małym rozważaniu dochodzę do wniosku, że takowy nie istnieje bo...przy jakimkolwiek obciążeniu robi się wspomniane...kongo :rotfl: , nawet na ...naładowanym kondensatorze mikry prąd upływu nie jest prądem STAŁYM w ścisłym znaczeniu tego słówka ...STAŁY ) od prądu zmiennego i przede wszystkim od prądu PRZEMIENNEGO . Mała różnica w nazwie a znaczenie, działanie i nasze wywody to dwie różne ...natury :hyhy: .

A nie wystarczyło po prostu napisać, że w aucie występuje prąd STAŁY (w sensie kierunku jego przepływu), ale może on mnieć zmienną wartość swojego natężenia? Z definicji zawsze będzie on jednak prądem stałym (DC), a że jego wartość może się zmieniać lub sobie tętnić, nie oznacza, że przez to prąd ten ma zmienny lub przemienny kierunek swojego przepływu. Niby też nie duża różnica, a jednak co innego oznacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Gdybym chciał się czepiać to pewnie bym teraz napisał, że ...

W części instalacji CA (większości) płynie prąd ...... przemienny i .....

jeszcze bym to nawet udowodnił :rotfl: ale ....

dziś skacze Małysz i będę trzymał kciuki za niego :( .

Dmuchajmy na ekran aby zdobył złoty medal :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaaa, tylko że tu cały czas idzie gadka o zasilaniu systemu car audio i to tym zewnętrznym, czyli o obwodzie do aku do konektora wzmaka, a nie o tym jakie prady płyną w jakiejś części systemu car audio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaaa, tylko że tu cały czas idzie gadka o zasilaniu systemu car audio i to tym zewnętrznym, czyli o obwodzie do aku do konektora wzmaka, a nie o tym jakie prady płyną w jakiejś części systemu car audio.

Witam

Pisałem właśnie o prądzie płynącym w przewodach pomiędzy alternatorem a wzmacniaczem gdyż tu na odcinkach występuje prąd przemienny :( ale ...

nie kłóćmy się teraz ....

Adam Małysz zdobył właśnie srebrny medal i chwała mu za to :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile prądu pobiera mój sprzęt CA ?

 

Tyle ile ...potrzebuje by zagrać.

 

Jeżeli mam być szczery, brutalny, zły i nie brnąć dalej w moje wywody, napiszę krótko...niezbyt korzystnie utopiłeś te 150 złociszy w tego cęgowca .

 

P.S. Brawo Małysz :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten opis dotyczy czego innego niz to o czym my piszemy w tym temacie mianowicie, opis dd dotyczy prostego pomiaru mocy wyjsciowej a my tu piszemy o prostym pomiarze pobieranego pradu. To jest roznica bo dochodza straty mocy czesto nawet bardzo wysokie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wśród moich znajomych jest taka niepisana zasada instalacji CA z której ja korzystam:

1) Dla instalacji CA o poborze prądu do 60 Amper w większości samochodów wystarcza poprawienie styków i zrobienie "zwykłej" instalacji czyli kable prądowe do akumulatora i masy + sygnałówki;

2) Dla instalacji od 60 do 120 Amper w większości samochodów da się zrobić w miarę tanio tzn. weryfikacja lub wymiana alternatora, dublowanie kabli masowych i prądowych przy alternatorze, kondensator ewentualnie inny akumulator i to co powyżej ;

3) Dla instalacji powyżej 120 Amper dla CA -> nowa dodatkowa instalacja prądowa obligatoryjnie.

Oczywiście te granice nie są sztywne ale ... taka panuje niepisana zasada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Grzegorz1969, ale jak stwierdzasz jaki pobór ma instalacja którą robiłeś ??

 

Odświeżę temat bo sprawdzałem dziś tak jak mi radziliście na jednym sygnale, zapuściłem 50Hz i dupa, pobór 8A na sygnale 100Hz maksymalnie dochodziło do 10Amper. Czyli pewnie miernik do bani, nie pomierzę nim.

 

Ale mam do was jeszcze jedno pytanie dotyczące napięcia. Po przejażdżce na aku napięcie 12,8V po 1-2 dniowym postoju napięcie w instalacji potrafi zlecić do 12,2 po tygodniowym postoju 12,0-12,1. Z odpalaniem nie ma problemów, aku jest nowy, nie wiem czy potrzebnie aku nowe kupiłem bo na starym mi tak samo napięcie spadało i myślałem że aku walnięte więc wymieniłem. Czy takie spadki są normalne ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969, ale jak stwierdzasz jaki pobór ma instalacja którą robiłeś ??

Pierwsza moja prawdziwa duża instalacja oparta była na R680N i z instrukcji odczytałem maksymalny pobór prądu.

Też można powiedzieć, że zaczynałem od du*y strony gdyż pod kątem wzmacniacz potem dobierałem potem głośniki (ale człowiek na własnych błędach także się uczy). Po jego zakupie sporządziłem bilans energetyczny i ponieważ alternator miał 140 Amper wiedziałem, że nie potrzebuje go wymieniać. Potem pozostało mi tylko obliczenie spadku napięć przy zakładanej długości kabli przy różnych przekrojach, wybór grubości, montaż, pomiary i finał :) .

Już przed włączeniem audio wiedziałem, że światła nie będą przygasać.

Tak jak czytam nieraz posty o "przygasaniu" świateł to zastanawiam się dlaczego niektórzy w ogóle nie myślą przy robieniu instalacji.

Przecież z obliczeń wiadomo czy będą przygasać czy nie i czy wzmacniacz będzie miał stały dopływ napięcia powyżej 13,5 Volta i wygeneruje odpowiednią moc.

Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie załaduje na dach malucha 2 ton towaru i nie będzie zdziwiony że nie jedzie.

Zresztą uważam, że i tak wiele nauki jest przede mną a szczególnie praktycznej. Może w kwestiach teoretycznych mam zasób wiedzy z CA taki jak np. Herdi ale pod względem doświadczenia praktycznego raczej nie mam szans mu dorównać.

Zresztą ludzi posiadające doświadczenie praktyczne zdecydowanie większe ode mnie jest na tym forum sporo. Ja jestem tylko amatorem który zanim ruszy śrubokrętem chce zrozumieć dlaczego tak ma zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujemy coś takiego

http://darel.elektroda.eu/produkt3.html

http://www.allegro.pl/search.php?string=bocznik

Do tego woltomierz z zakresem 200mV. Bocznik podłączamy szeregowo w zasilanie i mierzymy napięcie na boczniku. Daje sinus na wejście i ustawiamy głośność maks. To i tak było by niedokładne, bo trzeba by dać sygnał prostokątny o odpowiednim wypełnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie spadki są normalne.

 

A duży mają wpływ na akumulator skoro aku jest wiecznie nie doładowany ? Bo w zimę na starym miałem już probemy z odpalaniem, zastanawiałem się na ile to wina sprzętu a ile już starawego akumulatora. Dlatego pomiary chciałem sobie porobić.

 

Pierwsza moja prawdziwa duża instalacja oparta była na R680N i z instrukcji odczytałem maksymalny pobór prądu.

 

Czyli jak DLS A6 ma max pobór 140A, RM V21 50A i RM V41 50A łącznie daje nam to 240A to jakiego altka powinienem szukać żeby nie mieć problemów ? Po przewody będę wymieniał ale nad altkiem się jeszcze zastanawiałem żeby go wymienić tylko na jaki ??

Aktualnie mam oba RM'y zamontowane bez DLS'a, czyli pobór max 100A ale bezpiecznik mam 60A i jeszcze nie strzelił ale czy sprzęt pobiera 30 czy 50Amper to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojjjj, raczej nie tak.

Każdy akumulator samochodowy (wapniowy, kwasowo-ołowiowy, AGM), który przez dłuższy czas przebywa w stanie rozładowanym lub w stanie częściowego niedoładowania, ulega powolnemu i trwałemu uszkadzaniu (zasiarczaniu). Nigdy nie należy dopuszczać, aby aku długo "stał" pod zaniżonym napięciem, bo z biegiem czasu będzie się stopniowo zmniejszać jego wydajność prądowa, pojemność i przede wszystkim żywotność.

Prawidłowe napięcie w pełni sprawnego i naładowanego akumulatora, zmierzone bez obciążenia (zdjęta klema), po ok. 30 minutach od zakończenia ładowania (lub jazdy) powinno wynosić ok. 12,8-12,85V. Jeżeli w wyniku stałego poboru prądu przez auto (lub w wyniku ciągłego niedoładowania z powodu jazdy na krótkich odcinkach) napięcie bez obciążenia jest w granicach 12,3-12,6V, to należy taki aku cyklicznie doładowywać, np. przez kilka godzin co tydzień. Inaczej, to z każdym dniem będzie się coraz mocniej zużywał i tracił parametry, aż zdechnie na amen, dużo szybciej niż powinien. Taka jest chemia, a nie moja teoria.

 

W załączniku stopień naładowania (i energrtyczna kondycja) akumulatora na podstawie napięcia zmierzonego w stanie spoczynku bez obciążenia.

post-1571-1268585480.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wątek pokręcony, ja mam miernik który na maxa 20A mierzy ale każdy miernik z kablami podpinamy szeregowo zeby zmierzyć wartość prądu a napięcia równolegle :rotfl: Co do pokazania prądu własciwego należy pamiętać o szumie różowym ponieważ zeby wytworzyć potrzebną moc przy 1kHz potrzeba nam mniej amper niż zeby wytworzyć harmoniczną mniej czyli 500Hz itd, wiec prąd będzie sie różnił 50Hz będzie miało większe natężenie na mierniku niż 500Hz, oczywiscie puszczone sinusem przez radyjko czyli podane jako sygnał :P Tak wogole po co mierzyć to? Na wzmacniaczach masz bezpieczniki i pisze ile prądu może płynąć(bezpiecnzik 30A prąd do 30A max).

 

[ Dodano: 2010-03-21, 17:17 ]

P.S zapomniałem dodać ze wzmacniacz klasy A będzie pobierał non stop tyle samo prądu http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...